მოვითხოვთ დაუყოვნებლივ რეაგირებას ტყიბულის შახტის შემთხვევასთან დაკავშირებით პარლამენტის და მთავრობის მხრიდან
თარიღი: 18 აპრ 2018
მივმართავთ საქართველოს მთავრობას და საქართველოს პარლამენტს დაუყოვნებლივ მიიღონ კონკრეტული ზომები ტყიბულის შახტებში და მსგავსი რისკის მქონე საწარმოებში შრომის უსაფრთხოების მდგომარეობის მყისიერი და უპირობო გარდაქმნისათვის. მათ უნდა აიღონ პასუხისმგებლობა უმძიმეს მდგომარეობაში მყოფი დასაქმებულებისა და მათი ოჯახების სოციალურ კეთილდღეობაზე.
ტყიბულში 5 აპრილს მომხდარმა საწარმოო შემთხვევამ, რომელმაც ექვსი მეშახტის დაღუპვა და სამი მათგანის დაშავება გამოიწვია, ცხადი გახადა სახელმწიფოს მხრიდან უკანასკნელ დროს გადადმული ნაბიჯების არაეფექტურობა და არსებული პოლიტიკის უუნარობა რეალურად დააზღვიოს ის რისკები, რაც დასაქმებულების დაღუპვას და დასახიჩრებას იწვევს. სახელმწიფოს პოლიტიკა კი, ვერ უზრუნველყოფს ადამიანების მინიმალურ სოციალურ დაცულობას.
აღსანიშნავია, რომ მთავრობის მიერ „შრომის უსაფრთხოების კანონის“ ინიცირება 2017 წელს სწორედ ტყიბულის შახტში 4 მეშახტის დაღუპვის საპასუხოდ განხორციელდა. არსებული მდგომარეობა ცალსახად მიუთითებდა კანონის უმოკლეს ვადებში მიღების საჭიროებაზე. ამის მიუხედავად, კანონპროექტის განხილვა თითქმის ერთი წლის მანძილზე გაჭიანურდა, რისი მიზეზი საქართველოს ეკონომიკური გუნდის პოზიციონირება გახდა. კანონპროექტის განხილვების პერიოდში მხოლოდ ტყიბულის შახტებში უკანასკნელი 11 თვის მანძილზე 11 დასაქმებული დაიღუპა, ხოლო ქვეყნის მასშტაბით 2017 წლის მანძილზე 47 დასაქმებული დაიღუპა და 106 დაშავდა.[1]
გაჭიანურებული პროცესის შედეგად მიღებული „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ კანონი არაერთი ხარვეზით ხასიათდება. ის ვერ უპასუხებს იმ მნიშვნელოვან გამოწვევებს, რის წინაშეც დგანან ტყიბულის შახტებში, ჭიათურის მაღაროებსა თუ სხვა მძიმე დასაქმების ადგილებში მომუშავე ადამიანები. უფრო მეტიც, კანონი სრულად ძალაში მისი მიღებიდან ექვსი თვის შემდეგ შევა, რაც კვლავ უკონტროლოს და დაუცველს ხდის დღესდღეობით სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის რისკის პირობებში დასაქმებულ მშრომელებს. ეს გარემოება სახელმწიფოს უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საგანგებო რეჟიმის შექმნის აუცილებლობის წინაშე აყენებს.
ამასთან, სამთო მოპოვებით და გადამამუშავებელ ინდუსტრიებში დასაქმებული ადამიანებისათვის, ფიზიკური უსაფრთხოების გარდა, მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს არასათანადო ანაზღაურება, მინიმალური სოციალური დაცვის გარანტიების არქონა. ასევე, განსაკუთრებით მძიმეა მათი სამუშაო და საცხოვრებელი გარემო მაღალი დაბინძურების გამო, რაც მძიმედ აისახება მათ ჯანმრთელობასა და ყოველდღიურ ცხოვრებაზე. განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს მონო-წარმოების ქალაქები, სადაც მოსახლების ფინანსური დამოკიდებულება კონკრეტულ მომპოვებელ და გადამამუშავებელ საწარმოებზე განსაკუთრებით მაღალია. ქალაქებში დასაქმების სხვა შესაძლებლობის არარსებობა, აქ მცხოვრებ ადამიანებს არ უტოვებთ ალტერნატიული დასაქმების შესაძლებლობას გარდა მაღაროებში, შახტებსა თუ ოქროს მომპოვებელ საწარმოებში დასაქმებისა. ეს გარემოება კი, ასევე ხელს უწყობს მაღალ სოციალური კონტროლის შესაძლებლობებს.
