იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებისათვის უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების კომპეტენციას საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
თარიღი: 30 ივნ 2021
საია საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონის 36-ე მუხლის მე-5 პუნქტს, რაც იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს უფლებას აძლევს, უფლებამოსილების ვადა გაუგრძელოს პარლამენტის მიერ 10 წლის ვადით დანიშნულ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეს. საქართველოს კონსტიტუციის 61-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეს ირჩევს საქართველოს პარლამენტი. იმისათვის, რომ მოქალაქემ უზენაეს სასამართლოში განახორციელოს მართლმსაჯულება, ამისათვის, კონსტიტუციის მიხედვით, მას უნდა ჰქონდეს პარლამენტის მხრიდან ლეგიტიმაცია. როდესაც იწურება 10 წლიანი ვადა, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე კარგავს საპარლამენტო ლეგიტიმაციას, შესაბამისად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებით, უზენაეს სასამართლოში მართლმსაჯულების განხორციელება, არ მოდის შესაბამისობაში კონსტიტუციის მოთხოვნებთან.
საია საკონსტიტუციო სასამართლოში იცავს ორი მსჯავრდებულის ინტერესებს. ორივე მათგანის საქმე 2019 წლის 5 აპრილს განიხილა სისხლის სამართლის საქმეთა პალატამ, რომლის შემადგენლობაშიც შედიოდა მოსამართლე პაატა სილაგაძე. პაატა სილაგაძე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ პარლამენტმა დანიშნა 2008 წლის 23 ოქტომბერს 10 წლის ვადით. პაატა სილაგაძეს უფლებამოსილების ვადა ამოეწურა 2018 წლის 23 ოქტომბერს. ამის მიუხედავად, პაატა სილაგაძეს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ 2018 წლის 8 ოქტომბერს გაუგრძელა უფლებამოსილების ვადა. პაატა სილაგაძე უზენაეს სასამართლოში მოსამართლის მოვალეობას, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებით ასრულებდა, 2018 წლის 23 ოქტომბრიდან 2019 წლის 3 ივნისამდე. სწორედ ამ პერიოდში განიხილა პაატა სილაგაძის პალატამ იმ პირთა საქმეები, რომელთა ინტერესებსაც საია საკონსტიტუციო სასამართლოში დაიცავს.
პაატა სილაგაძის შემთხვევა არ არის გამონაკლისი. მის მსგავსად, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭომ უფლებამოსილება გაუგრძელა მოსამართლე გიორგი შავლიაშვილსაც. ამ უკანასკნელს პარლამენტის მიერ მინიჭებული 10 წლიანი მანდატი ამოეწურა 2020 წლის 18 ივნისს. ამის მიუხედავად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილებით, დღემდე აგრძელებს უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატაში მოსამართლის მოვალეობის შესრულებას.[1] პალატის მიერ საქმის განსახილველად, აუცილებელია 3 მოსამართლის არსებობა. აღსანიშნავია ის გარემოება, რომ გიორგი შავლიაშვილის გარდა უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის პალატის შემადგენლობაში შედის კიდევ ოთხი მოსამართლე. შესაბამისად, შეუძლებელია ამ შემთხვევაში, უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების მიზეზი პალატაში კვორუმის შენარჩუნება ყოფილიყო.
საია თვლის, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილება ვადა გაუგრძელოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებს ეწინააღმდეგება კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებულ სამართლიანი სასამართლოს უფლებას და კონსტიტუციის 31-ე მუხლის მე-2 პუნქტს, რომლის მიხედვითაც, საქმე უნდა განიხილოს იმ სასამართლომ, რომლის იურისდიქციასაც ექვემდებარება კონკრეტული საქმე.

GYLA Appeals Competence of Extension of Terms of office for Supreme Court Justices by High Council of Justice to Constitutional Court
Date: 30 Jun 2021
GYLA is appealing to the Constitutional Court against Article 36 Paragraph 5 of the Law on Common Courts, which gives the High Council of Justice the right to extend the term of office of a Supreme Court Justice appointed by Parliament for a term of 10 years. According to Article 61, Paragraph 2 of the Constitution of Georgia, a Supreme Court Justice is elected by the Parliament of Georgia. Therefore, in order for a citizen to administer justice in the Supreme Court, they must, according to the Constitution, have the legitimacy of a Parliament. When the 10-year term expires, the Supreme Court Justice loses their parliamentary legitimacy; therefore, according to the decision of the High Council of Justice, the administration of justice in the Supreme Court does not comply with the requirements of the Constitution.
GYLA represents the interests of two convicts in the Constitutional Court. The case of both of them was considered on April 5th, 2019, by the Chamber of Criminal Cases, the composition of which included Judge Paata Silagadze. On October 23rd, 2008, Paata Silagadze was appointed the Supreme Court Justice by the Parliament for a term of 10 years. Paata Silagadze's term of office expired on October 23, 2018. Nevertheless, the High Council of Justice extended Paata Silagadze's term of office on October 8th, 2018. Paata Silagadze was the acting Supreme Court Justice by the decision of the High Council of Justice, from October 23, 2018, to June 3, 2019. It was during this period that Paata Silagadze's Chamber considered the cases of those persons whose interests GYLA would represent in the Constitutional Court.
The case of Paata Silagadze is no exception. Like him, the High Council of Justice of Georgia extended the power of Judge Giorgi Shavliashvili also. The latter's 10-year term of office expired on June 18th, 2020. Nevertheless, by the decision of the High Council of Justice, he continues to serve as a Justice in the Criminal Chamber of the Supreme Court. [1] For the Chamber to hear a case, it is necessary to have 3 justices. It is noteworthy that in addition to Giorgi Shavliashvili, the Criminal Chamber of the Supreme Court includes four other justices. Consequently, it is impossible in this case that a reason to extend the term of office to be the maintenance of a quorum in the Chamber.
GYLA considers that the powers of the High Council of Justice to extend the term of office of the Supreme Court Justices run counter to the right to a fair trial under Article 31 paragraph 1 of the Constitution and Article 31 –paragraph 2 of the Constitution, according to which the case should be considered only by the court that has jurisdiction over this particular case.