კვლავ არსებობს კითხვები გენერალური პროკურორის დიპლომთან დაკავშირებით
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” ეხმიანება მოქმედი გენერალური პროკურორის შალვა თადუმაძის დიპლომის ნამდვილობის თაობაზე გამართულ დისკუსიას. 9 ოქტომბერს გენერალური პროკურორი შალვა თადუმაძე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის რანგში პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წინაშე წარსდგა. მოსმენისას როგორც დეპუტატების, ასევე მთელი საზოგადოების ყურადღების ქვეშ მისი დიპლომის ნამდვილობის საკითხი მოექცა.
პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტის სხდომაზე გენერალურმა პროკურორმა განმარტა, რომ დიპლომში ინსტიტუტში ჩაბარების წელი სწორად არ არის მითითებული, რადგან 1993 წელს მოცემული სასწავლებელი საერთოდ არ არსებობდა. შესაბამისად, ცხადია, რომ შალვა თადუმაძე სწავლას 1993 წელს ვერ დაიწყებდა, რაც კიდევ უფრო საფუძვლიანს ხდის ეჭვს დოკუმენტში ყალბი მონაცემების შეტანასთან დაკავშირებით.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის მიხედვით, დასჯადია არამარტო ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება ან/და შეძენა, არამედ მისი გამოყენებაც. ამიტომაც, აღნიშნული საკითხი სცდება ჩვეულებრივი პოლიტიკური დისკუსიისა და პროფესიული შესაბამისობის დასადგენად მიზანშეწონილობის ფარგლებს და მას სამართლებრივი განზომილება გააჩნია.
საკომიტეტო მოსმენისას შალვა თადუმაძემ აღნიშნა, რომ „განათლების შესახებ” კანონში 1997 წელს შეტანილი ცვლილების შესაბამისად, ინსტიტუტი ექსტერნატის ფორმით 1998 წელს დაამთავრა, რაც სასწავლო დაწესებულებამ დიპლომში 1993 წელს სწავლის დაწყების ფორმით ასახა. მიუხედავად განმარტებისა, ბუნდოვანია, თუ სწავლის დაწყების თარიღად სასწავლებელმა დოკუმენტში რატომ მიუთითა ის წელი, როდესაც ის საერთოდ არ იყო რეგისტრირებული, ხოლო დიპლომში ექსტერნად დამთავრების შესახებ ჩანაწერი არ გააკეთა.
აღსანიშნავია, რომ შეკითხვები დიპლომის კანონთან შესაბამისობის თაობაზე ასევე გაუჩნდა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტსაც და მოითხოვა, რომ კენჭისყრამდე, გარკვეულმა კანდიდატებმა და მათ შორის, შალვა თადუმაძემ, წარადგინონ ინფორმაცია უმაღლესი იურიდიული განათლების დიპლომის თაობაზე, სადაც დადასტურებული იქნება, რომ დოკუმენტი კანონისმიერ მოთხოვნას შეესაბამება.
კანონის თანახმად, უმაღლესი იურიდიული განათლება აუცილებელი წინაპირობაა არა მხოლოდ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობისთვის, არამედ პროკურორის უფლებამოსილების განხორციელებისათვისაც, ხოლო შესაბამისი განათლების არქონა გენერალურ პროკურორს არაუფლებამოსილ პირად ხდის. აღნიშნული თავის მხრივ მნიშვნელოვან სამართლებრივ შედეგებს შეიძლება იწვევდეს გენერალური პროკურორის მიერ განხორციელებული მთელ რიგ ქმედებებთან დაკავშირებით.
გარდა სამართლებრივი შედეგებისა მსგავს შემთხვევას შესაძლოა მძიმე უარყოფითი გავლენა ჰქონდეს სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ საზოგადოების ნდობაზე. როდესაც ქვეყნის გენერალური პროკურორის თანამდებობა შეიძლება ეკავოს პირს, რომელიც ვერ აკმაყოფილებს კანონმდებლობის მოთხოვნებს და უფრო მეტიც, ეს თანამდებობა შესაძლოა ყალბი დოკუმენტის გამოყენების შედეგად ქონდეს დაკავებული, ამან შესაძლოა გამოუსწორებელი რეპუტაციული ზიანი მიაყენოს მთლიანად პროკურატურის ინსტიტუტს.