მძიმე, მავნე და საშიშ პირობებიან სამუშაოებზე დასაქმებული ადამიანების მიმართ სახელმწიფოს არ გააჩნია სოციალური დაცვის სპეციალური რეჟიმი[2] რაც შესაძლებელს გახდიდა მათი მინიმალური კეთილდღეობის უზრუნველყოფას და დააკონპენსირებდა იმ ზიანს, რაც მძიმე, მავნე და საშიში ფაქტორებით გამოწვეულ ჯანმრთელობის მუდმივ დაზიანებასა და პროფესიული დაავადების განვითარებაში გამოიხატება.
მონო-წარმოების ქალაქების ალტერნატიული განვითარების ხედვის არქონა და მძიმე, მავნე და საშიშ პირობებიან სამუშაო ადგილებზე დასაქმებული ადამიანების განსაკუთრებულად მძიმე შრომის პირობების გაუთვალისწინებლობა სახელმწიფოს მხრიდან ნულოვან პასუხისმგებლობას ავლენს ამ ქალაქებისა და მისი მოსახლეობის მიმართ და მათ ფიზიკური გადარჩენისათვის ბრძოლაში ტოვებს, ყოველგვარი მხარდაჭერის გარეშე.
მივიჩნევთ, რომ სახელმწიფომ დაუყოვნებლივ უნდა გაიაზროს და აღიაროს მისი მნიშვნელოვანი როლი დასაქმებულთა და მათი ოჯახების ფიზიკური და სოციალური უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში და უსაფრთხოების კონტროლის სპეციალური ad hoc სისტემის შექმნითა და სოციალური დაცვის მინიმალური გარანტიების შემუშავებით უზრუნველყოს მათი მყისიერი საჭიროებების გადაჭრა.
რამდენადაც არსებული შრომისა და სოციალური უსაფრთხოების სისტემა მინიმალურადაც ვერ პასუხობს დასაქმებულთა და მათი ოჯახების მყისიერ რისკებსა და საფრთხეებს, მოვითხოვთ:
- სახელმწიფომ დაუყოვნებლივ მიიღოს ზომები ტყიბულის შახტებში დასაქმებულთა უსაფრთხოებისათვის. კერძოდ, მოვითხოვთ დროებით შეჩერდეს ტყიბულის შახტების ფუნქციონირება მის სრულ მოდერნიზაციამდე და ამ დროის განმავლობაში კომპანიამ და/ან სახელმწიფომ აიღონ დასაქმებულთა ხელფასების სრულად დაფარვის ვალდებულება. შეიქმნას სპეციალური კომისია შესაბამისი პასუხისმგებელი უწყებების, კომპანიის, დასაქმებულებისა და საერთაშორისო ექსპერტების მონაწილეობით, რომლებიც შეისწვალიან შახტებში არსებულ მდგომარეობას და შექმნიან მისი მოდერნიზაციის ტექნიკურ და ფინანსურ გეგმას;
- სახელმწიფომ უზრუნველყოს მძიმე, მავნე და საშიშპირობებიან სამუშაოებზე დასაქმებულთა დამატებითი სოციალური უზრუნველყოფის სისტემის შემუშავება, რაც აღიარებს მძიმე, მავნე და საშიში ფაქტორებში მუშაობის ზეგავლენას დასაქმებულთა ჯანმრთლობაზე და უზრუნველყოფს მის კომპენსირებას. მათ შორის, მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფომ განიხილოს საპენსიო ასაკის დაწევისა და საპენსიო სისტემაში დასაქმების სპეციფიკის გათვალისწინების, საშემოსავლო გადასახადისაგან გათავისუფლების, სამუშაო პროცესში დაშავებულთათვის შესაბამისი საკომპენსაციო სისტემის შექმნის საკითხები და სხვა;
- სახელმწიფომ დაუყოვნებლივ შეიმუშავოს ტყიბულის და სხვა მონო წარმოების ქალაქების ეკონომიკური განვითარების ალტერნატიული ხედვა, რაც შესაძლებელს გახდის ამ ქალაქებში ეკონომიკური აქტივობის დივერსიფიკაციას და გააჩენს დასაქმებისა და ქალაქების განვითარების ახალ და მდგრად შესაძლებლობებს.
კონსტიტუციის 42-ე მუხლი;
შენ დემოკრატიისთვის (YFD);
ახალგაზრდა სოციალისტები (YSG);
საქართველოს პროგრესული ფორუმი (GPF);
ანალიტიკური პლატფრომა European.ge;
აუდიტორია 115.
