კენჭისყრის დღის დაკვირვების შედეგები 18:00საათისთვის
დღის 18:00 საათისთვის საია აგრძელებს კენჭისყრის დღის მიმდინარეობაზე დაკვირვებას. ამ დროისათვის საიამ პროცედურული დარღვევების გარდა, დააფიქსირა არსებითი ხასიათის მნიშვნელოვანი დარღვევები, რომლებიც შესაძლოა შეიცავდეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.
საიას დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირებული მნიშვნელოვანი დარღვევები:
ამომრჩევლის სავარაუდო ნების კონტროლი
საია-ს ცხელ ხაზზე თბილისიდან და რეგიონებიდან შემოვიდა შეტყობინებები, რომ სალომე ზურაბიშვილის შტაბიდან უკავშირდებიან და ინტერესდებიან, მიიღეს თუ არა არჩევნებში მონაწილეობა. საია-ს დამკვირვებელმა დარეკა მოქალაქეთა მიერ მითითებულ ერთ-ერთ ნომერზე, რომელზეც დაუდასტურეს, რომ ნომერი სალომე ზურაბიშვილის შტაბს ეკუთვნოდა, თუმცა, არ განმარტეს, რა იყო მოქალაქეებთან დაკავშირების მიზეზი და საიდან ფლობდნენ მათ საკონტაქტო ნომრებს.
მსგავსი ფაქტები აჩენს სერიოზულ ეჭვებს, რომ ადგილი აქვს ამომრჩევლის ნებაზე კონტროლს რათა, სავარაუდოდ, მოხდეს მათი მობილიზება და საარჩევნო უბნებზე მიყვანა. ,,საქართველოს კონსტიტუციის“ 28-ე მუხლის თანახმად, უზრუნველყოფილია ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლინება. ,,საარჩევნო კოდექსის“ მე-3 მუხლის „დ“ პუნქტის თანახმად, არჩევნების ჩატარების ერთ-ერთი პრინციპია კენჭისყრის ფარულობა და ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენა. „დ.ბ“ ქვეპუნქტის თანახმად, აკრძალულია ნებისმიერი ზემოქმედება, რომელიც ზღუდავს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენას, და კონტროლი ამომრჩევლის ნების გამოვლენაზე.
ამასთან, ვენეციის კომისიის საარჩევნო ნორმათა კოდექსი (2002), რომელშიც თავმოყრილია დემოკრატიული არჩევნების კარგი პრაქტიკის მაგალითები, ამბობს, რომ ,,ამომრჩევლები დაცული უნდა იყვნენ მუქარისა და მათი ნება-სურვილის გამოვლინების ყოველგვარი შეზღუდვისაგან, მიუხედავად იმისა თუ ვისგან მომდინარეობს იგი - ხელისუფლებისა თუ ცალკეული პირებისაგან. სახელმწიფო ვალდებულია აღკვეთოს და სათანადო სანქციები განახორციელოს ამგვარი პრაქტიკის წინააღმდეგ“.
საია მოუწოდებს საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლებს, შეწყვიტონ მოქმედებები, რომლებმაც შესაძლოა გავლენა მოახდინონ ამომრჩევლის ნების კონტროლზე.
ასევე, საია მიმართავს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორს, დაინტერესდეს რამდენად კანონიერად ხორციელდება ამომრჩეველთა შესახებ პერსონალური მონაცემების, მათ შორის საკონტაქტო ნომრების შეგროვება/დამუშავება.
სავარაუდო მოსყიდვა
- სამგორში #56-ე უბანთან, ეზოში მობილიზებულნი არიან კოორდინატორები, რომლებიც სავარაუდოდ სალომე ზურაბიშვილის მხარდასაჭერად ახდენენ ამომრჩევლის მობილიზებას. საია-ს დამკვირვებელმა დააფიქსირა, რომ ხმის მიცემის შემდგომ, უბნიდან გასული ამომრჩეველი მივიდა კოორდინატორებთან და აჩვენა მობილური ტელეფონი (სავარაუდოდ ტელეფონში არსებული ფოტო), რის შემდგომ მას კოორდინატორმა სავარაუდოდ თანხა გადასცა. აღნიშნული ფაქტები შეიცავს ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის ნიშნებს.
- ვაკის #13 უბნის გარეთ დილიდან დგას ჯიპის მარკის ავტომანქანა MM778GG, რომელსაც უბნიდან გასული ამომრჩეველი აკითხავს.
