ხელშეშლა წინასაარჩევნო კამპანიის განხორციელებაში და ძალადობის ფაქტები
საანგარიშო პერიოდში წინასაარჩენო კამპანიის განხორციელებაში ხელშეშლისა[1] და ძალადობის რამდენიმე ფაქტიც დაფიქსირდა[2]. საიამ აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით განცხადებით შესაბამის უწყებებს მიმართა, ასევე, პოლიტიკურ პარტიებს და მათ მხარდამჭწერებს მოუწოდა თავი შეეკავებინათ ძალადობრივი ქმედებებისაგან და წინასაარჩენო კამპანია მშვიდ და ძალადობისაგან თავისუფალ გარემოში წარემართათ, რათა განვითარებულ მოლნებეს, არსებითი ზეგავლენა არ მოეხდინათ თავისუფალ, კონკურენტულ და სამართლიან საარჩევნო გარემოზე.
საარჩევნო კამპანიის ხელშეშლის მცდელობა ზუგდიდში
ზუგდიდის რაიონ სოფელ ჯიხაშკარში 5 სექტემბერს, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარობის კანდიდატის - სანდრა რულოვსის ამომრჩევლებთან შევხდრისას ინციდენტი მოხდა. რამდენიმე პირი ხმაურით შეიჭრა იმ ადგილას, სადაც შეხვედრა ტარდებოდა.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლის ლელა ქებურიას განმარტებით, მაჟორიტარული კანდიდატის - სანდრა რულოვსის მოსახლეობასთან წინასაარჩევნო შეხვედრის ჩაშლას ბექა თოდუა - ქართული ოცნების აქტივისტი და მხარდამჭერები: ბერდია კუკავა - ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აპარატის თანამშრომელი, თენგო აბულაძე, გიორგი ჭითანავა, ლევან დავითაია, ვაჟა ღურწკაია ცდილობდნენ.
საიას ზუგდიდის ოფისი მონიტორთან საუბრისას ლაშა გვასალიამ განმარტა, რომ ჯიხაშკარის ინციდენტში მონაწილე პირები არ არიან პარტია „ქართული ოცნების“ წევრები,თუმცა არ უარყო, რომ აღნიშნული პირები მათი პარტიის მხარდამჭერები არიან. მან კატეგორიულად გამორიცხა ქართული ოცნების კავშირი ზუგდიდის რაიონ სოფელ ჯიხაშკარში მომხდარ ინციდენტთან.
საარჩევნო მასალების გავრცელებაში ხელშეშლა და დაზიანება
მიმდინარე წლის 24 აგვისტოს, ღამის საათებში ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ შილდაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის - გიორგი ბოტკოველის საარჩევნო ბანერი დააზიანეს. ბანერი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კოორდინატორის - მერი გულიაშვილის კერძო საცხოვრებელი სახლის კედელზე იყო დამაგრებული..
