იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მონიტორინგის #4 ანგარიშის პრეზენტაცია
თბილისი - ნინო გვენეტაძემ, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ და დევიდ სთოუნჰილმა, დემოკრატიისა და მმართველობის ოფისის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), გახსნეს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაცია 2016 წლის 25 აპრილს. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ წარადგინეს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მონიტორინგის მეოთხე ანგარიში. ანგარიშში შეფასებულია საბჭოს საქმიანობის მარეგულირებელი კანონმდებლობა და მისი საქმიანობა მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის, გადაყვანის, საბჭოს საქმიანობის გამჭვირვალობის, მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის და სხვა მიმართულებით.
მონიტორინგმა გამოავლინა შემდეგი მნიშვნელოვანი შედეგები:
საანგარიშო პერიოდში საბჭოს საქმიანობაში გამოვლინდა არაერთი ხარვეზი: მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის და გადაყვანის პროცესი არ იყო გამჭვირვალე, წარმოშობდა ეჭვებს აღნიშნულ საკითხებზე მიღებული გადაწყვეტილებების ობიექტურობისა და ნეიტრალურობის თვალსაზრისით; საბჭოში აღარ იყო ისეთი პლურალისტური გარემო, როგორიც წინა საანგარიშო პერიოდში; მოსამართლეთა ანგარიშვალდებულების სისტემა კვლავ არაეფექტურობით ხასიათდებოდა; არ იყო უზრუნველყოფილი გამოსაცდელი ვადით დანიშნული მოსამართლეების შეფასების პროცესის მინიმალური გამჭვირვალობა.
მეორე მხრივ, პოზიტიურად უნდა აღინიშნოს შემდეგი:
- მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ საბჭომ ყველა შემთხვევაში უზრუნველყო დღის წესრიგის წინასწარ გამოქვეყნება, განსხვავებით წინა საანგარიშო წლებისგან, როცა დღის წესრიგი გვიან ან საერთოდ არ იტვირთებოდა ვებგვერდზე. ამასთან, ორ შემთხვევაში საბჭოს ვებგვერდზე განთავსდა სხდომაზე განსახილველი დოკუმენტები. პოზიტიური ტენდენცია დაფიქსირდა ასევე გადაწყვეტილებების გამოქვეყნების თვალსაზრისითაც - წინა წლებისგან განსხვავებით, მათი გამოქვეყნება მიმდინარე საანგარიშო პერიოდში შედარებით დროულად ხდებოდა.
- დადებითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ საბჭო ან საბჭოს წევრთა ნაწილი, ცალკეულ შემთხვევებში, ცდილობდნენ, საჯარო განცხადებების მეშვეობით განემარტათ მიღებული გადაწყვეტილებები. თუმცა, მართებული იქნება, თუკი საბჭო უზრუნველყოფს თავად გადაწყვეტილების დასაბუთებას და საჯარო განცხადებით არ შეეცდება უკვე მიღებული გადაწყვეტილების განმარტებას. საჯარო განცხადებებით რეაგირება შეიძლება ემსახურებოდეს სასამართლოს რეპუტაციის დაცვას და არა - საბჭოს გადაწყვეტილებების დასაბუთებას.
მნიშვნელოვანი ხარვეზები, რაც დაფიქსირდა საბჭოს საქმიანობაში, გამოწვეული იყო როგორც არასათანადო, ბუნდოვანი საკანონმდებლო მოწესრიგებით, ისე საბჭოს მიერ კარგი პრაქტიკის დაუდგენლობით. კერძოდ:
- კანონი კვლავ არ აკისრებს საბჭოს ვალდებულებას, დაასაბუთოს მიღებული გადაწყვეტილებები, რაც შესაძლებელს გახდიდა მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის, გადაყვანის, დისციპლინურ პროცესთან და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების ობიექტურობის, სამართლიანობის და მიუკერძოებლობის შეფასებას.
- მოსამართლის შერჩევა/დანიშვნის კრიტერიუმები და პროცედურა არ არის კანონით დადგენილი, რაც საბჭოს ანიჭებს განუსაზღვრელ დისკრეციას, დაადგინოს, ცვლილებები შეიტანოს და დაიცვას მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცედურა, რაც, თავის მხრივ, დისკრეციული უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფართო შესაძლებლობას იძლევა.
- საანგარიშო პერიოდში მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცესი წარიმართა გაუმჭვირვალედ. მართალია, გასაუბრებები მოსამართლეობის კანდიდატებთან ჩატარდა საბჭოს ღია სხდომაზე, მაგრამ არ იყო უზრუნველყოფილი გასაუბრების თანაბარი პროცესი. აღნიშნულმა წარმოშვა კითხვები მოსამართლეობის კანდიდატების მიმართ საბჭოს წევრების ობიექტურობასთან დაკავშირებით.
- საბჭოს მიერ მოსამართლეთა გადაყვანა ხორციელდებოდა გაუმჭვირვალედ, მოსამართლის შეუცვლელობის პრინციპის სათანადო პატივისცემის გარეშე.
- ორგანული კანონი, რომელიც არეგულირებს მოსამართლის გადაყვანას, არის ბუნდოვანი და საბჭოს ანიჭებს განუსაზღვრელ დისკრეციას და დისკრეციული უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფართო შესაძლებლობას. 2011-2015 წლებში მოსამართლეთა დაახლოებით ნახევრის მიმართ გამოყენებული იყო კონკურსის გარეშე სხვადასხვა სასამართლოში გადაყვანის მექანიზმი.
