კოალიცია მკვეთრად უარყოფითად აფასებს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან თვითნებურად გათავისუფლებას
თარიღი: 26 ივლ 2017
24 ივლისს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ თანამდებობიდან გაათავისუფლა თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარე, გიორგი ებანოიძე. კოალიციის შეფასებით, საბჭოს გადაწყვეტილება უკანონოა და მის მიერ უფლებამოსილების თვითნებურად გამოყენების კიდევ ერთ მკაფიო მაგალითს წარმოადგენს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე განსახილველად იქნა გამოტანილი საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიის სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიასთან მიერთების საკითხი. თბილისის საქალაქო სასამართლოს ახლადდანიშნული თავმჯდომარის, ვასილ მშვენიერაძის, განმარტებით ცვლილება სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის განტვირთვას ემსახურებოდა. თავდაპირველად, აღნიშნული ინიციატივა საბჭოს ყველა წევრმა მოიწონა, თუმცა როგორც გადაწყვეტილების პროექტის კენჭისყრამდე გაირკვა, ცვლილება რეალურად, კანონის გვერდის ავლით, სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გათავისუფლებას ემსახურებოდა. კერძოდ, მას შემდეგ, რაც არამოსამართლე წევრმა, ვახტანგ მჭედლიშვილმა, საბჭოს წევრებს მოუწოდა კოლეგიების გაერთიანების შედეგად გიორგი ებანოიძეს თანამდებობა შეენარჩუნებინათ, საბჭოს წევრების მხრიდან ცვლილების რეალური მიზეზი პირდაპირ გაჟღერდა. მათი განმარტებით, ისინი უკმაყოფილო იყვნენ გიორგი ებანოიძის მუშაობით და სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიაში მენეჯმენტის ცვლილება სურდათ.
საბჭომ იმავე სხდომაზე მიიღო კოლეგიების გაერთიანების, თავმჯდომარის თანამდებობიდან გათავისუფლებისა და მის ადგილზე ბადრი შონიას თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლად დანიშვნის გადაწყვეტილება. აღსანიშნავია, რომ გიორგი ებანოიძე 2016 წელს 5 წლიანი ვადით დაინიშნა სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის თავმჯდომარედ, ხოლო ბადრი შონია 2017 წლიდან ასრულებდა საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიის თავმჯდომარის მოვალეობას. ასეთ პირობებში, ბადრი შონიას დანიშვნა გაერთიანებული კოლეგიის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლად დამატებით ადასტურებს, რომ საბჭოს რეალური მიზანი მათთვის არასასურველი თავმჯდომარის თანამდებობიდან გათავისუფლება იყო. უნდა აღინიშნოს, რომ საბჭოს ამ თვითნებურ გადაწყვეტილებას მხოლოდ 3 - მა არამოსამართლე წევრმა (ვახტანგ მჭედლიშვილი, ნაზი ჯანეზაშვილი, ირმა გელაშვილი) არ დაუჭირა მხარი.
საყურადღებოა, რომ გიორგი ებანოიძის თანამდებობიდან გადაყენების საკითხი საბჭოს დღის წესრიგით საერთოდ არ ყოფილა გათვალისწინებული. გარდა ამისა, სხდომაზე არ ყოფილა მოწვეული თავად გიორგი ებანოიძეც, რომელსაც აღნიშნულ საკითხზე აზრის გამოთქმის საშუალება მიეცემოდა. ასევე, სრულიად გაუგებარია საბჭოს წევრების არგუმენტაცია იმასთან დაკავშირებით, რომ გიორგი ებანოიძე სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიაში შესულ საქმეთა ნაკადს ვერ უმკლავდება, ვინაიდან სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიები საქმეებით გაცილებით გადატვირთულნი არიან, რასაც ამ კოლეგიების თავმჯდომარეების მენეჯერული უნარების ეჭქვეშ არ დაუყენებია. ამასთან, გაუგებარია რაში გამოიხატა კონკრეტულად გიორგი ებანოიძის ბრალი, ვინაიდან სასამართლოში საქმეები დადგენილი წესით უნდა ნაწილდებოდეს, ხოლო კოლეგიაში მოსამართლეთა ოდენობას იუსტიციის უმაღლესი საბჭო განსაზღვრავს.
