„კოალიცია თანასწორობისთვის“ თბილისში ტრანსგენდერი ქალის სასტიკად ცემის ფაქტს ეხმიანება
„კოალიცია თანასწორობისთვის“ წევრი ორგანიზაციები ეხმიანებიან 14 ოქტომბერს, თბილისში ტრანსგენდერი ქალი სასტიკად ცემის ფაქტს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმის დროული და ეფექტური გამოძიებისაკენ მოუწოდებს.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, 14 ოქტომბერს, ორთაჭალაში, ტრანსგენდერი ქალი სასტიკად სცემა ორმა ადამიანმა, მსხვერპლს მრავლობითი დაზიანებები აქვს მიყენებული ყელის არეში და დამტვრეული აქვს სახის ძვლები. შსს-ს ცნობით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 108-ე, განზრახ მკვლელობის მცდელობის მუხლით მიმდინარეობს.[1]
აღნიშნული სასტიკი ძალადობა არ არის საქართველოში ტრანსგენდერ ადამიანზე განხორციელებული პირველი თავდასხმა. წლების განმავლობაში, ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი და ტრანსგენდერი ადამიანები ექვემდებარებიან განგრძობით ძალადობასა და დისკრიმინაციულ მოპყრობას საზოგადოებისა და სახელმწიფო ინსტიტუციების მხრიდან. აღნიშნულის დასტურია 2014 წელს ტრანსგენდერი ქალის – საბი ბერიანის მკვლელობის საქმე, რომელშიც ეროვნულმა სასამართლომ ბრალდებული პირი უდანაშაულოდ ცნო, საქართველოს პროკურატურის მიერ არასაკმარისი მტკიცებულებების წარმოდგენის გამო.[2]
ლგბტ თემის წევრთაგან ტრანსგენდერი ადამიანები როგორც საქართველოში[3], ისე მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში, განსაკუთრებით მოწყვლად ჯგუფს წარმოადგენენ.[4] ტრანსგენდერ ადამიანთა არსებითად მძიმე უფლებრივ მდგომარეობასა და გავრცელებულ ძალადობრივ პრაქტიკებზე საქართველოს სახალხო დამცველმა მის საპარლამენტო ანგარიშებში არაერთხელ გაუსვა ხაზი და სახელმწიფოს მოუწოდა ეფექტური ნაბიჯების გადადგმისკენ ლგბტ თემის წევრების მიმართ განხორციელებული ძალადობისა და შევიწროების სრულყოფილი გამოძიების მიზნით.[5]
OSCE/ODIHR -ის სახელმძღვანელო დოკუმენტის მიხედვით, სისხლის სამართლის დანაშაულში თუ დანაშაულის მსხვერპლი უმცირესობის წარმომადგენელია ან ისტორიულად მარგინალიზებულ და ჩაგრულ ჯგუფს წარმოადგენს, აღნიშნული უკვე საკმარისია, რათა სამართალდამცავმა ორგანომ შესაძლო შეუწყნარებლობის მოტივზე გამოძიება დაიწყოს.[6] ამასთან, ძალადობრივ დანაშაულებში, როდესაც სხვა უფრო აშკარა მოტივის იდენტიფიცირება პირველად ეტაპზე ვერ ხერხდება და როდესაც მსხვერპლისა და სავარაუდო დამნაშავეს განსხვავებული იდენტობა აქვთ, დანაშაულის სიმძიმე და მისი სისასტიკე, წარმოადგენს ძლიერ ინდიკატორს, იმის მისანიშნებლად, რომ დანაშაული შეუწყნარებლობის მოტივით იქნა ჩადენილი. იმ ადამიანთა დეჰუმანიზებისა და ღირსების შელახვის მიზნით, რომელთა წინააღმდეგაც სავარაუდო დამნაშავე ფლობს ნეგატიურ წინასწარგანწყობებს, დანაშაული სწორედ არსებითად სასტიკი ფორმით შეიძლება გამოვლინდეს.[7]
სამწუხაროდ, წლების განმავლობაში, ჰომო/ბი/ტრანსფობიურ დანაშაულებზე სახელმწიფოს აშაკარად არაეფექტურმა პოლიტიკამ, მათ შორის, გახმაურებულ საქმეებზე (2012 და 2013 წლის 17 მაისის საქმეებზე თემის წევრებისა და აქტივისტების ძალადობრივი დარბევის[8], საბი ბერიანის მკვლელობის საქმეები[9]) მართლმსაჯულების სისტემის არსებითმა ხარვეზებმა და ამ კუთხით ადამიანის უფლებებზე და თანასწორობაზე დაფუძნებული პოლიტიკის გატარების ნების არ არსებობამ, საზოგადოებაში დაუსჯელობის გარემო შექმნა და ლგბტ თემი ყველაზე მარგინალიზებულ სოციალურ ჯგუფად აქცია.