- საანგარიშო პერიოდში საბჭომ მხოლოდ ერთი მოსამართლის მიმართ მიიღო გადაწყვეტილება დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ. სტატისტიკური ინფორმაცია ადასტურებს მოსამართლეთა ანგარიშვალდებულების მექანიზმის არაეფექტურობას.
- საანგარიშო პერიოდში საბჭოში ინტერესთა კონფლიქტის პრობლემა რამდენჯერმე გამოვლინდა, თუმცა, საბჭომ ვერც ერთ შემთხვევაში ვერ უზრუნველყო არსებული ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან აცილება.
- კვლავ პრობლემას წარმოადგენს მედიის მიერ საბჭოს სხდომების გაშუქების საკითხი. საბჭო ზღუდავს მედიის მიერ სხდომების სრულად გაშუქებას. მიუხედავად იმისა, რომ კანონით გარანტირებულია კოლეგიური ორგანოს სხდომების ღიაობა, საბჭოს დადგენილი აქვს განსხვავებული წესი, რომელიც უფლებას აძლევს მედიას, გადაიღოს სხდომის მხოლოდ გახსნითი ნაწილი.
- საბჭოს სხდომების შესახებ ინფორმაციის წინასწარ გამოქვეყნება პრობლემას წარმოადგენდა მონიტორინგის მთელი პერიოდის განმავლობაში. საბჭომ მხოლოდ ორ შემთხვევაში გამოაქვეყნა ინფორმაცია დაგეგმილი სხდომის შესახებ კანონით დადგენილ ვადაში.
მონიტორინგის შედეგად არასამთავრობო ორგანიზაციებმა წარადგინეს შესაბამისი რეკომენდაციები.
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ კვლავაც გააგრძელებს საბჭოს მონიტორინგს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მონიტორინგის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ დაფინანსებული პროექტის „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG) ფარგლებში.

Presentation of the High Council of Justice Monitoring Report #4
Tbilisi - Nino Gvenetadze, Chief Justice of Georgia, and David Stonehill, USAID’s Democracy and Governance Office Director, opened the presentation of High Council of Justice monitoring findings On April 25, 2015. Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International - Georgia presented High Council of Justice Monitoring Report #4. The report analyses the legislation and normative base and the activities of the Council on the selection/appointment of judges, transfer of judges, transparency of the work of the Council, disciplinary proceedings against judges, etc.
The monitoring revealed the following important findings:
The reporting period revealed many deficiencies in the work of the Council – the process of selection, appointment and transfer of judges was not transparent, raised doubts about their objectivity and neutrality; the Council was not as pluralistic as in the previous reporting period; the system of judicial accountability remained ineffective; minimum transparency of the evaluation of probationary judges was not ensured, etc.
On a positive note, the following can be mentioned:
- Agenda of the upcoming Council session was always published in advance, unlike the previous reporting periods, when it was not published at all, or was sometimes published with delays. In addition, in two instances, the documents which were to be discussed during the Council sessions, were published in advance on the website. Decisions of the Council were also published on the website in a rather timely manner, unlike the previous reporting periods.
- Several members of the Council made attempts to explain the motivation of their decisions via public statements, which can be positively assessed. Although it would be correct and preferable, if such justifications are provided in the Council’s decisions itself through making them substantiated and well-reasoned. Public statements may be appropriate to defend the reputation of the judiciary but not to explain the Council’s motivations and reasons behind a specific decision.
Some gross deficiencies that were observed in the HCOJ activities, result from ineffective legislative regulation on one hand, and the misinterpretation of applicable legislative norms by the HCOJ on the other hand. Namely:
There still does not exist the obligation of the Council to duly substantiate its decisions, which would make it possible to assess their objectivity, fairness, and impartiality regarding selection and appointment of judges, transfer of judges, disciplinary proceedings, and other issues.
- The criteria and the procedure for the selection and appointment of judges are not established by law which gives the Council broad discretionary power to adopt, amend or observe regulations for the appointment of judges which can easily be abused.
- In the reporting period selection of judicial candidates was not held in a transparent manner. Although interviews with the candidates were held publicly in an open session, the candidates were not equally interviewed which raised doubts about objectivity of the Council towards the candidates.
- The Practice of transfer/promotion of judges was not transparent and merit-based and respecting the principle of immovability of judges.
- The organic law regulating transfer of judges is ambiguous and grants the Council broad discretionary power which can be easily abused. During 2011-2015 approximately half of the judges were transferred or promoted to different courts.
- During the monitoring period only one judge was imposed a disciplinary responsibility. The statistic proves the ineffectiveness of existing mechanism of judicial accountability.
- During the current reporting period the matter of the conflicts of interest had been raised for several times but the Council was not able to prevent the conflict of interest in either of the cases.
- The problems remained with the media coverage of the Council meetings. The Council restricts the coverage of sessions via mass media in their full length. Although the openness of sessions of collegial bodies is guaranteed by legislation, the Council establishes a different rule and allows video and audio recording of the opening of its sessions only.
- During all three stages of the monitoring advance publication of information on scheduled Council meetings remained a problem. Information on holding of a session within the period determined by law was made public only in two cases.
As a result of monitoring, NGOs submitted relevant recommendations.
Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International Georgia will continue the monitoring process.
The report is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents are the responsibility of Georgian young Lawyers Association and Transparency International Georgia and do not necessarily reflect the views of USAID, the United States Government or EWMI.