იუსტიციის საბჭოს წევრები, რომლებმაც კლანური პრინციპით მიღებულ გადაწყვეტილებებს მხარი დაუჭირეს, უნდა გადადგნენ
თარიღი: 29 დეკ 2018
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევისა და ლევან მურუსიძის მოსამართლის თანამდებობაზე უვადოდ დანიშვნის პროცესმა სრული სიცხადით დაადასტურა სასამართლო სისტემის ნაწილში და მის მმართველ რგოლში - იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში - არსებული კრიზისული მდგომარეობა და ე.წ. კლანის ზღვარგადასული ძალაუფლება. საბჭო, ბოლო წლებია, აშკარად ბოროტად იყენებს მისთვის კონსტიტუციით მინიჭებულ უფლებამოსილებებს და პრაქტიკულად არც ერთ გადაწყვეტილებას არ იღებს მართლმსაჯულების ინტერესებიდან გამომდინარე. სასამართლო სისტემის მმართველობაში შექმნილი უკიდურესად მძიმე მდგომარეობა უშუალოდ საბჭოს მოსამართლე წევრებისა და პარლამენტის მიერ დანიშნული ზოგიერთი არამოსამართლე წევრის უპასუხისმგებლო გადაწყვეტილებებისა და შეთანხმებული მოქმედებების შედეგია. ბოლო პერიოდში საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს წევრობის 10 კანდიდატის ნომინირების უკიდურესად ხარვეზიანმა და გაუმჭვირვალე პროცესმა, ასევე ლევან მურუსიძის მოსამართლედ უვადოდ დანიშვნამ, კიდევ ერთხელ ნათლად გამოავლინა საბჭოში მოქმედი გავლენიანი ჯგუფის რეალური ინტერესები და მათი მუშაობის მეთოდები.
მიგვაჩნია, რომ საბჭოს დღევანდელი შემადგენლობის პირობებში არ არსებობს სასამართლო სისტემის გაჯანსაღების რესურსი, ვინაიდან:
1. 1. სასამართლო სისტემა დღეს ე.წ. კლანის წევრების მიერ იმართება, რომელთაც არაჯანსაღი გავლენები და სისტემის მართვის ყველა ბერკეტი აქვთ. ბოლო პერიოდში მათი მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები მხოლოდ საკუთარი ძალაუფლების გამყარებას და ვიწრო, პირად ინტერესებს ემსახურება;
2. 2.იუსტიციის საბჭო და მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წევრები წლების მანძილზე ეწინააღმდეგებოდნენ სასამართლო სისტემის გაჯანსაღებისკენ მიმართულ ყველა არსებითად მნიშვნელოვან პროგრესულ ინიციატივას. უფრო მეტიც, რეფორმის მე-3 ტალღის ფარგლებში პარლამენტის მიერ ისეთი ცვლილებები იქნა კანონში შეტანილი, რომლებმაც სისტემის კიდევ უფრო ჩაკეტვა და კლანური მმართველობის გაძლიერება გამოიწვია;
3. 3. გავლენიანი ჯგუფი მუდმივად ებრძვის ნებისმიერ განსხვავებულ აზრს, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსა და მთლიანად სასამართლო სისტემაში. წლების მანძილზე ნელ-ნელა სისტემიდან განიდევნენ (მათთვის თანამდებობაზე გადანიშვნაზე უარის თქმით ან მათ წინააღმდეგ დისციპლინური მექანიზმის ამოქმედების გზით) ისეთი მოსამართლეები, რომლებიც სისტემისადმი კრიტიკული პოზიციებით გამოირჩეოდნენ;
4. 4. გავლენიანი ჯგუფის წევრები სარგებლობენ ხელისუფლების გარკვეული შტოების და პარლამენტარების ნაწილის მხარდაჭერით;
5. 5. გავლენიანი ჯგუფის უმრავლესობა წარსულში განხილული არაერთი პოლიტიკურად მოტივირებული საქმის გამო საზოგადოების ფართო წრეებში ცუდი რეპუტაციით სარგებლობს. მაგალითად, ლევან მურუსიძე, რომელიც გუშინ უვადოდ გამწესდა თანამდებობაზე, მონაწილეობდა სანდრო გირგვლიანისა და სულხან მოლაშვილის საქმეებში. ამ საქმეებზე არსებობს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებიც, სადაც, ერთ შემთხვევაში, სასამართლოს მხრიდან მართლმსაჯულების პროცესი მკვეთრად არის გაკრიტიკებული, ხოლო, მეორე შემთხვევაში, სახელმწიფო თავად აღიარებს ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტს. სწორედ მსგავსი რეპუტაციის მოსამართლეების დანიშვნა შეიძლება დასახელდეს ერთ-ერთ მიზეზად იმისა, რომ ბოლო რამდენიმე წელია, სოციოლოგიური გამოკითხვებით, სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობა მუდმივად ეცემა;
6. 6. მნიშვნელოვანი პრობლემაა, რომ სასამართლო სისტემაში არ მოქმედებს ანგარიშვალდებულების ეფექტიანი სისტემა, რომელიც ვიწრო ინტერესთა ჯგუფების სასარგებლოდ გადაწყვეტილებების მიღებას დააზღვევდა. ამ პირობებში კი, იზრდება გავლენებით ვაჭრობისა და სასამართლოსათვის დამაზიანებელი გადაწყვეტილებების მიღების მაღალი ალბათობა;
7. 7. იუსტიციის საბჭოს მოსამართლე წევრების, ისევე როგორც სხვა გავლენიანი მოსამართლეების დიდი ნაწილის კვალიფიკაციისა და ადამიანის უფლებების ცოდნის დონე არადამაკმაყოფილებელია. მათ არ გააჩნიათ გენდერული სენსიტიურობაც და მათი გამონათქვამები საბჭოს ქალი წევრების მიმართ ხშირად დისკრიმინაციულია, ისევე როგორ სრულიად შეუფერებელი მოსამართლის მაღალი თანამდებობისთვის.
