კვლევის- „სავალდებულო გენდერული კვოტა საპარლამენტო არჩევნებისას ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში“ პრეზენტაცია
თარიღი: 5 დეკ 2019
2019 წლის 5 დეკემბერს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ კვლევის- „სავალდებულო გენდერული კვოტა საპარლამენტო არჩევნებისას ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში“ პრეზენტაცია გამართა. პრეზენტაციაზე განხილული იყო ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მაგალითები, სადაც საკანონმდებლო ორგანოს არჩევნებისას ეროვნულ დონეზე იყენებენ სავალდებულო გენდერულ კვოტირებას.
დღესდღეობით ქალები მსოფლიო პარლამენტის წევრთა დაახლოებით 20%-ს შეადგენენ, ხოლო საქართველოს პარლამენტში ეს მაჩვენებელი 14%-ია. ამ დაბალი მაჩვენებლის გათვალისწინებით, აუცილებელია, რომ გენდერული ბალანსის მისაღწევად სახელმწიფოებმა უფრო ეფექტიანი ნაბიჯები გადადგან. ქალების პოლიტიკური წარმომადგენლობის უზრუნველყოფის ერთ-ერთ მექანიზმად სავალდებულო გენდერული კვოტა მოაზრება.
სავალდებულო გენდერული კვოტირება ეფექტიანი მექანიზმია გენდერული უთანასწორობის სწრაფად აღმოსაფხვრელად. მისი არსებობის პირობებში იცვლება მხოლოდ კაცების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პრაქტიკა, იზრდება შესაბამის პოზიციებზე კვალიციფიცური ქალების დასახელების შესაძლებლობა და შესაბამისად, ქალების პოლიტიკური წარმომადგენლობა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ სხვადასხვა საარჩევნო სისტემის პირობებში კვოტა განსხვავებულად მოქმედებს. ის ადვილად ერგება ხმების მანდატებში გარდასახვის პროპორციულ წესს და იმ ქვეყნების უმეტესობაში, სადაც მაღალია ქალთა მონაწილეობა, სწორედ ასეთი საარჩევნო სისტემა აქვთ.
ჩვენ შევისწავლეთ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების კანონმდებლობა და პრაქტიკა, რათა გვენახა, თუ როგორ შეძლეს მათ საკანონმდებლო ორგანოში ქალთა წარმომადგენლობის ზრდა და რა რეფორმები განახორციელეს ამისთვის. ასევე, გვენახა, თუ რომელი საარჩევნო სისტემების პირობებში არის შესაძლებელი უკეთესი გენდერული ბალანსის მიღწევა.
კვლევამ აჩვენა, რომ ევროკავშირის 28 ქვეყნიდან სავალდებულო გენდერული კვოტირება საპარლამენტო არჩევნებისას 10 ქვეყანაში გამოიყენება. აქედან პირველი 6 ასევე იყენებს ერთიან პროპორციულ საარჩევნო სისტემას (List PR).
კვლევის განხორციელება შესაძლებელი გახდა პროექტის - „თავისუფალი, სამართლიანი და თანასწორი საარჩევნო - პოლიტიკური ციკლი 2019-2022 წლებში“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ.

PRESENTATION OF THE RESEARCH - "MANDATORY GENDER QUOTA IN THE EU MEMBER STATES DURING THE PARLIAMENTARY ELECTIONS"
Date: 5 Dec 2019
On December 5, 2019, the Georgian Young Lawyers' Association made a presentation of its research - "Mandatory Gender Quota in the EU Member States during the Parliamentary Elections". Examples of EU member states, where mandatory gender quotas are used at the national level during elections of the legislative body was discussed at the presentation.
Today women make up about 20% of the total number of members of the world parliament, while the rate in the Georgian Parliament is 14%. Given this low rate, states must take more effective steps to achieve gender balance. One of the mechanisms for ensuring the political representation of women is considered mandatory gender quota.
Mandatory gender quota is an effective mechanism to eliminate gender inequality quickly. In its existence, only men's decision-making practice changes, the ability to name qualified women in relevant positions and therefore women's political representation increases. It should also take into account that under different electoral systems the quota operates differently. It easily fits into the proportional system of conversion votes into mandates and in most countries where women's participation is high, such an electoral system is in place.
We studied the laws and practices of the EU member states to see how they were able to increase women's representation in the legislative body and what reforms they had implemented. We also saw in which election systems better gender balance can be achieved.
The research shows that during the parliamentary elections from the 28 EU member states mandatory gender quotas are used in 10 countries. The first 6 countries also use the unified proportional electoral system (List PR).
The research was made in the framework of the project "Free, Fair and Equal Election - Political Cycle in 2019-2022" supported by the United States Agency for International Development (USAID).