იუსტიციის სამინისტროს მიერ ომბუდსმენის წარმომადგენლისა და პატიმრის ჩანაწერის გამოქვეყნება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობას არღვევს
თარიღი: 21 იან 2020
საქართველოს პარლამენტში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის სხდომაზე, რომელზეც განიხილებოდა სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიში, იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა საჯაროდ აჩვენა პენიტენციურ დაწესებულებაში მსჯავრდებულის საკანში გადაღებული ვიდეოკამერის ჩანაწერი. ამის შემდგომ ვიდეოჩანაწერი დაიდო სპეციალური პენიტენციური სამსახურის Facebook-ის ოფიციალურ გვერდზეც.
გავრცელებულ ვიდეოჩანაწერთან დაკავშირებით მინისტრმა აღნიშნა, რომ ვიდეოში ჩანს, თუ როგორ მიირთმევს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი პატიმრის მიერ მომზადებულ ყავას, ასევე შოკოლადს, ეწევა მის სიგარეტს და სარგებლობს პატიმრისთვის განკუთვნილი სველი წერტილით.
მითითებული ვიდეოს შენახვითა და გასაჯაროებით უხეშად დაირღვა „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის პრინციპები და დამუშავების საფუძვლები.
მითითებული კანონის მე-4 მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, პერსონალური მონაცემები შეიძლება დამუშავდეს მხოლოდ კონკრეტული, მკაფიოდ განსაზღვრული, კანონიერი მიზნებისათვის. დაუშვებელია მონაცემთა შემდგომი დამუშავება სხვა, თავდაპირველ მიზანთან შეუთავსებელი მიზნით. ასეთი მიზანი, პატიმრობის კოდექსის 54-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, შესაძლებელია მხოლოდ მსჯავრდებულის ან სხვა პირთა უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და სხვა კანონიერი ინტერესებიდან გამომდინარე − თვითმკვლელობის, თვითდაზიანების, მის ან სხვა პირთა მიმართ ძალადობის, ქონების დაზიანების, აგრეთვე სხვა დანაშაულისა და სამართალდარღვევის თავიდან ასაცილებლად.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, საკომიტეტო მოსმენაზე ჩანაწერის გასაჯაროება სახალხო დამცველის ანგარიშში მითითებულ რეკომენდაციებზე პასუხის გასაცემად, ვერ თავსდება პატიმრობის კოდექსით განსაზღვრულ ვიდეოთვალთვალის მიზნებში. შესაბამისად, მონაცემთა დამუშავება არ მოხდა კანონისმიერი მიზნებიდან გამომდინარე, არამედ გამოყენებული იყო პოლიტიკური მიზნებისთვის.
მითითებული ვიდეოს გასაჯაროებიდან გამოიკვეთა ისიც, რომ სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა დაარღვია მეთვალყურეობის შედეგად მოპოვებული ჩანაწერის შენახვის ვადებიც. როგორც ვიდეოჩანაწერიდან ირკვევა, ის გაკეთებულია 2019 წლის 19 აპრილს, ხოლო მისი შენახვა და შემდგომ გასაჯაროება მოხდა მისი ჩაწერიდან 9 თვის შემდეგ.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის მე-4 მუხლის „ე“ ქვეპუნქტის თანახმად, მონაცემები შეიძლება შენახულ იქნეს მხოლოდ იმ ვადით, რომელიც აუცილებელია მონაცემთა დამუშავების მიზნის მისაღწევად. მიზნის მიღწევის შემდეგ, რომლისთვისაც მუშავდება მონაცემები, ისინი უნდა დაიბლოკოს, წაიშალოს, განადგურდეს ან შენახული იყოს პირის იდენტიფიცირების გამომრიცხავი ფორმით, თუ კანონით სხვა რამ არ არის დადგენილი.
პენიტენციურ დაწესებულებაში ელექტრონული მეთვალყურეობის შედეგად მოპოვებული ჩანაწერის შენახვის ვადები განსაზღვრულია საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის 2015 წლის 19 მაისის N35 ბრძანებით დამტკიცებული „ვიზუალური ან/და ელექტრონული საშუალებით მეთვალყურეობისა და კონტროლის განხორციელების, ჩანაწერების შენახვის, წაშლისა და განადგურების წესით“. აღნიშნული წესის მე-4 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, კანონით გათვალისწინებული საფუძვლების არსებობისას, მეთვალყურეობის და კონტროლის განხორციელების თაობაზე გადაწყვეტილებას იღებს დაწესებულების დირექტორი, რის თაობაზეც გამოსცემს ბრძანებას. ბრძანება გამოიცემა შესაბამისი საფუძვლების აღმოფხვრამდე, მაგრამ არაუმეტეს 3 თვის ვადით. ამავე წესის მე-15 მუხლის მე-2 პუნქტის მიხედვით, მიღებული ჩანაწერი ინახება არანაკლებ 120 საათი, ხოლო ამავე მუხლის მე-8 პუნქტის თანახმად, დაარქივებული მასალა ინახება იმ საქმის წარმოების/სამართალწარმოების დასრულებიდან ან სხვა შესაბამისი გარემოების აღმოფხვრიდან არაუმეტეს 1 თვის ვადით, რომლის გამოც განხორციელდა აღნიშნული მასალის დაარქივება.
