მოხმარებისათვის გამოუსადეგარი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვისათვის მსჯავრდებულებს განაჩენის გადასინჯვის მოთხოვნა შეუძლიათ
თარიღი: 5 ივნ 2020
2020 წლის 4 ივნისს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად სცნო სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ის ნორმატიული შინაარსი, რომლითაც შესაძლებელი იყო მოხმარებისათვის გამოუსადეგარი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვისათვის ხუთიდან რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, თუ რა ოდენობის ნარკოტიკული საშუალებაა მოსახმარად გამოსადეგი, ყოველ კონკრეტულ ნარკოტიკულ ნივთიერებასთან მიმართებით, სისხლის სამართლის საქმის განმხილველმა სასამართლომ უნდა შეაფასოს.
საკონსტიტუციო სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, ახლად გამოვლენილ გარემოებათა გამო, მსგავს საქმეებზე მიღებული განაჩენების გადასინჯვა გახდა შესაძლებელი.
თუ კონკრეტული პირი მსჯავრდებულია იმ ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვისთვის, რომელიც მოხმარებისთვის გამოუსადეგარია, მისი განაჩენი, შესაბამისი შუამდგომლობის საფუძველზე, განსჯადობის მიხედვით სააპელაციო სასამართლომ უნდა გადასინჯოს.
შუამდგომლობას უნდა ერთოდეს:
- გამამტყუნებელი განაჩენი, რომლითაც მსჯავრდებულია პირი;
- ექსპერტიზის დასკვნა, რომლის საფუძველზეც კონკრეტული ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვის გამო გასამართლდა აღნიშნული პირი და ვერ დადგინდა ნარკოტიკული საშუალების ოდენობა;
- ახალი ექსპერტიზის დასკვნა, რომლითაც დადასტურებულია, რომ განაჩენის მიღების დროისთვის ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისთვის განსაზღვრული ოდენობა არის გამოუსადეგარი და უვარგისი მოხმარებისთვის, თუ განაჩენის მიღების დროისთვის არსებული ექსპერტიზის დასკვნით დადგენილია ნარკოტიკული საშუალების ოდენობა.

Convicts can request a review of their conviction on the purchase and storage of narcotic drugs with inappropriate quantities for consumption
Date: 5 Jun 2020
On June 4th, 2020, the Constitutional Court declared unconstitutional the normative content of Article 260, Part 3 of the Criminal Code, which allowed imprisonment for the purchase and storage of unsuitable quantities of drugs for consumption for a term of five to eight years.
According to the Constitutional Court, the quantities of narcotic drugs suitable for consumption for each specific narcotic drug should be assessed by a court considering a criminal case.
Based on the Judgment of the Constitutional Court, due to the newly revealed circumstances, it became possible to review the conviction in similar cases.
If a particular person has been convicted of the purchase or storage of quantities of narcotic drugs that are unsuitable for consumption, his conviction, based on the relevant petition, shall be reviewed by the Court of Appeals according to the jurisdiction.
The petition must be accompanied by:
- A conviction by which a person is convicted;
- The conclusion of the examination (expert opinion), on the basis of which the mentioned person was convicted due to the purchase and storage of a specific narcotic drug and the quantities of the narcotic drug could not be determined;
- The conclusion of the new examination (expert opinion), which confirms that the quantities specified for the illegal purchase and storage of a narcotic drug at the time of sentencing are unsuitable and inappropriate for consumption if the amount of the narcotic drugs has been determined by the conclusion of the examination at the time of the sentencing.