[1] შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ოფიციალური ინფორმაციით 2016 წელს დაფიქსირდა შრომის უსაფრთხოების წესების დარღვევის 143 შემთხვევა, რომელმაც ადაიანის დაღუპვა ან დაშავება გამოიწვია, ხოლო 2017 წელს ამგვარი შემთხვევის რიცხვმა 153 ს მიაღწია. https://emc.org.ge/ka/products/2017-tslis-ganmavlobashi-satsarmoo-shemtkhvevebis-shedegad-dashavebulta-raodenoba-gaizarda;
[2] გამონაკლისია დამატებითი 10 დღიანი საშვებულებო პერიოდი მძიმე, მავნე და საშიშპირობების სამუშოებზე დასაქმებულთათვის

We Demand that Parliament and Government Take Immediate Action in Response to Tkibuli Mine Accident
We call on the Government of Georgia and the Parliament of Georgia to take immediate concrete measures for instant and unconditional transformation of the safety situation in Tkibuli mineshafts and other industries associated with similar risks. They should take responsibility for social wellbeing of workers and their families, who are in a grave situation.
The industrial accident that occurred in Tkibuli on April 5, killing 6 miners and injuring three clearly shows the ineffectiveness of steps made recently by the state and failure of current policy to provide meaningful insurance against risks that result in killing and maiming of workers. The state’s policy cannot guarantee minimum social protection for workers.
The government initiated the Law on Labor Safety in response to the death of four miners in Tkibuli mineshaft in 2017. Although existing situation clearly showed the need to adopt the law in the shortest time possible, discussions about the law were dragged on for nearly a year owing to the position of the government’s economic team. While the bill was discussed, 11 workers were killed in Tkibuli mineshafts alone in the last 11 months and 47 workers were killed and 106 were injured nationwide in 2017. [1]
The Law on Labor Safety adopted following the delayed process has numerous flaws. It fails to address the important challenges faced by workers in Tkibuli or Chiatura mines and in other hazardous occupations. Moreover, the law will not become fully effective until 6 months after its adoption, meaning that workers in hazardous occupations who put their life and health at risk remain beyond control and protection. This warrants creation of a special regime by the state to ensure occupational safety.
Inadequate compensation and lack of basic guarantees for social protection is another important problem that workers of mining and mineral processing industries face, in addition to the lack of physical safety. They live and work in grave conditions created by pollution, which has adverse effect on their health and everyday life. Mono-towns where local population primarily depends on certain mining and processing industries for income require particular attention. The fact that there are no other opportunities of employment in such towns drives locals to seek employment in mines, shafts or gold mining factories with no other alternative. This also contributes to opportunities of high social control.
The state has no special regime of social protection for workers in heavy, hazardous and dangerous occupations [2], to ensure their minimum wellbeing and compensate the harm manifested in constant damage of health as a result of heavy, hazardous and dangerous factors and development of occupational disease.
Lack of alternative vision for development of mono-towns and failure to consider the grave conditions that workers in heavy, hazardous and dangerous occupations are forced to endure is indicative of the state’s zero responsibility towards these towns and their populations, leaving them in their fight for physical survival without any support.
We believe that the state should immediately recognize and acknowledge its important role in provide physical and social safety for workers and their families and ensure immediate solution to their needs by creating an ad hoc system and minimum guarantees for social protection.
Since the existing occupational and social safety system fails to provide minimum response to risks and threats faced by workers and their employees, we demand the following:
- The state should take immediate measures to protect safety of workers of Tkibuli mineshafts. In particular, we demand temporary suspension of operation of Tkibuli mineshafts until they are fully modernized. During this time, the company and/or the state should undertake to fully cover salaries of the workers. Ad hoc commission should be set up with participation of responsible entities, the company, workers and international experts, to study the situation in mineshafts and create a technical and financial plan for modernization;
- The state should ensure development of a social security system for workers in heavy, dangerous and hazardous occupations, one that will recognize harmful effects of heavy, dangerous and hazardous work on individual’s health and ensure compensation of such effects. Among other things, the state should consider lowering the retirement age and reflecting nature of occupations in the pension system, providing income tax exemptions, creating a compensation system for workers that sustain injuries during working process, etc.;
- The state should immediately develop an alternative vision for economic development of Tkibuli and other mono-towns, to allow diversification of economic activity in these towns and create new and sustainable opportunities for employment and development.
You for Democracy (YFD)
Young Socialists (YSG)
Georgian Progressive Forum (GPF)
Analytical platform European.ge
Auditoria 115
[1] According to the official information provided by the Ministry of Internal Affairs, 143 instances of violation of occupational safety rules resulting in worker death and injury were found in 2016, while in 2017 number of such instances reached 153. https://emc.org.ge/ka/products/2017-tslis-ganmavlobashi-satsarmoo-shemtkhvevebis-shedegad-dashavebulta-raodenoba-gaizarda
[2] With the exception of a 10-day leave of absence for workers in heavy, hazardous and dangerous occupations