საიამ გამოაქვეყნა კვლევის ანგარიში „სახელმწიფოს რეაგირება გენდერულად მოტივირებულ ძალადობაზე საქართველოში, კანონმდებლობისა და პრაქტიკის ანალიზი“
თარიღი: 17 ივლ 2024
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2024 წლის 17 ივლისს გამოაქვეყნა კვლევის ანგარიში „სახელმწიფოს რეაგირება გენდერულად მოტივირებულ ძალადობაზე საქართველოში, კანონმდებლობისა და პრაქტიკის ანალიზი“
დოკუმენტი საუბრობს საქართველოში გენდერულად მოტივირებულ ძალადობაზე რეაგირების სისტემისა და იმ დაბრკოლებების შესახებ, რომლებსაც ასეთი ძალადობის მსხვერპლნი აწყდებიან. კვლევის მიზანია გენდერულად მოტივირებული ძალადობის პრევენციის, მასზე რეაგირების, სამართალწარმოების, დამნაშავის დასჯისა და მსხვერპლის მხარდაჭერის კუთხით არსებული გამოწვევების გამოვლენა.
ამისთვის კვლევაში გაანალიზებულია ეროვნული კანონმდებლობა და საერთაშორისო სტანდარტები, ასევე, რელევანტური ანგარიშები, სასამართლო გადაწყვეტილებები, საჯარო უწყებებიდან გამოთხოვილი ინფორმაცია და ძალადობაგამოვლილ ადამიანებთან ინტერვიუების შედეგები.
კვლევის შედეგად გამოვლინდა, რომ რიგ შემთხვევებში საქართველოს კანონმდებლობა ვერ პასუხობს სტამბოლის კონვენციის სტანდარტებს. მაგალითად, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში გაუპატიურების დეფინიცია, რომელიც არ ეფუძნება თანხმობის კომპონენტს.
კვლავ პრობლემურია, სტატისტიკის წარმოების პროცესში ანალიტიკური ნაწილის არასებობა და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის წარმოებასა და მონიტორინგინგთან დაკავშირებული გამოწვევები.
გამოწვევას წარმოადგენს ძალადობაგამოვლილი ადამიანების დაბალი მიმართვიანობა ფორმალური ინსტიტუტებისადმი, რისი ძირითადი მიზეზებიც საზოგადოებაში არსებული სექსისტური დამოკიდებულებები, დახმარების სერვისების შესახებ ინფორმაციის ნაკლებობა და ფორმალური ინსტიტუციების მიმართ არასათანადო ნდობაა. პრობლემურია, ასევე, უწყებების სუსტი კოორდინირებულობა გენდერულად მოტივირებული ძალადობის პრევენციისა და აღკვეთის კუთხით.
კვლავ პრობლემურია გამოძიების და, მათ შორის, ექსპერტიზის პროცესში მსვერპლის მეორეული ვიქტიმიზაციისაგან დაცვა. ამასთან, მსხვერპლის მხარდაჭერის სერვისები ვერ აკმაყოფილებს არსებულ მოთხოვნას, ვერ უზრუნველყოფს მსხვერპლის ხანგრძლივ გაძლიერებას და რიგ შემთხვევებში, ვერ პასუხობს ცალკეული მოწყვლადი ჯგუფების სპეციფიურ საჭიროებებს.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფოს წარმომადგენლები და მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირები თავად ახალისებენ გენდერულად მოტივირებულ დისკრიმინაციას, რაც სიძულვილის შემცველი ნარატივების გავრცელებაში და დისკრიმინაციულ საკანონმდებლო ინიციატივებში გამოიხატება.
მიუხედავად სერიოზული სისტემური პრობლემებისა, სახელმწიფო აქტიურად ცდილობს სამოქალაქო საზოგადოების საარსებო სივრცის შევიწროებას, მათ შორის, „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის მიღების გზით, რაც, მნიშვნელოვნად შეამცირებს წვდომას იურიდიული დახმარების, მხარდაჭერის სერვისებზე და, სტამბოლის კონვენციის სტანდარტის საწინააღმდეგოდ, შეუძლებელს გახდის გენდერულად მოტივირებულ ძალადობასთან ბრძოლისა და პრევენციის პოლიტიკის შემუშავების, განხორციელების, მონიტორინგისა და შეფასების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობას.
კვლევა დაფინანსებულია აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს მიერ. წარმოდგენილ კვლევაზე პასუხისმგებელია საია და ის არ გამოხატავს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროსა და ამერიკის მთავრობის მოსაზრებებს.

GYLA Published Research Report “State Response to Gender-Based Violence in Georgia Legislation and Practice Analysis”
Date: 17 Jul 2024
On July 17, 2024, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) published the Research Report “State Response to Gender-Based Violence in Georgia Legislation and Practice Analysis”.
The research examines the response system to gender-based violence in Georgia and the obstacles faced by victims. The purpose of the research is to uncover the challenges in preventing gender-based violence, responding to incidents, legal proceedings, punishing perpetrators, and supporting victims.
The research analyzes national legislature and international standards, relevant reports, court decisions, public information received from the state institutions and results of interviews with people who have experienced gender-based violence.
As a result of the research, it was revealed that in certain cases Georgian legislature is still incompatible with Istanbul Convection standards. For example, legal definition of rape is still not based on the component of consent.
Creating statistics without analytical parts, as well as challenges associated with creating and monitoring evidence-based policies remain problematic.
The low referral of victims of violence to formal institutions remains a challenge, primarily due to entrenched sexist attitudes in society, insufficient awareness of available support services, and a lack of trust in formal institutions. Lack of coordination between state bodies regarding prevention and combatting violence is problematic.
Secondary victimization during investigation and during forensic examination remains a challenge. The victim support services fail to meet the existing demand, to respond to specific needs of vulnerable groups and to empower victims to continue living independently.
The state representatives and individuals holding political office often incite gender-based discrimination by hate speech and discriminatory legislative initiatives.
Despite serious systemic problems, the authorities are actively trying to shrink civil space including by the Law on transparency of foreign influence. This will substantially worsen accessibility to legal aid, to important support services for victims and, contrary to Istanbul Convention standards, will make it impossible for the civil society to participate in the process of creating, implementing, monitoring and evaluating policies regarding prevention and combatting of gender-based violence.
The report was funded by the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the U.S. Department of State (INL). The views expressed in this report are the sole responsibility of the GYLA and do not necessarily reflect the views of INL and US Government.