კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის პროკურატურის რეფორმის შედეგებს აფასებს
საქართველოს პარლამენტმა ,,პროკურატურის შესახებ“ ორგანული კანონი, 30 ნოემბერს, მესამე მოსმენით მიიღო. ამ კანონის შემუშავებას 2017-2018 წლის საკონსტიტუციო რეფორმა დაედო საფუძვლად, რომელმაც პროკურატურის ორგანიზაციული მოწყობა და ფუნქციონირება ახალ სამართლებრივ ჩარჩოში მოაქცია. პროკურატურის სისტემაში კონსტიტუციური რეფორმის მიზანი დამოუკიდებლობის და პოლიტიკურად ნეიტრალური მართვის სისტემის უზრუნველყოფა იყო.
კონსტიტუციურ რეფორმასთან ჰარმონიზების პროცესში, პროკურატურის შესახებ ორგანული კანონის პროექტს უწყების ორგანიზაციული მოწყობის, საქმიანობის და ანგარიშვალდებულების ისეთი სამართლებრივი მექანიზმი უნდა შეექმნა, რომელიც შეძლებდა კონსტიტუციური რეფორმის მიზნების მიღწევას და დამოუკიდებელი, პოლიტიკურად ნეიტრალური სისტემის ჩამოყალიბებას შეუწყობდა ხელს.
პროკურატურის რეფორმაზე სამუშაოდ, პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტთან, სხვადასხვა ჯგუფის წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა[1]. პარლამენტს წარედგინა დაინტერესებული ჯგუფების და ექსპერტების ანგარიშები და საკანონმდებლო წინადადებები[2], ჩატარდა საჯარო შეხვედრები.[3]
რეფორმის საწყის ეტაპზე დაინტერესებული ჯგუფების აქტიური ჩართულობის და სხვადასხვა ფორმატში მოსაზრებების გაცვლის მიუხედავად, პარლამენტმა ინიცირება გაუკეთა ორგანული კანონის პროექტს, რომელშიც გაზიარებული არ იყო არაერთი პრინციპული შეთავაზება, რასაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა ჰქონდა კონსტიტუციური რეფორმის მიზნებისთვის.[4] სამწუხაროდ, რეფორმის საწყისი ეტაპისგან განსხვავებით, რეფორმის შემდეგი ეტაპები დახურულ ფორმატში და ნაჩქარევად გაგრძელდა. მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს, იურიდიულმა კომიტეტმა ინიცირებული პროექტი მეორე და ყველაზე მნიშვნელოვან მოსმენაზე, სხდომის შესახებ ინფორმაციის წინასწარი გამოქვეყნების და შესაბამისად, საზოგადოების წევრთა მონაწილეობის გარეშე განიხილა.[5] კანონპროექტი მესამე მოსმენით, ქუთაისში პლენარულ სხდომებს შორის პერიოდში გავიდა ისე, რომ კომიტეტის სხდომის შესახებ ანონსი რეგლამენტით დადგენილ ვადებში არ გავრცელებულა.
კანონის ცალკეული საკითხების შეფასება
საპროკურორო საბჭო - შემადგენლობა და უფლებამოსილება
კონსტიტუციური რეფორმის მნიშვნელოვან სიახლეს წარმოადგენს პროკურატურის სისტემაში საპროკურორო საბჭოს როლის გაძლიერება. კონსტიტუციის ახალი რედაქციით, საპროკურორო საბჭო არის ის ორგანო, რომელმაც მთლიანი სტრუქტურის დამოუკიდებლობა, გამჭვირვალობა და საქმიანობის ეფექტიანობა უნდა უზრუნველყოს. ცხადია, ამ ჩანაწერით, კონსტიტუციის ახალმა რედაქციამ, საპროკურორო საბჭოს ფუნქციონირების არსებული ფორმატი ძირეულად შეცვალა და დეტალური საკანონმდებლო მოწესრიგებისთვის ორგანულ კანონს ძირითადად მითითებები მისცა.