[1] http://www.speqtri.ge/politika/article/24884-qnacionalebisq-baners-shildashi-savaraudod-iaraghi-samjer-esroles
ბათუმი
2016 წლის 3 აგვისტოს, დაახლოებით 22:00 საათიდან ქალაქ ბათუმში გადაადგილება დაიწყო მოქალაქეთა ჯგუფმა, რომელიც საზოგადოებას მოუწოდებდა პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისთან დაგეგმილ საპროტესტო აქციაში მონაწილეობისაკენ. მოწოდების ძირითად შინაარსს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში განხორციელებული მოქმედებების გაპროტესტება წარმოადგენდა. მომდევნო დღეს, 4 აგვისტოს, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ქალაქ ბათუმში, მოქალაქეთა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ „ჩვენი სამშობლო“ საპროტესტო აქცია გამართა. აქციის მონაწილეები ევროპის მოედანზე შეიკრიბნენ, მოგვიანებით კი, დაახლოებით 13:00 საათზე, პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ბათუმის ოფისთან გადაინაცვლეს. აქციის მონაწილეთა მოთხოვნას წარმოადგენდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საქმიანობის აკრძალვა და მისი წარმომადგენლების დასჯა. მათი მხრიდან არაერთხელ გაჟღერდა აღნიშნული პოლიტიკური პარტიისა და მისი მხარდამჭერების შეურაცხმყოფელი ფრაზები. პარტიის ოფისთან ასევე იმყოფებოდნენ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერები, რომლებიც, თავის მხრივ, აქციის მონაწილეების შეურაცხმყოფელ ფრაზებს აჟღერებდნენ. აქციის მონაწილეებმა დაწვეს საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის და თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე ფეთხულა გიულენის ფიტულები. აქციის მონაწილეებსა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერებს შორის დაწყებული სიტყვიერი დაპირისპირება მოგვიანებით აქციის მონაწილეების მხრიდან ფიზიკური დაპირისპირების მცდელობაში გადაიზარდა, თუმცა, სამართალდამცავებმა დემონსტრანტებსა და პარტიის მხარდამჭერებს ფიზიკური დაპირისპირების შესაძლებლობა არ მისცეს, ვინაიდან პოლიცია განლაგდა მათ შორის.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად წინასწარ დაანონსებული აქციისა, დასაწყისისთვის პოლიცია შემთხვევის ადგილზე არასაკმარისი რაოდენობით, მხოლოდ ერთი ეკიპაჟით იყო მობილიზებული. სამართალდამცავთა რაოდენობა მხოლოდ მას შემდეგ გაიზარდა, რაც მოქალაქეთა რაოდენობამ საგრძნობლად მოიმატა. მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ინციდენტის დროს დააკავეს პოლიტიკური გაერთიანება „ჩვენი სამშობლოს“ ერთი წევრი ადმინისტრაციულ სამართლდარღვევათა კოდექსის 166-173 მუხლების საფუძველზე, რაც წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.[3]
თელავი
4 აგვისტოს 12:00 საათზე ქალაქ თელავში დაგეგმილი იყო „სახალხო მოძრაობა სოციალისტური საქართველოს“ კახეთის რეგიონული ორგანიზაციის დამფუძნებელი ყრილობის ჩატარება. ყრილობის მონაწილეებს ღონისძიებაზე მიტანილი ჰქონდათ დროშები, რომლებზეც გამოსახული იყო კომუნისტური ტოტალიტარული სიმბოლიკა. ადგილზე მობილიზებული იყვნენ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები, რომლებმაც მათ არ მისცეს შესაძლებლობა, გამოეყენებინათ კომუნისტური სიმბოლიკის გამომხატველი დროშები.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, შენობასთან, სადაც ყრილობა უნდა ჩატარებულიყო, საპროტეტსტო აქცია გამართეს მოქალაქეებმა, პოლიტიკური გაერთიანებების - „ახალი პოლიტიკური ცენტრი გირჩი“, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ და „სამოქალაქო პლატფორმა - ახალი საქართველო“ მხარდამჭერებმა. ტელეკომპანია „პირველის“ ცნობით, „სოციალისტური საქართველოს“ წევრები ქსენოფობიურ განცხადებებს აკეთებდნენ და ამბობდნენ, რომ „ქვეყანა უნდა მართოს ქართველმა, და არა - სომეხმა და ებრაელმა.“
აქციის ერთ-ერთ მონაწილეს, რომან ქევხიშვილს, ყრილობის ერთ-ერთმა მონაწილემ - თემურ ფიფიამ სახეში ხელი დაარტყა, რის შედეგადაც „სოციალისტური საქართველოს“ წევრებს კვერცხები ესროლეს. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, პოლიციამ თემურ ფიფია დააკავა. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც ცემას გულისხმობს. მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ აღნიშნულ პირს ცემის ფაქტზე ბრალი წაუყენეს.
