კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნას კრიტიკულად აფასებს
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ გაუმართლებლად და დამაზიანებლად მიიჩნევს პარლამენტის მიერ უზენაესი სასამართლოს 4 მოსამართლის დანიშვნას. კოალიციის შეფასებით, მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის წესები არსებითად პრობლემურია, რადგან არასაკმარისად არის დაზღვეული ამ პროცესზე შიდა და გარე გავლენების საფრთხეები. ამავდროულად, საბოლოო გადაწყვეტილებას პარლამენტი იღებს ერთპარტიულად, ფართო პოლიტიკური კონსენსუსის გარეშე. შესაბამისად, ასეთ კონტექსტში უმაღლესი ინსტანციის სასამართლოს 4 მოსამართლით დაკომპლექტება კიდევ უფრო ამცირებს მართლმსაჯულების სისტემისადმი ისედაც დეფიციტურ ნდობას.
საქართველოს პარლამენტმა არ გაითვალისწინა სამოქალაქო საზოგადოების[1], სახალხო დამცველისა[2]და საერთაშორისო აქტორების[3] არაერთი მოწოდება, შეჩერებულიყო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კონკურსი მანამ, სანამ არ იქნებოდა უზრუნველყოფილი ამ პროცესების სამართლიანად, პარტიული თუ კორპორატიული ინტერესებისგან თავისუფლად წარმართვა. შედეგად, 1 დეკემბერს გამართულ პლენარულ სხდომაზე, საკანონმდებლო ორგანომ უზენაეს სასამართლოში 4 ახალი მოსამართლე განამწესა უვადოდ.[4]
აღსანიშნავია, რომ შერჩევა-დანიშვნის ხარვეზიანმა პროცედურებმა და მმართველი პოლიტიკური გუნდის მხრიდან ნების არარსებობამ, რომ საბოლოო გადაწყვეტილება დამყარებოდა ფართო საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ კონსენსუსს, თავისთავად შეამცირა სამოქალაქო საზოგადოების და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ინტერესი, ჩართულიყო კანდიდატებთან გასაუბრებების პროცესში. შედეგად, მიმდინარე წლის 25-26 ნოემბერს იურიდიულ კომიტეტში მოსამართლეობის კანდიდატებთან გამართული ინდივიდუალური გასაუბრებები ფართო საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ჩართულობის გარეშე წარიმართა. გასაუბრებების ასეთ კონტექსტში ჩატარება და კანდიდატების მხოლოდ ერთპარტიული მხარდაჭერა, ჩრდილს აყენებს როგორც კონკრეტულად შერჩეულ მოსამართლეებს, ისე მთლიანად სასამართლო სისტემას. მსგავსი პროცესები კიდევ უფრო ამცირებს მართლმსაჯულების რეალური გაჯანსაღების პერსპექტივას და ნდობას სასამართლო სისტემის მიმართ.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა აღნიშნული კონკურსი განსაკუთრებით პრობლემური იყო რამდენიმე გარემოების გამო:
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსადმი ზოგად უნდობლობას ზრდიდა ის გარემოებაც, რომ ამ დრომდე საბჭოში არ არის დანიშნული 5 არამოსამართლე წევრი. შესაბამისად, საბჭო გადაწყვეტილებას იღებდა მოსამართლე წევრთა სრული დომინაციით, რაც კიდევ უფრო აძლიერებდა კორპორატივიზმის და კლანურობის აღქმებს;
- წარსული გამოცდილებების მსგავსად, კვალიფიკაციისა და პროფესიული კეთილსინდისიერების კრიტერიუმებით კანდიდატების შეფასების ნაცვლად, საბჭოში მიმდინარე პროცესი ტოვებდა არათანმიმდევრულობის, კანდიდატების მიმართ უთანასწორო დამოკიდებულების და შაბლონურობის შთაბეჭდილებას;
- საკანონმდებლო ორგანოში მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებები წარიმართა ოპოზიციური პარტიების და სამოქალაქო ორგანიზაციების დაბალი მონაწილეობით, რისი მიზეზიც იყო ზოგადი რწმენის არარსებობა, რომ საპარლამენტო მოსმენები კანდიდატების რეალური უპირატესობებისა თუ ნაკლოვანებების გამოვლენას, მათი პროფესიული კრიტერიუმებით შეფასებას ემსახურებოდა;
- საბოლოო გადაწყვეტილება პარლამენტმა მიიღო ფაქტობრივად ერთპარტიულად და კვლავაც, მოსამართლეთა კანდიდატების დანიშვნა არ ემყარებოდა ფართო პოლიტიკურ კონსენსუსს.