საპროკურორო საბჭოს უფლებამოსილების განსაზღვრა მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული მისი დაკომპლექტების წესზე. დაინტერესებული ჯგუფების მიერ, პარლამენტისთვის სხვადასხვა ფორმატში შეთავაზებული, ერთი მხრივ საბჭოს შემადგენლობის და მეორე მხრივ, მისი დაკომპლექტების უშუალო წესის სხვადასხვა ვარიაცია, მიზნად ისახავდა, პროკურატურის სისტემაში მაღალი კონსენსუსის საფუძველზე დაკომპლექტებული, პოლიტიკურად ნეიტრალური საბჭოს შექმნას, რომელიც იქნებოდა პროკურატურის უწყებრივი დამოუკიდებლობის და ღიაობის მყარი გარანტი.
საპროკურორო საბჭოს უფლებამოსილების ნაწილში კი, კოალიციის წევრი ორგანიზაციების ძირითადი შეთავაზება მიზნად ისახავდა, სისტემის მართვასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან სისტემურ და საორგანიზაციო საკითხებზე, გენერალური პროკურორის ერთპიროვნული როლის ჩანაცვლებას, კოლეგიური ორგანოს სხდომებზე განხილული და მიღებული გადაწყვეტილებებით.
საქართველოს პარლამენტმა საპროკურორო საბჭოს კომპოზიციის და უფლებამოსილების ნაწილში, დაინტერესებული ჯგუფების მიერ წარდგენილი, თითქმის არც ერთი მნიშვნელოვანი წინადადება და შენიშვნა არ გაიზიარა. პროექტით, რომელსაც პარლამენტმა მხარი დაუჭირა, არ იცვლება საბჭოს არსებული შემადგენლობა, მისი დაკომპლექტების წესი და უფლებამოსილება. კანონის საბოლოო რედაქციით, საბჭოს შემადგენლობაში კვლავ რჩებიან პოლიტიკური სუბიექტები და შენარჩუნებულია პარტიული კვოტების სისტემა, რაც საერთაშორისო რეკომენდაციებით, ერთ-ერთ არასასურველ მოდელად არის მიჩნეული[6]. საპროკურორო საბჭოს დაკომპლექტების პროცესში კვლავ შენარჩუნებულია იუსტიციის მინისტრის მანდატიც.[7] კონსტიტუციასთან შესაბამისობის მიზნით, ამ ნაწილში განხორციელდა ტექნიკური ცვლილება, რომლის მიხედვითაც, იუსტიციის მინისტრი საპროკურორო საბჭოში წარადგენს ერთ პირს, რომელსაც აირჩევს პარლამენტი. პროკურატურის იუსტიციის სამინისტროსგან და სამთავრობო კაბინეტისგან სრული დისტანცირების პირობებში, იუსტიციის მინისტრის მონაწილეობა საპროკურორო საბჭოს დაკომპლექტებაში სრულიად დაუსაბუთებელია.
ამ მიმართულებით არსებული არაერთი საერთაშორისო გამოცდილება[8] თუ რეკომენდაცია ცხადად მიუთითებს, რომ საპროკურორო საბჭოს ჩამოყალიბების ძირითადი იდეა პროკურატურის დეპოლიტიზაცია და ხელისუფლების შტოებისგან მისი ავტონომიურობის უზრუნველყოფაა,[9] რაც საპროკურორო საბჭოს ამგვარი დაკომპლექტების ფარგლებში ვერ მიიღწევა.
მიუხედავად იმისა, რომ საპროკურორო საბჭოს ფუნქციების ნაწილში პარლამენტმა რამდენიმე წინადადება გაითვალისწინა, კანონის ამ რედაქციით საპროკურორო საბჭოს უფლებამოსილების ფარგლები მნიშვნელოვნად არ შეცვლილა. ამ მოდელით, საპროკურორო საბჭოს, ძირითადი უფლებამოსილება კვლავ გენერალური პროკურორის კანდიდატის შერჩევით შემოიფარგლება. პარლამენტმა საპროკურორო საბჭოს არ გადაანდო საკადრო და დისციპლინური პასუხისმგებლობის პოლიტიკის განსაზღვრა, რაც საერთაშორისო დონეზე არსებული გამოცდილებებით უშუალოდ საბჭოს ფუნქციას წარმოადგენს. პარლამენტის არგუმენტი საბჭოს ფუნქციურ შეზღუდვასთან დაკავშირებით, არის ის, რომ ადმინისტრაციული და პროკურატურის მართვასთან დაკავშირებული საკითხები სცდება საპროკურორო საბჭოს კომპეტენციას, რამდენადაც გენერალური პროკურორია უწყებაში პირი, რომელმაც სისტემის ეფექტიანობა უნდა უზრუნველყოს[10]. ამ არგუმენტით პარლამენტმა ერთმნიშვნელოვნად უარყო საპროკურორო საბჭოს კონსტიტუციური ფუნქცია. კონსტიტუციის ახალი ჩანაწერი, საბჭოს როლს, სწორედ მისთვის სამი ძირითადი უფლებამოსილების მინიჭებით განსაზღვრავს და პირდაპირ მიუთითებს, რომ პროკურატურის საქმიანობის ეფექტიანობაზე პასუხისმგებელი საპროკურორო საბჭოა.
