კოალიციის განცხადება სამაუწყებლო კომპანია ,,რუსთავი 2“-ის საკონტროლო პაკეტის მფლობელი კომპანიის წილების დაყადაღებასთან დაკავშირებით
თარიღი: 2 ოქტ 2015
გუშინ გავრცელებული ინფორმაციით, ქიბარ ხალვაშის მოთხოვნის საფუძველზე სასამართლომ ყადაღა დაადო რუსთავი 2-ის 51%-იანი წილის მფლობელი კომპანიის _ შპს ,,ტელეკომპანია საქართველოს“ წილებს, რამაც შესაძლოა გარდაუვალი გახადოს ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი ყველაზე მაღალრეიტინგული არხის ფუნქციონირების შეჩერება შეგახსენებთ, რომ აღნიშნულ ფაქტს წინ უსწრებდა ქიბარ ხალვაშის მიერ ,,რუსთავი 2“-ის წილის დასაბრუნებლად სასამართლოში სარჩელის წარდგენა. სასამართლოს 2015 წლის 5 აგვისტოს განჩინებით კი ხალვაშის სარჩელის უზრუნველსაყოფად უკვე გამოყენებულია ერთდროულად რამდენიმე უზრუნველყოფის ღონისძიება: ,,რუსთავი 2“ -ის მეწილეების წილებსა და კომპანიის ქონებას დაედო ყადაღა და როგორც მეწილეებს, ასევე რუსთავი 2-ის დირექტორატს აეკრძალა კომპანიის მართვასა და ხელმძღვანელობასთან დაკავშირებული მოქმედებების შესრულება. არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, აღნიშნული განჩინება არ იყო სათანადოდ დასაბუთებული, ხოლო სასამართლოს მიერ გამოყენებული ზომები - აუცილებელი და პროპორციული.
ზემოაღნიშნული ყადაღის ღონისძიებების გამოყენების შედეგად შექმნილი მძიმე ფინანსური ვითარების გამოსასწორებლად, ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობის განცხადებით, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება შპს ,,ტელეკომპანია საქართველოს“ წილების გასხვისების თაობაზე იმ პირობით, რომ მყიდველი კისრულობდა ვალდებულებას, მოეხდინა რუსთავი 2-ში არაუმეტეს 6 000 000 აშშ დოლარამდე თანხის ინვესტიცია. თუმცა, აღნიშნული გარიგება საჯარო რეესტრმა არ დაარეგისტრირა, ხოლო ამის პარალელურად სასამართლოს მიერ უკვე მოხდა „ტელეკომპანია საქართველოს“ წილების დაყადაღება.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსთავი 2-ის წილებთან დაკავშირებით სასამართლოში მიმდინარე დავა არის კერძო-სამართლებრივი დავა, რაც ფორმალურ დონეზე გამორიცხავს მასში სახელმწიფოს პირდაპირ მონაწილეობას, არსებობს მთელი რიგი გარემოებები, რაც აჩენს სერიოზულ ეჭვებს მიმდინარე პროცესზე ხელისუფლების გავლენის შესახებ, მათ შორის მაღალი თანამდებობის პირების მხრიდან რუსთავი 2-თან მიმართებაში გაკეთებული არაერთი განცხადება (რიგ შემთხვევებში - მუქარაც), განსხვავებული, კრიტიკულად განწყობილი მოსაზრებების მიუღებლობისა და ჩახშობის მცდელობები ხელისუფლების მხრიდან და მედია სივრცეში განვითარებული მოვლენები (სხვადასხვა ეროვნულ მაუწყებელზე პოლიტიკური თოქ-შოუების ერთდოულად, მოულოდნელად და საეჭვო ფორმებით და საფუძვლებით დახურვა).
ამასთან, ფაქტია, რომ სასამართლოს მიერ გამოყენებული უზრუნველყოფის ღონისძიების შედეგად, ტელეკომპანიას ექმნება სერიოზული ფინანსური სირთულეები და ის შესაძლოა მალე ღრმა ფინანსურ კრიზისში აღმოჩნდეს, რაც, სულ მცირე, შეაფერხებს მის ყოველდღიურ საქმიანობას და ეჭვქვეშ დააყენებს მედია სივრცეში განსხვავებული, ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი აზრის არსებობა. აქვე მხედველობაშია მისაღები პოლიტიკური დებატების ის სერიოზულ დეფიციტი, რაც უკვე არსებობს მედიაში ზემოაღნიშნული მოვლენების განვითარების შედეგად.
შექმნილ რთულ ვითარებაში, განსაკუთრებული როლი და პასუხისმგებლობა ეკისრება სასამართლო ხელისუფლებას, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს დავის დამოუკიდებლად და მიუკერძოებლად გადაწყვეტა და ამავდროულად გაითვალისწინოს და დაიცვას ის მაღალი საჯარო ინტერესი, რაც თან ახლავს მიმდინარე სამართლებრივ დავას.
მიგვაჩნია, რომ სასამართლომ უნდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა კანონიერი საშუალება, რომლის გამოყენებაც შესაძლებელს გახდის რუსთავი 2-ის წილებთან დაკავშირებით მიმდინარე დავის განხილვას იმგვარად, რომ სასამართლო დავის წარმოებამ არ გამოიწვიოს ტელეკომპანიის საქმიანობის შეჩერება ან/და სარედაქციო დამოუკიდებლობის შეზღუდვა.

Statement of the coalition about freezing of shares of Rustavi 2 majority shareholder
Based on yesterday’s reports, court granted Kibar Khalvashi’s motion and froze shares of Rustavi 2 majority shareholder company Sakartvelo TV Ltd. that owns 51% of the shares, which may potentially result in suspension of operations of the most popular TV channel known for its criticism of the authorities. The said fact was preceded by a lawsuit filed by Kibar Khalvashi seeking to reclaim back his shares of Rustavi 2. By its August 5, 2015 decision, court simultaneously issued several interim orders in favor of the plaintiff and froze assets of Rustavi 2 TV Copmany as well as shares of the company shareholders. In addition, Director of Rustavi 2 was prohibited from discharging his authority as the company manager/executive. In view of the NGOs, the court’s decisions lacked substantiation and the interim orders were disproportional and unnecessary.
To offset financial hardships brought on by the freeze of assets, the management made a decision to alienate shares of the company Sakartvelo TV Ltd., provided the buyer agreed to undertake an obligation to make an investment of no more than 6 000 000 U.S. dollars in Rustavi 2, but the Public Registry refused to register the decision, while the court had already frozen shares of Sakartvelo TV Company.
Despite the fact that the court dispute over the shares of Rustavi 2 is a private legal dispute, which formally rules out any direct involvement of the state, certain circumstances have given rise to suspicions about the state’s involvement, including statements (and often threats) made by high-ranking officials about Rustavi 2, the state’s intolerance of and attempts to suppress critical opinions, developments in broadcasting sphere (suspicious and sudden suspension of political talk-shows on national broadcasters).
In addition, as a result of the state’s interim orders, the TV company is facing serious financial challenges and it may soon find itself in a deep financial crisis, which at the very least will hider it day to day activities and call existence of different and critical opinions in the broadcasting sphere. We must also note serious lack of political debates that already exists in media due to the said developments.
Under the difficult circumstances, the judiciary has a special role and responsibility for ensuring independent and objective resolution of the dispute. It must take into account and protect the high public interest accompanying the legal dispute.
We believe that the court must use all legal means at its disposal to ensure that course of the proceedings does not result in suspension of operation of Rustavi 2 and/or restriction of its editorial independence.