„კოალიცია თანასწორობისთვის“ დამოუკიდებელ ინსპექტორს სერგო მეთოფიშვილის მხრიდან დისკრიმინაციული და სტიგმის გამაძლიერებელი მოსაზრების გამოხატვის საკითხის შესწავლისკენ მოუწოდებს
თარიღი: 21 თებ 2019
სერგო მეთოფიშვილმა სოციალურ ქსელ Facebook-ში კამპანია „მინდა ვენდო სასამართლოს“ ვიდეორგოლზე საუბრისას ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირები დისკრიმინაციულ კონტექსტში მოიხსენია. მან ფსიქოსოციალური საჭიროება გაათანაბრა ისეთ უარყოფით ადამიანურ თვისებასთან, როგორიც ტყუილია და ამით ხელი შეუწყო ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირების უარყოფით კონტექსტში წარმოჩენას. კოალიცია მიიჩნევს, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრის მიერ გაკეთებული შეფასება უკიდურესად შემაშფოთებელია, რადგან აღრმავებს ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე პირების მიმართ საზოგადოებაში არსებულ სტიგმას და ახალისებს არაეთიკურ, ხშირად, სასტიკ დამოკიდებულებას ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემის მქონე პირების მიმართ.
ფსიქოსოციალური საჭიროების მქონე ადამიანები წლებია განიცდიან უდიდეს ზეწოლას და გარიყულნი არიან საზოგადოების მხრიდან, რაც განპირობებულია სწორედ ქვეყანაში ადამიანის ღირსებისა და მისი უფლებების პატივისცემაზე არაორიენტირებული მიდგომებისა და პოლიტიკის არსებობით. სტიგმატიზირებული ჯგუფების გარანტს დარღვეული უფლების აღდგენის მიმართულებით, სწორედ სასამართლო კორპუსი წარმოადგენს. მოცემულ შემთხვევაში კი, მართლმსაჯულების ორგანოს წარმომადგენელი თავად გვევლინება საზოგადოებაში ფესვგადგმული სტიგმის წამახალისებლად, რაც უკიდურესად საგანგაშოა.
ხაზი უნდა გაესვას იმ ფაქტს, რომ მოსამართლის ქცევა, როგორც სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას, ისე სხვა საქმიანობის განხორციელების დროს, წარმოადგენს საზოგადოების სასამართლოსადმი ნდობის და სასამართლო ავტორიტეტის განმტკიცების მნიშვნელოვან საფუძველს. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, შესაბამისი უწყებების მხრიდან საკითხს მიეცეს სათანადო რეაგირება.
კანონმდებლობის თანახმად, მოსამართლის დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძველს წარმოადგენს სამოსამართლო ეთიკის წესების დარღვევა. ხოლო სამოსამართლო ეთიკის წესების თანახმად, მოსამართლე უნდა უფრთხილდებოდეს მართლმსაჯულების პრესტიჟს და სასამართლო შენობაში თუ მის გარეთ არ იქცეოდეს სასამართლოს ავტორიტეტისა და მოსამართლის თანამდებობისათვის შეუფერებლად. მოსამართლემ თავის განცხადებაში უნდა გამოიჩინოს სათანადო კორექტულობა, არ გამოიყენოს შეურაცხმყოფელი, დამამცირებელი სიტყვები და გამოთქმები ან დისკრიმინაციული ტერმინოლოგია.
„კოალიცია თანასწორობისთვის“ დამოუკიდებელ ინსპექტორს მოუწოდებს დაიწყოს საბჭოს მოსამართლე წევრის, სერგო მეთოფიშვილის მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოება დისკრიმინაციული და სტიგმის გამაღრმავებელი მოსაზრების გამოთქმის გამო.
,,კოალიცია თანასწორობისთვის"
კოალიცია თანასწორობისთვისარაფორმალური გაერთიანებაა, რომელიც 2014 წელს ფონდღია საზოგადოება - საქართველოსხელშეწყობით შეიქმნა და ცხრა არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს. კოალიციის წევრები არიან: ფონდიღია საზოგადოება - საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC)”, ,,კონსტიტუციის 42- მუხლი“, კავშირისაფარი“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, ,,ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG)”,“პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR)”,,საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)” და ,,ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI).”

“Coalition for Equality” urges the Independent Inspector to study the discriminatory and stigma enhancing expression made by Sergo Metopishvili
Date: 21 Feb 2019
Sergo Metopishvili, while discussing a video of the campaign "I want to trust Court” in the social network Facebook, mentioned people with psycho-social needs in the discriminatory context. He has aligned psychosocial needs with a negative human trait such as a lie and thus contributed to portraying persons with psychosocial needs in the negative context. The Coalition believes that the assessment made by the judge member of the High Council of Justice of Georgia is extremely alarming, as it enhances the stigma existing in the society towards people with psychosocial needs and promotes unethical and frequently brutal attitude towards people with mental health problems.
People with psychosocial needs have been under great pressure for years and are excluded from the society, which is due to the lack of approaches and state policies oriented on respect for human dignity and human rights in the country. The court is perceived as the guarantor of stigmatized groups for restoration of their violated rights. However, in the given case, the representative of the judiciary system poses himself as a supporter of the stigma deeply rooted in the society, which is extremely disturbing.
It should be noted that the behavior of a judge, whether he performs his/her official duties or other activities, constitutes an important basis for strengthening the judicial authority and confidence of the public to the court. Accordingly, it is important that respective agencies should provide a relevant assessment on the given fact.
According to the legislation, a judge may be imposed disciplinary liability if he/she breaches the rules of judicial ethics. Pursuant to the norms of judicial ethics, a judge shall behave in a manner to prevent damage to the prestige of the judiciary, and shall avoid any impropriety both in the court and outside the court. A judge shall, at all times, act in a polite manner and not use any words and expressions that insult, humiliate or discriminate against the parties.
The "Coalition for Equality" calls upon the Independent Inspector to initiate a disciplinary proceeding against the judge-member of the Council, Sergo Metopishvili for making the discriminatory and stigmatizing opinion.
"Coalition for Equality"
The "Coalition for Equality" is a non-formal unity, which was formed in 2014 with the support of the Open Society Georgia Foundation and unites nine non-governmental organizations. The members of the Coalition are: Open Society Georgia Foundation, Human Rights Education and Monitoring Center (EMC), Article 42 of the Constitution, Union "Sapari", "Georgian Young Lawyers’ Association", "Women's Initiatives Supporting Group "(WISG)," Partnership for Human Rights (PHR) ","Georgia's Democratic Initiative (GDI) "and "Tolerance and Diversity Institute (TDI). "