კოალიცია თანასწორობისთვის განცხადება 17 მაისთან დაკავშირებით
კოალიცია თანასწორობისთვის ეხმიანება 17 მაისს ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წინააღმდეგ საერთაშორისო დღესთან (IDAHO) დაკავშირებით ლგბტ თემის წევრებისა და აქტივისტებისთვის შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის პრაქტიკას და სახელმწიფოს არაეფექტური და დისკრიმინაციული პოლიტიკის გადახედვისკენ მოუწოდებს.
2013 წლის 17 მაისს, კონტრდემონსტრანტების ძალადობრივი და მასობრივი თავდასხმის შემდეგ, ლგბტ თემის წევრები და აქტივისტები უკვე მესამე წელია 17 მაისს ვერ ახერხებენ შეკრების თავისუფლებით სარგებლობას, რაც არსებითად სახელმწიფოს არაეფექტური, დისკრიმინაციული და არასეკულარული პოლიტიკის შედეგია. სხვადასხვა პოლიტიკური, სოციალური და რელიგიური ჯგუფის მხრიდან საჯარო სივრცის მონოპოლიზების მცდელობებს სახელმწიფო არ უპირისპირებს ადამიანის უფლებებსა და თანასწორობაზე დამყარებულ პოლიტიკას, რითაც ახალისებს ქსენოფობიურ და ჰომოფობიურ ჯგუფებსა და იდეებს საზოგადოებაში.
2013 წლის შემდეგ, 17 მაისი, რომელიც ლგბტი თემის წევრების მიმართ ძალადობისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ მიმართული სამოქალაქო პროტესტის საერთაშორისო დღეა, ეკლესიამ ოჯახის სიწმინდის დღედ გამოაცხადა, რითაც ის IDAHO-ს დღის პოლიტიკური და სამოქალაქო მნიშვნელობის გადაფარვას და საჯარო სივრცის დაკავებას ცდილობს. 2014 წლის 17 მაისს, ლგბტ აქტივისტებმა საერთოდ ვერ მოახერხეს შეკრება, 2015 წლის 17 მაისს, პოლიტიკურად არასიმბოლური მნიშვნელობის სივრცეებში, პოლიციის მკაცრი კონტროლის პირობებში ჩატარებული მცირე აქციები კი არ შეიძლება განხილულ იქნეს, როგორც შეკრების თავისუფლებით რეალური სარგებლობის შესაძლებლობა.
მიმდინარე წლის 17 მაისს, IDAHO-ს დღესთან დაკავშირებით, ლგბტ აქტივისტების საჯარო განცხადებები ცხადყოფს, რომ ორგანიზაციებისა და აქტივისტების დიდმა ნაწილმა სახელმწიფოს მხრიდან უსაფრთხოების გარანტიების არარსებობის, ასევე პოლიტიკური ჯგუფების მხრიდან ლგბტ უფლებების ინსტრუმენტალიზებისა და ანტი-გეი დისკურსის კიდევ უფრო გაძლიერების აღკვეთის მიზნით, თავი შეიკავა ცენტრალური საჯარო შეკრებისგან. დამოუკიდებელი აქტივისტების საინიციატივო ჯგუფის კომუნიკაცია შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან კი აჩვენებს, რომ სახელმწიფომ მათ რუსთაველის გამზირზე შეკრებისთვის საკმარისი და ხელშესახები გარანტია არ მისცა და ქვეყნის კანონით გათვალისწინებული ზოგადი ვალდებულებების და არაადეკვატური ალტერნატივების განხილვით შემოიფარგლა.
თბილისის მერიიდან გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაცია აჩვენებს, რომ ჯერ კიდევ მიმდინარე წლის თებერვლის დასაწყისში, რამდენიმე რელიგიურმა ორგანიზაციამ მიმართა მერიას და თბილისის ყველა ცენტრალურ ადგილას (დედაენის ბაღი, 9 აპრილის ბაღი, მრგვალი ბაღი, ბარათაშვილის ძეგლის მიმდებარე ტერიტორია, ფილარმონიის და რუსთაველის გამზირის მიმდებარე ტერიტორია, თბილისში პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორია, პრეზიდენტის სასახლის მიმდებარე ტერიტორია) შეკრების გამართვის შესახებ შეტყობინება ჩააბარა. ოჯახის დღესთან დაკავშირებით ორგანიზებულ მსოფლიო კონგრესს საპატრიარქო და სხვა პოლიტიკურ ჯგუფებიც შეუერთდნენ.
