მორიგი სასამართლო დავა საფრთხეს უქმნის რუსთავი 2-ის სარედაქციო დამოუკიდებლობას
თბილისის საქალაქო სასამართლოში შესული სარჩელის თანახმად, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის 9%-იანი წილის მფლობელი ნინო ნიჟარაძე ტელეკომპანიის დირექტორისა და მესაკუთრეებისგან 26 მილიონი ლარის გადახდას ითხოვს.
ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გარშემო 2015 წლიდან განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით ლეგიტიმურ კითხვები ჩნდება ამ პროცესის მიმართაც.
რუსთავი 2, ერთ-ერთი გავლენიანი და ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მაუწყებელი, უკვე წლებია დგას სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლის საფრთხის წინაშე. იმისდა მიუხედავად, თუ ვინ რამდენად იზიარებს რუსთავი 2-ის სარედაქციო პოლიტიკას, პლურალისტური მედია გარემოს შენარჩუნებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კრიტიკული და მრავალფეროვანი მედია პლატფორმების არსებობა.
მორიგი სასამართლო დავა არა მარტო მაუწყებლის მუშაობას აფერხებს, არამედ საფრთხეს უქმნის მედიაპლურალიზმს და თავისუფალ მედიაგარემოს ჩვენს ქვეყანაში. რუსთავი 2-ის სარედაქციო პოლიტიკის შესაძლო ცვლილებას უდავოდ უარყოფითი გავლენა ექნება 2020 წლამდე წინასაარჩევნო გარემოზე და მთლიანად დემოკრატიულ პროცესზე.
ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო პერიოდში რუსთავი 2-ის გარდა, სხვა მედია საშუალებების მიმართ, ტვ პირველი, იბერია TV და აჭარის ტელევიზია, არაერთი პროცესი განვითარდა, რომელიც კითხვებს აჩენს მედიის დამოუკიდებლობაში ხელისუფლების შესაძლო ჩარევასთან დაკავშირებით. ეს საკითხები კი უარყოფითად აისახება ყველა საერთაშორისო ანგარიშში, რომელიც აფასებს მედიის მდგომარეობას და დემოკრატიის განვითარებას საქართველოში. საქართველოსთვის, როგორც გარდამავალი დემოკრატიის ქვეყნისთვის, უაღრესად მნიშვნელოვანია სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების მაღალი სტანდარტის შენარჩუნება, რაც პლურალისტური მედია გარემოს შენარჩუნების გარეშე ვერ მოხერხდება.

Another court dispute threatens the editorial independence of Rustavi 2
According to the lawsuit filed with Tbilisi City Court, Nino Nizharadze, the owner of 9% shares of Rustavi 2, demands 26 million GEL from the Director and the owners of the TV Company.
If taken into consideration the events that have developed around Rustavi 2 since 2015, legitimate questions arise regarding the above complaint.
Rustavi 2, one of the influential and critical broadcasters, has been facing the threat of editorial policy change for years. Irrespective of the fact who and to what extent shares the editorial policy of Rustavi 2, the existence of critical and diverse media platforms is vital for maintaining the pluralistic media environment.
The court dispute will not only hinder the work of the broadcaster, but also threaten media pluralism and free media environment in our country. The possible change of the editorial policy of Rustavi 2 will undoubtedly affect the 2020 pre-election environment and democracy in general.
It is noteworthy that in recent years, a number of processes have developed concerning other media outlets, such as TV Pirveli, Iberia TV and Adjara Television, which raises doubts about an alleged interference of the government with media independence. These issues will be indeed reflected negatively in all international reports that assess the state of media and democracy development in Georgia. For Georgia, the State of transitional democracy, it is of utmost importance to maintain a high standard of freedom of speech and expression, which cannot be achieved without the pluralistic media environment.