კოალიციის შეფასება მოწმეთა დაკითხვის წესში შესატან ცვლილებებზე
კოალიციის შეფასებით იუსტიციის სამინისტროს მიერ შემოთავაზებული ცვლილებებით შემოდის საქართველოში მოქმედი სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სისტემისთვის პრინციპულად შეუთავსებელი ელემენტები, უარესდება დაცვის მხარის სამართლებრივი მდგომარეობა და ზოგადად, საფრთხე ექმნება მხარეთა შეჯიბრებითობისა და მხარეთა თანასწორობის პრინციპებს. მიგვაჩნია, რომ შემოთავაზებული წესის ამოქმედება მომავალში არაერთ მნიშვნელოვან სამართლებრივ და პრაქტიკულ პრობლემებას შექმნის, მათ შორისაა:
1. მხარეთა შეჯიბრებითობისა და თანასწორობის პრინციპის დარღვევა
მოწმის მაგისტრატ მოსამართლესთან დაკითხვის შესაძლებლობა ექნება მხოლოდ ბრალდების მხარეს ისე, რომ დაცვის მხარე არ დაესწრება ამ პროცესს. დაცვის მხარეს არ ექნება მოწმის სანდოობის შემოწმების ეფექტური ბერკეტები. ერთხელ დაკითხული მოწმე შეზღუდულია პირველად მიცემული ჩვენებით, რომლის შეცვლაც სისხლისსამართლებრივ პასუხისმგებლობას გამოიწვევს განზრახ ცრუ, ან არსებითად ურთიერთსაწინააღმდეგო ჩვენების მიცემისათვის. ამდენად, მაგისტრატთან პირის სავალდებულო დაკითხვა აზრს უკარგავს არსებითი განხილვისას ჯვარედინ დაკითხვას.
2. უშუალობის პრინციპის დარღვევა
ნებისმიერ მტკიცებულება შესწავლილი და გამოკვლეული უნდა იყოს საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიმღები მოსამართლის წინაშე ბრალდებისა და დაცვის მხარეების თანაბარი მონაწილეობით. შესაბამისად, ყველა მოწმე უნდა დაიკითხოს საქმის არსებით სხდომაზე, პირდაპირი და ჯვარედინი წესით. აღნიშნული ზოგადი პრინციპიდან შესაძლებელია კონკრეტული გამონაკლისების დაშვება, მაგრამ ეს გამონაკლისები უნდა უკავშირდებოდეს ექსტრემალურ, არაორდინალურ ვითარებებს. შემოთავაზებული კანონპროექტი კი ადგენს ფართო და ზოგად წესს, რომლის მიხედვითაც საქმის არსებით განხილვამდე, მაგისტრატ მოსამართლესთან მოწმის დაკითხვა მარტივი საფუძლებით არის შესაძლებელი. ჯვარედინი დაკითხვის პრაქტიკული მნიშვნელობის გაუქმება აზარალებს უშუალობის პრინციპს.
3. ნებაყოფლობითი გამოკითხვის უგულებელყოფა
მაგისტრატთან სავალდებულო დაკითხვის ფართო საფუძვლები პრაქტიკულად გააქრობს სამართალდამცავების მოტივაციას ითანამშრომლონ მოქალაქეებთან, მოიპოვონ მათი ნდობა და კეთილგანწყობა და ამ გზით, ნებაყოფლობით, მიიღონ გამოძიებისთვის მნიშვნელოვანი ინფორმაცია. პოლიციელი არ იქნება დაინტერესებული გაზარდოს საკუთარი საგამოძიებო უნარ-ჩვევები და პროფესიონალიზმი, რადგან მან იცის, რომ პირისგან ნებაყოფლობით გამოკითხვაზე უარის შემთხვევაში მარტივი წესით გამოიყენებს სასამართლოში იძულებით ჩვენების მიცემის მექანიზმს.
აღნიშნულის გათალისწინებით, კოალიცია არ ეთანხმება იუსტიიცის სამინისტროს მიერ მომზადებული ცვლილებების ამოქმედებას და ნაცვლად ამისა, მხარს უჭერს იმ პრინციპების ძალაში შესვლას, რაც გადავადებულია ბოლო წლების განმავლობაში.

Coalition views on the proposed amendments to witness interrogation rules
The Coalition believes that the draft proposed by the Ministry of Justice introduces principally incompatible elements into the current procedural system, considerably worsen the legal standing of the defense party and are overall threatening to the principles of adversarial proceedings and equality of arms. We believe enactment of the draft will in the future create numerous important legal and practical problems. Among them:
1.Violation of the principles of adversarial proceedings and party equality
Only the prosecution will have the right to interrogate a witness in front of a magistrate judge, and this will happen without the presence of the defense party. The defense party will not have effective mechanisms for checking witness reliability. The witness once thus interrogated will be tied by the statement, because changing it will result in criminal liability for giving a substantially contradictory or false testimony. Hence the obligatory interrogation of a witness in front of a magistrate judge effectively nullifies the purpose of cross-examination.
2. Violation of the purpose of immediacy
Any evidence must be studied and reviewed in front of the judge making the final decision on a case, with equal participation of prosecution and defense parties. Hence, all witnesses must be interrogated directly and cross-examined at the substantial hearing. There may be specific exceptions to this general principle, but these must be related to extreme and extraordinary circumstances. The proposed draft, however, establishes a broad and general rule allowing witness interrogation in front of the magistrate judge under simplest of grounds. Effective elimination of cross-examination will significantly damage the principle of immediacy.
3. Ignoring the role of Voluntary Interviewing
The wide grounds for compulsory witness interrogation in front of the magistrate judge will effectively eliminate the motivation of law enforcement bodies to establish cooperation and trust-based relations with citizens and thus acquire the information voluntarily. The policemen will not be interested in improving their investigative skills, professionalism, since they know that in case of refusal to cooperate, they can easily use the compulsory interrogation mechanism.
Based on the above, the Coalition does not support enactment of Ministry of Justice draft and instead supports entry into force of the principles that have been postponed for the last several years.