კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორს, სამეურვეო საბჭოს და საქართველოს პარლამენტს მიმართავს
თარიღი: 3 სექტ 2018
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ათეულობით თანამშრომელს მიუვიდა შეთავაზება, რომლის თანახმადაც ან უნდა მოხდეს შრომითი ხელშეკრულების არსებითი პირობების შეცვლა ან შეწყდეს შრომითი ურთიერთობა მათთან. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული შეთავაზება არის დაუსაბუთებელი და შესაძლოა მიზნად ისახავდეს ათეულობით ადამიანის სამსახურიდან გათავისუფლებას. საზოგადოებრივი მაუწყებლის გარშემო განვითარებული მოვლენები არაერთ კითხვას აჩენს, რომელსაც პასუხი არც გავრცელებული განცხადებით გაეცა.
შესაბამისად, კოალიციას მედიის ადვოკატირებისათვის აუცილებელად მიაჩნია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტმა პასუხი გასცეს შემდეგ კითხვებს:
- ვინ მიიღო გადაწყვეტილება? შეთავაზებაში მითითებულია, რომ „ადმინისტრაციის გადაწყვეტილებით“ ცალკეული პოზიციებისთვის განისაზღვრა საათობრივი დასაქმების სამუშაო რეჟიმი. აღსანიშნავია, რომ საკადრო პოლიტიკასთან დაკავშირებულ გადაწყვეტილებას საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორი იღებს. ამიტომ აუცილებელია მიეთითოს თუ ვის მიერ და რა უფლებამოსილების ფარგლებში იქნა მიღებული აღნიშნული გადაწყვეტილება;
- როგორ მოხდა იმ პირების შერჩევა, ვისაც მიუვიდა შეთავაზება? ფაქტია, რომ ცალკეულ პოზიციებზე დასაქმებული პირებიდან მხოლოდ ზოგიერთ მათგანთან მივიდა შეთავაზება. ამიტომ მენეჯმენტმა უნდა განმარტოს რის მიხედვით შეირჩნენ ეს პირები. გაუგებარია, თუ კონკრეტული პოზიციებისთვის განისაზღვრა საათობრივი დასაქმების სამუშაო რეჟიმი, ერთ პოზიციაზე დასაქმებულ ყველა პირს რატომ არ შესთავაზეს ერთნაირი სამუშაო პირობები;
- რატომ უნდა გადავიდეს საზოგადოებრივი მაუწყებელი საათობრივი დასაქმების სამუშაო რეჟიმზე ახლა და რატომ მხოლოდ ზოგიერთ პოზიციებზე დასაქმებულ კონკრეტულ პირებთან მიმართებაში? ამ დრომდე საზოგადობისათვის უცნობია თუ რა პრინციპით და რის საფუძველზე იქნა მიღებული გადაწყვეტილება, საზოგადოებრივ მაუწყებელში, ზოგიერთ პოზიციაზე საათობრივი დასაქმების რეჟიმზე გადასვლის შესახებ. საზოგადოებრივ მაუწყებლის მიერ განცხადებაში მინიშნება თანამშრომელთა დასწრების აღრიცხვაზე არ სცემს პასუხს ამ კითხვებს. სავარაუდოდ, აღნიშნულის შესახებ სრულყოფილ ინფორმაციას არ ფლობს არც საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო, რომლის პასიურობაც დამატებით კითხვებს აჩენს დაწყებული პროცესების ფონზე;
- რატომ და როგორ იღებდა საზოგადოებრივი მაუწყებელი 2017-2018 წლებში ათეულობით ახალ თანამშრომლებს ამავე პოზიციებზე და ძველი პირობებით თუ საათობრივი დასაქმების სამუშაო რეჟიმზე აპირებდა გადასვლას? ამ კითხვაზე პასუხი მითუმეტეს მნიშვნელოვანია იმ ფონზე, როდესაც საზოგადოებრივ მაუწყებელს ამ დრომდე არ გააჩნია სამეურვეო საბჭოს მიერ დამტკიცებული საშტატო განრიგი და თანამდებობრივი სარგოების განმსაზღვრელი წესი. შესაბამისად, საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორი არ არის შებოჭილი მარეგულირებელი წესებით და შეუძლია მსგავს საკითხებზე გადაწყვეტილების ერთპიროვნულად მიღება.
