საია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის კიდევ ერთ მუხლს საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
თარიღი: 16 დეკ 2019
დღეს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ შპს „ბექანასის“ სახელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა. დავის საგანია ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 571-ე მუხლი, რომლის მიხედვითაც სათანადო ლიცენზიის გარეშე წიაღისეულით სარგებლობა იწვევს სამართალდამრღვევის დაჯარიმებას 1000-დან 1500 ლარამდე, ასევე სამართალდარღვევის იარაღისა და სამართალდარღვევის ობიექტის კონფისკაციას.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით საკუთრებისა და მემკვიდრეობის უფლება აღიარებული და უზრუნველყოფილია. ამავე მუხლის მე-2 პუნქტი კი ადგენს საკუთრების უფლებაში ჩარევის სტანდარტს, რის მიხედვითაც კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში საკუთრების უფლებაში ჩარევა უნდა იყოს საჯარო ინტერესის საგანი.
პრობლემურია საერთო სასამართლოებისა და ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ სადავო ნორმის გამოყენების პირობები. მას შემდეგ რაც მოსამართლე/ადმინისტრაციული ორგანო დაადგენს, რომ პირი არის სამართალდამრღვევი, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 571-ე მუხლი იმპერატიულად მოითხოვს სამართალდამრღვევისთვის სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევას. აღნიშნულ პროცესში არ ხდება იმის შეფასება, კონკრეტული ფაქტობრივი გარემოებებიდან გამომდინარე რამდენად არის საჯარო ინტერესის საგანი სამართალდამრღვევისთვის სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევა.
მოსარჩელე სადავოდ არ ხდის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 571-ე მუხლის საფუძველზე სამართალდამრღვევი პირისთვის სახდელის სახით სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევის შესაძლებლობას. მისთვის პრობლემურია სადავო ნორმის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევას ითვალისწინებს უპირობოდ/იმპერატიულად, რითაც ადმინისტრაციულ ორგანოსა და მოსამართლეს საშუალებას არ აძლევს საჯარო და კერძო ინტერესების შეფასების შედეგად ყოველ კონკრეტულ საქმეში დაადგინოს რამდენად არის სამართალდამრღვევისთვის სამართალდარღვევის იარაღის ჩამორთმევის საჭიროება აუცილებელი და პროპორციული საშუალება.

GYLA APPEALS ANOTHER ARTICLE OF THE OF CODE ADMINISTRATIVE OFFENCES TO THE CONSTITUTIONAL COURT
Today Georgian Young Lawyers' Association has addressed the Constitutional Court on behalf of LLC Bekanasi. The subject of the dispute is Article 571 of the Code of Administrative Offences, according to which exploitation of mineral resources without a relevant license – shall carry a fine from GEL 1 000 to GEL 1 500, as well as confiscation of the instrument and object of the offence.
According to article 19, paragraph 1 of the Constitution of Georgia the property and the right to inherit shall be recognized and guaranteed. Paragraph 2 of the same article establishes the standard of interference with property rights, according to which interference with property rights should be a matter of public interest in cases stipulated by the law.
Conditions of application of the contestable norm by the common courts and administrative bodies are problematic. After the judge/administrative body has determined that the person is an offender, article 571 of the Code of Administrative Offences imperatively requires that the offender be deprived of the instrument of the offence. This process does not assess whether, in the light of specific factual circumstances, it is in the public interest to deprive the offender of the instrument of the offence.
The plaintiff does not dispute the possibility of confiscation of the instrument of the offence as a penalty under article 571 of the Code of Administrative Offences. The normative content of the contestable norm is problematic for him which envisage to deprive the offender of the instrument of the offences unconditionally/imperatively that preventing the administrative body and the judge from determining whether the need for the offender to deprive of the instrument of offense is a necessary and proportionate remedy as a result of assessing the public and private interests in each particular case.