ჰააგის სასამართლოში წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შესარჩევი პროცესი გაუმჭვირვალედ და ხარვეზებით წარიმართა
თარიღი: 20 მარ 2020
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიცია მიიჩნევს, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში ასარჩევად საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის პროცესი ეროვნულ დონეზე ხარვეზებით და გაუმჭვირვალედ წარიმართა, რაც ამცირებს ჰააგის სასამართლოში ნომინირებული კანდიდატის არჩევის შანსებს.
2020 წლის 30 იანვარს, საქართველოს მთავრობამ ჰააგის სასამართლოში საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის წესი დაამტკიცა. დადგენილების თანახმად, სსიპ იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა, რომელიც საკონკურსო განაცხადების პირველად შერჩევასა და პროფესიული ტესტირების ადმინისტრირებას აწარმოებდა, 2020 წლის 3 თებერვალს საკონკურსო პირობები გამოაცხადა. განაცხადების მიღება 3 თებერვლიდან 21 თებერვლამდე მიმდინარეობდა. იუსტიციის სასწავლო ცენტრს საქართველოს მთავრობისთვის კანდიდატები 23 თებერვლამდე უნდა წარედგინა. აღნიშნული ვადა 6 მარტამდე გახანგრძლივდა.
დადგენილების თავდაპირველი ვერსიის მიხედვით, იუსტიციის სასწავლო ცენტრს ტესტირების შედეგების საფუძველზე საქართველოს მთავრობისთვის უნდა წარედგინა ერთზე მეტი კანდიდატი, მაგრამ არაუმეტეს ხუთისა, ხოლო თავის მხრივ, მთავრობას პარლამენტისთვის 2 კანდიდატი უნდა წარედგინა. 2020 წლის 21 თებერვალს დადგენილებაში შესული ცვლილებების თანახმად, სასწავლო ცენტრს და მთავრობას მხოლოდ 1 კანდიდატის წარდგენის შესაძლებლობაც მიეცათ.
როგორც საქართველოს პარლამენტის მიერ 2020 წლის 18 მარტს გამოქვეყნებული ინფორმაციიდან ირკვევა, საქართველოს მთავრობამ პარლამენტს მიმართა წარდგინებით ჰააგის სასამართლოში ასარჩევად საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის გოჩა ლორთქიფანიძის თაობაზე. ინფორმაციის თანახმად, იუსტიციის სასწავლო ცენტრში ჯამში 10-მა კანდიდატმა წარადგინა განაცხადი. აქედან 7 მათგანი არ აკმაყოფილებდა განსაზღვრულ კრიტერიუმებს, ორმა მათგანმა მოგვიანებით უარი განაცხადეს ტესტირებაში მონაწილეობაზე, 1 მათგანს, გოჩა ლორთქიფანიძეს კი ჩაუტარდა ტესტირება, რომელიც შემდგომ ელექტრონულად იქნა შეფასებული ცენტრის მიერ მოწვეული კონსულტანტების მიერ. აღნიშნული შეფასების შედეგად ბატონმა ლორთქიფანიძემ 10-დან 6 ქულა მიიღო. შესაბამისად, მიმდინარე წლის 5 მარტს იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა მთავრობას მხოლოდ გოჩა ლორთქიფანიძის კანდიდატურა წარუდგინა, რომელმაც თავის მხრივ, გადაწყვეტილების მიღების მიზნით, აღნიშნული კანდიდატი პარლამენტს წარუდგინა. პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი წარდგენილ კანდიდატს 20 მარტს მოუსმენს.
საქართველოს მთავრობის მიერ ეროვნულ დონეზე მოსამართლეთა შერჩევის წესის შემუშავება და შერჩევის პროცესი ისე წარიმართა, რომ საქართველოს კოალიციის მიერ გამოთქმული მზადყოფნის მიუხედავად, სფეროში მომუშავე ორგანიზაციები არ ვიყავით ჩართული მიმდინარე პროცესში. შერჩევის წესის შემუშავების შესახებ იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა საქართველოს კოალიციას მხოლოდ 2020 წლის 3 თებერვალს შეატყობინა.
მას შემდეგ, საქართველოს კოალიცია არაერთხელ გამოეხმაურა საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის წესს და პროცესს როგორც წერილობით, ასევე, 2020 წლის 11 თებერვალს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელთან გამართულ შეხვედრაზე დააფიქსირა მისი მოსაზრებები მიმდინარე პროცესთან დაკავშირებით.
