ირაკლი ხოფერიას წამების საქმეზე 3 პოლიციელს ბრალი წარედგინა
2020 წლის 28 ივლისს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ირაკლი ხოფერიას წამების საქმეზე სამ პოლიციელს ბრალი წარუდგინა. 29 ივლისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ სამივე მათგანს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. საქმის წინასასამართლო სხდომა 2020 წლის 24 სექტემბერს ჩატარდება.
ირაკლი ხოფერია 2017 წლის 16 თებერვალს პოლიციის თანამშრომლებმა უსაფუძვლოდ გადაიყვანეს ქ. თბილისის ვაკე-საბურთალოს მე-5 განყოფილებაში, სადაც იგი წამებას დაექვემდებარა. ირაკლი ხოფერიას განმარტებით, პოლიციის თანამშრომლები სთხოვდნენ ეღიარებინა დანაშაული, რომელიც მას არ ჩაუდენია, ემუქრებოდნენ ნარკოტიკული ნივთიერების ჩადებით და პარალელურად აყენებდნენ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას. მას შემდგომ, რაც გაირკვა, რომ ირაკლი ხოფერია შეცდომით, სხვა პირის ნაცვლად დააკავეს, იგი გაათავისუფლეს. ირაკლი ხოფერიას ოჯახის ინიციატივით ჩატარებულმა სამედიცინო შემოწმებამ ირაკლი ხოფერიას სხეულზე არსებული დაზიანებები დაადასტურა.
ირაკლი ხოფერიას წამების ფაქტზე გამოძიებას 2017 წლის 15 მარტიდან თბილისის პროკურატურა აწარმოებდა სისხლის სამართლის კოდექსის 1441 მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით (წამება, ჩადენილი მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ). თუმცა, 2017 წლის ოქტომბერში გამოძიება შეწყვიტა იმ მოტივით, რომ პოლიციელთა ქმედებებში დანაშაულის ნიშნები არ იკვეთებოდა. 2017 წლის ნოემბერში თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ირაკლი ხოფერიას წამების ფაქტზე შეწყვეტილი გამოძიება განახლდა. აღნიშნულ საქმეზე გამოძიებას მას შემდეგ საქართველოს გენერალური პროკურატურა აწარმოებდა. მიუხედავად იმისა, რომ გამოძიების ფარგლებში მოპოვებული არაერთი მტკიცებულებით დასტურდებოდა ირაკლი ხოფერიას მიმართ დანაშაულის ჩადენის ფაქტი, საქართველოს გენერალურ პროკურატურას სამ წელზე მეტი დასჭირდა პოლიციელებისთვის ბრალის წარსადგენად. ბრალის წარდგენის ეტაპზე გენერალურმა პროკურატურამ გამოძიების კვალიფიკაცია შეცვალა და პოლიციელებს ბრალი არა 1441 მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, არამედ 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით წარუდგინა (სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება ჩადენილი ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით; დაზარალებულის პირადი ღირსების შეურაცხყოფით).
საია მიესალმება საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ პოლიციელების მიმართ სისხლისსამართლებრივი ბრალის წარდგენასა და სასამართლოს მიერ მათ მიმართ აღკვეთი ღონისძიების სახედ პატიმრობის განსაზღვრას. თუმცა, როგორც საქმის ფაქტობრივი გარემოებებით იკვეთებოდა, ირაკლი ხოფერიას მიმართ არასათანადო მოპყრობა განახორციელა ასევე, მეოთხე პოლიციელმა, რომლის ვინაობა საქართველოს გენერალურ პროკურატურას ამ დრომდე არ დაუდგენია. ამასთან, საქმის მასალებიდან გამოიკვეთა, რომ გამოძიების პროცესში პოლიციის თანამშრომლებმა და სხვა მოწმეებმა საგამოძიებო ორგანოებს ცრუ ჩვენება მიაწოდეს. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, საქართველოს გენერალური პროკურატურა არ შემოიფარგლოს მხოლოდ ამ სამი პირის მიმართ ბრალის წაყენებით და დაადგინოს ასევე იმ პირთა პასუხისმგებლობა, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ დანაშაულებრივ ქმედებაში ან/და დაფარეს დანაშაული.