კანონის საბოლოო რედაქციით, პროკურატურის სისტემაში საპროკურორო საბჭოს პარალელურად სხვა კოლეგიური, სათათბირო ორგანოების არსებობაცაა გათვალისწინებული. პარლამენტმა, დისციპლინური, და საკადრო საკითხებთან დაკავშირებული კონკრეტული მიმართულებები სწორედ ამ ორგანოს კომპეტენციაში გადაიტანა[11]. თუმცა, გასათვალისწინებელია, რომ საპროკურორო საბჭოსგან განსხვავებით ეს ორგანო უშუალოდ გენერალური პროკურორის დაქვემდებარებაში იქნება. მსგავსი საკონსულტაციო ორგანო მთავარ პროკურორთან დღესაც არსებობს, თუმცა მისი დამოუკიდებლობის მიმართულებით ბევრი ლეგიტიმური კითხვაა.
გენერალური პროკურორის არჩევასთან დაკავშირებული საკითხები
კანონის საბოლოო რედაქციით, გენერალური პროკურორის დანიშვნის პროცედურა ასევე დიდწილად უცვლელი რჩება. შეიძლება ითქვას, რომ მიღებული რეგულაციით, გენერალური პროკურორის კანდიდატის შერჩევა საპროკურორო საბჭოს ერთადერთი ძირითადი ფუნქციაა. რეფორმის საფუძველზე კანონმდებლობაში განსახორციელებელი ძირეული ცვლილებებით, ამ მიმართულებითაც იყო შესაძლებლობა სახელმწიფოსთვის შეექმნა რეგულაცია, რომელიც გენერალური პროკურორის დანიშვნის პროცესს ცალმხრივი გადაწყვეტილებებისგან დაიცავდა. თუმცა, კანონის საბოლოო რედაქცია, მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება იმ რეგულაციებისგან, რასაც კონსტიტუციურ რეფორმამდე მოქმედი კანონი გვთავაზობდა და რაც, ცალმხრივი პოლიტიკური გადაწყვეტილების მაღალი რისკის გამო, არაერთხელ ყოფილა სხვადასხვა ჯგუფის კრიტიკის საგანი.