- მარნეულის #59 უბანზე „ქართული ოცნების“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები ერთმანეთს ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ. მათ ერთმანეთი დაადანაშაულეს, რომ ამომრჩევლის აგიტაციას ეწეოდნენ. საიას დამკვირვებლების ინფორმაციით, დაკავებულია 2 პირი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით, რაც გულისხმობს პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას. ამ დროისათვის სასამართლოში საქმის განხილვა მიმდინარეობს. ამასთან აღნიშნულ ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება სისხლის სამართლის 162 პრიმა მუხლით, რაც გულისხმობს კენჭისყრის შენობაში, საარჩევნო კომისიის განთავსების ადგილას ან მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე ძალადობას ან ძალადობის მუქარას.
- საიას დამკვირვებლების ინფორმაციით, უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე იმყოფებიან დაუდგენელი პირები და ახორციელებენ უბანზე მისული ამომრჩევლების აღრიცხვას (ნაძალადევის #3, #4, #8, #9, #10, დიდუბის #14, #20, #21, #22, #34, #35, #36, სამგორის #56, ჩუღურეთის #14, #26, #31, ისნის #9 და #10, საბურთალოს #81, ოზურგეთის #3, #5, #47, #55, #50 უბნები, ჩხოროწყუს #8, #18, ფოთის #1, #2, #4, #10, #15, #20, #28, #30 ზუგდიდის #50, #59, #107, ბათუმის #28, #40, #41, #59, #102, ხელვაჩაურის #35, ქობულეთის #1).
დამკვირვებლის უბნიდან გაძევების მცდელობა
მარნეულის #18 საუბნო საარჩევნო კომისიაში რამდენჯერმე დაფიქსირდა შემთხვევა, როდესაც ნაკადის მომწესრიგებელი ვადაგასული პირადობის მოწმობის მქონე ამომრჩევლები შეუშვა საუბნო საარჩევნო კომისიაში. აღნიშნულთან დაკავშირებით საიას დამკვირვებელმა სიტყვიერი შენიშვნა მისცა საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს და ნაკადის მომწესრიგებელს, თუმცა შენიშვნის გათვალისწინება არ მოხდა. ვინაიდან ფაქტები კვლავ გრძელდებოდა, საია-ს დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი და მოითხოვა რეაგირება საუბნო საარჩევნო კომისიისაგან.
მას შემდეგ რაც საიას დამკვირვებელმა გადაიღო დარღვევის ამსახველი ვიდეო, აღნიშნულმა გამოიწვია საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის გაღიზიანება და დამკვირვებელს განუცხადა, რომ მას აძევებდა საარჩევნო უბნიდან, რადგან თავმჯდომარის ნებართვის გარეშე არ ჰქონდა უფლება გადაეღო ვიდეო. საუბნო საარჩევნო კომისიის ქმედება დაუყოვნებლივ გაპროტესტდა საოლქო საარჩევნო კომისიაში. მას შემდეგ რაც საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე დაუკავშირდა საუბნო საარჩევნო კომისიას, კომისიამ გადაიფიქრა საია-ს საუბნო საარჩევნო კომისიის დამკვირვებლის გაძევება უბნიდან, თუმცა მოსთხოვა თანხმობის გარეშე არ განახორციელოს გადაღება.
საარჩევნო კოდექსის თანახმად, დამკვირვებელს უფლება აქვს კენჭისყრის დღეს ნებისმიერ დროს იმყოფებოდეს კენჭისყრის შენობაში, შეუზღუდავად გადაადგილდეს საარჩევნო უბნის ტერიტორიაზე და თავისუფლად, დაუბრკოლებლად დააკვირდეს კენჭისყრის პროცესის ყველა ეტაპს ნებისმიერი ადგილიდან; მათ შორის დააკვირდეს ამომრჩეველთა სიებში ამომრჩეველთა რეგისტრაციას, საარჩევნო ბიულეტენებისა და სპეციალური კონვერტების გაცემას და მათ დამოწმებას კენჭისყრის პროცესისათვის ხელის შეუშლელად, ასევე აწარმოოს ფოტო/ვიდეო გადაღება გარდა ამომრჩეველთა სამაგიდო სიისა და კენჭისყრის კაბინისა ხმის მიცემის პერიოდში. #18 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მხრიდან ადგილი აქვს დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვას, რაც საარჩევნო კოდექსის 91-ე მუხლის დარღვევას წარმოადგენს. საიამ აღნიშნული ფაქტი საარჩევნო კომისიაში გაასაჩივრა.
