ინციდენტი „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის - ლევან გოგიჩაიშვილის ოფისში
19 სექტემბერს „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა ირაკლი კობახიძემ გააკეთა განცხადება 19 სექტემბერს, გამთენიისას, „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტების „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის - ლევან გოგიჩაიშვილის ოფისში შესვლასთან დაკავშირებით, რომელთაგან 2 წარმოადგენდა სევდია უგრეხელიძის შტაბის წევრს. კობახიძის განმარტებით, აღნიშნულ პიროვნებებს „ქართული ოცნების“ მაისურები ეცვათ და თან ცეცხლსასროლი იარაღი ჰქონდათ. მათ მიზანს კი წარმოადგენდა ფაქტის ვიდეოგადაღება, იმის საჩვენებლად, რომ „ქართული ოცნების“ შტაბში იკრიბებოდნენ კრიმინალური მიდრეკილების მქონე ადამიანები. „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა ასევე განაცხადა, რომ „ქართული ოცნების“ იმ აქტივისტებმა, რომლებიც შტაბში იმყოფებოდნენ სამართალდამცველები გამოიძახეს და პოლიციამ ვითარება ადგილზე შეისწავლა.
იმავე დღეს, აღნიშნულ განცხადებას „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საბურთალოს მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა - სევდია უგრეხელიძემ უპასუხა და კობახიძის განცხადება ცრუ ბრალდებად შეაფასა. სევდია უგრეხელიძემ განაცხადა, რომ აღნიშნული პირები შტაბიდან დათხოვნილ წევრებს წარმოადგენდნენ და ქმედების ჩადენის დროისთვის მათ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“ კავშირი არ ჰქონდათ.
მოგვიანებით, მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ აღნიშნულ ფაქტზე შსს-მ გამოძიება იარაღის უკანონოდ შეძენა, შენახვა, ტარების, - 236-ე მუხლის მე-2 ნაწილით დაიწყო, თუმცა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან ამ საკითხთან დაკავშირებით ოფიციალური განცხადება არ გავრცელებულა.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, საიამ საჯარო განცხადებაც გაავრცელა. აგრეთვე, განცხადებით მიმართა თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათშორის კომისიას.

Incident in the campaign office of Levan Gogichaishvili, Georgian Dream’s majoritarian candidate
On September 19, Irakli Kobakhidze, Executive Secretary of Georgian Dream, made a statement that, in the early morning of September 19, activists of the United National Movement – two of whom were representatives of the campaign headquarters of Sevdia Ugrekhelidze – had entered the campaign office of Levan Gogichaishvili, a majoritarian candidate of Georgian Dream, wearing Georgian Dream T-shirts and carrying firearms. According to Mr. Kobakhidze, the said individuals intended to make a video that would show that people with criminal mentality gathered in the Georgian Dream headquarters. The Executive Secretary of Georgian Dream also stated that activists of Georgian Dream who were at the headquarters called the police and the police studied the situation on the ground.
On the same day, Sevdia Ugrekhelidze, the UNM’s majoritarian candidate in the Saburtalo District, responded to the statement, assessing Mr. Kobakhidze’s statement as a false accusation. Ms. Ugrekhelidze stated that the aforementioned persons had been dismissed from the headquarters and that they had no connection with the UNM when they committed the said act.
Later, the media reported that the Ministry of Internal Affairs had launched an investigation into the said act under Part 2, Article 236 of the Criminal Code (illegal purchase, storage and carrying of firearms), though the Ministry has not released an official statement regarding this issue.
In connection with the aforementioned, GYLA has released a press statement. We also filed an application in the Interagency Commission for Free and Fair Elections.