ამ მიმართულებით კოალიციის წევრი ორგანიზაციების ძირითადი წინადადებები, პარლამენტის ინიცირებულ ვერსიაში პროცედურული საკითხების გაუმჯობესებას ეხებოდა. კანონის საბოლოო ვერსიაში პარლამენტმა გაითვალისწინა გადაწყვეტილების დასაბუთების კრიტერიუმი, თუმცა შერჩევის კონკრეტული პროცედურა კვლავ ბუნდოვანია. პარლამენტმა არ გაიზიარა წევრი ორგანიზაციების პოზიცია გენერალური პროკურორის კანდიდატის შერჩევისთვის, კანონში არსებული კონსულტაციების ბუნდოვანი ჩანაწერის, ღია კონკურსის მექანიზმით ჩანაცვლებასთან დაკავშირებით. ცვლილებების შედეგად, გენერალური პროკურორის შერჩევის კონკრეტული რეგულაციები დებულებით მოწესრიგდება. მაღალი სახელმწიფო თანამდებობის პირთა შერჩევასთან დაკავშირებული რეგულაციების კანონქვემდებარე აქტით მოწესრიგება, არ შეიძლება გონივრულ და მიზანშეწონილ ნაბიჯად ჩაითვალოს. საერთაშორისო გამოცდილების, თუ რელევანტური რეკომენდაციების მიუხედავად, კანონში კვალავ დარჩა ჩანაწერი, რომელიც უშვებს გენერალური პროკურორის თანამდებობაზე ერთი პირის რამდენჯერმე არჩევის შესაძლებლობას.[12]
პროკურატურის ანგარიშვალდებულება და კანონით რეგულირებული სხვა საკითხები
ქვეყანაში არსებული სამართლებრივი წესრიგის და შესაბამისი გამოცდილების გათვალისწინებით, ერთმნიშვნელოვნად შეიძლება ითქვას, რომ დამოუკიდებელი ორგანოს სტატუსის მქონე ინსტიტუციების გარე კონტროლის ერთადერთი ქმედითი მექანიზმი, ანგარიშვალდებულების მკაფიო წესების შექმნაა. იმისთვის, რომ დამოუკიდებელი ორგანოს სტატუსმა პროკურატურა აბსოლუტურად განყენებული და საზოგადოებრივი კონტროლისგან დაცლილ უწყებად არ აქციოს, მნიშვნელოვანია ქმედითი საკანონმდებლო მექანიზმების არსებობა. უპირველეს ყოვლისა, მნიშვნელოვანია ანგარიშვალდებულების ფორმატის და იმ კრიტერიუმების კანონის დონეზე გაწერა, რასაც უწყების ანგარიში უნდა მოიცავდეს.
კანონის საბოლოო ვერსიამ გაიზიარა ანგარიშვალდებულებასთან დაკავშირებული რამდენიმე კომპონენტი. მათ შორის, ყოველწლიური ანგარიშის წარდგენა უშუალოდ გენერალური პროკურორის მიერ, ანგარიშის მასშტაბთან და შინაარსთან დაკავშირებული მოსაზრებები. ამ რეგულაციით, პროკურატურას ექნება ვალდებულება პარლამენტს და საზოგადოებას, სხვა საკითხებთან ერთად, ასევე მიაწოდეს ინფორმაცია ქვეყანაში არსებული კრიმინოგენურ ვითარებასთან, გავრცელებულ დანაშაულებთან, დანაშაულის ტენდენციებთან, კატეგორიებთან და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით[13].
მნიშვნელოვან ნაბიჯად უნდა იქნეს მიჩნეული ის ფაქტი, რომ პარლამენტმა გაითვალისწინა დაინტერესებული ჯგუფების მიდგომა სისხლის სამართლის პოლიტიკის საკითხთან დაკავშირებით. კანონის ამოქმედების შემდეგ, საქართველოს პარლამენტი იქნება უშუალოდ პასუხისმგებელი სისხლის სამართლის პოლიტიკის განსაზღვრაზე.
შეჯამება
პროკურატურის რეფორმის პროცესი მნიშვნელოვანი ეტაპი იყო ბოლო კონსტიტუციური ცვლილებების სრულმასშტაბიანი ამოქმედებისა და პროკურატურის რეალური დამოუკიდებლობისთვის მყარი ინსტიტუციური გარანტიების შესაქმნელად. მიუხედავად რეფორმის საწყის ეტაპზე პარლამენტის გახსნილობის და თანამშრომლობისა, რეფორმის პროცესმა აჩვენა, რომ პარლამენტმა არსებითი და პრინციპული ხასიათის წინადადებები არ გაიზიარა და ამ საკითხებზე მსჯელობა შემდეგი ეტაპისთვის გადადო. ამდენად, მიღებული კანონის საბოლოო ვერსიით, მნიშვნელოვნად არ იცვლება ის კრიტიკული საკითხები, რაც სისტემის მთავარ გამოწვევებს უკავშირდება. ასეთია საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობის პოლიტიზება და გენერალური პროკურორის ჭარბი კომპეტენცია.