აღნიშნული მიდგომებისა და სტანდარტების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დროულად და ეფექტურად გამოიძიოს ტრანსგენდერი ქალის მკვლელობის მცდელობის საქმე და ქმედებას სათანადო კვალიფიკაცია მისცეს, მათ შორის, ჯეროვნად შეისწავლოს დანაშაულის მოტივისა და სხვა დამამძიებელი გარემოებების (მაგალითისთვის, ჯგუფურობა) მაიდენტიფიცირებელი გარემოებები და სავარაუდო სიძულვილის მოტივი ადეკვატურად ასახოს ქმედების სამართლებრივ შეფასებაში.
ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ წლების განმავლობაში, განსაკუთრებით კი წინასაარჩევნო პერიოდში, სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიების მიერ წარმოებულმა სიძულვილის ენამ, რომელიც ემსახურებოდა საზოგადოებაში მორალური პანიკის წარმოებისა და ლგბტ პირთა პოლიტიკურ ინსტრუმენტალიზაციას (ამ კუთხით, ხაზი უნდა გეასვას ქორწინებასთან დაკავშირებით მმართველი პოლიტიკური გუნდის მიერ დაყენებულ ინციატივას[10]), ხელი შეუწყო სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის (სოგი) საფუძველზე პირთა მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულებების გაუარესებას, რომელიც ძალადობასა და დისკრიმინაციულ პრაქტიკაში გამოიხატა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, საჯარო განცხადებებითა და სისტემური პოლიტიკის გატარების გზით პოლიტიკურ დონეზე აჩვენოს მისი მყარი პოზიცია, რომ სახელმწიფო არ იქნება ლოიალური სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების მიმართ და თანასწორობის წინააღმდეგ მიმართულ სამართალდარღვევებს სრული სიმკაცრით ებრძვის. სახელმწიფომ უნდა გაიაზროს ამგვარი დანაშაულების სიმბოლური მნიშვნელობა და ის გარემოება, რომ ნეგატიური სოციალური ეფექტი არა მხოლოდ ინდივიდუალურ მსხვერპლ(ებ)ს არამედ, მთელს თემს ადგება და თემის წევრებში შიშის, დაუცველობის განცდებსა და სასოწარკვეთას წარმოშობს.
ამდენად, „კოალიცია თანასწორობისთვის“ წევრი ორგანიზაციები მოუწოდებენ შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურას:
- დროულად მოახდინონ ტრანსგენდერი ქალის მიმართ გამოვლენილი სასტიკი ძალადობის საქმის ირგვლივ ყველა გარემოების სრულყოფილად შესწავლა, მათ შორის, სავარაუდო სიძულვილის მოტივის შეფასება;
- დროულად მოახდინონ დამნაშავე პირ(ებ)ის იდენტიფიცირება და მათ წინააღმდეგ დევნის დაწყება;
- საქმეზე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, საგამოძიებო ორგანოებმა მოახდინონ საზოგადოების პერიოდული ინფორმირება გამოძიების პროგრესის თაობაზე;
- პოლიტიკურმა პარტიებმა საჯაროდ დაგმონ აღნიშნული ფაქტი და მყარი პოზიცია დაიკავონ ჰომოფობიისა და ტრანსფობიის წინააღმდეგ.