კოალიციამ არაერთხელ დააფიქსირა პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რომ საბჭოს მიერ სასამართლოების და სასამართლოს კოლეგიების/პალატების თავმჯდომარეების დანიშვნა და გათავისუფლება საბჭოს ხელში სასამართლოზე კონტროლის მნიშვნელოვან ბერკეტს წარმოადგენს. სწორედ ეს მოიაზრება ძირითად მიზეზად, რატომაც საბჭო წლებია უპირისპირდება მოსამართლეებისთვის თავმჯდომარის არჩევის უფლების გადაცემას. აღსანიშნავია, რომ 24 ივლისს მიღებული გადაწყვეტილება არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც თავმჯდომარე უკანონოდ გათავისუფლდა. 2016 წელს საბჭომ კრიტიკული განცხადებების გაკეთებიდან 2 თვეში, კანონის გვერდის ავლით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე, მამუკა ახვლედიანი, თანამდებობიდან გაათავისუფლა. მაშინ საბჭოს ეს გადაწყვეტილება შეფასებულ იქნა საშიშ პრეცედენტად, რომელიც მნიშვნელოვნად აზიანებს ინდივიდუალური მოსამართლეების დამოუკიდებლობას.
კოალიცია შეშფოთებას გამოთქვამს იმასთან დაკავშირებით, რომ საბჭოს ახალი შემადგენლობა აგრძელებს წინა საბჭოს მიერ დადგენილ მანკიერ პრაქტიკას და კვლავ დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებებს იღებს. კოალიციის შეფასებით, ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სასამართლო სისტემა არა კანონის საფუძველზე, არამედ კლანური ინტერესებიდან გამომდინარე იმართება. ამგვარი ვითარება კიდევ ერთ მნიშვნელოვან დარტყმას აყენებს სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობას. კოალიცია მოუწოდებს საბჭოს, დაუყოვნებლივ შეცვალოს მიღებული უკანონო გადაწყვეტილება და შეწყვიტოს სასამართლოსა და სასამართლოს კოლეგიების/პალატების თავმჯდომარეების თვითნებურად დანიშვნის/გათავისუფლების პრაქტიკა.

The Coalition Strongly Criticizes Arbitrary Dismissal of Tbilisi City Court Criminal Collegium Chair
Date: 26 Jul 2017
On July 24, the High Council of Justice dismissed Giorgi Ebanoidze, Tbilisi City Court Criminal Collegium Chair. The Coalition believes that the Council’s decision is illegal and represents another example of power abuse.
The possible merger of the Investigative and Pre-trial Collegium with the Criminal Collegium was included in the High Council of Justice meeting agenda. Vasili Mshvenieradze, the newly appointed Tbilisi City Court Chair, made a comment stating that the purpose of this merger was to decrease the workload of the Criminal Collegium. At the beginning of the discussion all of the Council members welcomed this change. However, prior to voting for the adoption of the draft decision, it became clear that this change was made to dismiss the Criminal Collegium Chair in violation of the law. More specifically, following Vakhtang Mchedilishvili’s request to keep Giorgi Ebanoidze in his position, the other members of the Council directly pointed out the real reason for the change. They said that they were dissatisfied with Giorgi Ebanodize’s performance and intended the change management of the Criminal Collegium.
In this meeting the Council made a number of decisions: to merge the collegiums, to dismiss the Criminal Collegium Chair, and to replace him with Badri Shonia in the position of Interim Chair. It needs to be noted that Giorgi Ebanoidze was appointed as the Criminal Collegium Chair for a five-year term in 2016, while Badri Shonia was performing the functions of the Interim Chair of the Investigative and Pre-trial Collegium since 2017. In these circumstances, Badri Shonia’s appointment as the Interim Chair of the unified collegiums indicates that the Council wanted to dismiss the unacceptable Chair. It needs to be noted that only three non-judge members of the Council (Vakhtang Mchedlishvili, Nazi Janezashvili, Irma Gelashvili) opposed this decision.
Giorgi Ebanoidze’s dismissal was not envisioned in the meeting agenda. Giorgi Ebonoidze was not invited to the meeting to hear his opinion on this issue. The Council members’ argument that Giorgi Ebanoidze was not handling the inflow of cases submitted to the Criminal Collegium are unfounded considering the fact that the Civil and Administrative Collegiums are far more overloaded, while the managerial skills of the chairs of these collegiums are have not been questioned. It is also unclear to what extent Giorgi Ebanoidze is responsible for the overload, as cases have to be assigned according to the established rules and the number of judges serving the Chamber is decided by the High Council of Justice.
The Coalition has made clear many times that the Council has important levers over the judiciary through the appointment and dismissal of chairs of collegiums and chambers. This is the reason for the Council’s resistance to the introduction of the election of chairs by judges. The July 24 decision is not the first case when a chair was illegally dismissed. In 2016, two months after making critical statements, Mamuka Akhvlediani, Tbilisi City Court Chair was dismissed. At the time the Council’s decision was assessed as a dangerous precedent, which significantly damaged independence of individual judges.
The Coalition is concerned about the continuation of problematic practices by the new composition of the Council, including the adoption of unjustified decisions. The Coalition believes that this indicates that the court system is run by clan-based interests rather than the law. This situation further damages the public trust in the judiciary. The Coalition calls on the Council to reverse the illegal decision and terminate the practice of arbitrary appointments and dismissals of chairs of court collegiums and chambers.