2023 წელს რაჭასა და გურიაში განვითარებული მოვლენების მაგალითზე საიამ საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფების რისკის მართვის კანონმდებლობასა და პრაქტიკასთან დაკავშირებით საადვოკაციო დოკუმენტის პრეზენტაცია გამართა
თარიღი: 13 ნოე 2023
საადვოკაციო დოკუმენტი, ადამიანის უფლებები ბუნებრივი კატასტროფების პირისპირ - ეხმიანება 2023 წლის აგვისტოში რაჭასა და 2023 წლის სექტემბერში გურიაში მომხდარ ბუნებრივ კატასტროფებთან დაკავშირებულ გარემოებებს, რათა დასვას საკვანძო შეკითხვები, როგორც სტიქიური მოვლენების გამომწვევი მიზეზების, ისე, სამაშველო ოპერაციის მართვის ეფექტიანობასთან დაკავშირებით. საადვოკაციო დოკუმენტის პრეზენტაცია საიამ 2023 წლის 13 ნოემბერს გამართა.
აღსანიშნავია, რომ ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი მნიშვნელოვნად არის გაუარესებული,1 რის გამოც, წინამდებარე დოკუმენტი, მიზნად ისახავს, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის პარალელურად, გამოაქვეყნოს ის შინაარსი, რომელიც მიმოიხილავს არსებულ საკანონმდებლო მოწესრიგებას და გამოკვეთს იმ გარემოებებს, რომელთა გამოკვლევა, შესწავლა და ანალიზი აუცილებელია იმის შესაფასებლად, თუ რამ გამოიწვია რაჭისა და გურიის ტრაგედიები, შეიძლებოდა თუ არა ადამიანური მსხვერპლის თავიდან არიდება, ვის უნდა დაეკისროს პასუხიმგებლობა და რა უნდა გაკეთდეს სამომავლოდ მსგავსი საფრთხეების თავიდან არიდების მიზნით. საჯარო ინფორმაციის მიღების კანონისმიერი ვადების გასვლის შემდეგ, საია საზოგადოებას მიაწვდის დეტალურ ინფორმაციას უწყებების მიერ მოწოდებულ პასუხებთან დაკავშირებით.
მეთოდოლოგიური თვალსაზრისით, წინამდებარე საადვოკაციო დოკუმენტი ეფუძნება საქართველოში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის ანალიზს, როგორც ეროვნული, ასევე, საერთაშორისო ვალდებულებების ჭრილში. ასევე, განიხილავს ქვეყანაში არსებულ პოლიტიკის დოკუმენტებს, სტრატეგიებსა და სამოქმედო გეგმებს, ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვის სფეროში, რათა უკეთ წარმოჩნდეს, თუ რა გამოწვევებისა და საჭიროებების წინაშე დგას სახელმწიფო; როგორ სრულდება ამ დოკუმენტებით განსაზღვრული მიზნები და კონკრეტული ქმედებები. საჯაროდ ხელმისაწვდომი ოფიციალური დოკუმენტებისა და მედია-საშუალებებით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, დოკუმენტი გამოკვეთს, თუ რა პრობლემები, გამოწვევები და სავარაუდო დარღვევები შესაძლოა ყოფილიყო სახელმწიფო ორგანოების მიერ რაჭასა და გურიაში ბუნებრივი კატასტროფის რისკის მართვასთან დაკავშირებული საქმიანობის განხორციელების დროს. დოკუმენტი, ასევე, მიმოიხილავს ეფექტიანი გამოძიების წარმოების საერთაშორისო სტანდარტებს, და, გამოკვეთს მიმდინარე საგამოძიებო პროცესში არსებულ ხარვეზებს.
იხილეთ საადვოკაციო დოკუმენტი სრულად.
დოკუმენტი მომზადდა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ, საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით. გამოცემაში გამოთქმული მოსაზრება, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს ფონდის პოზიციას. შესაბამისად, ფონდი არ არის პასუხისმგებელი მასალის შინაარსზე.

In light of the events developed in Racha and Guria in 2023, GYLA held presentation of Advocacy Document concerning the legislation and practice of handling the risks of natural disasters in Georgia
Date: 13 Nov 2023
Advocacy Document, Human Rights Amid Natural Disasters - looks into the circumstances surrounding the natural disasters that struck Racha in August 2023 and Guria in September 2023 in order to raise some important questions regarding the causes behind the natural disasters as well as the efficiency of the management of the rescue efforts. Presentation of the Advocacy Document was held on November 13, 2023 by GYLA.
It should be noted that there has been a considerable decline in the quality of accessibility to public information in the country.2 For this reason, the document seeks, along with retrieving the public information, to publish content that reviews the current legal framework and identifies the circumstances, all of which require further investigation, research, and analysis in order to determine what caused the tragedies in Racha and Guria, whether it was possible to prevent human casualties, who must be held responsible, and what measures should be taken to avert comparable threats in the future. The GYLA intends to provide the public with a thorough account of the responses that the agencies return when the legally mandated time limits for obtaining public information have expired.
As regards the methodology, the advocacy document analyzes legislation pertaining to the risk management of natural disasters in lights of both, national and international obligations of Georgia. The document also examines the existing policy documents, strategies, and action plans in the country in the field of natural disaster risk management in order to better visualize the challenges and needs the State is facing; also, how the goals and specific actions defined by these documents are fulfilled. Based on publicly available official documents and information disseminated by the media, the paper describes problems, challenges, and alleged violations that might have occurred when state bodies in Racha and Guria carried out operations linked to handling the risks posed by the natural disaster. The document also highlights international standards for conducting effective investigations and identifies shortcomings in the current investigative process.
See the full report
Published by Georgian Young Lawyers’ Association with the financial support of the Open Society Georgia Foundation. The views, opinions and statements expressed by the authors and those providing comments are theirs only and do not necessarily reflect the position of the Foundation. Therefore, the Open Society Georgia Foundation is not responsible for the content of the information material.
2 See IDFI, Access to Public Information in Georgia 2022, available at: https://idfi.ge/public/upload/00_studies/2023/access_to_public_information_in_georgia_2022.pdf , [26.10.2023].