შესაბამისად მიგვაჩნია, რომ:
- აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით აუცილებელია ჩატარდეს სრულყოფილი გამოძიება, რათა დამაჯერებელი პასუხი გაეცეს ლეგიტიმურ შეკითხვას გენერალური პროკურორის დიპლომის ნამდვილობასა და შესაძლო ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენებასთან დაკავშირებით;
- პარლამენტმა კენჭი არ უნდა უყაროს შალვა თადუმაძის კანდიდატურას უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ დასანიშნად, ვიდრე ყველა ზემოთ აღნიშნული პროცედურა არ იქნება გავლილი და დიპლომთან დაკავშირებით კითხვებს დამაჯერებელი პასუხები არ გაეცემა;
- პარლამენტმა, კანონით გათვალისწინებული პროცედურებით უნდა უზრუნველყოს შალვა თადუმაძის დიპლომის ნამდვილობის გადამოწმება, ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ პარლამენტი თადუმაძის ქმედებაში დანაშაულის ნიშნებს დაინახავს, კონსტიტუციის 48-ე მუხლის საფუძველზე, პარლამენტმა უნდა დაიწყოს იმპიჩმენტის პროცედურა.

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary responds to the discussion about the authenticity of Shalva Tadumadze's diploma, the acting Prosecutor General. On October 9, Prosecutor General Shalva Tadumadze appeared before the Parliamentary Committee on Legal Affairs as a candidate judge for the Supreme Court. At the hearing, the validity of his diploma captured the attention of lawmakers as well as the general public.
At the sitting of the Parliamentary Committee on Legal Affairs, the Chief Prosecutor noted that the year of his admission to the university was not properly indicated in his diploma, as the educational institution did not exist at all in 1993. Therefore, it is clear that Shalva Tadumadze could not have started his studies in 1993, which accentuates the suspicion that the document may contain false data.
According to Article 362 of the Criminal Code of Georgia, not only making, purchasing or selling but also using forged identity cards or other official documents shall be a punishable act. Thus, the issue goes beyond the scope of an ordinary political discussion and professional competence of the candidate and acquires the legal dimension.
During the committee meeting, Shalva Tadumadze explained that he graduated from the university in 1998 as an extern student in line with the amendment introduced to the Law of Georgia “On Education” in 1997, and the educational institution indicated this information in the diploma by changing the year of his enrollment to 1993. Despite the explanation provided, it is unclear why the school indicated 1993 as the year of the admission when, at that time, the institution was not registered at all and did not specify in the diploma that the graduate took the degree without attending the classes, i.e. as an extern.
It is noteworthy that the diplomas of several other candidates raised questions about their compatibility with the law and the Parliamentary Committee on Legal Affairs asked them, including Shalva Tadumadze, to submit prior to the voting information on their diplomas of higher education, which would confirm that the document was issued in accordance with the legal requirements.
According to the law, higher legal education is a necessary prerequisite not only for the judiciary of the Supreme Court but also for the exercise of the prosecutor‘s powers, therefore, the lack of appropriate education shall render the Prosecutor General incompetent. This may cause serious legal implications regarding any actions performed by the Prosecutor General.
Apart from legal consequences, the case may severely affect public confidence in state institutions. Where the position of the Prosecutor General may be held by a person who fails to comply with the requirements of the law and the position can be taken based on a forged document, the reputation of the entire institute of the Prosecutor’s Office is damaged irreparably.
Consequently, we believe that:
- A comprehensive investigation should be conducted into the authenticity of the diploma of the Prosecutor General to provide convincing answers to legitimate questions concerning its validity and alleged use of a forged official document;
- The Parliament should not put to vote the candidacy of Shalva Tadumadze for the Supreme Court until all of the above-mentioned procedures are finalized and all questions regarding the diploma are answered;
- The Parliament should examine the authenticity of Shalva Tadumadze's diploma in accordance with the procedures prescribed by law, and in case the Parliament discovers any signs of crime in the actions of Tadumadze, it should initiate an impeachment procedure against the Prosecutor General under Article 48 of the Constitution of Georgia.