კენჭისყრის დღის დაკვირვების შედეგები 21:00საათისთვის
მთლიანობაში კენჭისყრის პროცესმა ჩაიარა მშვიდად და ჩვენ ხელთ არსებული ინფორმაციით, კენჭისყრის დროს (08:00-20:00 სთ) იდენტიფიცირებულ დარღვევებს მნიშვნელოვანი გავლენა კენჭისყრის პროცესზე არ მოუხდენია.
ამ ეტაპზე დაიხურა საარჩევნო უბნები, მიმდინარეობს ხმების დათვლის პროცედურა. შესაბამისად, საია დააკვირდება ხმების დათვლისა და კენჭისყრის შედეგების შეჯამების პროცესს. ორგანიზაცია მოუწოდებს საარჩევნო პროცესში ჩართულ მხარეებს, მშვიდად დაელოდონ კენჭისყრის შედეგების შეჯამებას და ხელი არ შეუშალონ საარჩევნო ადმინისტრაციას კანონით მასზე დაკისრებული ფუნქციის შესრულებაში. პარალელურად, საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა უზრუნველყონ ხმის დათვლის კანონმდებლობით დადგენილი წესით წარმართვა.
რაც შეეხება ხმის მიცემის პროცესის შეჯამებას, ამ დროისათვის საია მიიჩნევს, რომ მთელი დღის განმავლობაში მაღალი იყო ამომრჩევლის მობილიზებისა და მისი ნების სავარაუდო კონტროლის ფაქტები.
საია წლებია აფიქსირებს ამ მანკიერ პრაქტიკას რაც, საჭიროებს შესაბამის საკანონმდებლო რეგულირებას, მათ შორის ამომრჩევლის შესახებ პერსონალური ინფორმაციის დამუშავების სტანდარტების გამკაცრების კუთხით.
საყურადღებოა ისიც, რომ ამომრჩევლის ნების სავარადო კონტროლის და მისი პერსონალური ინფორმაციის დამუშავების შემთხვევები აქტუალური ხდება არა მხოლოდ კენჭისყრის დღეს, არამედ წინასაარჩევნო პერიოდშიც.
წინა არჩევნებისგან განსხვავებით, 2018 წლის არჩევნებზე გარდა კოორდინატორების მიერ ამომრჩევლის ნების სავარაუდო კონტროლისა, პროცესს დაემატა მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატის - სალომე ზურაბიშვილის საარჩევნო შტაბიდან სატელეფონო ზარებით ამომრჩევლის ნების სავარაუდო კონტროლის ტენდენცია.
ასევე, დაფიქსირდა მნიშვნელოვანი დარღვევები, მათ შორის ამომრჩევლის მოსყიდვის სავარუდო ფაქტი, რომელიც სავარაუდოდ სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს (სამგორის #56 უბანზე); საარჩევნო ბიულეტენის უბნიდან გატანა (საბურთალოს #52 და სამგორის #78 უბნები).
გამოიკვეთა ისეთი პროცედურებული დარღვევებიც, რომელიც წინა არჩევნებზეც დააფიქსირეს საიას დამკვირვებლებმა, მათ შორის:
- უბნის გარეთ პირთა მობილიზება, რომლებიც აღრიცხავდნენ უბანზე მისულ ამომრჩევლებს;
- ვადაგასული პირადობით ხმის მიცემის ფაქტები;
- ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტები (მარნეულის #59);
- მარკირებასთან დაკავშირებული პრობლემები (ქუთაისის #49, #57);
- აგიტაცია საარჩევნო უბანზე (ბორჯომის #8 უბანზე);
- სამაგიდო სიის დაზიანების ფაქტი (გორის #96) უბანი.
- წილისყრის პროცედურების დარღვევები (ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა და ევროპული საქართველოს უბნის კომისიის წევრების მიერ გადასატანი ყუთის წამღები კომისიის ფუნქციების გამოსავლენად ჩასატარებელ წილისყრაში უარის თქმა, წილისყრით გამოვლენილი ფუნქციების თვითნებური გადაცვლა).
საარჩევნო დარღვევებზე საიას დამკვირვებლებმა წარადგინეს სულ 94 საჩივარი, მათ შორის უბანზე 52, ოლქში -42 საჩივარი. 40 შენიშვნა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 2018 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნების დღეს თბილისსა და 9 რეგიონში - კახეთში, მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, გურიაში, იმერეთსა და აჭარაში აკვირდება (400 დამკვირვებლის საშუალებით).
სტატიკური დამკვირვებლები განთავსებული არიან საქართველოს მასშტაბით 250-მდე საარჩევნო უბანში. 33 საარჩევნო ოლქში 50 მობილური ჯგუფისა და 59 ოლქის დამკვირვებლის მეშვეობით შევძლებთ პრობლემატურ უბნებსა და მათ მიმდებარე ტერიტორიებზე მიმდინარე პროცესების დაკვირვებას.