ბორჯომი
11 აგვისტოს, მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად,[4] საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის წევრის, გიორგი გიუაშვილის განცხადებით, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრმა, ბესიკ ფოფხაძემ თანმხლებ პირებთან ერთად ხელი შეუშალა წინასაარჩევნო აგიტაციის განხორციელებაში და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა მას.[5]
საიას მონიტორთან საუბრისას, გიორგი გიუაშვილი ბესიკ ფოფხაძის გარდა დაპირისპირებაში მონაწილე სხვა პირების გვარებსაც ასახელებს და აღნიშნავს, რომ ზემოაღნიშნული პირები წარმოადგენდნენ ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და ბორჯომის მუნიციპალიტეტის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების თანამშრომლებს. აგრეთვე, ყურადღებას ამახვილებენ იმ ფაქტზე, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლები სისტემატიურ თვალთვალსა და მიყურადებას ახორციელებდნენ მასზე.
დედოფლისწყარო
11 აგვისტოს, გვიან ღამით, დაახლოებით 02:00 საათზე პოლიტიკური გაერთიანება „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დედოფლისწყაროს ოფისის ფანჯრები და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის - ლევან ბეჟაშვილის საარჩევნო ბანერი დააზიანეს. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით ინფორმაცია ადგილობრივი მედიის საშუალებითაც გავრცელდა.[6] ასევე, მედიით გავრცელდა ინფორმაცია,[7]რომ მომხდარზე გამოძიება დაიწყო კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის დედოფლისწყაროს რაიონულმა სამმართველომ სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის საფუძველზე, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას გულისხმობს. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები თავდასხმის სავარაუდო მონაწილეებსაც ასახელებენ.
ზუგდიდი
12 აგვისტოს დაახლოებით დილის 10 საათისთვის „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ზუგდიდის ორგანიზაციის თანამშრომლების განცხადებით ორგანიზაციის მესამე სართულის კარი გატეხილი დახვდათ, ხოლო მეორე სართულის კარს ნაფეხურები ეტყობოდა. მედიით გავრცელებული ინფორმაციით აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლის საფუძველზე დაიწყო.
[1] https://gyla.ge/ge/post/saia-tsinasaarchevno-kampaniashi-agitaciashi-savaraudo-khelsheshlisa-da-dzaladobis-faqtebs-ekhmaureba
[2]https://gyla.ge/ge/post/saia-batumsa-da-telavshi-momkhdar-incidentebs-ekhmaureba
[3] შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდა საიას მონიტორი, რომელმაც აქციის ამსახველი ვიდეო მასალა მოგვაწოდა, იხ.ლინკიhttps://drive.google.com/file/d/0BzKJbf0WSkP8OXBvUThRNHlyZm8/view

Cases of interference with election campaign and violence
The reporting period has also seen several cases of interference with the election campaign and violence. GYLA has filed applications regarding these acts in the relevant agencies and, also, called upon political parties and their supporters to refrain from violent acts and to conduct the election campaign quietly and without violence, so that the events will not endanger free, competitive and fair electoral environment.
Attempt to interfere with election campaign in Zugdidi
An incident took place on September 5 when Sanda Roelofs, a majoritarian candidate of the United National Movement, was meeting with constituents in the village of Jikhashkari, Zugdidi Municipality. Several individuals rushed noisily to the place where the meeting was taking place and tried to disrupt it.
According to Lela Keburia, a representative of the UNM, the persons who tried to disrupt the campaign meeting of the majoritarian candidate Sandra Roelofs are Beka Todua, an activist of Georgian Dream, and supporters of the party: Berdia Kukava (an employee of the Zugdidi Town Council), Tengo Abuladze, Giorgi Chitanava, Levan Davitaia, and Vazha Ghurtskaia.
In a conversation with a monitor of GYLA’s Zugdidi Office, Lasha Gvasalia, head of the Georgian Dream’s campaign headquarters in Zugdidi, explained that the persons who took part in the Jikhashkari incident were not members of the Georgian Dream party, though he didn’t deny that they were the party’s supporters. He categorically ruled out that Georgian Dream was connected with the incident that took place in the village of Jikhashkari.