ორგანულ კანონზე მუშაობის პროცესმა და მიღებულმა შედეგმა ერთმნიშვნელოვნად გამოკვეთა, რომ პარლამენტში არ აღმოჩნდა ძირეული და რადიკალური ცვლილებების გატარების მზაობა. ამდენად, რეფორმა რამდენიმე ძირითადად ტექნიკური ხასიათის და არასაკმარისი ცვლილებით შემოიფარგლა. შეიძლება ითქვას, რომ ცალკეული მცირე მასშტაბის ცვლილები და შესწორებები, ვერ უზრუნველყოფს კანონმდებლობის სრულ ჰარმონიზებას კონსტიტუციურ რეფორმასთან და მის მთავარ სულისკვეთებასთან, პროკურატურის სისტემის დამოუკიდებლობა და ეფექტიანობა დეპოლიტიზებული კოლეგიური ორგანოს - საპროკურორო საბჭოს - მიერ იყოს უზრუნველყოფილი.
პარლამენტმა სამუშაო პროცესში არაერთხელ დააფიქსირა, რომ განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საკითხებთან დაკავშირებით, როგორიცაა საპროკურორო საბჭოს დაკომპლექტება და მისი უფლებამოსილება, მუშაობა განახლდება ვენეციის კომისიის შესაბამისი დასკვნის შემდეგ. სამწუხაროა, რომ პროცესი იმგვარად ვერ დაორგანიზდა, რომ ვენეციის კომისიის ჩართულობა ადრეულ ეტაპზევე მომხდარიყო და კომისიის შეფასებები კანონის მიღებამდე ყოფილიყო ხელმისაწვდომი პარლამენტისა და დაინტერესებული ჯგუფებისთვის.
კოალიცია მოუწოდებს პარლამენტს, დაუბრუნდეს პროკურატურის სისტემის ძირეულ რეფორმას საგაზაფხულო სესიის ფარგლებში, მანამდე კი სამუშაო ჯგუფის ფორმატში გააგრძელოს მუშაობა ყველა შესაბამისი ჯგუფის ჩართულობით. რამდენადაც, მიღებული ცვლილებები ვერ პასუხობს კონსტიტუციური რეფორმის მიზნებს, შემდგომი ცვლილებების მთავარი ამოცანა კანონის კონსტიტუციასთან სრულ შესაბამისობაში მოყვანა უნდა იყოს, რაც საბჭოს შემადგენლობის და ფუნქციების არსებით ცვლილებას მოითხოვს.
[1]http://parliament.ge/ge/saparlamento-saqmianoba/komitetebi/iuridiul-sakitxta-komiteti-146/axali-ambebi-iuridiuli/iuridiul-sakitxta-komitetis-samushao-djgufma-prokuraturis-shesaxeb-organul-kanonshi-shesatan-cvlilebebtan-dakavshirebit-warmodgenili-sakanonmdeblo-winadadebebi-ganixila.page
[2] პროკურატურის სისტემის რეფორმა, ,,ადამიანის უფლებების სწავლების და მონიტორინგის ცენტრი (EMC)“ 2018. ხელმისაწვდომია: https://emc.org.სge/ka/products/prokuraturis-sistemis-reforma; https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/195024
[3] http://ewmi-prolog.org/ka/news/1081-koalicia-damoukidebeli-da-gamtshvirvale; https://emc.org.ge/ka/events/mrgvali-magida-prokuraturis-reforma-sakonstitutsio-tsvlilebebis
[4] https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/201782
[5] https://emc.org.ge/ka/products/prokuraturis-reformis-shesakheb-mnishvnelovani-kanonproekti-iuridiulma-komitetma-sazogadoebis-informirebis-gareshe-ganikhila
[6] Joint Opinion of the Venice Commission, the Consultative Council of European Prosecutors (CCPE) and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), on the draft Amendments to the Law on the Prosecutor's Office of Georgia, endorsed by the Venice Commission at its 104th Plenary Session (Venice, 23-24 October 2015), Par:42-43 https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?opinion=811&year=all
[7]იუსტიციის მინისტრის მიერ წარდგენილ კანდიდატთან დაკავშირებით, დაინტერესებული ჯგუფების არაერთი მიმართვის შემდგე, პარლამენტმა შეცვალა კანონპროექტის პირვანდელ ვერსიაში არსებული მიდგომა, თუმცა ისე, რომ ეს რეგულაცია არსებითად ვერ ცვლის იმ ვითარებას რაც პირვანდელ მოდელში იყო შემოთავაზებული. კონკრეტულად, თუ თავდაპირველ ვერსიაში იუსტიციის მინისტრი პირდაპირ წარადგენდა საბჭოს წევრს, საბოლოო ვერსიით, იუსტიციის მინისტრი საბჭოს წევრობის კანდიდატს ასარჩევად წარუდგენს პარლამენტს.