ამასთან მნიშვნელოვანია, მედიამ საქმის გაშუქების დროს ჯეროვნად დაიცვას ადამიანის უფლებების, მათ შორის, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის და ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტები.
კოალიციის წევრი ორგანიზაციები საქმის მიმდინარეობის პროცესს აქტიურ მონიტორიგს გაუწევენ და საზოგადოებას მომავალშიც მიაწვდიან ინფორმაციას საქმესთან დაკავშირებით.

The Coalition for Equality responds to the brutal beating of a transgender woman on October 14 and calls on the Ministry of Internal Affairs to carry out a timely and effective investigation of the case
Date: 17 Oct 2016
According to media reports, on October 14th, a transgender woman was brutally beaten by two men in Ortachala. The victim suffered multiple injuries, including multiple stab wounds to her neck and broken facial bones. The Ministry of Internal Affairs reported that the case is under investigation in accordance with Article 108, attempted murder.
This is not the first instance of brutal violence against a transgender person in Georgia. Over the years, lesbian, gay, bisexual and transgender people have endured continuous violence and discriminatory treatment by the society and public institutions. The 2014 murder case of Sabi Beriani, a transgender woman, is but one example. In her case, the National Court acquitted the accused person because of prosecution's failure to present sufficient evidence.
In Georgia, transgender people are particularly marginalized. The Public Defender of Georgia repeatedly emphasized in his annual report that there is a grave situation with regard to the violation of human rights of transgender people and widespread violence toward them. He called on the Government to investigate effectively the violence toward and harassment of members of the LGBT community.
In line with OSCE/ODIHR Guidelines, the fact that a victim of a crime represents a minority group or historically marginalized and oppressed group should be enough for law enforcement to investigate hate as a possible motive behind a crime. At the same time, when no other more obvious motive can be identified at the first stage of investigation and the victim and the alleged perpetrator have a different identity, the severity of the crime and its brutality can be a strong indicator that the crime was motivated by hate. In some cases, the brutality of the crime is an indication of a perpetrator's desire to dehumanize a victim perceived to be of a different racial, ethnic, cultural or gender identity.
Unfortunately, the apparent ineffectiveness of the state's policy against homophobic and transphobic hate crimes, including in high-profile cases, a fundamental shortcomings in the justice system, and the lack of political will to establish a human rights-based approach and equality-based policies led to the creation of an environment of impunity and turned the LGBT community into the country's most marginalized social group.
The Ministry of Internal Affairs must carry out a timely and effective investigation of the attempted murder of the transgender woman in accordance with the approaches and standards outlined in the OSCE/ODIHR Guidelines. This starts with how the crime is identified, including by examining the motives of the crime and other aggravating circumstances and adequately reflecting the alleged hate motive in the legal assessment of the case.
In addition, it should be noted that over the years, especially during pre-election periods, various political parties resort to hate-filled rhetoric, inciting moral panics (e.g. the ruling parties initiative regarding marriage issues). The political instrumentalization of members of the LGBT community has contributed to the deterioration of public attitudes towards people based upon sexual orientation and gender identity. This deterioration in public attitudes is reflected in levels of violence and discriminatory practices.
Therefore, the Ministry of Internal Affairs must show its firm position at the political level that the state will not be loyal to those committing hate crimes and will fight against the violation of equality. The state should understand the symbolic meaning of such crimes and the fact that negative social attitudes affect not only the individual victim(s), but also the whole LGBT community and give rise to fear and feelings of insecurity and desperation in community members.
Therefore, the Coalition for Equality calls on the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office to:
-Promptly and thoroughly investigate all the cirumstances surrounding the brutal attack of the transgender woman, including an assessment of the alleged hate motive;
-Identify in a timely manner the perpetrator(s) and launch criminal proceedings;
-Due to the high public interest in the case, the investigating authorities should regularly inform the public about the progress of the investigation;
-Political parties should publicly condemn this incident and express their firm opposition to homophobia and transphobia.
In addition, the media, while covering the case, must protect the standards of human rights, including the right to privacy and journalistic ethics.
The Coalition member organizations will actively monitor the progress of the case and will continue to provide information regarding this case to the public.