საია კიდევ ერთხელ ეხმიანება სოფელ შუქრუთის მოსახლეობის პროტესტს
გუშინ, 2024 წლის 11 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტის წინ დაიწყო აქცია ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფელ შუქრუთის ადგილობრივი მოსახლეობისა და მათი მხარდამჭერების მიერ, რომლებიც უკვე 6 თვეზე მეტია აპროტესტებენ კომპანია ,,ჯორჯიან-მანგანეზის“ საქმიანობის შედეგად მათი საცხოვრებელი გარემოსა და საკუთრებისათვის მიყენებულ ზიანს.
საიამ ჯერ კიდევ 2024 წლის 11 აპრილს გააკეთა განცხადება და მოუწოდა:
- ხელისუფლებას, დაინტერესებულიყო შუქრუთში მიმდინარე პროტესტით, და ემოქმედა იქ მაცხოვრებელთა საკუთრების უფლებისა და უსაფრთხო გარემოში ცხოვრების უფლების სავარაუდო დარღვევის ფაქტებთან დაკავშირებით.
ამის მიუხედავად, სახელმწიფოს ამ დრომდე არ უღიარებია ადამიანების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველი კრიზისული ვითარება. მათ შორის, არ მიუღია ზომები იმ სოციალური და ეკოლოგიური კატასტროფის აღმოსაფხვრელად, რომლის წინაშეც ადგილობრივი მოსახლეობა დგას.
- საჯაროდ გავრცელებული წყაროების მიხედვით (“მაუწყებელი”) გუშინ აქციის მონაწილეებს არ აძლევდნენ ღამის გასათევად საჭირო დასაფენის გაშლის შესაძლებლობას, მაშინ, როცა ამის უფლებას პირებს საქართველოს კანონმდებლობა და სასამართლო პრაქტიკა აძლევთ, რომლებიც, მათ შორის,
იცავს კარვის დადგმის უფლებას, როგორც შეკრების თავისუფლებით დაცულ სფეროს.
- მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შეკრების თავისუფლების საერთაშორისო და კონსტიტუციური სტანდარტების შესაბამისად არ დაუშვას აქციის მონაწილეთა უფლებების არათანაზომიერი შეზღუდვა.
- საია აქტიურად დააკვირდება შუქრუთის პროტესტს, ასევე, დააკვირდება იმ სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებასა და სასამართლო განხილვებს, რომლებიც შუქრუთის პროტესტის მონაწილეების მიმართ მიმდინარეობს.

GYLA Responds Again to the Protest of the Residents of the Village of Shukhuti
Yesterday, September 11, 2024, a demonstration began in front of the Georgian Parliament by the local residents of the village of Shukhuti in the Chiatkura Municipality and their supporters. They have been protesting for over six months about the damage caused to their living environment and property due to the activities of the company "Georgian Manganese."
On April 11, 2024, GYLA made a statement and called for:
- The authorities to take an interest in the ongoing protest in Shukhuti and to address the alleged violations of the residents' property rights and their right to live in a safe environment.
Despite this, the state has not yet acknowledged the crisis situation that poses a threat to people's lives and health. It has not taken measures to address the social and ecological disaster faced by the local population.
- According to publicly available sources (“Mautskebeli”), the participants of yesterday’s demonstration were not allowed to set up mattresses for the night, despite Georgian legislation and case-law granting them this right, including the right to set up tents as protected by the freedom of assembly.
- We call on the Ministry of Internal Affairs to ensure that the rights of the protesters are not disproportionately restricted in accordance with international and constitutional standards of freedom of assembly.
GYLA will actively monitor the Shukhuti protest and the investigation and judicial proceedings related to the participants in the protest.