[8] დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ: ,,პროკურატურის სსიტემის რეფორმა“ ადამიანის უფლებების სწავლების და მონიტორინგის ცენტრი (EMC), თბილისი, 2018. ხელმისაწვდომია: https://emc.org.ge/uploads/products/pdf
[9]Joint Opinion of the Venice Commission, the Consultative Council of European Prosecutors (CCPE) and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), on the draft Amendments to the Law on the Prosecutor's Office of Georgia, endorsed by the Venice Commission at its 104th Plenary Session (Venice, 23-24 October 2015), ხელმისაწვდომია: https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdf=CDL-AD(2015)039-e&lang=fr
[10] იხ: კანონის პროექტის შენიშვნების ფურცელი. ხელმისაწვდომია: https://info.parliament.ge/file/1/BillPackageContent/13968
[11] იხ: ,,პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის ინიცირებული ვერსიის 21-ე მუხლი. ხელმისაწვდომია: https://info.parliament.ge/#law-drafting/16400
[12]იხ: EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION), REPORT ON
EUROPEAN STANDARDS AS REGARDS THE INDEPENDENCE OF THE JUDICIAL SYSTEM: PART II – THE PROSECUTION SERVICE, გვ:8
[13] იხ: ,,პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის ინიცირებული ვერსიის 68-ე მუხლი. ხელმისაწვდომია: https://info.parliament.ge/#law-drafting/16400

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Assesses the Prosecution Reform Results
The Parliament of Georgia adopted the Organic Law on Prosecution with the third reading on November 30. The reform was based on the Constitutional reform of 2017-2018, which put the organizational setup and functions of the prosecution system in a new framework. The objective of the Constitutional reform of the prosecution system was ensuring its independence and political neutrality.
In the process of harmonization with the Constitutional reform, the draft Organic Law on Prosecution was to create a legal mechanism for organizational setup, functioning and accountability that would be able to meet the objectives of the Constitutional reform and aid in creating an independent and politically neutral system.
A working group[1] comprised of representatives of various interest groups was set up by Parliament’s Legal Affairs Committee to work on the prosecution reform. Various interest groups and experts submitted their reports and legislative initiatives[2] to the Parliament and public meetings[3] were held.
Despite the involvement of the interest groups and exchange of opinions at the initial stages of the reform process, the Parliament initiated draft changes to the Organic Law that did not reflect a single one of the critically important suggestions that were essential for meeting the objectives of the Constitutional reform[4]. Regrettably, subsequent stages of the reform were conducted in haste and behind closed doors. The Legal Affairs Committee heard the initiated draft on the second, and most important, hearing on October 31, without publishing a prior notice of the hearing, and hence without the participation of the interested public[5]. The draft was heard in its third reading in Kutaisi in the period between plenary sessions, and the information regarding the planned Committee hearing was not published in the timeframe stipulated by the regulations.
Assessment of Specific Issues of the Law
Prosecutorial Council - Composition and Authority
One important aspect of the Constitutional reform is strengthening the Prosecutorial Council’s role in the prosecution system. According to the new Constitution, the Prosecutorial Council is the body that should ensure the independence, transparency and effectiveness of the whole structure. With this provision, the Constitution fundamentally altered the existing role of the Prosecutorial Council and gave the main directions for a future detailed legislative regulation.
Defining the scope of the Prosecutorial Council’s authority is largely dependent on the rules of its composition. The various proposals for the composition and appointment of the Council members made to Parliament by various interest groups at different times aimed at creating a politically neutral Council on the basis of consensus, which would then serve as a firm guarantee for the Prosecutor’s Office’s s independence and openness.
Regarding the authority of the Prosecutorial Council, the Coalition member organizations’ main proposal aimed at replacing the unilateral decision-making role of the Prosecutor General regarding important systemic and organizations matters with decisions discussed and adopted by a collegial body.