პროცედურული ხასიათის დარღვევები:
- ბათუმის #14 უბანზე ამომრჩეველმა უარი განაცხადა ნაკადის მომწესრიგებლისათვის წარედგინა პირადობის მოწმობა და ყვიროდა, რომ იყო ადგილობრივი და მისთვის ხმის მიცემის უფლების შეზღუდვისთვის ჩაშლიდა კენჭისყრის პროცესს. კომისიამ მას უფლება მისცა არჩევნებში მიეღო მონაწილეობა იმ პირობით, რომ მხოლოდ რეგისტრატორი ნახავდა მის პირადობის მოწმობას. ამომრჩეველს არ გაუვლია მარკირების პროცედურა. საიას დამკვირვებელმა აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საჩივარი წარადგინა;
- ბათუმის #25 უბანზე მარკირების შემოწმების აპარატი გამრთულად არ მუშაობდა. საიას მიერ საჩივრის დაწერის შემდეგ დარღვევა აღმოიფხვრა;
- მარნეულის #49 უბანზე ამომრჩეველმა პირადობის მოწმობის გარეშე მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა;
- ვაკის #50 უბანზე უბანზე მისულ ამომრჩეველს აღენიშნებოდა მარკირება მთელ ხელზე. ახსნა, რომ მანდარინი მიირთვა. ამომრჩეველმა დაბრკოლების გარეშე მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საიას დამკვირვებელმა საჩივარი წარადგინა;
- ნაძალადევის #49 უბნიდან კომისიამ გააძევა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი ნათელა მიშველიძე და არასამთავრობო ორგანიზაცია „აპრიორის“ დამკვირვებელი მამუკა გუგეშაშვილი, იმ მოტივით, რომ ისინი ქმნიდნენ არეულობას უბანზე და ხელს უშლიდნენ საუბნო კომისიის წევრებს თავიანთი ფუნქციების შესრულებაში;
- ხონის #6 უბანზე ჩანაწერთა წიგნში წინასწარ იყო შევსებული საარჩევნო ბიულეტენების მთვლელების მეთვალყურე საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლები;
- სამგორის #6 უბანზე არასწორად განხორციელდა მარკირება, რაზეც საიას დამკვირვებელმა საჩივარი წარადგინა;
- ვაკის #13 საარჩევნო უბანზე ფიქსირდება 5 ფაქტი, როდესაც ამომრჩევლები არ არიან ამომრჩეველთა სიაში. მათი განცხადებით ისინი წლების განმავლობაში ამ უბანზე აძლევდნენ ხმას;
- ზუგდიდის #72 უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელმა ვადაგასული პირადობის მოწმობით შემოუშვა მოქალაქე და რეგისტრატორმა შენიშნა;
- დიდუბის #5 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო კომისიამ უბნიდან გააძევა არასამთავრობო ორგანიზაცია „კავშირი 21-ე საუკუნის“ დამკვირვებელი. ის კაბინაში შეყვა ამომრჩეველს, რაც დამკვირვებლის მიერ კანონის მოთხოვნების დარღვევაა.
ამ დროისათვის საარჩევნო დარღვევებზე საიას დამკვირვებლებმა სულ წარადგინეს 87 საჩივარი, მათ შორის 47 საჩივარი უბანზე, ხოლო 40 ოლქში. ასევე დაფიქსირებულია 33 შენიშვნა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2018 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნების დღეს თბილისსა და 9 რეგიონში - კახეთში, მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, გურიაში, იმერეთსა და აჭარაში აკვირდება (400 დამკვირვებლის საშუალებით).
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსებული არიან საქართველოს მასშტაბით 250-მდე საარჩევნო უბანში. 33 საარჩევნო ოლქში 50 მობილური ჯგუფისა და 59 ოლქის დამკვირვებლის მეშვეობით შევძლებთ პრობლემატურ უბნებსა და მათ მიმდებარე ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესების დაკვირვებას.
ორგანიზაციის სადამკვირვებლო გამოცდილების გათვალისწინებით, განსაკუთრებული ყურადღება მიმართულია:
- აგრეთვე, ინკლუზიური საარჩევნო გამორემო, მათ შორის რა მდგომარეობაა ქვეყანაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლების მიერ პოლიტიკური/საარჩევნო უფლებების რეალიზების კუთხით. ჩვენთვის ასევე პრიორიტეტულია ქალი კანდიდატების არჩევნებში მონაწილეობის საკითხის კვლევა.