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის მოვუწოდებთ:
- საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალურ დირექტორს თავი შეიკავოს დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებებისგან. საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყველა შესაბამის რგოლთან ერთად შეიმუშაოს სამართლიანი და მიუკერძოებელი მექანიზმი, რომლითაც შესაძლებელი გახდება თანამშრომლების კვალიფიკაციის შეფასება და შემდგომში იქნება მიღებული ასეთი მაშტაბური გათავისუფლებების გადაწყვეტილება, თუ ამის საჭიროება დგას საზოგადოებრივ მაუწყებელში. კადრების ოპტიმიზაციის საჭიროებაზე დიდი ხანია საუბრობს სამოქალაქო საზოგადოება, თუმცა აუცილებელია რომ ეს პროცესი წარიმართოს გამჭვირვალედ, სამართლიანად და იყოს კარგად დასაბუთებული;
- სამეურვეო საბჭოს დაინტერესდეს საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე პროცესებით. მოსთხოვოს გენერალურ დირექტორს საკადრო პოლიტიკაზე ხედვის წარდგენა და დაამტკიცოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის საშტატო განრიგი და თანამშრომელთა თანამდებობრივი სარგო, რასაც ითვალისწინებს ,,მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონი;
- საქართველოს პარლამენტს დაინტერესდეს საზოგადოებრივ მაუწყებელში არსებული ვითარებით და იმ ფაქტით, თუ რატომ არ ასრულებს სამეურვეო საბჭო მასზე დაკისრებულ უფლებამოსილებებს.

Coalition for Media Advocacy on Possible Dismissal of GPB Employees
Georgian media outlets report that tens of employees of the Georgian Public Broadcaster (GPB) have received proposals, according to which the terms of their employment contracts should be either changed or terminated. We suppose that this proposal is unjustified and may aim at dismissing tens of employees. Recent developments around GPB raise a number of questions and even the latest statement [released by GPB] does not provide answers to them.
Coalition for Media Advocacy deems it necessary that GPB’s management answers the following questions:
- Who made the decision? The proposal notes that “by decision of the administration,” hourly employment has been assigned to certain positions. It should be noted that the decision on staff policy is a prerogative of the GPB Director General. Therefore, it should be indicated who has made this particular decision and under what powers.
- How were selected employees who received proposals? The fact is that only some people employed on the similar positions received proposals. Therefore, the management should clarify the criteria for selecting these individuals. It is unclear, if hourly employment was assigned to particular positions, why were not all persons working on the same positions offered similar terms of employment?
- Why should the public television move to hourly employment now and why does it cover only particular persons working on some positions? The public is still unaware about the principles and motives of the GPB’s decision to move to hourly employment. GPB’s claims about low job attendance do not answer these questions. Apparently, neither GPB’s Board of Trustees has comprehensive information about this issue; moreover, its inaction arises additional questions amid ongoing developments.
- Why and how did the Public Broadcaster hire tens of new employees on these positions under old terms in 2017-2018 if it was planning to move to hourly employment? An answer to this question is very important especially as the Georgian Public Broadcaster still does not have any staffing schedule and pay rules approved by the Board of Trustees. Thus, the GPB Director General is not bound by regulations and can easily make decisions on such issues unilaterally.
The Coalition for Media Advocacy calls on:
- GPB’s Director General to refrain from making unjustified decisions and along with all relevant units of the public television develop a fair and unbiased mechanism that will help evaluate qualification of the staff, and only after that make decisions on mass dismissals, if the GPB has this need. The Georgian civil society has long been focusing on the necessity of staff optimization; however, this process should be pursued in a transparent, fair and well-justified manner;
- The Board of Trustees to pay attention to the processes ongoing in the public television; to demand from the Director General to present a vision on staff policy and approve GPB’s staffing schedule and pay rates as envisaged by the Georgia Law on Broadcasting;
- The Parliament of Georgia to pay attention to the situation at GPB and focus on the fact, why the Board of Trustees does not fulfill its obligations.