Interference with dissemination of election materials and damaging them
In the night hours of August 24 this year, an election banner of Giorgi Botkoveli, a majoritarian candidate of the United National Movement, was damaged in the village of Shilda, Kvareli Municipality. The banner was fastened to a wall of a residential house of Meri Guliashvili, a coordinator of the UNM.
Batumi
From about 10 P.M. on August 3, 2016, a group of citizens started to march around Batumi, appealing people to take part in a protest planned to be held near the office of the political association United National Movement. The main purpose of the appeal was to protest against government actions carried out when the UNM was in power. According to news reports of the following day, August 4, political association of citizens, Our Homeland, held a protest in Batumi. The protesters gathered on Europe Square and later, at about 1 P.M., shifted to the Batumi office of the United National Movement. The protesters demanded the prohibition of the UNM and punishment of its leaders. They voiced insulting comments about this political party and its supporters on several occasions. In their turn, supporters of the UNM who were near the party office also made insulting comments about the protesters. The protesters burned the effigies of Mikheil Saakashvili, a former president of Georgia, and Fethullah Gülen, a citizen of the Republic of Turkey. The verbal confrontation that started between the protesters and the UNM supporters soon grew into the protesters’ attempts to get into a physical altercation, though law enforcement officers formed a barrier between the protesters and the UNM supporters and didn’t let them get into a fight.
It is noteworthy that despite the fact that the protest had been announced in advance, only one crew of the police was on the ground at the beginning. The police presence increased only after the number of citizens rose considerably. The media reported that one member of the political association Our Homeland had been detained during the incident under Articles 166 (disorderly conduct) and 173 (non-compliance with a lawful order of a law enforcement officer) of the Code of Administrative Offences.
Telavi
On August 4, at 12 P.M., People's Movement Socialist Georgia was planning to hold a constituent convention of its Kakheti regional organization in the town of Telavi. The convention participants were taking flags with communist totalitarian symbols to the event. Police officers who had been deployed on the ground didn’t allow them to use the flags with communist symbols.
According to news reports, citizens supporting the political associations New Political Center – Girchi, the UNM, and Civil Platform – New Georgia held a protest near the building where the convention was planned to be held. According to Pirveli TV, members of Socialist Georgia made xenophobic statements, saying that “the country should be run by Georgians, not by Armenians and Jews”.
One of the participants of the convention, Temur Pipia, hit a protester, Roman Kevkhishvili, in the face, after which the protesters threw eggs at the members of Socialist Georgia. According to news reports, Temur Pipia was detained by the police. The investigation was launched under Article 125 of the Criminal Code (battery). The media reported that Mr. Pipia had been charged with battery.
Borjomi
According to news reports of August 11, Giorgi Giuashvili, a member of the Labor Party of Georgia, stated that a member of the Borjomi Town Council, Besik Popkhadze, together with other persons who accompanied him, had hindered him from campaigning and abused him verbally and physically.
In a conversation with a GYLA monitor, Giorgi Giuashvili also named the other persons in addition to Besik Popkhadze who had taken part in the altercation, noting that the said persons were employees of the Borjomi Town Council and of non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities of the Borjomi Municipality. He also emphasized that employees of the State Security Service were systematically keeping him under surveillance and eavesdropping on him.
Dedoplistskaro
Late at night on August 11, at about 2 A.M., the windows of the Dedoplistskaro Office of the United National Movement and the election campaign banner of the UNM’s majoritarian candidate, Levan Bezhashvili, were damaged. The incident was reported by the local media. The media also reported that the Dedoplistskaro District Division of the Kakheti Police Department had launched an investigation into the incident on the basis of Article 187 of the Criminal Code (damage or destruction of another person’s property). Representatives of the UNM also named supposed participants in the attack.
Zugdidi
On August 12, at about 10 A.M., employees of the Zugdidi Organization of the United National Movement found a door on the third floor broken, and a door on the second floor bore footprints. According to news reports, the investigation into this incident was launched under Article 187 of the Criminal Code.