შესაბამისად, ვიდეოჩანაწერის შენახვა მოხდა კანონმდებლობით დადგენილი ვადებისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის პრინციპების დარღვევით.
აღსანიშნავია ისიც, რომ გავრცელებულ ვიდეოჩანაწერში ჩანს სახალხო დამცველის წარმომადგენლის სახე და იდენტიფიცირებადია მისი ვინაობა. პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის მე-5 მუხლის თანახმად, მონაცემთა დამუშავება დასაშვებია, თუ არსებობს მონაცემთა სუბიექტის თანხმობა ან კანონმდებლობით გათვალისწინებული სხვა შესაბამისი საფუძველი. მოცემულ შემთხვევაში, სახეზე არ არის ვიდეოჩანაწერის ამ ფორმით დამუშავების კანონით გათვალისწინებული საფუძველი და სახეზე არ არის სუბიექტის თანხმობაც. შესაბამისად, სახეზე გვაქვს პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების საფუძვლების არარსებობაც.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ მითითებული ვიდეოჩანაწერის საჯარო ჩვენებითა და სოციალურ ქსელში გავრცელებით დარღვეულია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონის მოთხოვნები და ამდენად, მოვუწოდებთ:
- სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს, Facebook-ის ოფიციალური გვერდიდან წაშალოს გავრცელებული ვიდეომასალა;
- სახელმწიფო ინსპექტორს, შეისწავლოს აღნიშნული გარემოებები და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება შესაძლო სამართალდარღვევის ფაქტებთან დაკავშირებით.

PUBLICATION OF RECORD OF REPRESENTATIVE OF OMBUDSMAN AND PRISONER BY MINISTRY OF JUSTICE VIOLATES LAW OF GEORGIA ON PERSONAL DATA PROTECTION
Date: 21 Jan 2020
On January 21, 2020 at the session of the Human Rights and Civil Integration Committee in the Parliament of Georgia where the Special Report of the Public Defender was discussed, Thea Tsulukiani, the Minister of Justice publicly showed a video recorded in the a cell of a convict in the penitentiary institution, which was subsequently posted on the official Facebook page of the Special Penitentiary Service.
In regards to the disseminated video-recording, the minister noted that the video shows the representative of the Public Defender drinking coffee made by the prisoner, as well as eating chocolate, smoking his cigarette and using the prisoner's toilet.
By storage and making the video publicly available violated the principles and foundations of the Law of Georgia on Personal Data Protection.
According to Article 4 (b) of this Law, personal data may be processed only for specific, clearly defined and legitimate purposes. No further processing of the data may be allowed for any other purpose incompatible with the original purpose. Such a purpose, in accordance with Article 54 (1) of the Imprisonment Code, is available only based on security and other lawful interests of convicted or other persons, to prevent suicide, self-injury, violence against convicted or other persons, damage to property, and to avert other crimes and offences.
Accordingly, making the record public on the committee hearing to respond to the recommendations set forth in the Public Defender's report cannot meet the purpose of the video surveillance provided by the Imprisonment Code. Accordingly, the data were not processed not for lawful purposes but they were used for political purposes.
Making the video public revealed that the Special Penitentiary Service also violated the terms of the recording of the surveillance record. According to the video recording, it was recorded on April 19, 2019, it was saved and made public nine months after it was recorded.
According to Article 4 (e) of the Law of Georgia on Personal Data Protection data may be kept only for the period necessary to achieve the purpose of data processing. After the purpose of data processing is achieved, the data must be locked, deleted or destroyed, or stored in a form that excludes identification of a person, unless otherwise determined by Law.
The terms for keeping records obtained through electronic surveillance in a penitentiary establishment shall be defined by the Order N35 of the Minister of Corrections and Probation of May 19, 2015 "with the rule of visual and/or electronic surveillance and control, keeping, deleting and destroying records". According to Article 4 (1) of this rule, the director of the establishment shall decide on the surveillance and control of the establishment and issue an order if there are grounds provided by law. The order is issued until the relevant grounds are eliminated, but for no more than 3 months. According to Article 15 (2) of the same rule, the obtained record shall be kept for at least 120 hours, but according to paragraph 8 of the same article, the archived material shall be kept for a period not exceeding one month after the completion of processing of the case/proceedings or the elimination of other relevant circumstances for which the material has been archived.
Accordingly, the video recording was kept in violation of the statutory time limits and the principles of the Law on Personal Data Protection.
It is also noteworthy that the video recording shows the face of the representative of the Public Defender and makes it possible to identify him/her. According to Article 5 of the Law on Personal Data Protection data processing shall be admissible if there is a data subject's consent or data processing is provided for by Law. In this case, there is no basis for the processing of video-recording by this form prescribed the law and also there is no subject consent. Accordingly, we also lack the basics of personal data processing.
In view of the above mentioned, we believe that public display of this video recording and dissemination in the social network has violated the requirements of the Law on Personal Data Protection and we, therefore, call on:
- The Special Penitentiary Service to remove the video from the official Facebook page;
- State Inspector Service to study the above circumstances and to respond appropriately to possible facts of violations.