ოჯახის დაცვის თემაზე, მსოფლიო კონგრესის ფარგლებში, გაკეთებული ულტრამემარჯვენე, ანტიგენდერული განცხადებები არსებითად ემთხვევა რუსეთის ხელისუფლებისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის რიტორიკას, რომელიც ცდილობს ლგბტ და გენდერის საკითხების ირგვლივ საკუთარი იდეოლოგიური ბატონობის დამყარებას და გავრცელებას სხვა ქვეყნებში. არსებული კონტექსტი საქართველოში ლგბტ საკითხების პოლიტიზირების პრობლემაზე მიანიშნებს და არ შეიძლება განხილული იქნას მხოლოდ სოციალურ დონეზე ჰომოფობიის პრობლემად.
მაშინ, როდესაც სახელმწიფომ არ უზრუნველყო 2013 წლის 17 მაისის შეკრების მონაწილეების ძალადობრივი დარბევის ფაქტების ეფექტური გამოძიება და სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა სისხლის სამართლის საქმეზე, ქვეყანაში ჰომოფობიური დანაშაულების მიმართ დაუსჯელობის გარემო შეიქმნა. ეს კი სხვადასხვა ექსტრემისტული ჯგუფის ძალადობასა და სიძულვილს ახალისებს. ამ ფონზე, ხაზი უნდა გაესვას პოლიციის აქტიურ და რეპრესიულ პოლიტიკას სამოქალაქო აქტივისტების მიმართ. გუშინ ღამით, პოლიციამ საპატრიარქოს შენობასთან 10 ლგბტ აქტივისტი დააკავა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე (პოლიციის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) და 150-ე (თვითმმართველი ერთეულის იერსახის დამახინჯება) მუხლების საფუძველზე. დაკავებული აქტივისტების შეფასებით, პოლიციელებს არ ეცვათ პოლიციის ფორმები, რის გამოც, მათთვის რთული იყო მათი პოლიციის თანამშრომლად იდენტიფიცირება, შესაბამისად, პოლიციელის მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდება უსაფუძვლოა.
აღსანიშნავია, რომ ლგბტ თემი საქართველოში სტრუქტურულ დისკრიმინაციასა და ჩაგვრას განიცდის, რაც მათ მიმართ მზარდ ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობაში, დასაქმების, სერვისის, ჯანდაცვის, საგანმანათლებლო ადგილებში დისკრიმინაციულ მოპყრობაში გამოიხატება. სახელმწიფოს მხრიდან არაეფექტური ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკის პირობებში, თემის წევრების ნდობა სახელმწიფო უწყებების მიმართ დაბალია და რეალურად ისინი მარტოები და დაუცველები რჩებიან ძალადობისა და ჩაგვრის პირისპირ. პოლიტიკოსების და ზოგიერთ შემთხვევაში, საჯარო მოხელეების მხრიდან ჰომოფობიური განცხადებები აძლიერებს სიძულვილის და შეუწყნარებლობის გარემოს ლგბტ თემის წევრების მიმართ.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, კოალიცია თანასწორობისთვის მოუწოდებს სახელმწიფოს:
- უზრუნველყოს ლგბტი აქტივისტებისთვის შეკრების თავისუფლების რეალური სარგებლობა და მათ შორის, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს საქმეზე „იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“ გაკეთებული შეფასებების გათვალისწინებით, სახელმწიფო ვალდებულებების განუხრელი შესრულება;
- უზრუნველყოს 2013 წლის 17 მაისს შეკრების დროს და მასთან კავშირში ძალადობრივი კონტრ-დემონსტრაციის მონაწილეების მხრიდან შეკრების ხელშეშლისა და სხვა ძალადობრივი ინციდენტების დროული გამოძიება და კონკრეტული პირებისთვის ადეკვატური სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრება;
- შეიმუშაოს სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ეფექტური ბრძოლის სტრატეგია და განახორციელოს საერთაშორისო და რეგიონული ინსტრუმენტების, მათ შორის, უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის, რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის რეკომენდაციების ეფექტური შეტანა ეროვნულ პოლიტიკაში;
- გაატაროს ეფექტიანი ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკა, რომელიც გულისხმობს, არსებული სამართლებრივი დაცვის საშუალებების გაძლიერებასა და აღმასრულებელი ხელისუფლების მიერ პოზიტიური, სპეციალური ანტიდისკრიმინაციული პოლიტიკის განხორციელებას.

