კოალიცია სასამართლოში განვითარებულ პროცესებს უარყოფითად აფასებს
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2017 წლის 11 მაისს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ თანამდებობაზე 64 მოსამართლე დანიშნა, მათგან 5 მოსამართლე (უზენაესი და საკონსტიტუციო სასამართლოების ყოფილი მოსამართლეები) დაინიშნა უვადოდ, გამოსაცდელი პერიოდის გარეშე. სამწუხაროდ, კონკურსში მონაწილე კანდიდატების ნაწილმა მათი გასაუბრებები დახურა, მათ შორის, მიხეილ ჩინჩალაძემ, რომლის მიმართაც საზოგადოების ინტერესი განსაკუთრებით მაღალი იყო. ამდენად, კოალიციისთვის უცნობია როგორ წარიმართა ამ შემთხვევებში ინტერვიუს პროცესი, თუმცა კოალიცია გეგმავს გამოითხოვოს და გაეცნოს საბჭოს წევრების მიერ შევსებულ შეფასების ფურცლებს.
მოსამართლეთა შესარჩევ კონკურსთან დაკავშირებით, კოალიციამ განაცხადა რომ საბჭო პროცესს ნაჩქარევად წარმართავდა, რაც არ იყო მიზანშეწონილი, მათ შორის იმის გათვალისწინებით, რომ მოსამართლეთა დანიშვნის მარეგულირებელ კანონმდებლობაში შესატანია ცვლილებები, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 15 თებერვლის გადაწყვეტილების გათვალისწინებით, რაც პარლამენტს ჯერ არ განუხორციელებია - ამდენად, ბუნდოვანი და არაპროგნოზირებადია საკითხის მომწესრიგებელი საკანონმდებლო სივრცე. სამწუხაროდ, საბჭომ არ გაიზიარა კოალიციის მოწოდება შეეჩერებინა პროცესი და გადაწყვეტილება მიიღო ნაჩქარევად იმ პირობებში, როცა მისი შემადგენლობის ნახევარს უფლებამოსილების ვადა ივნისში ეწურება. საბჭოს ამგვარი მოქმედება ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ საბჭომ გამოიყენა შესაძლებლობა, მოქმედი შემადგენლობისთვის ვადის ამოწურვამდე, მოესწრო თანამდებობაზე მათთვის სასურველი კანდიდატების გამწესება. ამასთან, საბჭომ კენჭისყრის სხდომა დაამთხვია კოალიციის კონფერენციას, რომელზეც სასამართლო სისტემაში არსებული პრობლემები განიხილებოდა. საყურადღებოა, რომ კონფერენციაში საბჭოს მონაწილეობა, რამდენიმე კვირით ადრე წინასწარ იყო შეთანხმებული, თუმცა, საბჭოს წევრებმა კონფერენციაში მონაწილეობა სხდომის დანიშვნის საბაბით არ მიიღეს, რაც მიანიშნებს სისტემის ჩაკეტილობაზე და ანგარიშვალდებულების სიმცირის პრობლემაზე.
საგულისხმოა, რომ საბჭომ თანამდებობაზე დანიშნა რამდენიმე კანდიდატი, რომელთა კეთილსინდისიერებისა და პროფესიონალიზმის მიმართაც არაერთი კითხვა არსებობს, მათ შორის, საბჭომ თანამდებობაზე განამწესა უზენაესი სასამართლოს ყოფილი მოსამართლე მიხეილ ჩინჩალაძე, რომელიც საზოგადოებასა და პროფესიულ წრეებში ცნობილია მისი არაჯანსაღი გავლენებით სასამართლო სისტემის შიგნით. დანიშვნამდე ცოტა ხნით ადრე, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა გაავრცელეს განცხადება ბატონი ჩინჩალაძის მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობისას განხილული საქმეების არაგონივრულად დაბალი მაჩვენებლის შესახებ, რაც ასევე კითხვებს აჩენს მის წარსულ პროფესიულ საქმიანობასთან დაკავშირებით. საბჭომ ასევე უვადოდ განამწესა საკონსტიტუციო სასამართლოს ყოფილი მოსამართლე ოთარ სიჭინავა, რომელიც რამდენიმე გახმაურებულ საქმეებში მონაწილეობდა. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, ე.წ. „კაბელების საქმის” განხილვის დღეს ბატონი სიჭინავა არ გამოცხადდა სხდომაზე, ამ დროს კი ის მედიის კამერებმა საკუთარ სახლთან არასამუშაო ვითარებაში დააფიქსირეს.