არჩევნების დღეს საიას საარჩევნო-ანალიტიკური ბაზა რეალურ დროში აგროვებს ინფორმაციას და ახდენს მის ანალიზს - საქართველოს ყველა რეგიონში წარგზავნილი დამკვირვებლებისა და ანალიტიკოსების მეშვეობით.
არჩევნების დღის დაკვირვების მიმდინარეობის თაობაზე საია დღის განმავლობაში კიდევ 1 პრესკონფერენციას გამართავს არასამთავრობო ორგანიზაციათა მედია-ცენტრში (მისამართი: შალვა დადიანის #2/1). შემდეგი პრესკონფერენცია გაიმართება 28 ოქტომბერს: 21:00 საათზე. ხოლო 29 ოქტომბერს საია შეაფასებს არჩევნების დღეს და პრესკონფერენციას გამართავს 12:00 საათზე.

Election Day Observation Results by 18:00
By 18:00, GYLA continues observation of the Election Day. By now, apart from the procedural violations, GYLA revealed the significant violations, which might contain elements of criminal law violation.
Significant violations, revealed by GYLA observers:
Alleged control over voters’ will
GYLA received notifications on its hotline from Tbilisi and regions of Georgia that citizens were called from the electoral headquarters of Salome Zurabishvili and were asked, whether they participated in the elections. GYLA observer called one of the numbers, indicated by a citizen, where the respondent confirmed that the number belonged to the Salome Zurabishvili headquarters. However, they did not provide information about their reasons for calling and how they obtained the numbers of voters.
Such cases create a serious doubt that there is an attempt to influence voters will, allegedly, through mobilizing them and bringing them to the elections. According to the Article 28 of the Constitution of Georgia, free expression of voters’ will must be guaranteed. According to the Article 3 (clause d) of the Election Code of Georgia, vote secrecy and possibility of free expression of voters will is one of the principles of the elections. According to the d.b. sub-clauses, any kind of influence, which might affect the free expression of voters’ will and control over voters’ will is prohibited.
At the same time, the Code of Good Practice in Electoral Matters - Venice Commission (2002), which described the examples of good practices of democratic elections, indicates that voters must be protected from threats and from any limitation of their free will and expression – regardless of who is the influencer, government or separate individuals. The government has the obligation to prevent and introduce proper sanctions against such practices.
GYLA calls upon the representatives of electoral subjects to stop the actions, which might influence/control voters’ will.
At the same time, GYLA addresses the personal data protection inspector, to investigate whether the personal data of voters was collected legally, among others – collection and processing of phone numbers.
Alleged bribery
- Precinct #56, Samgori district – coordinators are mobilized around the polling station, which allegedly mobilize voters to support Salome Zurabishvili. GYLA observers have revealed that following the voting, voters leaving the polling station first stop by the coordinators and show them mobile phones (allegedly the photo taken by the phone), after which the coordinator allegedly gave them the money. This fact has the signs of alleged vote bribery.
- Precinct #13, Vake district – from the morning, the Jeep care MM778GG is parked, which is visited by the voters, on their way of leaving the polling station.
- Precinct #59, Marneuli district – the representatives of Georgian Dream and United National Movement have physically confronted each other. They blamed each other for campaigning with voters. According to GYLA’s information, two persons are detained under the Article 173 of the Administrative Offences Code, which entails disobedience to the legal request of the police. By now, the court is examining the case. At the same time, the criminal investigation is launched on the same case, under the Article 162, which covers violence or violence threat at the territory of the polling station or the place of the election commission.
- According to information available to GYLA, unidentified individuals are standing outside the polling stations and are listing the incoming voters (precincts #3, 4, 8, 9, 10 of Nadzaladevi district, #14, 20, 21, 22, 34, 35, 36 of Didube district, #56 of Samgori, #14, 26, 31 of Chughureti, #9 and 10 of Isani, #81 of Saburtalo, #3, 5, 47, 55 and 50 of Ozurgeti, #8 and 18 of Chkhorotsku, #1, 2, 4, 10, 15, 20, 28 and 30 of Poti, #50, 59 and 107 of Zugdidi, #28, 40, 41, 59 and 102 of Batumi, #35 of Khelvachauri and #1 of Kobuleti).
