კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის მიმდინარე პროცესს აფასებს
2019 წლის 10 მაისს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისთვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის პროცედურა დაიწყო. ამ პროცედურის მიმდინარეობისას რამდენიმე მნიშვნელოვანი, პრობლემური საკითხი გამოიკვეთა, რომლებიც კანდიდატთა შერჩევის პროცესს ჩრდილს აყენებს და ხელს უშლის მის გამჭვირვალედ და ლეგიტიმურად წარმართვას, კერძოდ:
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების ინტერესთა კონფლიქტი
„საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონი და „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონი საბჭოს წევრებს ავალდებულებს ინტერესთა შეუთავსებლობის შემთხვევაში წინასწარ განაცხადონ ამის შესახებ და მონაწილეობა არ მიიღონ მოსამართლეობის კანდიდატის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაში.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა სიაში არის ზურაბ აზნაურაშვილი, რომელსაც ნათესაური კავშირი აქვს (მაზლი) იუსტიციის საბჭოს წევრთან, თამარ ონიანთან. ერთ-ერთი კანდიდატია ასევე მოქმედი მოსამართლე ლევან თევზაძეც, რომელიც იუსტიციის საბჭოს წევრის ირაკლი შენგელიას ცოლის ძმაა. მიუხედავად ცალსახა ინტერესთა კონფლიქტისა, მათ წინასწარ არ განაცხადეს ამის შესახებ, არ ჩამოსცილდნენ აღნიშნულ პროცესს და მონაწილეობა მიიღეს პირველ ფარულ კენჭისყრაში, რომლის შედეგადაც შედგა კანდიდატთა პირველი გადარჩევა და 137 კანდიდატიდან მეორე ეტაპზე გადავიდა 50 კანდიდატი. სიაში მოხვდა ორივე ზემოთ დასახელებული კანდიდატი.
საბჭოს არაუფლებამოსილი წევრის მიერ შერჩევის პროცედურებში მონაწილეობა
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურაში მონაწილეობას იღებს საბჭოს არამოსამართლე წევრი, ზაზა ხარებავა. არსებული ინფორმაციით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად ზაზა ხარებავას არჩევისას, მისი კანდიდატურა პარლამენტს არაუფლებამოსილმა სუბიექტმა წარუდგინა, რაც პარლამენტის რეგლამენტისა და „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის არსებითი დარღვევას და მისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის აშკარა წინაპირობას წარმოადგენს. კოალიციამ ზაზა ხარებავას არჩევის კანონიერების საკითხის შესწავლის მიზნით საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს 2019 წლის 14 მაისს მიმართა, თუმცა საკითხის მნიშვნელობის მიუხედავად საქართველოს პარლამენტს ამ საკითხზე არ უმსჯელია.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის მიერ საბჭოს აპარატის ხელმძღვანელობა
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის ერთ-ერთი კანდიდატია იუსტიციის საბჭოს მდივანიც. მიუხედავად იმისა, რომ გიორგი მიქაუტაძე არ თავმჯდომარეობს ამ პროცედურის ფარგლებში საბჭოს სხდომებს, იგი კვლავ რჩება იუსტიციის საბჭოს მდივნის თანამდებობაზე და შესაბამისად, ხელმძღვანელობს იუსტიციის საბჭოს აპარატს. საყურადღებოა, რომ სწორედ ეს უკანასკნელია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის მსურველ პირთა შესახებ ინფორმაციის შეგროვებასა და გადამოწმებაზე უფლებამოსილი სტრუქტურული ერთეული. შესაბამისად, გიორგი მიქაუტაძეს კვლავ რჩება ბერკეტი, ზეგავლენა მოახდინოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შესარჩევ პროცედურაზე.
პირველ ფარულ კენჭისყრაზე საბჭოს წევრების მიერ ხმების გადანაწილება
2019 წლის 20 ივნისს საბჭომ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად პარლამენტისთვის წარსადგენ კანდიდატთა შერჩევის შემდეგ ეტაპზე კანდიდატთა გადაყვანის მიზნით პირველი ფარული კენჭისყრა ჩაატარა. აღნიშნული კენჭისყრისას ფაქტობრივად დადასტურდა ის ვარაუდი, რომელიც კოალიციას „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში შესატანი ზემოაღნიშნული ცვლილებების საკომიტეტო განხილვაზე ჰქონდა. კერძოდ, კენჭისყრის პროცესის დაკვირვებამ გამოავლინა კენჭისყრის ბიულეტენები, რომელიც შემოხაზული იყო ერთნაირი სქემით და დამთხვევების ძალიან მაღალი ხარისხით. ცალსახაა, რომ თუ საბჭოს თითოეული წევრი ერთმანეთისგან სრულიად დამოუკიდებლად და წინასწარი კომუნიკაციის (შეთანხმების) გარეშე მისცემდნენ ხმას სასურველ 20 კანდიდატს, კენჭისყრის ფარულობის გათვალისწინებით, ფაქტობრივად შეუძლებელი იქნებოდა მათ მიერ შერჩეული კანდიდატების ასეთი ზუსტი დამთხვევა.
