კოალიცია “ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის” ნატოსა და ევროკავშირში საქართველოს გაწევრიანების შესახებ სტრატეგიული კომუნიკაციის საკითხებზე ხელისუფლებას თანამშრომლობას სთავაზობს
თარიღი: 5 თებ 2018
საქართველოში ევროინტეგრაციის მომხრეთა რიცხვი მცირდება. ამაზე მოწმობს NDI-ის მიერ 2017 წლის 29 ნოემბერი - 19 დეკემბრის პერიოდში ჩატარებული კვლევის შედეგები, რომელთა მიხედვით, გამოკითხულთა 29% საქართველოს ევრაზიულ კავშირში, ხოლო 60% საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების მომხრეა; ამ მონაცემების მიხედვით, მაისში გამოქვეყნებული ანალოგიური კვლევის შემდეგ (რომელიც 2017 წლის აპრილის განწყობებს ასახავდა), ევროკავშირში გაწევრიანების მომხრეთა რიცხვი 5 %-ით შემცირდა, ევრაზიულ კავშირში გაერთიანების მხარდამჭერთა რიცხვი კი 8 %-ით გაიზარდა. კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ საქართველოს მთავრობის გაცხადებულ მიზანს, საქართველო გახდეს ევროკავშირის წევრი, 8%-ით მეტი გამოკითხული უჭერს მხარს, ვიდრე - ნატოში გაწევრიანების გაცხადებულ მიზანს.
მიგვაჩნია, რომ ამ მაჩვენებლების დინამიკა ძალიან შემაშფოთებელია და მოწმობს საქართველოს ხელისუფლების ევროინტეგრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციის არაფექტურობაზე და ხშირ შემთხვევაში კონტრპროდუქტიულობაზე.
იმ პირობებში, როცა მთელი მსოფლიო აცნობიერებს ჰიბრიდულ საფრთხეებს, რომლის ერთ-ერთი მიზანი სწორედ საზოგადოების ცნობიერებასა და განწყობებზე ზემოქმედებაა, საქართველო კი ამ გამოწვევების ეპიცენტრში დგას, საქართველოს ხელისუფლების სტრატეგიული კომუნიკაციის გეგმა და მექანიზმები როგორც შინ, საზოგადოებასთან, ასევე ევროსტრუქტურებთან არაეფექტურია. გაუმართავია ხელისუფლების სხვადასხვა შტოებსა და უწყებებს შორის სტრატეგიული კომუნიკაციის საკითხების კოორდინაციის ინსტიტუციური მექანიზმებიც.
პოზიტიურად უნდა შეფასდეს 2017 წლის 13 აპრილს, მთავრობის მიერ „ევროკავშირსა და ნატოში საქართველოს გაწევრიანების კომუნიკაციის შესახებ საქართველოს მთავრობის სტრატეგია 2017-2020 წლებისთვის“ დამტკიცება, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის ფორმატში შემუშავდა. თუმცა, სამწუხაროდ, როგორც ამ დოკუმენტის, ასევე ევროინტეგრაციის საკითხთა კომუნიკაციისა და ინფორმაციის შესახებ სამთავრობო სტრატეგიის (2014-2017 წლები) სამოქმედო გეგმები ვერ პასუხობენ ჰიბრიდული და კერძოდ, საინფორმაციო ომის მზარდ გამოწვევებს.
ამ სტრუქტურულად გაუმართავ და ფრაგმენტულ გეგმებში გაწერილი აქტივობების მნიშვნელოვან ნაწილს საერთო არაფერი აქვს სტრატეგიულ კომუნიკაციასთან; მაგალითად, მათში შესულია ისეთი აქტივობები როგორიცაა გამწვანების აქციები, ნარჩენების მართვის ტრეინინგები, ადამიანით ვაჭრობის პრევენციის კამპანია, თამბაქოს მოხმარების კონტროლის გაძლიერება, ბუღალტრული აღრიცხვის და აუდიტის სფეროში დაგეგმილი რეფორმების შესახებ ცნობიერების ამაღლება, სასკოლო შემეცნებითი ღონისძიება - ბაღის ფრინველთა საათი, ვანის სატაძრო ქალაქისა და მისი შემოგარენის აეროფოტოგრაფირება და სხვა.
მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია საქართველოს ხელისუფლებაში სტრატეგიული კომუნიკაციის დაგეგმვის, აღსრულებისა და კოორდინაციის პროცესის ინსტიტუციური მექანიზმების შექმნა და მათი ეფექტურად ამუშავებისათვის ხელისუფლების პოლიტიკური ნება. მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროცესში აქტიურად იყოს ჩართული ხელისუფლების ყველა რგოლი, სამოქალაქო საზოგადოება და ექსპერტული წრეები, რამდენადაც ერთობლივი ძალისხმევა ეროვნულ დონეზე ძალზედ მნიშვნელოვანია ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანების პოლიტიკის და მისი სტრატეგიული კომუნიკაციის წარმატებისთვის. კოალიცია ევროატლანტიკური საქართველოსთვის მზადაა ამ საკითხებზე ხელისუფლებასა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობისთვის.

Coalition for Euro-Atlantic Georgia offers Partnership to Government on Issues of Strategic Communication about Georgia’s Membership to the EU and NATO
Date: 5 Feb 2018
The number of supporters of Georgia’s Euro-Atlantic integration is declining, as evidenced by an opinion poll conducted by the NDI in the period between November 29 and December 19, 2017. According to the survey, 29% of respondents support joining the Eurasian Union and the number of those who support joining the EU is 60%. According to this data, after a similar public opinion survey published in May 2017 (illustrating April 2017 results), the number of respondents who are in favor of joining the European Union has decreased by 5%, while the number of respondent that support joining the Eurasian Union has grown by 8%. The survey also indicates that the number of supporters of the Government’s declared goal of joining the EU is 8% more than those who support the declared goal of joining NATO.
We believe that the change is very alarming, and it points at the ineffectiveness and often counter-productivity of the Georgian government’s strategic communication on European integration.
While the entire world realizes the risk of hybrid threats with the sole purpose of influencing public awareness and opinion, Georgia remains in the epicenter of these challenges. However, the government’s plan and mechanisms for strategic communication with the population at the national level and with European structures is ineffective and the institutional mechanisms for coordination of strategic communication issues between different branches and agencies of the government are incoherent.
Adoption of the government’s Communication Strategy on Georgia’s Membership to the EU and NATO for 2017-2020, drafted in partnership with CSOs was a positive development. However, its Action Alan as well as the Action Plan of the Communication and Information Strategy of the Government of Georgia in the sphere of EU Integration (2014-2017) failed to respond to hybrid challenges, particularly the increasing challenges of information warfare.
Activities provided in these fragmented strategies that lack cohesion has nothing to do with strategic communication. For instance, these strategies include activities like tree planting events, waste management trainings, campaign to prevent human trafficking, strengthening control over consumption of tobacco, raising public awareness about reforms in the field of accounting and audit, educational events for schoolchildren – “the hour of garden birds”, aerial photography of Vani and its surroundings, etc.
We believe that it is essential to establish institutional mechanisms for planning, implementation and coordination of strategic communication, and a political will to make these mechanisms work effectively. Involvement of all branches of government, civil society groups and expert communities in this process is important, because joint efforts at the national level are very important for successful NATO and EU membership policy and strategic communication. The Coalition for Euro-Atlantic Georgia is ready to cooperate with the government and international partners on these issues.