ამასთან, მიგვაჩნია, რომ პრობლემურია საქართველოს გენერალური პროკურატურის მიერ ბრალის წარდგენის ეტაპზე საქმის კვალიფიკაციის შეცვლა 333-ე მუხლით მე-3 ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით, რაც ნაკლებად მკაცრ სასჯელს ითვალისწინებს. ხოფერიას საქმეზე კვალიფიკაციის შეცვლა კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან სავარაუდოდ ჩადენილი არასათანადო მოპყრობის საქმეებზე გამოძიების პროცესში სწორი კვალიფიკაციის სისტემურ პრობლემას.
ირაკლი ხოფერიას საქმე ამჟამად ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოშიც განიხილება. წარდგენილ საჩივარში საია ითხოვს, ევროპულმა სასამართლომ დაადგინოს საქართველოს მხრიდან კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) დარღვევა ირაკლი ხოფერიას მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობისა და ამ ფაქტზე დაწყებული გამოძიების არაეფექტიანობის საფუძვლით.

3 police officers were charged in Irakli Khoperia’s torture case
On July 28, 2020, the Chief Prosecutor’s Office of Georgia charged three police officers in Irakli Khoperia’s torture case. On July 29, the Tbilisi City Court sentenced all the three to imprisonment as a preventive measure. The pre-trial hearing of the case will be held on September 24, 2020.
On February 16, 2017, Irakli Khoperia was groundlessly taken by the police officers to Vake-Saburtalo District Police Department Division # 5, where he was subjected to torture. According to Irakli Khoperia, the police officers asked him to confess the crime that he had not committed, they threatened him with planting drug on him and at the same time physically and verbally abused him. After it was found out that he was arrested by mistake, instead of another person, he was released. The medical examination conducted at the initiative of Irakli Khoperia’s family confirmed the injuries on Irakli Khoperia’s body.
The investigation into the torture of Irakli Khoperia has been conducted by the Prosecutor’s Office of Georgia since March 15, 2017, under Subparagraph “a” of Paragraph 2 of Article 1441 of the Criminal Code (torture, committed by an official or a person holding equivalent position). However, in October 2017, the investigation was suspended on the grounds that there were no signs of the crime in the actions of the police officers identified. In November 2017, based on the decision of the Tbilisi City Court, the suspended investigation on the torture of Irakli Khoperia has been resumed. Since then, the investigation on the mentioned case was conducted by the Chief Prosecutor’s Office of Georgia. Despite the fact that numerous evidence obtained within investigation confirmed the fact of committing a crime against Irakli Khoperia, it took the Chief Prosecutor’s Office of Georgia more than three years to bring charge against the police officers. At the stage of filing a charge the Chief Prosecutor’s Office changed the qualification of the investigation and filed a charge against the police officers not under Subparagraph “a” of Paragraph 2 of Article 1441 but under Subparagraphs “b” and “c” of Paragraph 3 o Article 333 (exceeding the official powers committed by using violence or a weapon; by offending the personal dignity of the victim).
GYLA welcomes the filing of the criminal charge against the police officers by the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and the determining of imprisonment against them as a preventive measure by the Court. However, according to the factual circumstances of the case, Irakli Khoperia was also mistreated by a fourth police officer, whose identity has not yet been established by the Chief Prosecutor’s Office of Georgia. Moreover, the case file revealed that during the investigation the police officers and other witnesses gave false testimony to the investigative bodies. Accordingly, it is important that the Chief Prosecutor’s Office of Georgia does not limit itself to accusing only these three persons and also establishes the responsibility of persons, who were directly involved in the criminal act or/and covered up the crime.
At the same time, we believe that the change of the qualification of the case at the stage of filing a charge by the Chief prosecutor’s Office of Georgia with Subparagraphs “b” and “c” of Paragraph 3 of Article 333, which envisages less severe sentence is problematic. The change of qualification in the Khoperia case once again underlines the systemic problem of correct qualification in the process of investigation into the cases of alleged ill-treatment committed by law enforcement officials.
Irakli Khoperia’s case is currently being considered at the European Court of Human Rights as well. In the complaint, GYLA requests the European Court to establish a violation of Article 3 (prohibition of torture) of the Convention on the grounds of ill-treatment of Irakli Khoperia and the ineffectiveness of the investigation launched into this fact.