საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, 2016 წლის 9 დეკემბერს, საზოგადოებას კვლევა - „მინისტრის ბინაში რეგისტრირებული კომპანია სახელმწიფოს მილიონზე მეტი ვალით“ გააცნო.
კვლევა ეხებოდა, სახელმწიფოსა და შპს ინტერნეიშენალ ივენთს შორის 2005 წელს გაფორმებული ხელშეკრულების შესრულების დეტალებს, რომლის მიხედვითაც ინტერნეიშენალ ივენთს, თბილისის საკონცერტო დარბაზი (ფილარმონია) 49 წლიანი იჯარით აქვს გადაცემული. ასევე, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის - მიხეილ გიორგაძის და მინისტრის მოადგილის კახი კანდელაკის კავშირს აღნიშნულ კომპანიასთან, რომლებიც 2014 წლის შემოდგომამდე კომპანიის მეწილეები იყვნენ.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ, კვლევის გამოქვეყნების შემდეგ, 2016 წლის 20 დეკემბერს, სახელმწიფო ქონების ეროვნულმა სააგენტომ წერილობით მიმართა შპს ინტერნეიშენალ ივენთს და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული შემდეგი ვალდებულებების შესრულება მოითხოვა:
- მართვის საზღაურის გადახდა - 800,120 ლარი (2010 წლიდან დღემდე);
- საკონცერტო დარბაზის მოსაწყობად განსაზღვრული ინვესტიციის ვადის გადაცილებით შესრულების პირგასამტეხლო - 10,102 ლარი;
- საკონცერტო დარბაზის ვადაგადაცილებით გახსნის პირგასამტეხლო - 189,750 ლარი;
- ინფორმაციის წარუდგენლობის გამო დაკისრებული პირგასამტეხლო - 189,750 ლარი;
- ჩატარებული საერთაშორისო და ადგილობრივი ღონისძიებების ამსახველი ინფორმაცია;
- საექსპერტო-აუდიტორიული დასკვნის წარდგენა.
მიუხედავად იმისა, რომ ინტერნეიშენალ ივენთს, ვალდებულებების შესრულების ბოლო ვადად 2017 წლის 1 იანვარი განესაზღვრა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, კომპანიას ხელშეკრულებით განსაზღვრული ვალდებულები არ შეუსრულებია.
ყოველივე ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მნიშვნელოვნად მიაჩნია შემდეგი:
- სახელმწიფომ უნდა გამოიყენოს ხელშეკრულებით მინიჭებული უფლებამოსილება და ინტერნეიშენალ ივენთსის მიერ არაერთხელ დარღვეული სახელშეკრულებო ვალდებულებების შემდეგ, შეწყვიტოს კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულება;
- სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტომ ყველა ღონე უნდა იხმაროს რომ შპს ინტერნეიშენალ ივენთსმა სრულად დაფაროს სახელმწიფოს წინაშე არსებული დავალიანება;
აქვე გვსურს საზოგადოებას შევახსენოთ, რომ საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი - მიხეილ გიორგაძე და მინისტრის მოადგილე კახი კანდელაკი 2014 წლის შემოდგომამდე შპს ინტენრნეიშენალ ივენთსის მეწილეები იყვნენ. ხოლო, კომპანიის იურიდიულ მისამართს დღემდე მიხეილ გიორგაძის საკუთრებაში არსებული ბინა, თბილისში, გაბაშვილის ქ. #1 წარმოადგენს.

The company registered in the Culture Minister’s apartment does not pay the state debts
The Georgian Young Lawyers' Association, on December 9, 2016, introduced to public the research "The Company registered in the Minister’s apartment with over a million of state debt."
The research focused on the details of the agreement concluded between the State and LLC International Events in 2005, according to which Tbilisi Concert Hall (Philharmonic) has been transferred to the LLC International Events under the 49 year lease, and connection of Mikheil Giorgadze, the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia and Kakhi Kandelaki, the Deputy Minister to the above-mentioned company who had been the shareholders of the company until the autumn of 2014.
On December 20, 2016, after the publication of the research by the Georgian Young Lawyers' Association, the National Agency of State Property applied to LLC International Events and requested the fulfillment of the contractual obligations, namely:
- Payment of the management fee - 800,120 GEL (from 2010 to present);
- The penalty for the delay in provision of contractual investments in the Concert Hall arrangement - 10,102 GEL;
- The penalty for non-observance of the opening dates of the Concert Hall - 189,750 GEL;
- The penalty imposed on the failure to provide information - 189,750 GEL;
- The information reflecting the international and local events conducted;
- Submission of expert-auditory reports.
Although the deadline for fulfillment of the liabilities of the LLC International Events was set at January 1, 2017, according to the information obtained by the Georgian Young Lawyers' Association the company has failed to fulfill the obligations under the contract.
Given the above mentioned, GYLA deems it necessary that:
- The State shall use the authority granted under the Agreement and terminate the contract with LLC International Events due to the repeated violations of the contractual obligations by the company;
- The National Agency of State Property shall make every reasonable efforts to ensure that the LLC International Events fully covers the debts before the State;
Hereby we would like to remind the public that the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia - Mikheil Giorgadze and Deputy Minister Kakhi Kandelaki had been the shareholders of the LLC International Events until autumn 2014 and so far the registered address of the company is Gabashvili str. # 1, Tbilisi, the apartment owned by Mikheil Giorgadze.