[1] კოალიცია პარლამენტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებების დაწყებას ეხმაურება, 24 ნოემბერი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3rpmyyD.
[2] სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს შეაჩეროს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის პროცესი, 25 ნოემბერი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3lcz9B6.
[3] აშშ-ის საელჩოს განცხადება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნის შესახებ, 26 ნოემბერი 2021, ხელმისაწვდომია:https://bit.ly/3D5XhvG; კარლ ჰარცელი - უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების კანდიდატების მოსმენის პროცესის დასაკვირვებლად პარლამენტში მიგვიწვიეს, რაზედაც უარი ვთქვით, 25 ნოემბერი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3xBznXB.
[4] პარალმენტმა უზენაესი სასამართლოს ოთხი მოსამართლე აირჩია, 01 დეკემბერი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3lsQkyK.

The Coalition criticizes the appointment of Supreme Court judges
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary considers the appointment of four Supreme Court judges by the Parliament to be unjustified and damaging. The Coalition believes that the existing rules for the selection and appointment of judges are fundamentally problematic, as they do not sufficiently mitigate the risks of internal and external influences on the process. At the same time, the Parliament makes a final decision based on a single-party vote, in the absence of a broad political consensus. Consequently, in this context, the appointment of four Supreme Court judges further reduces the already deficient trust in the justice system.
The Parliament of Georgia did not consider numerous calls of the civil society[1], the Public Defender[2], and international actors,[3] to suspend the competition of Supreme Court judges until ensuring that the processes would be conducted fairly, free from partisan or corporate interests. Consequently, at the December 1st plenary session, the legislative body appointed four new judges to the Supreme Court for life.[4]
Notably, the problems of the selection and appointment procedures and the lack of will of the ruling political party to make final decisions based on a broad public and political consensus, have reduced the interest of civil society organizations and opposition political parties to engage in candidate hearings. As a result, on November 25-26, the Legal Committee interviewed individual candidates without extensive public and political involvement. The hearings conducted in such a context and a single-party support for the candidates cast a shadow over selected judges as well as the court system as a whole. The processes like these further diminish the prospects for a real recovery of the justice system and confidence in the judiciary.
This particular competition for the selection of Supreme Court judges was problematic for the following reasons:
- The general distrust towards the High Council of Justice was deepened by the fact that five non-judge members have not been appointed to the Council until now. Consequently, the decisions made by the Council were dominated by the judge members. This further reinforced the perceptions of corporatism and clan-based governance;
- Similar to the past experience, instead of evaluating candidates based on qualifications and professional integrity, the ongoing process in the Council left the impression of inconsistency, unequal treatment, and pro forma approach towards the candidates;
- The parliamentary hearings of candidates were conducted without involvement of opposition parties and civil society organizations, because of the general belief that the parliamentary hearings did not serve the purpose of identifying the candidates' real strengths or weaknesses and assessing them based on professional criteria;
- The Parliament made the final decision practically by a single-party vote and once again, the appointment of candidates for judges was not based on a broad political consensus.
[1] The Coalition Reacts to the Commencement of Parliamentary Hearings of Supreme Court Judicial Candidates. (November 24, 2021), available at: https://bit.ly/3ryUaKB
[2] Public Defender Calls on Parliament to Pause Process of Electing Supreme Court Judges. (November 25, 2021), available at: https://bit.ly/3G6FUMO
[3] Statement by the US Embassy on the appointment of Supreme Court justices, available at: https://bit.ly/3D5XhvG (November 26, 2021).
Carl Hartzell: We have been invited to observe today’s and tomorrow’s hearings in Parliament, but we have declined. (November 25, 2021), available at: https://bit.ly/3D9rFoL