დღეს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ საქართველოს სიტუაციის გამოძიების დაწყებიდან 4 წელი გავიდა. გამოძიებას წინ უსწრებდა 7-წლიანი წინასწარი მოკვლევის პერიოდი, რომელიც 2008 წლის 15 აგვისტოს დაიწყო. მიუხედავად საკმაოდ დიდი დროის გასვლისა, დღემდე არ მომხდარა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება და დამნაშავე პირთა დასჯა.
2008 წლის აგვისტოს ომს ასეულობით ადამიანი ემსხვერპლა, არაერთი მშვიდობიანი მოქალაქე თუ სამხედრო პირი დაზარალდა და შეილახა მათი ფუნდამენტური უფლებები. ომის დროს ადგილი ჰქონდა სამოქალაქო მშვიდობიანი მოსახლეობის განზრახ მკვლელობის, გაუჩინარების, ქონების მასობრივი განადგურების და ძარცვის, იძულებითი გადაადგილების და დევნის, სამოქალაქო მოსახლეობაზე თავდასხმის, თავისუფლების უკანონო აღკვეთის, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებს.
აღნიშნულ აქტებს, რომელიც ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს წარმოადგენს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო უკვე 4 წელია იძიებს. კერძოდ, 2015 წლის ოქტომბერში პროკურორმა, ფატუ ბენსუდამ შუამდგომლობით მიმართა წინა-სასამართლო პალატას და გამოძიების დაწყების ნებართვა მოითხოვა. 2016 წლის 27 იანვარს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წინა-სასამართლო პალატამ ნება დართო პროკურორ ფატუ ბენსუდას, საქართველოს 2008 წლის კონფლიქტის დროს მომხდარ დანაშაულებზე გამოძიება დაეწყო.
წინა-სასამართლო პალატის გადაწყვეტილებიდან გამოიკვეთა გამოძიების ფარგლები, რომელიც მოიცავს: 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე პერიოდში მომხდარ ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებს, რომელიც ჩადენილია სამხრეთ ოსეთში ან მის მიმდებარე ტერიტორიაზე რუსული და ქართული შეიარაღებული ძალების ან ოსური დე-ფაქტო ძალების მიერ.
2020 წლის 27 იანვარს, 4 წელი გავიდა, რაც ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისი გამოძიებას აწარმოებს. აღსანიშნავია, რომ გამოძიება მნიშვნელოვნად ჭიანურდება ყველა იმ სიტუაციასთან შედარებით, რომელიც სასამართლოს ამ დრომდე განუხილავს. წარმოებულ გამოძიებას თან ახლავს მნიშვნელოვანი გამოწვევები, რაც შესაძლოა, დაბრკოლებას წარმოადგენდეს სრულყოფილი გამოძიების წარმოების, მიმდინარე პროცესში დაზარალებულთა ეფექტიანი ჩართულობის უზრუნველყოფის და სამართლიანობის აღსრულების კუთხით. კერძოდ,
- დაზარალებულ თემს და საზოგადოებას არ გააჩნია სათანადო ინფორმაცია გამოძიების პროგრესის შესახებ, გამოძიების კონფიდენციალური ხასიათის გათვალისწინებით;
- 2008 წლის აგვისტოს ომიდან დღემდე 11 წელზე მეტი გავიდა, ამ პერიოდში კი არაერთი დაზარალებული მოწმე გარდაიცვალა და არაერთი მტკიცებულება განადგურდა;
- გამოძიების დაწყებიდან დღემდე რუსეთის ფედერაცია არ თანამშრომლობს ჰააგის სასამართლოს პროკურორის ოფისთან;
- აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან ჩადენილი დანაშაულების სიმძიმისა და მასშტაბების მიუხედავად, დღემდე არ მომხდარა დანაშაულის ჩამდენი პირების გამოვლენა და მათი პასუხისგებაში მიცემა.
2019 წლის 2-7 დეკემბერს, ჰააგაში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წევრ სახელმწიფოთა ასამბლეის მე-18 სხდომაზე პროკურორმა, ფატუ ბენსუდამ აღნიშნა, რომ საქართველოს სიტუაციის გამოძიება აქტიურ ფაზაშია შესული და შესაძლოა, უახლოეს პერიოდში გარკვეულ შედეგებამდე მივიდეს.