მოსამართლეთა დანიშვნის ხარვეზიანი წესის გამო, საზოგადოებისთვის ცნობილი არ არის რა ფაქტორები მიიღო საბჭომ მხედველობაში მსჯელობისას და რას დააფუძნა მიღებული გადაწყვეტილება, თუმცა ნათელია, რომ 11 მაისის დანიშვნებმა კიდევ უფრო დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა სასამართლოს რეპუტაციის და მის მიმართ საზოგადოების ნდობის საკითხი. საბჭოს გადაწყვეტილებამ ასევე აჩვენა, რომ საბჭო არ ცდილობს გაიაზროს ის კრიტიკა, რომელიც ისმის სასამართლო სისტემაში არსებული გავლენიანი ჯგუფების არსებობის შესახებ და პირიქით, მიღებული გადაწყვეტილებით აძლიერებს ამ ჯგუფების არაფორმალურ გავლენებს.
11 მაისის კენჭისყრამ და დანიშვნებმა დაადასტურა, რომ რეალურად “მესამე ტალღის” კანონპროექტებით შემოტანილი მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის სისტემა ვერ უზრუნველყოფს სისტემაში იმ კანდიდატების დანიშვნას, რომელთა კეთილსინდისიერება და პროფესიონალიზმი სათანადოდ შემოწმებული და დადასტურებულია. ამასთან, კანონმდებლობა საბჭოს კვლავ უტოვებს ლეგალური თვითნებობის შესაძლებლობას, კერძოდ, შესაძლებლობას მოსამართლეები დანიშნოს დასაბუთებისა და არგუმენტაციის გარეშე, ფარული კენჭისყრის გზით. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ სწორედ პარლამენტის მიერ „მესამე ტალღის” კანონპროექტის განხილვის დასკვნით ეტაპზე, პროცედურული ხარვეზებით, კანონპროექტში შეტანილი შესწორების საფუძველზე გახდა შესაძლებელი ხსენებული ორი მოსამართლე თანამდებობაზე უვადოდ დანიშნულიყო. ეს ფაქტიც შეიძლება მიუთითებდეს ხელისუფლებასა და სასამართლო სისტემაში არსებულ გავლენიან ჯგუფებს შორის შეთანხმებების არსებობაზე.
უახლოეს პერიოდში საბჭო ასევე გეგმავს, სწორედ „მესამე ტალღის” ხსენებულ ცვლილებებზე დაყრდნობით, უვადოდ გადანიშნოს გამოსაცდელი ვადით დანიშნული უზენაესი სასამართლოს 2 ყოფილი მოსამართლე (ლევან მურუსიძე და მაია სულხანიშვილი). გასათვალისწინებელია, რომ კანონმდებლობა არ იცნობს პროცედურას, რომლითაც მოსამართლეები შეიძლება ავტომატურად გადაინიშნონ უვადოდ, შესაბამისი შეფასების გავლის გარეშე.
კოალიციის შეფასებით, საბჭოს მიერ მოსამართლეთა დანიშვნის მანკიერი პრაქტიკა შედეგად იწვევს სასამართლო სისტემის “ჩაკეტვას” ხანგრძლივი ვადით, რაც გამორიცხავს სისტემის განახლებას. ეს მათ შორის განპირობებულია პოლიტიკური ხელისუფლების მხრიდან გაჭიანურებული და არასაკმარისი რეფორმების განხორციელებით, მიღებული კანონების აღსრულებაში არსებული ხარვეზებით, რაც შედეგად იწვევს სისტემის შიგნით გავლენიანი ჯგუფების კიდევ უფრო გაძლიერებას და სასამართლო სისტემის გაჯანსაღების მრავალი წლით გადავადებას.

