საია-მ სისხლის სამართლის პროცესების მონიტორინგის N14 ანგარიში წარმოადგინა
ანგარიში ემსახურება სისხლის სამართლის პროცესებზე დასწრებითა და გამოვლენილი შემთხვევების ანალიზის შედეგად, პრაქტიკული და საკანონმდებლო ხარვეზების, მათ შორის, დადებითი ტენდენციების იდენტიფიცირებას. ანგარიში ასახავს სისხლის სამართალწარმოების საკითხებს 2019 წლის მარტიდან 2020 წლის თებერვლის პერიოდში, რა დროსაც საია-მ 2744 სასამართლო სხდომის მონიტორინგი განახორციელა, ასევე ძირითად ტენდენციებს მონიტორინგის დაწყებიდან დღემდე.
მონიტორინგი საიას მიერ ხორციელდება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით, პროექტის “კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში” (PROLoG) მეშვეობით, რომელსაც აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ახორციელებს. პროექტის მიზანია, სასამართლო სხდომის დარბაზში პროცესის მიმდინარეობაზე დაკვირვებით და შეგროვებული ფაქტობრივი ინფორმაციის ანალიზით, გაიზარდოს საქართველოს სასამართლოებში სისხლის სამართალწარმოების გამჭვირვალობა და ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტები.
ძირითადი მიგნებები სათანადო სასამართლო კონტროლთან დაკავშირებით:
- ბოლო ორი საანგარიშო პერიოდია, კრიტიკულად იზრდება პირველი წარდგენის სხდომაზე დაკავებულის სახით წარდგენილ პირთა რაოდენობა. კერძოდ, 686 ბრალდებულიდან, 518 (76%) სასამართლოში გამოცხადდა დაკავებულის სტატუსით, რაც წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით 8 პროცენტული ერთეულით მეტია, ხოლო ორი წლის წინანდელ სტატისტიკას თუ შევადარებთ - მაჩვენებელი 20 პროცენტული ერთეულითაა მომატებული
- პირველი წარდგენის სხდომაზე, მოსამართლეთა მხრიდან უმეტეს შემთხვევაში არ ხდება დაკავების კანონიერების საჯაროდ განხილვა. მოსამართლეები ძირითადად მხოლოდ მაშინ აფასებენ დაკავების კანონიერების საკითხს, როდესაც დაცვის მხარე, აპელირებს დაკავების უკანონობაზე. 518 დაკავებული ბრალდებულიდან უმრავლეს - 448 (86%) შემთხვევაში, სასამართლო სხდომაზე საერთოდ არ განხილულა დაკავების კანონიერება.
- მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში იმდენად მაღალია აღკვეთის ყველაზე მკაცრი ღონისძიებების - გირაოს და პატიმრობის გამოყენების მაჩვენებელი (98%), რომ დღეს არსებული აღკვეთის ღონისძიების სხვა ალტერნატიული სახეები პრაქტიკაში თითქმის არ გამოიყენება. საკმაოდ დაბალია აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვების მაჩვენებელიც. არის შემთხვევები, როდესაც კანონმდებლობის ნაკლოვანების გამო სასამართლოს უწევს, გამოიყენოს აღკვეთის მკაცრი ღონისძიება, რაც განპირობებულია ალტერნატიული ღონისძიებების არასაკმარისი რაოდენობით და მათ გამოყენებაზე არსებული საკანონმდებლო შეზღუდვებით. შედეგად, ბრალდებულის მიმართ ხდება უფრო მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების გამოყენება მაშინ, როდესაც ამის საჭიროება არ არსებობს.
- მიმდინარე საანგარიშო პერიოდშიც პრობლემას წარმოადგენს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობისა და გირაოს დაუსაბუთებლად გამოყენება. შესამჩნევად გაიზარდა დაუსაბუთებელი გირაოსა და პატიმრობის მაჩვენებელი. 334 პირის მიმართ გამოყენებული პატიმრობიდან დაუსაბუთებელი იყო - 69 (21%) შემთხვევა, ხოლო 320 გამოყენებული გირაოდან - 98 (31%).
- თბილისის, რუსთავის, ქუთაისის საქალაქო და თელავის რაიონული სასამართლოებიდან გამოთხოვილი ჩხრეკა-ამოღებასთან დაკავშირებით სასამართლოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის ანალიზი ცხადყოფს, რომ სასამართლოები წინასწარი ნებართვის გარეშე ჩატარებული ჩხრეკა-ამოღების კანონიერად ცნობის შესახებ პროკურატურის შუამდგომლობებს აბსოლუტურად უმრავლეს შემთხვევაში აკმაყოფილებენ. ჩხრეკა-ამოღების შესახებ 16226 შუამდგომლობა სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მხოლოდ 19 (0,1%) შემთხვევაში.
- საია დაესწრო 213 წინასასამართლო სხდომას, რომელზეც განიხილებოდა პატიმრობის მიზანშეწონილობის საკითხი. სასამართლომ შეფარდებული აღკვეთის ღონისძიება - პატიმრობა 213 შემთხვევიდან 195 (92%) შემთხვევაში უცვლელად დატოვა, რომელთაგან 155 (80%) შემთხვევაში სასამართლომ სხდომაზე არ დაასაბუთა ან არასაკმარისად დაასაბუთა, თუ რატომ იყო აუცილებელი პატიმრობის ძალაში დატოვება. 213 საქმიდან 18 (4%) შემთხვევაში სასამართლომ ბრალდებულს პატიმრობა შეუცვალა გირაოთი.

The aim of the report is to identify gaps in the legislation and practice, as well as positive trends, by attending criminal court trials and analyzing identified cases. GYLA’s new report, Monitoring of Criminal Trials Report N14 will present the results of more than 2700 court proceedings from March 2018 to March 2019.
Key findings regarding proper judicial control:
- For the last two reporting periods, the number of defendants appearing before the first court hearing with the status of the detainee has been rising significantly. In particular, out of 686 defendants, 518 (76%) appeared before the court as the detainees, which is 8 percent higher than in the previous reporting period, and if we compare the statistics of two years ago, it is 20 percent more.
- In most cases, the proper judicial control over the lawfulness of the arrest is not implemented at a court hearing. In the majority of 518 arrested defendants - 448 (86%), the lawfulness of the pre-trial detention was not examined at all during the court hearing.
- As in the previous reporting period, the total number of bail and pre-trial detentions imposed as a measure of restraint accounted for 98%. The GYLA monitors attended 619 first appearance court hearings against 686 defendants. Of these, the preventive measures were used in 667 cases, of which 653 were bails or remand detention. In actuality, the courts do not apply alternative measures of restraint.
- The unsubstantiated imposition of remand detention and bail as a measure of restraint was a problem during the reporting period. The rate of unsubstantiated bail and remand detention increased significantly. Of the 334 detentions, 69 (21%) were unsubstantiated, so as were 98 court rulings ordering bail in 320 cases.
- The analysis of the information received from Tbilisi, Rustavi, Kutaisi City and Telavi District Courts regarding searches and seizures has revealed that the courts, as a rule, grant the motions of the Prosecutor’s Office on the recognition of the lawfulness of searches and seizures carried out without a prior court warrant. Out of 16226 motions requesting searches and seizures, only 19 (0.1%) were rejected by the court.
- GYLA attended 213 pre-trial court hearings reviewing the expediency and lawfulness of the remand detention. The court left the imposed measure of restraint unchanged in 195 (92%) cases out of 213. In 155 (80%) cases, the court did not substantiate or insufficiently substantiate why the custody was required. In 18 (4%) of the 213 cases, the court changed the pre-trial detention of the accused with bail.