საიამ ანგარიშის - “წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფორმები და პრევენცია“ ონლაინ პრეზენტაცია გამართა
თარიღი: 29 აპრ 2020
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2020 წლის 29 აპრილს 14:00 საათზე “წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფორმები და პრევენცია“ ანგარიშის ონლაინ პრეზენტაცია გამართა.
ანგარიშის მიზნებისათვის გაანალიზდა 2019 წელს საია-ს მიერ წარმოებაში აღებული 10 სისხლის სამართლის საქმე. შეფასდა არასათანადო მოპყრობის კონკრეტული ფორმა, მისი განმახორციელებელი სუბიექტი/სუბიექტები, პირის დაზარალებულად ცნობის საკითხი, საქმეზე შემაჯამებელი გადაწყვეტილების მიღების პრობლემურობა. ასევე, ანგარიშში გაანალიზებულია ქართული კანონმდებლობა, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებები, სხვადასხვა უწყებებიდან გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაცია, არასათანადო მოპყრობის საქმეებზე მომუშავე ადვოკატებისა და პენიტენციარული დაწესებულების 2 მსჯავრდებულის გამოკითხვის შედეგები.
ბოლო წლების განმავლობაში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის სისტემური შემთხვევები არ დაფიქსირებულა, თუმცა, სამართალდამცველთა მხრიდან მსგავსი დანაშაულების ჩადენა კვლავ პრობლემას წარმოადგენს. წინა წლების მსგავსად, გამოწვევად რჩება სამართალდამცველი უწყებების მხრიდან მსგავსი ფაქტების სათანადო კვალიფიკაცია, გამოძიების გონივრულ ვადებში წარმართვა, არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლთა დაზარალებულად ცნობა. პოზიტიური ნაბიჯი იყო სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შექმნა და მისი ამოქმედება, თუმცა, დადებითად ვერ შეფასდება სახელმწიფო ინსპექტორის შესახებ კანონის იმ რედაქციით მიღება, რომლის მიხედვითაც, ინსპექტორს შეზღუდული მანდატი აქვს.
ანგარიშის შედეგად გამოვავლინეთ შემდეგი ძირითადი მიგნებები:
- საიას წარმოებაში არსებული საქმეების ანალიზმა აჩვენა, რომ 2019 წელს სამართალდამცველთა მხრიდან წამების/არასათანადო მოპყრობის ფორმად, ძირითადად, გამოყენებული იყო ცემა, თუმცა, ფიქსირდება ფსიქოლოგიური ძალადობის, ერთ შემთხვევაში - იძულებითი აბორტის და ერთ შემთხვევაში - გაუპატიურების ფაქტებიც.
- საიას წარმოებაში არსებული საქმის ერთ-ერთმა დაზარალებულმა და პენიტენციარულ დაწესებულებაში მყოფმა პატიმარმა გამოკითხვის დროს განაცხადეს, რომ მათზე ზეწოლის შემდგომ სუიციდის მცდელობა ჰქონდათ, რაც წამების/არასათანადო მოპყრობის ფსიქოლოგიური შედეგების სიმძიმეზე მიუთითებს.
- საიას წარმოებაში არსებული წამების/არასათანადო მოპყრობის საქმეების გამოძიება, მიუხედავად მათი სიმძიმისა, უმეტეს შემთხვევაში იწყება სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლით (60%).
- სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის შემთხვევათა უმეტესობის გამოძიება პროკურატურის მიერ დაწყებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე, უფლებამოსილების გადამეტების მუხლით (91%).
- არასათანადო მოპყრობის საქმეებში მსხვერპლთათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების მაჩვენებელი კვლავ საკმაოდ დაბალია, კერძოდ, საიას წარმოებაში არსებული 10 საქმიდან მხოლოდ ორი პირია ცნობილი დაზარალებულად.
- საიას წარმოებაში არსებული საქმეებიდან, სადაც გამოძიება მიმდინარეობს სსკ-ის 333-ე მუხლით, არცერთში არ არის ბრალი წარდგენილი.
- პროკურატურის მიერ სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილით დაწყებული გამოძიებების სტატისტიკის (2019 წლის ცხრა თვის მონაცემები) თანახმად, ძალიან დაბალია სისხლისსამართლებრივი დევნის მაჩვენებელი. პროკურატურის მიერ სსკ-ის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით დაწყებულ გამოძიებებში სისხლისსამართლებრივი დევნა მხოლოდ 3 პირის მიმართ განხორციელდა, რაც საქმეების მხოლოდ 1.6%-ია.
