მედიაკოალიცია ჟურნალისტ ვახო სანაიაზე და მის ოჯახზე თავდასხმის ფაქტს ეხმიანება
2021 წლის 25 თებერვალს ტვ ფორმულას ჟურნალისტ ვახო სანაიას და მის ოჯახის წევრებს თავს დაესხნენ უცნობი პირები. მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით ჟურნალისტი ყვება: „პირდაპირ აგრესია ჰქონდათ ჩემმიმართ, როგორც მედიის წარმომადგენლის, მიცნეს და ამის შემდეგ დაიწყეს პროვოცირება. დაიწყესგინება ჩვენ მიმართ, ტვ პირველის მიმართ, საერთოდ ტელევიზიების მიმართ ჰქონდათ აგრესია. ვფიქრობ, რომ ეს არის ასახვა იმის, რა პროპაგანდასაც ეწევიან კრიტიკული არხების მიმართ, ოღონდ უკვე ფიზიკურისახით გადმოვიდა ჩვენზე, ჩვენს ოჯახზე"
კოალიციის წევრი ორგანიზაციები მივიჩნევთ რომ ჟურნალისტ ვახო სანაიასა და მის ოჯახზე თავდასხმა წარმოადგენს კრიტიკული მედიის მიმართ მმართველი პარტიის აგრესიული დამოკიდებულების სამწუხარო შედეგს.
ჩვენ არაერთხელ გამოვთქვით შეშფოთება „ქართული ოცნების“ წევრების რიტორიკის გამო, რომლითაც საქართველოში იქმნება ტოქსიკური გარემო მედიაორგანიზაციებისა და ჟურნალისტების თავისუფალი მუშაობისათვის. მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ ჟურნალისტების პოლიტიკურ ოპონენტებად გამოცხადება და მათ მიმართ სიძულვილის ენის გამოყენება ახალისებს ისედაც პოლარიზებული საზოგადოების ნაწილს, რომ თავს დაესხან ჟურნალისტებს სიტყვიერად ან ხელი შეუშალონ პროფესიულ საქმიანობაში.
ამასთან ერთად, დღემდე გამოუძიებელია ჟურნალისტთა წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინა პერიოდში თუ უშუალოდ არჩევნების დღეს ჟურნალისტებზე თავდასხმისათვის არც ერთი პირი არ არის პასუხისგებაში მიცემული, თუმცა გამოძიება დაწყებულია. წლის განმავლობაში არა ერთი სიტყვიერი მუქარის ფაქტი დარჩა რეაგირების გარეშე. დაუსჯელობა კი ხელს უწყობს ძალადობის წახალისებას.
- მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს სწრაფი და დროული რეაგირება მოახდინონ ვახო სანაიასა და მის ოჯახზე თავდასხმის ფაქტთან დაკავშირებით.
- მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას უარი თქვას აგრესიულ დამოკიდებულებაზე მედიის მიმართ.
- მოვუწოდებთ საერთაშორისო პარტნიორებს განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ ქართული მედიის წარმომადგენლებზე სიტყვიერი თუ ფიზიკური თავდასხმების ფაქტებს.

Media Advocacy Coalition Responds to the Attack on Journalist Vakho Sanaia and His Family Members
On February 25, 2021, TV Formula journalist Vakho Sanaia and his family members were attacked by unknown individuals. According to the journalist: “Attackers were openly hostile towards me as a media representative, they recognized me and started provoking me. They started swearing at us, at TV Pirveli, they were aggressive towards the TVs in general. I think this is a reflection of the propaganda that is conducted against the critical TV channels, but it has already become physical and extended on us, on our family.”
Coalition member organizations believe that the attack on journalist Vakho Sanaia and his family is a sad consequence of the ruling party's aggressive attitude towards critical media. We have repeatedly expressed our concern over the rhetoric of the members of Georgian Dream, which creates a toxic environment in Georgia for the free work of media organizations and journalists. Our society is heavily polarized and the hate speech used by high-ranking officials against media and labeling of journalists as political opponents, encourage part of the society to verbally attack media representatives or obstruct their professional activities.
At the same time, crimes committed against journalists are largely unpunished. Even if investigations were launched, no one has been charged for physical attacks against journalists in the run-up to the 2020 parliamentary elections or directly on the Election Day. Impunity encourages violence as numerous cases of verbal threats have gone unanswered over the years.
• We call on the law enforcement agencies to react in a quick and timely manner to the attack on Vakho Sanaia and his family.
• We call on the ruling party to refrain from aggressive attitude towards the media.
• We call on international partners to pay special attention to the facts of verbal or physical attacks on the representatives of the Georgian media.