ომის დანაშაულების ეფექტიან გამოძიებასა და დამნაშავე პირების დასჯას არსებითი მნიშვნელობა აქვს სამართლიანობისა და დაზარალებული პირების უფლებრივი მდგომარეობის აღდგენის, ასევე, დაუსჯელობის სინდრომის აღმოფხვრის მიზნით. შესაბამისად, მოვუწოდებთ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისს უზრუნველყოს:
- გამოძიების გონივრულ ვადაში დასრულება და დაზარალებულებისა და საზოგადოების პერიოდული ინფორმირება გამოძიების პროგრესის შესახებ;
- გამოძიების ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილოს კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ ისეთ დანაშაულებზე, როგორიცაა ეთნიკური ქართველების იძულებით გადაადგილება და დევნა და ომის დანაშაულებზე - სამოქალაქო მოსახლეობაზე თავდასხმა, განზრახ მკვლელობა, ქონების განადგურება და ძარცვა;
- დაკავების ორდერების გამოცემა მაღალი თანამდებობის პირების მიმართ, რომლებიც ყველაზე მეტად არიან პასუხისმგებელი ჩადენილ დანაშაულებში.

FOUR YEARS HAVE PASSED SINCE OFFICE OF THE PROSECUTOR OF THE HAGUE COURT LAUNCHED AN INVESTIGATION INTO THE AUGUST 2008 WAR CRIMES
Date: 27 Jan 2020
Today, four years have passed since the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court launched an investigation into the situation in Georgia. The investigation was preceded by a seven-year preliminary investigation period, which began on August 15, 2008. Despite the considerable amount of time has passed, there has been neither an effective investigation of the crimes committed during the August 2008 war and nor the prosecution of perpetrators.
Hundreds of people were killed in the August 2008 war, many civilians and military personnel were injured and their fundamental rights were violated. During the war, there were cases of premeditated murder, disappearance, mass destruction and robbery of property, forced displacement and persecution, attacks on civilians, unlawful deprivation of liberty, torture and inhuman treatment.
The International Criminal Court has been investigating the cases for four years which are war crimes and crimes against humanity. Specifically, in October 2015, prosecutor Fatou Bensouda petitioned the Pre-Trial Chamber and requested permission to launch an investigation. On January 27, 2016, the Pre-Trial Chamber of the International Criminal Court allowed prosecutor Fatou Bensouda to launch an investigation into crimes committed during 2008 was in Georgia.
The decision of the Pre-Trial Chamber outlined the scope of the investigation, which included: War crimes and crimes against humanity committed by Russian and Georgian Armed Forces or de facto forces of Ossetia in or near South Ossetia between July 1 and October 10, 2008.
On January 27, 2020, four years have passed since the Office of the Prosecutor of the Hague Court is proceeding the investigation. It is noteworthy that the investigation is significantly delayed compared to all the cases that the court has discussed so far. The ongoing investigation is accompanied by significant challenges that may impede to conduct a comprehensive investigation, to involve victims effectively in the ongoing process and to administer the justice, specifically,
• The affected community and society do not have adequate information on the progress of the investigation, given the confidential nature of the investigation;
• More than 11 years have passed since the August 2008 war. During this period many injured witnesses died and numerous evidence was destroyed;
• Since the beginning of the investigation, the Russian Federation has not cooperated with the Office of the Prosecutor of The Hague Court;
• Despite the gravity and scale of the crimes committed by the Russian Federation during the August war, neither perpetrators have been identified and nor prosecuted so far.
On December 2-7, 2019, at the 18th Session of the Assembly of the States Parties to the International Criminal Court in The Hague, prosecutor Fatou Bensouda noted that the investigation into the situation in Georgia was an inactive phase and could achieve some results soon.
An effective investigation of war crimes and the punishment of perpetrators is essential to restore justice and the rights of victims and to eliminate the impunity syndrome. Accordingly, we call on the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court to provide:
• Complete the investigation within a reasonable time and inform victims and the public periodically of the progress of the investigation;
• Pay special attention to crimes against humanity such as the forced displacement and prosecution of ethnic Georgians and war crimes - an assault on civilians, premeditated murder, destruction of property and robbery;