- 7 საქმესთან დაკავშირებით დაზარალებულად ცნობაზე უარის თქმის შესახებ პროკურორის დადგენილება გასაჩივრებულია სასამართლოში. გასაჩივრებული გადაწყვეტილებებიდან სასამართლომ მხოლოდ 1 საჩივარი დააკმაყოფილა.
გამოვლენილ მიგნებებზე დაყრდნობით, რელევანტური სახელმწიფო უწყებებისათვის მომზადდა შესაბამისი რეკომენდაციები. საია იმედოვნებს, რომ აღნიშნულის გათვალისწინებით, მეტად მოხდება არასათანადო მოპყრობის ფაქტების პრევენცია.
ვიდეო პრეზენტაცია იხილეთ ბმულზე
ანგარიში მომზადდა ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - ,,წამებასა და არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლა საქართველოში, უკრაინასა და სომხეთში“, ფარგლებში, რომელსაც საია 2018 წლის თებერვლიდან წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრთან (GCRT) ერთად ახორციელებს.

GYLA held an online presentation of the report “Prevention and Forms of Torture and Ill-Treatment”
On April 29, 2020, Georgian Young Lawyers’ Association held an online presentation of the report - “Prevention and Forms of Torture and Ill-Treatment”.
For the purposes of the report, ten criminal cases litigated by GYLA in 2019 were analyzed. 10 cases were looked at from the perspective of specific forms of ill-treatment, person/persons conducting ill-treatment, the problem of granting a person the victim status, and the issues related to rendering final decisions into inhuman treatment cases. The report includes analyzes of the Georgian legislation, ECHR’s decisions, public information requested from various state agencies, interviews with victims into the cases handled by GYLA, a victim's legal successor in one case (the victim died), two inmates of a penitentiary facility seeking GYLA's assistance and four lawyers dealing with ill-treatment cases.
There have been no systematic cases of torture and ill-treatment in recent years, yet committing this type of crime by law enforcement officers still remains a problem. As in previous years, it is still problematic for law enforcement agencies to properly classify incidents, conduct investigations within reasonable timeframes, and recognize survivors of ill-treatment as victims. The creation and enactment of the State Inspector Service have been positively assessed, yet the adoption of the current edition of the Law “On State Inspector Service” limiting the Inspector’s mandate cannot earn a positive evaluation.
As a result of the report, the following key findings have been identified:
- The analysis of the cases litigated by GYLA showed that in 2019 law enforcement officers generally resorted to beating as a form of torture/ill-treatment, and psychological violence, forced abortion, and rape were reported as well in single cases, respectively.
- A victim into one of the cases handled by GYLA and an inmate in a penitentiary facility noted in an interview that they attempted suicide after being pressurized. This indicates the severity of the psychological consequences of torture/ill-treatment.
- In the cases litigated by GYLA, the investigations into torture/ill-treatment cases, regardless of their severity, most often are initiated under Article 333 of the Criminal Code (60%).
- The investigation into a majority of the cases of alleged ill-treatment was launched by the Office of the Prosecutor under Article 333 (91%) of the Criminal Code, which envisages exceeding official powers.
- In the cases of inhuman treatment, the rate of granting the victim status is still very low, in particular, only in two out of ten cases handled by GYLA the persons were known as victims.
- No one has been charged into the GYLA-litigated cases investigated under Article 333 of the Criminal Code of Georgia.
- The nine-month period statistics 2019, in particular, in terms of the investigations initiated under Article 333, paragraph 3 of the Criminal Code show that the overall rate of launching the prosecution is very low. In the investigations initiated by the Prosecutor's Office under Article 333, paragraph 3 (b), only three persons were prosecuted, which accounts for merely 1.6% of the cases.
- The decisions of prosecutors refusing the victim status were appealed in a court in seven cases. Of the decisions appealed, only one was upheld by the court.
We obtained significant information about the given issue with the help of the report methodology and developed recommendations based on the findings. GYLA hopes that the recommendations will help to prevent the facts of ill-treatment.
The report was prepared within the project supported by European Union -“Combating Torture and Ill-Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine”, which is implemented by GYLA together with Psychosocial and Medical Rehabilitation Center of Torture Victims (GCRT) since February 2018.