The Coalition Negatively Assesses the Ongoing Processes in the Judiciary
On May 11, 2017, the High Council of Justice (HCOJ) appointed 64 judges. Of them, five judges (former judges of the Supreme and Constitutional Courts) were appointed for life, without a probation period. Unfortunately, some of the candidates participating in the selection closed their interviews to public. Among them was Mikheil Chinchaladze, towards whom public interest was especially high. Hence, it is unknown to the Coalition how the interview process went, however the Coalition plans to request and review the assessments of HCOJ members.
The Coalition made a statement regarding the selection process of judges, stating that the HCOJ was conducting the process extremely hastily, which was worrisome, particularly considering that the legislation regulating judicial appointment are to be amended following the February 15, 2017 decision of the Constitutional Court. The Parliament has yet to enact the amendments, hence the legislative regulation of this issue is unclear and uncertain. Unfortunately, the HCOJ did not heed the Coalition’s call to suspend the selection process and hastily appointed the judges in a situation when half of HCOJ members’ mandates expire in June. The HCOJ’s actions leave the impression that the HCOJ used the opportunity to appoint their desired candidates before the current Council’s term ends. Additionally, the HCOJ timed its selection session to coincide with the Coalition’s conference discussing the current problems in the judicial system. It is worth noting that the HCOJ’s participation in the Coalition’s conference was agreed upon a few weeks in advance, however the HCOJ members used the HCOJ session as an excuse for not attending the conference, pointing towards the system’s closed nature and problems of lack of accountability.
The Council appointed several candidates whose integrity and professionalism are questioned. Among others, the Council appointed Mikheil Chinchaladze, former judge of the Supreme Court, known by the public and in professional circles for his undue influence inside the judicial system. Shortly before his appointment, civil society organizations disseminated a statement regarding the unreasonably low number of cases heard by Judge Chinchaladze at the Supreme Court, also raising questions regarding his past professional activities. The Council also appointed former judge of the Constitutional Court Otar Sichinava, who participated in the hearings of several high profile cases. It is well known to the Georgian public that on the hearing day of the so called “cables’ case,” Mr. Sichinava did not appear in court and the media cameras recorded him near his house in a leisurely setting.
Because of the deficient rules of judicial appointment, the public does not know what factors the Council considered during discussions and on what it based its decision. However, it is clear that the May 11 appointments reinforced questions regarding the reputation of the judiciary and the public trust in it. The Council’s decision also demonstrated that the Council is not willing to consider the criticism on the existence of groups of influence within the judiciary and actually reinforces the informal influences of these groups with its decision.
The May 11 voting and appointments confirmed that in reality the amendments to the judicial selection and appointment system introduced by the “Third Wave” do not ensure appointment of candidates whose integrity and professionalism is adequately checked and confirmed. Additionally, the legislation still leaves the Council legal chances for arbitrary decisions, specifically allowing for appointment without substantiation and argumentation via secret ballot. It is worth noting that it was at the final stages of hearing the “Third Wave” legislative package and with procedural flaws that changes allowing for the lifetime appointment of these two judges were made. This fact may also point to an agreement among influential groups in the government and the judicial system.
In the nearest future the Council plans to appoint for life two former Supreme Court justices (Levan Murusidze and Maia Sulkhanishvili), who are currently appointed for 3-year probation periods. It must be noted that the legislation has no procedure for automatic re-appointment for life without undergoing relevant evaluations.
The Coalition thinks that the HCOJ’s flawed practices of judicial appointment will result in “closing” the judicial system for an extended period and preventing its renewal. Among other factors, this is caused by reforms that are delayed and lack thoroughness from the side of the government and deficiencies in the implementation of the adopted legislation. This causes further strengthening of the influential groups within the judicial system and postpones renewal of the system for many years.