Coalition for Equality reflects upon the restriction of freedom of assembly of LGBT community members and activists on May 17 International Day Against Homophobia and Transphobia (IDAHO) and urges the state to review its ineffective and discriminatory policy.
After May 17, 2013 violent counter-demonstrations and attacks, this is the third year already LGBT community members and activists are not able to exercise their right to freedom of assembly on May 17th, which is essentially the result of the state's inefficient, discriminatory and non-secular policy. State fails to oppose various political, social and religious groups’ efforts to monopolize public space with adequate policy based on equality and understanding of human rights, which encourages xenophobic and homophobic groups and ideas in the society.
After year 2013, May 17, International civil protest day against violence and discrimination of LGBT community members, was made by the church the national holiday honoring the sanctity of the family. This was an attempt to take over public space and make IDAHO subdued in the political and civil arena. On May 17 2014, LGBT activists were not even able to gather. May 17, 2015 small demonstrations, under strict Police control, at politically not important places, cannot be considered as a real opportunity to exercise the right to freedom of assembly.
On May 17th, LGBT activists public statements regarding IDAHO show that the vast majority of the organizations and activists, due to state's lack of safety guarantees and prevention of further escalation of political groups’ anti-gay discourse and LGBT rights instrumentalisation, abstained from public gatherings. Independent initiative group activists’ communication with the Ministry of the Interior shows that State did not give tangible guarantees of safety for gathering at Rustaveli Avenue and was limited to discussing general obligations under the law and considering inadequate alternatives.
Requested information from Tbilisi City Hall shows that in beginning of February already, several religious organizations appealed to the mayor's office and notified them about holding an assembly at all of the central locations in Tbilisi(Deda Enis Baghi, April 9 Square, Round Square, teritory near Baratashvili Statue, the Tbilisi Concert Hall and the Rustaveli Avenue, territory near the parliament in Tbilisi, territory in front of the presidential palace). Patriarchy and other political groups have also joined World Family Congress event.
A far-right anti-gender statements regarding family protection, within the framework of the World Congress, coincide with Russian authorities’ and the Russian Orthodox Church rhetoric, which tries to establish its own ideological domination over LGBT and gender issues and spread its ideology to other countries. Existing context indicates to the politicization problem of LGBT issues in Georgia and cannot be considered only as a problem of homophobia at the social level.
When the state has not provided effective investigation of May 17, 2013 violent assaults and the court acquitted the perpetrators in the criminal case, it promoted the environment of impunity towards homophobic crimes. This encourages different extremist groups’ violence and hatred. In this regard, the police active and repressive politics against civil activists has to be emphasized. Last night, police arrested 10 LGBT activists near the Patriarchate building, under Article 173 (disobedience to the police) and Article 150 (the distortion of the image of self-governing unit) of Administrative Offences Code. According to the arrested activists, the police officers were not wearing uniforms and, therefore, they were difficult to be identified as police officers, therefore the “disobedience to the police” accusation has no legal grounds.
The LGBT community in Georgia is suffering from structural discrimination and oppression, which is expressed by physical and psychological abuse and discriminatory treatment in terms of employment, service industry, health care and educational places. Considering the state's ineffective anti-discrimination policy, the community member’s trust towards state institutions is low and in reality they are alone and defenseless in the face of violence and oppression. Politicians’ and, in some cases, public officials’ homophobic statements deepen hatred and intolerance against members of the LGBT community.
Considering the above-mentioned, Coalition for Equality urges the government to:
- Ensure access to freedom of assembly for LGBT activists and unequivocal fullfillment of obligations based on the assessment of European Human Rights Court regarding the case of " Identoba and others v. Georgia“;
- Provide timely investigation of May 17, 2013 violent counter-demonstrators’ interference with the freedom of assembly and other violent incidents and impose adequate legal responsibilities on specific persons;
- Develop and implement an effective strategy to combat hate crimes and include international and regional instruments, such as the Universal Periodic Review, the recommendations of the European Commission against Racism and Intolerance effective, in national politics;