ორგანიზაციის სადამკვირვებლო გამოცდილების გათვალისწინებით, განსაკუთრებული ყურადღება მიმართულია:
- აგრეთვე, ინკლუზიური საარჩევნო გამორემო, მათ შორის რა მდგომარეობაა ქვეყანაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლების მიერ პოლიტიკური/საარჩევნო უფლებების რეალიზების კუთხით. ჩვენთვის ასევე პრიორიტეტულია ქალი კანდიდატების არჩევნებში მონაწილეობის საკითხის კვლევა.
არჩევნების დღეს საიას საარჩევნო-ანალიტიკური ბაზა რეალურ დროში აგროვებს ინფორმაციას და ახდენს მის ანალიზს - საქართველოს ყველა რეგიონში წარგზავნილი დამკვირვებლებისა და ანალიტიკოსების მეშვეობით.
საია შეაფასებს არჩევნების დღეს და შემდეგ პრესკონფერენციას გამართავს 29 ოქტომბერს, 12:00 საათზე, არასამთავრობო ორგანიზაციათა მედია-ცენტრში (მისამართი: შალვა დადიანის #2/1).

Election Day Observation Results by 21:00
Currently, the polling stations are closed and the vote counting process is ongoing. Therefore, GYLA will observe the vote count and vote summary process. The organization calls upon all the stakeholders to peacefully wait for the summary of the results and to not interfere in the work of the commission, prescribed under the law. Simultaneously, the election administration representatives must ensure the proper procedures of vote count in accordance with the legislation of Georgia.
As for the vote process summary, by now, GYLA considers that throughout the day, the voter mobilization and the attempts of alleged control over voters will were widespread.
GYLA has been indicating this damaging practice for years, which requires a relevant legislative regulation, among others, to improve the standards of processing the personal information of voters.
Notably, alleged control over voters’ will and processing voters’ personal information becomes an acute issue earlier than the Election Day – starting from the pre-election period.
In comparison with previous elections, during the 2018 elections, in addition to party coordinators allegedly attempting to control voters’ will, the calls were also made from the government-supported candidate – Salome Zurabishvili’s electoral headquarters.
In addition, serious violations were revealed – including, alleged facts of vote bribery, which indicates an allegedly criminal element (precinct #56 of Samgori district); taking the ballot from the polling station (precinct #52 of the Saburtalo district and precinct #78 of Samgori district).
In addition, procedural violations have been revealed – similar to the previous elections, including:
- Mobilizing voters outside the polling stations, which were listing the incoming voters;
- Voting through expired ID cards;
- Physical confrontation facts (precinct #59 of Marneuli district);
- Problems related to inking (precincts #49 and 57 of Kutaisi district);
- Campaigning at the polling station (precinct #8 of Borjomi district);
- Damaging the table list (precinct #96 of Gori district);
- Violation of the casting of lots procedure (United National Movement and European Georgia commission members refused to participate in the casting of lots for mobile box follower, arbitrary exchange of functions established through casting of lots).
GYLA’s observers have lodged total 94 complaints on electoral violations, including 52 at the precinct level, 42 at the district level and 40 remarks in logbooks.
GYLA’s 2018 Observation Mission for Presidential Elections covers Tbilisi and 9 regions of Georgia: Imereti, Guria, Adjara, Samegrelo-Zemo Svaneti, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, KvemoKartli, Mtskheta-Mtianeti, Kakheti and Tbilisi (through 400 observers).
Static observers are present at the 250 polling stations throughout Georgia. We observe the problematic precincts and adjacent territory across 33 districts through 50 mobile groups and 59 district observers. Considering the nature of the observation mission, we pay special attention to the following issues:
- The problematic precincts, where problems were revealed by GYLA observers during the previous elections and the pre-election period;
- The dense settlements of ethnic minorities and Internally Displaced Persons (IDPs) from the Occupied Territories of Georgia);
- The developments surrounding the polling stations and the activities of the law-enforcements (the implementation of the decree of the Minister of Internal Affairs (MIA));
- Inclusiveness of the electoral environment, among others for persons with a disability and ethnic minorities. We also prioritize the research of women’s electoral-political engagement.
On the election day, GYLA operates a special hotline: 032 2 18 26 30, where any citizen can receive consultations on the electoral procedures. GYLA is also consulting journalists and media organizations, regarding the electoral procedures, electoral violations and the methods to respond to them. They will have a possibility to inform us of the revealed violations.
On the Election Day, GYLA’s electoral analytical database is collecting and analyzing the information in real time, through the observers and analysts, sent to various regions of Georgia.