„კოალიცია თანასწორობისათვის“ გმობს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სამუშაო ჯგუფის სხდომაზე სიძულვილის ენის გამოყენებას
თარიღი: 22 იან 2019
2019 წლის 21 იანვარს გაიმართა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის მიერ შექმნილი სამუშაო ჯგუფის სხდომა, რომელსაც უძღვებოდა ამავე კომიტეტის თავმჯდომარე, სოფიო კილაძე. სხდომაზე მიწვეული იყვნენ რელიგიური კონფესიების წარმომადგენლები, პარლამენტის წევრები, რელიგიის სახელმწიფო სააგენტოს, სახალხო დამცველის და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები. სამუშაო ჯგუფის სხდომაზე განსაკუთრებული მსჯელობის საგანი გახდა დეპუტატ ემზარ კვიციანის მიერ მომზადებული კანონპროექტი, რაც ითვალისწინებს პასუხისმგებლობის დაწესებას საჯარო სივრცეში მუსლიმი ქალის ტრადიციული თავსაბურავის - ნიქაბის და ბურქას ტარებისათვის.
ამ საკანონმდებლო ინიციატივაზე საკუთარი აზრი გამოთქვა სრულიად საქართველოს მუსლიმთა უმაღლესი სამმართველოს უფროსმა მირტაგი ასადოვმა. ამ უკანასკნელმა განაცხადა, რომ შიიტურ მუსლიმურ დღესასწაულებზე აზერბაიჯანული მუსლიმური თემის წევრი ქალები იმოსებიან ნიქაბით და ბურქით. მირტაგი ასადოვის თქმით, აღნიშნული კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში საქართველოს მოქალაქე მუსლიმები ვერ შეძლებენ მუსლიმური რიტუალების სათანადოდ ჩატარებას, ვინაიდან ბურქის და ნიქაბის ტარება დასჯადი გახდება. მირტაგი ასადოვმა მიიჩნია, რომ ამ კანონპროექტის ინიცირება წარმოადგენდა დეპუტატის მოვალეობის დარღვევას. მირტაგ ასადოვი არის საქართველოს მოქალაქე ეთნიკური აზერბაიჯანელი. ქართული ენის არცოდნის გამო სამუშაო ჯგუფის სხდომაზე იგი სიტყვთ აზერბაიჯანულ ენაზე გამოვიდა. მის განცხადებას ქართულ ენაზე თარგმნიდა ამავე თემის წევრი ოქტაი კაზუმოვი.
მირტაგი ასადოვის განცხადებას გამოეხმაურა პარლამენტის წევრი ემზარ კვიციანი. მან აგრესიულად მოსთხოვა მირტაგი ასადოვს იმის განმარტება, იყო თუ არა საქართველოს მოქალაქე. როდესაც ამ კითხვაზე დადებითი პასუხი მიიღო, ემზარ კვიციანმა მირტაგი ასადოვს მიმართა შეკითხვით, რომ თუ ის საქართველოს მოქალაქე იყო, ქართულად რატომ არ ლაპარაკობდა.
საქართველოს სახელმწიფოს სერიოზული გამოწვევაა, რომ უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში კვლავაც პრობლემას წარმოადგენს სახელმწიფო ენის არცოდნა. წლების განმავლობაში განხორციელებული ღონისძიებების მიუხედავად, სახელმწიფომ ვერ დასძლია ეს პრობლემა. ენის არცოდნა არის ის არსებითი მიზეზი, რაც იწვევს ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქე ეთნიკური აზერბაიჯანელების და სომხების იზოლირებას სახელმწიფოსაგან და დანარჩენი საზოგადოებისაგან. ემზარ კვიციანის განცხადებაში ცალსახად იყო მინიშნება იმასთან დაკავშირებით, რომ ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელს ენის არცოდნის გამო არა აქვს უფლება, კონკრეტულ კანონპროექტზე, რომელიც უშუალოდ ახდენს გავლენას მასზე და მისი თემის ცხოვრებაზე, დააფიქსიროს საკუთარი კრიტიკული პოზიცია. დეპუტატმა მსგავსი განცხადებით ენის არ ცოდნა გამოიყენა როგორც ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენელი ოპონენტის მარგინალიზაციის საშუალება. დეპუტატმა კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა ეთნიკურ უმცირესობას მიკუთვნებული საქართველოს მოქალაქის შესაძლებლობა, მისი წუხილები საქართველოს ხელისუფლების წინაშე გამოთქვას საკუთარ მშობლიურ ენაზე. ამგვარი მიდგომა სრულ წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს ხელისუფლების დეკლარირებულ ძალისხმევასთან, მოახდინოს ეთნიკური უმცირესობის ინტეგრაცია.