კანდიდატების შესახებ ინფორმაციის გაცემაზე უარი
2019 წლის 31 მაისს კოალიციის წევრმა ორგანიზაციამ - „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოდან გამოითხოვა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის 20 ვაკანსიაზე საბჭოში შესული განცხადებებისა და თანდართული დოკუმენტების ასლები. აღნიშნული ინფორმაციის გაცემაზე იუსტიციის საბჭომ უარი განაცხადა პერსონალური მონაცემების დაცვის მოტივით. თუმცა, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონი პირდაპირ ადგენს, რომ კანდიდატი, რომელსაც სურს მონაწილეობა მიიღოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შესარჩევ კონკურსში თანხმობას აცხადებს მის შესახებ არსებული ინფორმაციის, მათ შორის, პერსონალური მონაცემების „მოძიებაზე / გადამოწმებაზე და საქართველოს პარლამენტისთვის გადაცემაზე / გასაჯაროებაზე“. მიუხედავად ამისა, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო არასწორად განმარტავდა ორგანული კანონის ზემოთ აღნიშნულ ჩანაწერს. მისი განმარტებით, პირი მხოლოდ საქართველოს პარლამენტისთვის ინფორმაციის (მათ შორის, პირის პერსონალური მონაცემების) გადაცემა/გასაჯაროებაზე აცხადებდა თანხმობას და არა ზოგადად გასაჯაროებაზე.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დადგენილი ფორმის შესაბამისად კანდიდატების მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის შესახებ საბჭომ მხოლოდ მას მერე მიიღო გადაწყვეტილება, რაც 2019 წლის 12 ივლისს საბჭოს სხდომაზე საქართველოს სახალხო დამცველისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის წარმომადგენელთა პრინციპული პოზიციები მოისმინა ინფორმაციის გასაჯაროების მნიშვნელობის შესახებ.
იმ მოცემულობაში, როდესაც ხდება ქვეყნის ისტორიაში უპრეცედენტო რაოდენობის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევა, თავად უზენაესი სასამართლოს როლის და მნიშვნელობის, ასევე განსაკუთრებული საჯარო ინტერესი არსებობისას, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია შერჩევის პროცესი მიმდინარეობდეს ღია და გამჭვირვალედ და არ ტოვებდეს ისეთ კითხვებს, რაც მომავალში ჩრდილს მიაყენებს თავად შერჩეული კანდიდატების ლეგიტიმაციას.
კოალიცია მოუწოდებს:
- იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს: კანდიდატებთან გასაუბრების ეტაპზე უზრუნველყოს პროცესის სრული გამჭვირვალობა, კანდიდატებთან გასაუბრებას დაეთმოს გონივრული დრო და საბჭოს წევრებმა დასვან ყველა ის შეკითხვა, რომელიც საზოგადოებას საშუალებას მისცემს მიიღონ სათანადო ინფორმაცია კანდიდატის წარსულის, მისი პროფესიული გამოცდილების, ღირებულებებისა და ფასეულობების შესახებ;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანს, გიორგი მიქაუტაძეს: ინტერესთა კონფლიქტის თავიდან აცილების მიზნით, უარი თქვას საბჭოს მდივნის მოვალეობების შესრულებაზე ან უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანიდიდატობაზე;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებს თამარ ონიანს და ირაკლი შენგელიას: არ მიიღონ მონაწილეობა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის პროცედურებში;
- საქართველოს პარლამენტს: დროულად განიხილოს საბჭოს არამოსამართლე წევრის, ზაზა ხარებავასთვის, უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხი.

