მოქალაქის ჭაში ჩავარდნის გამო მერიას ზიანის ანაზღაურება დაეკისრა
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2016 წლის 25 თებერვლის გადაწყვეტილებით, მოსარჩელის მოთხოვნა მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა. კერძოდ, მოპასუხეებს, შპს „თბილსერვის ჯგუფსა“ და ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიას სოლიდარულად დაეკისრათ მოქალაქისათვის მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება. თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში დარჩა უზენაესი სასამართლოს 2018 წლის 11 ივლისის განჩინებით.
2014 წლის 1 ივლისს, მოსარჩელე, ღამის საათებში, 5-6 მეტრის სიმაღლიდან ჩავარდა ქ. თბილისში არსებულ ერთ-ერთ საკანალიზაციო ჭაში (წყალარინში), სადაც 18 საათის განმავლობაში იმყოფებოდა. მოქალაქის ჭაში ჩავარდნა გამოიწვია ჭის თავსახურის დაზიანებამ. საფრთხის არსებობის შესახებ ჭასთან არ იყო განთავსებული რაიმე ტიპის აღნიშვნა, რაც დაზარალებულს აფიქრებინებდა საფრთხის შესახებ. შემთხვევის შედეგად მოქალაქეს ჩაუტარდა ქირურგიული ჩარევა და გრძელვადიანი სამედიცინო მკურნალობა.
მოპასუხეების მტკიცებით, მოსარჩელე არ მოძრაობდა ფეხით მოსიარულეთათვის განკუთვნილ ტერიტორიაზე, ჭა იყო დახურული, ასევე არ მიმდინარეობდა ჭის რემონტი ან რეაბილიტაცია, შესაბამისად, ჭასთან არ ყოფილა გამაფრთხილებელი ნიშნების საჭიროება. ამასთან, ქ. თბილისში არის 30 000-მდე ჭა და მათი ყოველდღიური კონტროლი შეუძლებელია ადმინისტრაციული ორგანოსთვის.
სასამართლომ არ გაიზიარა მოპასუხეების არგუმენტები და მიიჩნია, რომ არსებობდა მათთვის პასუხისმგებლობის დაკისრების წინაპირობები. კერძოდ, ქ. თბილისში განთავსებული სანიაღვრე და სადრენაჟე ქსელების მოვლა-პატრონობაზე (ექსპლუატაციაზე) მუნიციპალიტეტის მერია ყოველწლიურად ატარებს ტენდერს და გამარჯვებულ კომპანიასთან დებს ხელშეკრულებას. 2014 წლიდან შპს „თბილსერვის ჯგუფი“ მერიასთან დადებული ხელშეკრულების საფუძველზე ასრულებდა სანიაღვრე და სადრენაჟე ქსელების მოვლა-პატრონობაზე ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოებს. 2015 წელსაც, იგივე სამუშაოებს ასრულებდა აღნიშნული კომპანია.
სასამართლოს მოსაზრებით, განსახილველ შემთხვევაში სახეზეა ზიანი, რომელიც გამოხატულია მოსარჩელის ჯანმრთელობისათვის ვნების მიყენებაში, ხოლო მართლსაწინააღმდეგო ქმედება კი, გამოხატულია მოპასუხე მხარეების უმოქმედობაში. კერძოდ, შპს „თბილსერვის ჯგუფის“ ვალდებულებას წარმოადგენდა ზემოთ აღნიშნული ჭის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამავალი სანიაღვრე ჭების შეკეთება, ახალი ჭის მოწმობა, დაზიანებული კოლექტორის შეკეთება, სანიაღვრე სისტემის შესაბამის გამართულ და მოწესრიგებულ მდგომარეობაში მოყვანა ან გამაფრთხილებელი ნიშნების განთავსება, რასაც კონკრეტულ შემთხვევაში არ ჰქონია ადგილი. ამასთანავე, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ვალდებულებას წარმოადგენდა განეხორციელებინა ტექნიკური კონტროლი ან/და შეემოწმებინა შპს „თბილსერვის ჯგუფის“ მიერ გაწეული მომსახურეობა, რაც არაჯეროვნად შესრულდა მოპასუხეების მხრიდან.

THE TBILISI CITY HALL WAS IMPOSED TO REIMBURSE DAMAGES DUE TO FALLING OF THE CITIZEN IN THE WELL
By the decision of the Tbilisi City Court on February 25, 2016, the plaintiff’s claim was partially satisfied with regard to reimburse material and moral damage. Specifically, respondents, Tbilservice Group Ltd and Tbilisi City Hall were solidary imposed to reimburse a material and moral damage to a citizen. The decision of the Tbilisi City Court remained in force by the verdict of the Supreme Court of July 11, 2018.
On July 1, 2014, the plaintiff fell from 5-6 meters in one of the sewage pools in Tbilisi, where he was remained during 18 hours. Citizen's falling into the well was caused by a damaged lid of the well. There was no indication of the danger near the well that would worn the victim about the danger. As a result of the accident the citizen was underwent surgical intervention and long-term medical treatment.
The respondents claimed that the applicant was not moving on the pedestrian area, the well was closed and there was no repair or rehabilitation works of the well at all, so there was no need for warning signs. In addition, in Tbilisi there are about 30 000 wells and their daily control is impossible for the administrative body.
The Court did not accept the defendants' arguments and found that there were preconditions for their liability. In particular The Municipality City Hall annually carries out a tender on the maintenance and exploitation of drainage networks in Tbilisi and concludes a contract with the winning company. Since 2014 Tbilservice Group Ltd has been implementing the works for the maintenance of drainage networks on the basis of the agreement signed with the City Hall. In 2015, the company had been performing the same works.
According to the Court, the case shows the damage to the plaintiff's health, and the unlawful action is expressed in the inaction of the respondents. In particular, the Tbilservice Group Ltd was responsible for repairing drainage wells located in the vicinity of the aforementioned well, checking new wells, repairing the damaged collector, keeping the drainage system in a proper condition and placing of the warning signs that were not fulfilled at all. In addition, the Tbilisi Municipality City Hall was responsible for technical control and/or inspection of the service provided by the Tbilservice Group Ltd, which was not implemented properly by the respondents.