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 227-ე მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე საქართველოს პარლამენტმა დადგენილებით მიიღო საქართველოს პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსი.[1] ამ კოდექსის „ბ.გ.“ ქვეპუნქტის თანახმად, „პარლამენტის წევრი პატივისცემით ექცევა პარლამენტის სხვა წევრებს და მოქალაქეებს, არ იყენებს სიძულვილის ენას, რომელიც მიმართულია, რასის, კანის ფერის, სქესის, რელიგიის თუ სხვა ნიშნით განსაზღვრული უმცირესობებისკენ.“ ემზარ კვიციანმა, მოცემულ შემთხვევაში, უპატივცემულობა და არატოლერანტული დამოკიდებულება გამოამჟღავნა საქართველოს მოქალაქის ენობრივი და ეთნიკური კუთვნილების ნიშანთან დაკავშირებით, რაც პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსით წარმოადგენს სიძულვილის ენას.
რეგლამენტის თანახმად, პარლამენტის წევრის არაეთიკურ ქცევაზე რეაგირებას უნდა ახდენდეს ეთიკის საბჭო, რომელიც ამ დრომდე არ არის დაკომპლექტებული, შესაბამისად, სამწუხაროდ ემზარ კვიციანის აღნიშნული განცხადება ვერ გახდება ეთიკის საბჭოს მსჯელობის საგანი.
სხდომის თავმჯდომარეს, სოფიო კილაძეს არავითარი რეაქცია არ ჰქონდა ემზარ კვიციანის განცხადებასთან დაკავშირებით, ამის სანაცვლოდ მან გააკრიტიკა მირტაგი ასადოვის განცხადების ის ნაწილი, სადაც კანონპროექტის ინიცირება სადეპუტატო მოვალეობის დარღვევად იყო შეფასებული. შემაშფოთებელია ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის, სოფიო კილაძის უმოქმედობა, რომელმაც ვერც სიძულვილის ენის გამოყენების აღკვეთა შეძლო და არც საკუთარი კოლეგის მიერ ამგვარი ენის გამოყენებას გაემიჯნა.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტის წევრებს, დაიცვან პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსის მოთხოვნები და არ გამოიყენონ სიძულვილის ენა. იმავდროულად, შესაბამისი კომიტეტის თუ პლენარული სხდომის თავმჯდომარემ დროული რეაგირება მოახდინოს დეპუტატის მიერ ეთიკის კოდექსის დარღვევის აღსაკვეთად ან მომავალში მის თავიდან ასაცილებლად. ამასთანავე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, დროულად დააკომპლექტოს ეთიკის საბჭო, რათა ერთი მხრივ, სამართლებრივი შეფასება მიეცეს ამ ფაქტს, ხოლო მეორე მხრივ, მომავალში თავიდან იქნეს აცილებული მსგავსი შემთხვევები.
[1] https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/189564? https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/205673?
"კოალიცია თანასწორობისთვის"
„კოალიცია თანასწორობისთვის“ არაფორმალური გაერთიანებაა, რომელიც 2014 წელს ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ხელშეწყობით შეიქმნა და ცხრა არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს. კოალიციის წევრები არიან: ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC)”, ,,კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, კავშირი „საფარი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, ,,ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG)”,“პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR)”,“საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)” და ,,ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI).”

“Coalition for Equality” disapproves the use of Hate Speech during the session of Working Group on Human Rights Committee of Parliament
Date: 22 Jan 2019
On January 21, 2019 the meeting of a working group established by the Committee of Parliament on Human Rights and Civil Integration was chaired by Sophio Kiladze, chairperson of the Committee. Representatives of religious confessions, members of parliament, state agency of religion, public defender and NGO were invited at the meeting. The draft law prepared by MP Emzar Kvitsiani has been subjected to a special discussion at the session of working group, the law noted imposes responsibility in case of wearing a traditional headscarf of a Muslim woman - niqab and burqa in public areas.
