საგანგაშოა, რომ შსს მაღალჩინოსანი, რომელსაც მნიშვნელოვანი საპოლიციო ფუნქცია აკისრია, საჯაროდ ავრცელებს ძალადობრივი პრაქტიკების მუქარას
თარიღი: 28 მაის 2024
2024 წლის 28 მაისს შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორმა, ზვიად ხარაზიშვილმა, ჟურნალისტებთან დაადასტურა, რომ სპეცრაზმი მოქალაქეებს სცემს და ამისთვის წინასწარ შედგენილი სია არსებობს (“მე ახალგაზრდებს არ ვცემ, მე ვცემ არაკაცებს. Სია გვაქვს…”). საგანგაშოა, რომ შსს მაღალჩინოსანი, რომელსაც მნიშვნელოვანი საპოლიციო ფუნქცია აკისრია, საჯაროდ ავრცელებს ძალადობრივი პრაქტიკების მუქარას. ამას, ცხადია, სამართალდამცავთა მხრიდან ძალადობის წამახალისებელი ეფექტი აქვს.
Აღნიშნული განცხადება კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ მიმდინარე მშვიდობიანი პროტესტის ჩასახშობას ხელისუფლება უკანონო და ადამიანის ღირსების შემლახავ, ძალადობრივ მეთოდებს მიზანმიმართულად იყენებს.
Განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ რუსული კანონის ინიცირების შემდეგ, ადგილი ჰქონდა სამართალდამცავთა მხრიდან შესაძლო წამების, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის არაერთ შემთხვევას. აღსანიშნავია, რომ სპეციალური საგამოძიებო სამსახური მსგავს შემთხვევებს ადეკვატურ სამართლებრივ კვალიფიკაციას არ აძლევს და გამოძიებას ყოველთვის სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლით წარმართავს, რაც სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას გულისხმობს.
Მოვუწოდებთ:
Შინაგან საქმეთა სამინისტროს - უარი თქვას ძალადობრივ და ადამიანის უფლებების დამრღვევ პრაქტიკაზე, დაიცვას მშვიდობიანი შეკრების უფლება და დემონსტრანტების ფიზიკური უსაფრთხოება.
Შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებს - არ შეასრულონ უკანონო ბრძანებები. Შევახსენებთ მათ, რომ წინასწარი შეცნობით დანაშაულებრივი ბრძანების ან განკარგულებების შესრულება წარმოადგენს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საფუძველს
Სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს - ჰქონდეს ეფექტიანი რეაგირება სამართალდამცავთა მხრიდან ძალადობის შემთხვევებზე, რაც, მათ შორის, გამოიხატება ძალადობის შემთხვევებისთვის სწორი კვალიფიკაციის მიცემაში. გამოკითხოს, ასევე, ზვიად ხარაზიშვილი და ჩატარდეს მისი განცხადების საპასუხოდ შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები.

It is alarming that a high-ranking official of the Ministry of Internal Affairs, who has an important policing function, is publicly issuing threats of violent practices
Date: 28 May 2024
On May 28, 2024, the Director of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs, Zviad Kharazishvili, confirmed to journalists that the special forces beat citizens and that there is a pre-made list for this ("I don't beat Youth, I beat "dishonorable man". We have a list..."). It is alarming that a high-ranking official of the Ministry of Internal Affairs, who has an important policing function, is publicly issuing threats of violent practices. This, of course, has the effect of encouraging violence on the part of law enforcement officers.
This statement once again makes it clear that the government is deliberately using illegal and violent methods to suppress the ongoing peaceful protest. It is particularly alarming that since the initiation of the Russian law, there have been numerous cases of possible torture, inhuman or degrading treatment by law enforcement officers.
It should be noted that the Special Investigation Service does not give adequate legal qualifications to such cases and always conducts the investigation under Article 333 of the Criminal Code, which implies exceeding official authority.
The Ministry of Internal Affairs: to refuse violent and human rights-violating practices, to protect the right to peaceful assembly, and the physical safety of demonstrators.
Employees of the Ministry of Internal Affairs Special Tasks Department: not to carry out illegal orders. We remind them that the execution of a criminal order with prior knowledge is the basis of criminal liability.
The Special Investigation Service: to have an effective response to cases of violence by law enforcement officers, which, among other things, is expressed in providing the correct qualifications for cases of violence. Additionally, Zviad Kharazishvili should be interviewed, and relevant investigative actions should be conducted in response to his statement.