The Parliament of Georgia did not adopt almost any of the major proposals and comments regarding the Prosecutorial Council’s composition and authority made by interest groups. In the draft that was supported by the Parliament, the Council composition, rules for appointment and authority remain unchanged. With the final version of the law, political actors and the party quotas are maintained, which are considered undesirable by international recommendations[6]. The mandate of the Minister of Justice[7] is also maintained in the process of the Prosecutorial Council’s composition. To ensure compliance with the Constitution, only a technical change was introduced according to which the Minister of Justice nominates one candidate to the Council, who is then appointed by the Parliament. In the circumstances of complete detachment of the prosecution service from the Ministry of Justice and the Cabinet, the participation of the Justice Minister in the composition of the Prosecutorial Council is completely unfounded.
The international experience and recommendations[8] in this regard clearly point out that the main reason for Prosecutorial Council’s establishment is ensuring politicization and autonomy[9] of the prosecution service from all branches of government. This objective cannot be met with the current rules of the Council’s composition.
Although the Parliament took into consideration some proposals regarding the Prosecutorial Council’s functions, the adopted legislation does not significantly alter its authority. With the current model the Prosecutorial Council’s main authority is still the selection of the Prosecutor General’s candidacy. The Parliament did not entrust the Council with determining staffing and disciplinary policies, which are usually such Councils’ direct function and in line with international experiences. The Parliament’s argument in limiting the Council’s functions is that administration and management of prosecution go beyond the competence of the Council, since the Prosecutor General is the person who is to ensure the system’s effectiveness[10]. With this argument the Parliament unequivocally negated the Prosecutorial Council’s Constitutional function. The new Constitutional provision defines the Council’s role by giving it three main spheres of authority, and directly states that the Prosecutorial Council is the body responsible for the Prosecution’s effectiveness.
The law’s finalized version allows for creation of another collegial consultative body in parallel with the Council. The Parliament shifted disciplinary and specific personnel issues into the sphere of this body’s competence[11]. However, this body, unlike the Prosecutorial Council, will be under the General Prosecutor’s direct supervision. Such a consultative body already exists, but there are many legitimate questions regarding its independence.
The issues related to the selection of Prosecutor General
The final version of the law has not significantly altered the procedure for appointing the Prosecutor General. Under the adopted law, selection of the Prosecutor General is the Prosecutorial Council’s major function. The reform missed an opportunity for comprehensive legislative changes that would create a regulation safeguarding the process of appointment of Prosecutor General from one-sided decisions. The final version of the law does not significantly differ from the provisions of the law that were in force prior to the Constitutional reform. That law was often criticized by various groups for creating a high risk of one-sided political decisions.
The Coalition member organizations’ proposals were aimed at improving the procedure. In the final version of the law the Parliament included a requirement to justify decisions. However, the selection procedure is still ambiguous. The Parliament did not consider the Coalition member organizations’ recommendation to substitute consultations, an unclear procedure established in the law for the selection of a Prosecutor General with an open competition. The amendments require development of specific regulations for the selection of the Prosecutor General in the form of bylaws. It is not advisable or reasonable to regulate the selection of high-level public officials by means of a sub-statutory act. Also, contrary to international best practices and relevant recommendations, the law still allows multiple appointments of the same person as a Prosecutor General.[12]
Accountability of Prosecutor General and other issues regulated in the law
The legal order existing in the country and relevant experiences suggest that the only effective mechanism for ensuring an external control of independent bodies is to develop clear rules of their accountability. To avoid a situation in which a Prosecutor’s Office with the status of an independent body becomes fully alienated and uncontrolled by the society, an effective legislative mechanism should be put in place. The law should establish the reporting format and criteria to ensure accountability.
The final version of the law considered several components of accountability. More specifically, the law requires the Prosecutor General to present an annual report. It also defines the scope of the report. Under this regulation, the Prosecutor’s Office is obliged to inform the Parliament and public about the criminal situation existing in the country, types of widespread crimes, trends and other issues.[13]
The Parliament made a step forward by considering the stakeholders’ attitudes to the criminal justice policy. After the enforcement of the law, the Parliament of Georgia will be directly responsible for defining the criminal justice policy.