Mirtagi Asadov, a head of the High Commission of Muslim of Georgia expressed his opinion on this legislative initiative. He said that women member of Azerbaijani Muslim community wear niqab or burqa during Sciite Muslim holiday. According to Mirtagi Asadov, in case of passing the draft law, Muslims of Georgia will not be able to hold Muslim rituals properly, since wearing niqab or burqa will be punished. Mirtag Asadov considered the initiative of the bill as a violation of the duties of the Member of Parliament (MP). Mirtag Asadov is a citizen of Georgia, ethnic Azerbaijani. Since he does know a Georgian language, during the session, he made a speech in Azerbaijani language. Oktay Kazumov, a member of the same community, translated his statements into Georgian.
The MP Emzar Kvitsiani responded to Mirtag Asadov`s statement. He aggressively requested from Mirtag Asadov to explain whether he was a citizen of Georgia. When Emzar Kvitsiani gave a positive answer, he questioned Mirtag Asadov, why he did not he speak Georgian if he was a Georgian citizen.
The lack of sufficient knowledge in a state language in regions, which are densely populated by minorities, is a serious challenge for the state of Georgia. Despite the measures implemented over the years, the state could not overcome the problem. Not knowing the language is an essential reason, which causes the isolation of Georgian citizens, ethnic Azerbaijanis and Armenians from the state and the rest of society. Emzar kvitsiani`s statement unequivocally contained the hint saying that if the member of ethnic minority does not know the language, they do not have the right to express their critical position regarding the specific draft law, which directly affects their own lives and also the life of their community. The fact that a representative of the ethnic group did not know the language has been used by MP as a source to marginalize his opponent. The MP called into a question the possibility of Georgian citizen, belonging to the ethnic group, to express their concerns in an address of Georgian authorities, in their native language. Such approach is in full contradiction with the declared effort of the Georgian government to integrate ethnic minorities.
The parliament of Georgia adopted the Code of Ethics[1] for the Member of Parliament on the bases of Rules of Procedures of Georgian Parliament Article 227, paragraph 1. According to a sub-paragraph ,,b.g.’’ of the Code, ,,The Member of Parliament respects the other members of the Parliament and citizens and does not use hate speech aimed at the minorities defined by race, skin color, gender, religion or other grounds.’’ In the case given, Emzar Kvitsiani revealed disrespect and intolerance regarding the language and ethnicity of Georgian citizen, which represents hate speech by the Code of Ethics of the Member of Parliament.
According to the Rules of Procedure, the Council of Ethics should react to the unethical behavior of MP, however, the council noted, has not been resourced yet, so unfortunately, this statement of Emzar Kvitsiani cannot become the subject of discussion of the Ethics Council.
The chairperson of the session Sophio Kiladze had no respond to Emzar Kvitsiani`s statement, instead she criticized the part of Mirtagi Asadov`s statement where the initiative of the draft law has been considered as the violation of the deputy duties. The inactivity of Sophio Kiladze, chairperson of the Human Rights and Civil Integration Committee, causes concern; she could not prevent the use of hate speech, nor did she space herself from the use of such language by her own colleague.
We call on the Members of Parliament to meet the requirements of the Code of Ethics of the MP and not to use hate speech. Running parallel to this, the chairperson of the relevant committee or plenary session should timely respond for putting an end to the violation of the Code of Ethics by the MP or for its future prevention. Besides, we call on the Parliament of Georgia to compose the Council of Ethics on time, in order to give a legal assessment to this fact, and on the other hand, avoid such incidents in the future.
,,Coalition for Equality’’
,,Coalition for Equality’’ in an informal union created in 2014 with the support of the Open Society - Georgia Foundation and unites nine NGOs. Members of the coalition are: ,,Open Society - Georgia Foundation’’, ,,Human Rights Education and Monitoring Center(EMC)’’, ,,Article 42 of the Constitution’’, Union ,,Safari’’ , ,,Georgian Young Lawyers` Association’’, ,,Women`s Indicatives Supportive Group (WISG)’’, ,,Partnership for Human Rights (PHR)’’, ,,Georgian Democratic Initiative (GDI)’’ and ,,Tolerance and Diversity Institute (TDI)’’.