წინამდებარე განცხადებით, ჩვენ, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის საქართველოს კოალიციის წევრ ორგანიზაციებს, გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ იმ ხარვეზებს, რაც საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის წესის შემუშავებისას და ასევე, შერჩევის პროცესში გამოვლინდა:
1. კანდიდატის ნომინირების ღია და გამჭირვალე წესის არარსებობა - შემუშავებული წესი უნდა ყოფილიყო კანდიდატების შერჩევის პროცესის გამჭვირვალედ და სამართლიანად ჩატარების გარანტი. ამის საპირისპიროდ, წესის შემუშავება მოხდა სფეროში მომუშავე ორგანიზაციების ჩართულობის გარეშე. ამასთან, განაცხადების და მთავრობისთვის კანდიდატების წარდგენის ვადა ისე გავიდა, რომ საქართველოს კოალიციის არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა არ გამოაქვეყნა კონკურსში მონაწილე კანდიდატების და საკონკურსო განაცხადების პირველადი გადარჩევის შემდეგ არსებული სია. ცენტრს არც მთავრობისთვის წარდგენილი კანდიდატის ვინაობა გამოუქვეყნებია. ასევე, ბუნდოვანი დარჩა, რა მოთხოვნებისა და პროცედურების გათვალისწინებით აარჩია მთავრობამ იუსტიციის სასწავლო ცენტრის მიერ მისთვის წარდგენილი კანდიდატი.
2. არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობის ნაკლებობა - მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის პროცესში არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობა იქნებოდა დამატებითი გარანტი პროცესის ღიად, გამჭვირვალედ და სამართლიანად წარმართვისათვის. ამის საპირისპიროდ, შემუშავებული წესი არასამთავრობო ორგანიზაციების როლს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის არც ერთ ეტაპზე არ ითვალისწინებდა;
3. კანდიდატის შემფასებელი დამოუკიდებელი ორგანოს არარსებობა - საუკეთესო პრაქტიკის თანახმად, ეროვნულ დონეზე კანდიდატის შერჩევის პროცედურა და მათი კვალიფიკაციის შემოწმება უნდა განეხორციელებინა დამოუკიდებელ ორგანოს, რომელიც დაკომპლექტებული იქნებოდა გენდერულად დაბალანსებული, შესაბამისი გამოცდილების მქონე წევრებით, მათ შორის, სასამართლო, იურიდიული წრეების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებით. ამის საპირისპიროდ, კანდიდატების შერჩევა/შეფასება აწარმოა იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა - იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა, რომელიც ანგარიშვალდებულია საქართველოს იუსტიციის მინისტრის წინაშე და ასრულებს იუსტიციის მინისტრისა და კურატორი მინისტრის მოადგილის მიერ დაკისრებულ ამოცანებს. იმ ფაქტმა, რომ სწორედ იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა აწარმოა განაცხადების პირველადი შერჩევა და პროფესიული ტესტირების ადმინისტრირება, დამატებით შეუწყო ხელი პროცესის გაუმჭვირვალედ წარმართვას.
4. მთავრობის მოხელის ნომინირების წახალისებისაგან თავის შეკავება - საუკეთესო პრაქტიკის თანახმად, შესაბამისმა ორგანოებმა კანდიდატის შერჩევის პროცესში თავი უნდა შეიკავონ იმ პირის ნომინირებისგან, რომელიც ბოლო 5 წლის განმავლობაში მუშაობდა მთავრობის მოხელედ, დიპლომატიური წარმომადგენლობის ჩათვლით. ამის საპირისპიროდ, იუსტიციის სასწავლო ცენტრმა და შემდეგ მთავრობამ საქართველოს პარლამენტს სწორედ მოქმედი მთავრობის მოხელის, გოჩა ლორთქიფანიძის კანდიდატი წარუდგინა, რომელიც ამჟამად იუსტიციის მინისტრის მოადგილის თანამდებობას იკავებს.
საქართველოს კოალიცია მიიჩნევს, რომ საქართველოდან წარსადგენი მოსამართლეობის კანდიდატის შერჩევის წესს და პროცესს საქართველოს მთავრობა არ მოეკიდა სათანადო პასუხისმგებლობით, რის გამოც მთავრობამ ვერ უზრუნველყო შერჩევის პროცესის ღიად, გამჭვირვალედ და სამართლიანად წარმართვა და რისკი შეუქმნა საქართველოდან ჰააგის სასამართლოში ნომინირებული კანდიდატის წარმატებით არჩევას. ამის გათვალისწინებით, საქართველოს პარლამენტში დღეს გამართული მოსმენა მხოლოდ ფორმალური ხასიათის მატარებელია და ვერ უზრუნველყოფს დამოუკიდებელი კანდიდატის ნომინირებას.