ზემოთ ჩამოთვლილი პრობლემების ცალსახა გამოვლინებაა საბჭოს მიერ ბოლო პერიოდში მიღებული გადაწყვეტილებები (ლევან მურუსიძის უვადოდ დანიშვნა და უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების დასახელება). ამ ვითარებაში, მიგვაჩნია, რომ საბჭოს იმ მოსამართლე და არამოსამართლე წევრებს, რომლებმაც მხარი დაუჭირეს ამ გადაწყვეტილებებს, არ აქვთ მორალური უფლება იყვნენ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრები. შესაბამისად, მათ საკუთარი ინიციატივით უნდა დატოვონ საბჭოც და მოსამართლის თანამდებობაც. ამასთან მიგვაჩნია, რომ მოსამართლის თანამდებობები უნდა დატოვონ ასევე გავლენიანი ჯგუფის ყველაზე თვალსაჩინო წევრებმა: მიხეილ ჩინჩალაძემ და ლევან მურუსიძემ. აღნიშნული ცვლილებების გარეშე რთულად წარმოსადგენია მართლმსაჯულების სისტემის განვითარებისა და დამოუკიდებლობის გამყარების პერსპექტივა.
მიგვაჩნია, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შემადგენლობა უნდა განახლდეს და არამოსამართლე წევრები პარლამენტმა მაღალი პოლიტიკური კონსენსუსით უნდა დანიშნოს. ეს დამოუკიდებელი წევრების შერჩევის ერთადერთი გარანტიაა. საბჭოს განახლებული შემადგენლობის დამტკიცებამდე, უნდა შეჩერდეს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა ნომინირების საკითხი. კანდიდატთა სია განახლებულმა საბჭომ უნდა წარადგინოს პარლამენტში.

The process of selection of the Supreme Court judges and the lifetime judicial appointment of Levan Murusidze have fully confirmed that there is a crisis within a part of the judicial system and its managing body – the High Council of Justice, and that the power of the so-called clan has no bounds. In recent years, the Council has been blatantly abusing the powers bestowed upon it by the Constitution, and has made virtually no decision based on the interests of justice. The extremely difficult situation that has taken shape within the management of the judicial system is the direct result of irresponsible decisions made and coordinated actions taken by the judicial members of the Council and some of its non-judicial members appointed by Parliament. The recent, extremely flawed and non-transparent process of nomination of 10 candidates for the Supreme Court membership as well as the lifetime judicial appointment of Levan Murusidze by the Council has once again revealed the real interests of influential groups working within the Council, and their methods of operation.
It is our opinion that the current composition of the Council does not have any potential to improve the judicial system because:
1. The judicial system is currently managed by members of a so-called clan, who have unhealthy influence and all levers of ruling the system. Their recent decisions have only served to consolidate their own power and catered to their parochial, personal interests;
2. For years, the Council of Justice and members of the influential group of judges have resisted all crucially important progressive initiatives that aimed to improve the judicial system. Moreover, within the framework of the third wave of reforms, Parliament amended the law in a way that caused the system to become even more closed and further strengthened its clan-based rule;
3. The influential group is constantly combating any dissent within the High Council of Justice and the judicial system in general. Over the years, the judges who were critical of the system, have been gradually pushed out of the system (by rejecting their appointment or using a disciplinary mechanism against them);
4. Members of the influential group enjoy support on the part of certain branches of the government and some MPs;
5. The majority of the influential group members have a poor reputation among the broad public because of many politically motivated cases they considered in the past. For example, Levan Murusidze, who was granted a lifetime appointment yesterday, participated in the cases of Sandro Girgvliani and Sulkhan Molashvili. With regard to these cases, there are decisions made by the European Court of Human Rights: in one case, the judicial process conducted by the court is harshly criticized while in the other, the state itself admits to violating human rights. Precisely the appointment of judges who have this kind of a reputation can be considered one of the reasons why the public trust towards the court is constantly decreasing according to opinion polls;
6. It is a significant problem that there is no efficient system of accountability functioning within the judicial system, which would ensure that decisions are not made to benefit small interest groups. In these conditions, the likelihood of using influence for bargaining and making decisions damaging for the court increases.
7. The level of qualification and the knowledge of human rights among the judicial members of the Council of Justice and other influential judges is unsatisfactory. They show no gender sensitivity either and their statements concerning female members of the Council are often discriminatory and completely inappropriate for the high-ranking position of a judge.
The decisions recently made by the Council (lifetime appointment of Levan Murusidze and nomination of judicial candidates for the Supreme Court) are a clear manifestation of the problems listed above. Given this situation, we believe that the judicial and non-judicial members of the Council, who supported these decisions, do not have a moral right to be members of the High Council of Justice. Correspondingly, they must voluntarily resign from both the Council and their judicial positions. We also believe that the most prominent members of the influential group – Mikheil Chinchaladze and Levan Murusidze – must resign from their judicial positions as well. Without such changes, it is hard to imagine any prospects for the development and strengthening the independence of the judicial system.
It is our opinion that the composition of the High Council of Justice must be renewed, and Parliament must appoint its non-judicial members based on a strong political consensus. This is the only guarantee for independent selection of members. The issue of nominating the Supreme Court judges must be suspended until the new composition of the Council is approved. The renewed Council must present the list of candidates to Parliament.