მოსაზრებები საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს საარჩევნო კოდექსში“ შესატან ცვლილებებზე
საქართველოს პარლამენტში საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ წარდგენილია ცვლილებათა პაკეტი, რომლის თანახმადაც ცვლილებები შედის საქართველოს ორგანულ კანონებში - „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“, „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ და „საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი.“ ცვლილებათა პროექტის ავტორის მოსაზრებით, აღნიშნული ცვლილებების მიღება, უზრუნველყოფს საარჩევნო კოდექსის ნორმების დახვეწას, მასში არსებული ხარვეზების აღმოფხვრას და ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურის გამარტივებას.
მიგვაჩნია, რომ პროექტით გათვალისწინებული გარკვეული ცვლილებები გააუმჯობესებს საარჩევნო ნორმებს. ასეთ ცვლილებებს განეკუთვნება, მაგალითად: არჩევნებში მონაწილეთა ხმების ცნების დაკონკრეტება, საარჩევნო პროცედურების საწყისი ვადის განსაზღვრა, საარჩევნო სიებისა და ოლქების შექმნის გამო არასაარჩევნო პერიოდში არასამთავრობო ორგანიზაციისთვის გასაჩივრების უფლების დაზუსტება, არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების რეგისტრაციის პროცედურის გამარტივება, საარჩევნო სუბიექტის წარმომადგენლად პირის დანიშვნის წრის დაზუსტება, ამომრჩეველთა საინიციატივო ჯგუფის წევრობის შესახებ დამაზუსტებელი რეგულაციები და სხვ.
თუმცა, ამასთან პროექტში წარმოდგენილი რიგი ცვლილებებისა არ შეესაბამება პროექტის განმარტებით ბარათში გაცხადებულ მიზანს და შესაძლოა უარყოფითად აისახოს საარჩევნო გარემოზე. მაგალითად ცვლილებები, რომლის თანახმად, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლობებში ყოფნა წინასაარჩევნო აგიტაციად აღარ მიიჩნევა; ცვლილებები, რომლის მიღების შემთხვევაში იზრდება კანონდამრღვევ კომისიის წევრთა საარჩევნო ადმინისტრაციის სისტემაში დასაქმების პერსპექტივა და სხვ.
აღნიშნულ ცვლილებებთან დაკავშირებით წარმოგიდგენთ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებისა და საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს ერთობლივ მოსაზრებებს.

Opinion on Pending Amendments to the Organic Law of Georgia - “Election Code of Georgia”
The Central Election Commission (CEC) has proposed a package of amendments to the Parliament of Georgia introducing changes in the organic laws of Georgia - the Election Code of Georgia, the Law on Political Associations of Citizens, and the Local Self-Government Code of Georgia. According to the author of the package, if adopted the amendments will improve norms of the Election Code, remedy its flaws and simplify some electoral procedures.
We believe that some amendments contained by the bill will improve electoral norms, including, for instance, amendments that define the notion of votes cast during an election, determine the time when electoral procedures should begin, specify the right of non-governmental organizations to lodge appeals in the non-electoral period concerning electoral lists and setting up of electoral districts, simplify registration procedure for nongovernmental and media organizations, specify the group of individuals that may be appointed as representatives of an electoral subject, specify regulations on membership of voters initiative groups, and more.
At the same time, many of the proposed amendments are not responsive to the goal declared in the explanatory note of the bill and may negatively effect the electoral environment. These amendments include, for instance, amendments indicating that presence in representations of political parties will no longer be considered canvassing; amendments that, if adopted, will increase chances of employing a commission member, who has previously committed a violation, in the electoral administration system and more.
We present to you a joint opinion of the Georgian young Lawyers’ Association, the International Society for Fair elections and Democracy, and Transparency International – Georgia about the pending amendments.