The Georgian Coalition for International Criminal Court (GCICC) considers that the process of selection of a judge for the nomination to the International Criminal Court on national level lacks transparency and includes flaws that decrease the chances of successful selection of the candidate nominated by Georgia to International Criminal Court.
On January 30, 2020, the government of Georgia adopted the rule regarding the selection of the candidate of the judge to the International Criminal Court. According to the resolution of the government, Legal Entity of Public Law, Training Center of Justice which conducted the initial selection of the applications for the announced competition and administered professional testing, announced the conditions of the competition on February 3, 2020. The applications were received from February 3 to February 21. The Training Center of Justice had to propose the candidates to the government of Georgia till February 23. This term was prolonged till March 6.
According to the initial version of the resolution, the Training Center of Justice had to propose more than one candidate to the government of Georgia as a result of the testing, but no more than five candidates. The government was supposed to propose to the Parliament 2 candidates. According to the amendments made to the resolution on February 21, 2020, the Training Center of Justice and the government of Georgia can propose only 1 candidate.
As the information published by the Parliament of Georgia on March 18, 2020 shows, the government of Georgia addressed the Parliament with a submission regarding the candidate to be proposed from Georgia – Gocha Lotrkipanidze. According to this information, 10 candidates in total submitted applications to the Training Center of Justice. 7 out of 10 did not meet the established criteria. Two refused to participate in the testing later. 1 candidate – Gocha Lortkipanidze – was tested. The tests were evaluated electronically by the consultants invited by the Center. Gocha Lortkipanidze received 6 points out of 10. On March 5, the Training Center of Justice proposed only the candidacy of Gocha Lortkipanidze to the government. The government proposed this candidacy to the Parliament. The Committee on Legal Issues of the Parliament will hear the proposed candidate on March 20.
The rule regarding the selection of the judge on the national level was developed and process of selection was conducted without the involvement of the NGOs working in this sphere. The GCICC was notified regarding the development of the rule only on February 3, 2020.
Following this news, GCICC responded to the rule of the selection of the candidate from Georgia multiple times in written form, as well as expressed its opinions regarding the process on February 11, 2020 at the meeting with the representatives of the Ministry of Justice.
With this statement, we, the member organizations of GCICC would like to once again underline the shortcomings revealed in the process of development of the rule regarding the selection of the candidate of the judge from Georgia as well as during the process of selection:
- The nonexistence of the open and transparent rule for the nomination of the candidate – the rule should have been a guarantee for the transparent and fair conduct of the process. Contrary to that, the rule was developed without the involvement of the organizations working in this sphere. Besides, the term for submitting the applications and proposing the candidates to the government expired without publishing information regarding the candidates participating in the competition and the list of the candidates after the initial selection, despite the numerous requests of the GCICC. The Training Center of Justice did not publish the name of the candidate to be proposed to the government either. Also, it remained obscure as to what were the requirements and procedures based on which the government selected the candidate/candidates proposed by the Training Center of Justice.
- The lack of involvement of the NGOs – involvement of the NGOs in the process of the selection of the candidate of the judge would have been additional guarantee for open, transparent and fair process. Contrary to that, the developed rule does not envisage the role of the NGOs in any stage of the process of the selection of the candidate of the judge;
- The non-existence of the independent organ for assessing the candidate – according to the best practice, the procedure for the selection of the candidate on the national level and examination of their qualification must be carried out by an independent organ, comprising of the members with relevant experience, considering the gender balance, including the representatives of the judiciary, legal circles and the civil society. Contrary to that, the candidates were selected and assessed by the Legal Entity of the Public Law – Training Center of Justice – which is accountable before the Ministry of Justice of Georgia and fulfills the objectives imposed by the Ministry of Justice and Deputy Minister. The fact that the Training Center of Justice conducted initial selection of the applications and administered the professional testing additionally hindered the transparent conduct of the process.
- Encouraging nomination of state official – according to the best practice, the relevant organs must refrain from nominating the individual who worked as a state official for last 5 years, including in the diplomatic representation. Contrary to that, the Training Center of Justice and Georgian government proposed the candidacy of the acting government official, Gocha Lortkipanidze who currently holds the position of the Deputy Justice Minister, to the Parliament.
GCICC considers that the government of Georgia did not conduct the process responsibly, including the development of the rule of the selection of the candidate. Therefore, the government could not ensure open, transparent and fair process and created risk for the successful selection of the candidate nominated to the ICC from Georgia. Considering this, the hearing taking place in the Parliament of Georgia today has only formal nature and does not ensure the nomination of the independent candidate.