Attempt of forcing the observer out of the polling station
At the precinct #18 of the Marneuli district, a number of cases were revealed, when the queue regulator allows the voter to vote with expired ID card. GYLA made verbal remark to the commission chairperson and the queue regulator; however, none took into account the remark. Since this continued further, GYLA observer has lodged the complaint, requesting response from the election commission.
After GYLA observer took a video, showing the violation, the commission chairperson became irritated and told the observer to leave the polling station, due to not having a right to take a video without the chairperson’s permission. The action of the precinct election commission was immediately protested in the district election commission. After the district election commission chairperson has contacted the precinct election commission, the latter has changed the mind to force the observer out of the polling station; however, requested the observer to not film anything without their permission.
According to the Election Code of Georgia, observer has a right to be present at the polling station at any time throughout the election day, to move freely at the precinct territory and freely, without any interference, to observe all the stages of electoral process from any location: including, to observe the registration in the voters’ list, issuance of ballots and special envelopes and their confirmation for the casting of a ballot, to perform photo-video recording without interference – including the table lists and the voting cabin. The chairperson of the precinct election commission #18 is interfering in the work of an observer, which constitutes the violation of the Article 91. GYLA lodged a complaint to the election commission on the incident.
Procedural violations:
- Precinct #14 of Batumi district – voter refused to present the ID card, yelling that they were local and threatening to disrupt the voting process for not being given the possibility to vote. The commission consented to allow the voter to participate, under the condition that only registrator would see their ID card. Voter did not pass the marking procedure. GYLA lodged a complaint on this incident;
- Precinct #25, Batumi district – the inking checker did not work properly; following GYLA’s complaint, the problem was resolved;
- Precinct #49 of Marneuli district – voter casted a ballot without the ID card;
- Precinct #50, Vake district – the visiting voter had inking all over the hand. They explained that they ate tangerines. Voter was still allowed to participate in the elections – GYLA’s observer has lodged the complaint upon the issue;
- Precinct #49, Nadzaladevi district – the commisison has forced out the United National Movement representative- Natela Mishveladze and the NGO “Apriori” observer – Mamuka Gugeshashvili, explaining that they caused chaos at the polling station and interfered with the work of the precinct election commissions;
- Precinct #6, Khoni district – the logbook was filled up in advance – about the identity of the ballot counters (electoral subjects);
- Precinct #6, Samgori district – inking was conducted incorrectly, to which GYLA lodged the complaint;
- Precinct #13, Vake district – 5 cased were revealed at the polling station, of voters being absent from the voting list – as they mentioned, they have been voting at this polling station for years;
- Precinct #72, Zugdidi district – the queue regulator has allowed the citizen to vote with the expired ID card and registrator has noticed it;
- Precinct #5, Didube district – the commission has forced out the NGO “Union 21st Century” observer. The observer has followed the voter into the cabin, which is the violation from the side of the observer.
By now, GYLA observers have lodged total 87 complaints, including 47 at the precinct and 40 at the district level. GYLA also lodged 33 remarks into the logbooks.
GYLA’s 2018 Observation Mission for Presidential Elections covers Tbilisi and 9 regions of Georgia: Imereti, Guria, Adjara, Samegrelo-Zemo Svaneti, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Kakheti and Tbilisi (through 400 observers).
Static observers are present at the 250 polling stations throughout Georgia. We observe the problematic precincts and adjacent territory across 33 districts through 50 mobile groups and 59 district observers.
Considering the nature of the observation mission, we pay special attention to the following issues:
- The problematic precincts, where problems were revealed by GYLA observers during the previous elections and the pre-election period;
- The dense settlements of ethnic minorities and Internally Displaced Persons (IDPs) from the Occupied Territories of Georgia);
- The developments surrounding the polling stations and the activities of the law-enforcements (the implementation of the decree of the Minister of Internal Affairs (MIA));
- Inclusiveness of the electoral environment, among others for persons with a disability and ethnic minorities. We also prioritize the research of women’s electoral-political engagement;
On the election day, GYLA operates a special hotline: 032 2 18 26 30, where any citizen can receive consultations on the electoral procedures. GYLA also is consulting journalists and media organizations, regarding the electoral procedures, electoral violations and the methods to respond to them. They have a possibility to inform us of the revealed violations.
On the Election Day, GYLA’s electoral analytical database is collecting and analyzing the information in real time, through the observers and analysts, sent to various regions of Georgia.
GYLA will hold 1 press-conference on the election day, in the NGO Media Center (address: Shalva Dadiani #2/1) on October 28 at: 21:00. On October 29, GYLA will evaluate the Election Day through the 12:00 press conference.