კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის გმობს ჟურნალისტებისთვის საქმიანობაში უკანონოდ ხელშეშლის ფაქტებს
2019 წლის 20 მაისს პარლამენტთან განვითარებული მოვლენებისას, ჩვენი ინფორმაციით, 12 ჟურნალისტია დაშავებული. მიგვაჩნია, რომ მათ მიმართ ადგილი ჰქონდა სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ემუხლით გათალისწინებულ დანაშაულს.
კონფლიქტურ და დაძაბულ სიტუაციებში ჟურნალისტთა დაცვის შესახებ ევროსაბჭოს R(96) 4 რეკომენდაცია პირდაპირ უთითებს, რომ ,,ჟურნალისტური საქმიანობის დაუბრკოლებლად განხორციელება პატივისცემით უნდა სარგებლობდეს კონფლიქტურ და დაძაბულ სიტუაციებში, რამდენადაც ამგვარ სიტუაციებში საზოგადოებრივი საქმეების თაობაზე ინფორმირებულობა და საჯარო ხელისუფლების ორგანოთა და სხვა მხარეების საქმიანობის შეფასების უფლება ცალკეული პირებისათვის, ისევე როგორც ზოგადად მთელი საზოგადოებისათვის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს".
კოალიცია "მედიის ადვოკატირებისთვის" მიიჩნევს, რომ:
1. დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს გამოძიება თითოეულ შემთხვევასთან დაკავშირებით დამნაშავე პირების გამოსავლენად;
2. სახელმწიფომ უნდა მოახდინოს ჟურნალისტებისათვის იმ მატერიალური ზიანის ანაზღაურება, რაც მათ მიდგათ პოლიციელების მიერ მათი დაზიანების შედეგად.

Media Advocacy Coalition condemns the facts of illegal interference in journalists’ work
According to our information, 12 journalists were injured during the developments at the parliament building on May 20, 2019. We believe that there was committed a criminal offense against them under article 154 of the Criminal Code.
The recommendation No R (96)4 of the Council of Europe on the protection of journalists in situations of conflict and tension indicates directly, that "journalism must be respected in situations of conflict and tension, since the right of individuals and the general public to be informed about all matters of public interest and to be able to evaluate the actions of public authorities and other parties involved is especially important in such situations".
Media Advocacy Coalition believes that:
1. An investigation must be launched immediately to reveal the perpetrators regarding each case.
2. The state must pay for the material damage to the journalists, which they have suffered from the police.