The Coalition is assessing the ongoing process of selection of Supreme Court judicial candidates
On May 10, 2019 the High Council of Justice (HCOJ) started the process of selection of Supreme Court judicial candidacies to be submitted to the Parliament of Georgia. The procedure has revealed several significant problems undermining transparency and legitimacy of the process, more specifically:
Conflicts of interest in the High Council of Justice
The Organic Law of Georgia on Common Courts and the Law of Georgia on Conflict of Interest and Corruption oblige the Council members to disclose a conflict of interest and refrain from participating in decision-making concerning judicial candidates.
The list of Supreme Court applicants includes Zurab Aznaurashvili, who has familial connections to Tamar Oniani, a HCOJ member (he is her brother-in-law). Another applicant, an acting judge, Levan Tevzadze, is the brother-in-law of Irakli Shengelia, a HCOJ member. The HCOJ members did not disclose this obvious conflict of interest. They did not distance themselves from the process and participated in the first secret ballot, as a result of which, the first selection was conducted and 50 applicants out of the pool of 137 moved to the second stage. The two applicants mentioned above ended up on the list.
Participation of an unauthorized Council member in the selection process
Zaza Kharebava, a non-judge member of the Council, is participating in the process of selection of Supreme Court justices. Zaza Kharebava’s candidacy was submitted to the Parliament by an unauthorized entity. This is a significant violation of the Parliament Rules of Procedure and the Organic Law of Georgia on Common Courts, and a ground for terminating Zaza Kharebava’s authority. On May 14, 2019, the Coalition addressed the Speaker of the Parliament with a letter calling for an examination of the legitimacy of Zaza Kharebava’s election. Despite the significance of this issue, the Parliament has not discussed it until now.
The Council staff managed by an applicant for the Supreme Court
Giorgi Mikautadze, the Council Secretary, is one of the applicants for the Supreme Court. Giorgi Mikautadze is not facilitating the Council meetings dedicated to the process. However, he is maintaining the position of HCOJ Secretary and, correspondingly, he is managing the HCOJ staff. The latter are responsible for collecting and checking information on Supreme Court applicants. Hence, Giorgi Mikautadze is maintaining levers for influencing the process of selection of Supreme Court judicial candidates.
Distribution of HCOJ members’ votes at the first secret ballot
On June 20, 2019, the Council conducted the first secret ballot to shortlist applicants for the second stage of selection of Supreme Court judicial candidates. The first secret ballot practically confirmed doubts expressed by the Coalition during Committee hearings of the amendments to the Organic Law on Common Courts. More specifically, while observing the voting, we established that the ballots were marked similarly and the level of coincidence was high. It is obvious that if individual Council members had voted independently, without preliminary communicating (agreeing) on candidates, considering the secrecy of the ballot, such an exact coincidence of votes for selected candidates was practically impossible.
Refusal to issue information on candidates
On May 31, 2019, Transparency International Georgia, a member of the Coalition, requested copies of applications and supporting documentation submitted to the Council by applicants to be considered for 20 judicial vacancies in the Supreme Court. The Council refused to issue this information, citing the requirement to protect personal data. The Organic Law of Georgia on Common Courts clearly establishes that an applicant participating in the competition for the selection of Supreme Court justices agrees to have information related to him/her, including his/her personal data, “searched/checked and passed to the Parliament/published.” Despite the clarity of this provision, the HCOJ interpreted it incorrectly. According to the Council’s interpretation, an applicant agrees to disclose information related to him/her (including personal information) only to the Parliament and not to the public.
The Council agreed to provide access to documents submitted by candidates only after representatives of the Public Defender’s and Personal Data Protection Inspector’s offices clearly expressed their opinion on the importance of releasing this information to the public at the Council meeting held on July 12, 2019.
Considering the unprecedented number of Supreme Court justices elected for the first time in history, the importance of the Supreme Court and high public interest, it is vital to ensure the openness and transparency of the selection process, and avoid question marks that can undermine the legitimacy of selected candidates in the future.
The Coalition calls on:
- The HCOJ to ensure full transparency of interviews with candidates, to provide adequate time for interviews that would allow the Council members to ask all the questions that will inform the public about the candidates’ past, professional experiences, and values;
- Giorgi Mikautadze, HCOJ Secretary, to leave the position of Council Secretary or to withdraw his candidacy from the competition for the selection of Supreme Court candidates;
- Tamar Oniani and Irakli Shengelia, HCOJ members, to refrain from participation in the process of selection of Supreme Court judicial candidates;
- The Parliament of Georgia to timely consider the issue of termination of the authority of Zaza Kharebava, a HCOJ member.