გუმათში დაკავებული აქტივისტების საქმე წარმატებით დასრულდა
საია იცავდა 2021 წლის 27 მაისს სოფელ გუმათში, ,,რიონის ხეობის დამცველთა“ ოთხ დაკავებულ აქტივისტს. დაკავებული პირების მიმართ პოლიციამ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები 173-ე და 166-ე მუხლების საფუძვლით შეადგინა, რაც გულისხმობს პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას (173-ე მუხლი) და წვრილმან ხულიგნობას (166-ე მუხლი).
07 ივნისს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დაასრულა დაკავებულთა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეების განხილვა. სასამართლომ არ დაადგინა პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ფაქტი. შესაბამისად, ან ნაწილში შეწყვიტა საქმის წარმოება. რაც შეეხება წვრილმანი ხულიგნობის მუხლს, სასამართლომ გადაცდომა მცირე მნიშვნელობის დარღვევად შეაფასა, აქციის მონაწილეები პასუხისმგებლობისაგან გაათავისუფლა და მხოლოდ სიტყვიერი შენიშვნით შემოიფარგლა.

The case of activists arrested in Gumati is successfully completed
GYLA was representing the interests of four activists of the Rioni Valley Defenders detained on May 27, 2021, in the village of Gumati. The police drew up administrative violation reports against the detainees under Articles 173 and 166, which provide for disobedience to a lawful order of the police (Article 173) and minor hooliganism (Article 166).
On June 7, 2021, the Kutaisi City Court finalized the hearing of the cases of administrative violation of the detainees. The court could not establish the fact of disobedience to the lawful request of the police. Accordingly, the proceedings in this part were terminated. As for the article of petty hooliganism, the court deemed the misconduct a minor violation, acquitted the protesters, by limiting itself to a verbal notice.