The process of reforming the Prosecutor’s Office was an important stage in the full-scale enactment of constitutional changes to create solid institutional guarantees for real independence of the Prosecutor’s Office. Despite the initial openness and eagerness of the Parliament to cooperate, the process of reform demonstrated that the Parliament did not consider the essential and crucial proposals and postponed discussions of these issues to a later stage. Hence, the adopted law does not address critical issues that create major challenges for the system. These issues are the politicization of the composition of the Prosecutorial Council and excessive authority of Prosecutor General.
The process or work on the organic law and its results has demonstrated that the Parliament is not ready for fundamental and radical changes. Correspondingly, the reform was confined to mostly technical and insufficient amendments. Such small-scale changes and revisions do not ensure harmonization of the law with the constitutional reform and do not correspond to its intention to ensure independence and effectiveness of the Prosecutor’s Office through a depoliticized collegial body, the Prosecutorial Council.
During the working process the Parliament made it clear that it will revisit the most important issues, such as the composition of the Prosecutorial Council and its authority after receiving the opinion of the Venice Commission. It is regrettable that the process did not ensure the Venice Commission’s involvement at an earlier stage to provide the Parliament and stakeholders with the Commission’s assessments prior to the adoption of the law.
The Coalition calls on the Parliament to revisit the fundamental reform of the Prosecutor’s Office during the Spring Session, and in the meanwhile to continue working on this topic in a working group with the involvement of stakeholders. The adopted amendments do not meet the objectives of the constitutional reform. Hence, further changes must ensure full compliance of the law with the Constitution. This requires essential revision of the composition and functions of the Council.
[1]http://parliament.ge/ge/saparlamento-saqmianoba/komitetebi/iuridiul-sakitxta-komiteti-146/axali-ambebi-iuridiuli/iuridiul-sakitxta-komitetis-samushao-djgufma-prokuraturis-shesaxeb-organul-kanonshi-shesatan-cvlilebebtan-dakavshirebit-warmodgenili-sakanonmdeblo-winadadebebi-ganixila.page
[2] Reform of the Prosecution System, Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) 2018. available at: https://emc.org.ge/en/products/prokuraturis-sistemis-reforma ; https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/195024
[3] http://ewmi-prolog.org/en/news/1081-the-coalition-for-an-independent-and-transparent ; https://emc.org.ge/ka/events/mrgvali-magida-prokuraturis-reforma-sakonstitutsio-tsvlilebebis
[4] https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/201782
[5] https://emc.org.ge/ka/products/prokuraturis-reformis-shesakheb-mnishvnelovani-kanonproekti-iuridiulma-komitetma-sazogadoebis-informirebis-gareshe-ganikhila
[6] Joint Opinion of the Venice Commission, the Consultative Council of European Prosecutors (CCPE) and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), on the draft Amendments to the Law on the Prosecutor's Office of Georgia, endorsed by the Venice Commission at its 104th Plenary Session (Venice, 23-24 October 2015), Par:42-43 https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?opinion=811&year=all
[7] The Parliament changed its approach regarding the candidate nominated by the Minister of Justice, upon interest groups’ repeated requests. However this regulation does not still significantly change the situation envisaged by the initial draft. While in the initial draft the Minister of Justice directly nominated a member to the Council, according to the final approved version the Minister nominates the candidate to the Parliament, for approval.
[8] For detailed information please see Reform of the Prosecution System, Human Rights Education and Monitoring Center (EMC). 2018. available at: https://emc.org.ge/en/products/prokuraturis-sistemis-reforma
[9] oint Opinion of the Venice Commission, the Consultative Council of European Prosecutors (CCPE) and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), on the draft Amendments to the Law on the Prosecutor's Office of Georgia, endorsed by the Venice Commission at its 104th Plenary Session (Venice, 23-24 October 2015), https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdf=CDL-AD(2015)039-e&lang=fr
[10] Notes to the draft law https://info.parliament.ge/file/1/BillPackageContent/13968
[11] Article 21 of the initiated Organic Law on the Prosecution https://info.parliament.ge/#law-drafting/16400
[12] EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION), REPORT ON
EUROPEAN STANDARDS AS REGARDS THE INDEPENDENCE OF THE JUDICIAL SYSTEM: PART II – THE PROSECUTION SERVICE, p.8
[13] See Article 68 of the initiated Organic Law of Georgia on Prosecutor’s Office, accessible at https://info.parliament.ge/#law-drafting/16400