ხელმომწერი ორგანიზაციები მივმართავთ საქართველოს მთავრობას, საზოგადოებრივ მაუწყებელს, კერძო ტელევიზიებს ხელი შეუწყონ COVID 19 ვირუსთან და მის პრევენციასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გავრცელებას სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე და მიიღონ პოზიტიური ზომები სიძულვილის ენის და დისკრიმინაციული შინაარსის მქონე ინფორმაციის, მიდგომების გავრცელების პრევენციისთვის.
საქართველოში COVID 19 ვირუსის გავრცელების რისკების პრევენციისა და საზოგადოების ჯანმრთელობის დაცვის მიზნით, 21 მარტს ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა. 22 მარტს მარნეულის მუნიციპალიტეტში გამოვლენილი ბოლო დაინფიცირების შემთხვევის შემდეგ, მთავრობას უფრო მკაცრი შეზღუდვების დაწესება მოუწია და იმავე დღეს მარნეულის და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებში კარანტის რეჟიმი გამოცხადდა.
ქვემო ქართლის რეგიონში მოსახლეობის 51,3 % ეთნიკურად ქართველია, 41, 8 % - აზერბაიჯანელი, 5,1 % კი - სომეხი. მოსახლეობის 57. 7 % ცხოვრობს სასოფლო დასახლებაში, 42,5 % კი საქალაქო დასახლებაში. მარნეულში მოსახლეობის უმრავლესობას 83 % -ს ეთნიკურად აზერბაიჯანელები შეადგენენ. ბოლნისში მოსახლეობის 63,4 % ეთნიკურად აზერბაიჯანელია, 30, 9 % - ქართველი, 5 % კი - სომეხი. სამცხე-ჯავახეთში მოსახლეობის 50,5 % ეთნიკურად სომეხია, 48,3 % ქართველი. მოსახლეობის 34,1 % საქალაქო დასახლებაში, 65,9 % კი სასოფლო დასახლებაში ცხოვრობს. კახეთის რეგიონში მოსახლეობის 10,2 % ასევე აზერბაიჯანელები შეადგენენ. ეთნიკურად აზერბაიჯანელები განსაკუთრებით კონცენტრირებულად ცხოვრობენ გურჯაანში, ლაგოდეხში, თელავში.
სახელმწიფო განათლების სისტემაში ფუნდამენტური ჩავარდების გამო ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში ადგილობრივი თემების მიერ სახელმწიფო ენის ცოდნა მნიშვნელოვნად დაბალია. სხვადასხვა მონაცემით ის საშუალოდ 65 % აღწევს. ცხადია, უმაღლესი განათლების სისტემაში მიღებული პოზიტიური მექანიზმების შემდეგ, რეალობა იცვლება და განსაკუთრებით ახალ თაობაში სახელმწიფო ენის ცოდნის პრაქტიკა პოზიტიურია, თუმცა, მთლიანობაში სახელმწიფო ენის ცოდნის საკითხი სერიოზულ გამოწვევა რჩება.
ამ ფონზე სამწუხაროდ, ამ რეგიონებში არსებული ადგილობრივი თვითმმართველობები და სახლემწიფო უწყებები, სახელმწიფო ენის შესახებ კანონისა[1] და საერთაშორისო კონვენციების მოთხოვნების საპირისპიროდ[2], წლების განმავლობაში არ უზრუნველყოფენ ეთნიკური უმცირესობებისთვის გასაგებ ენაზე ადმინისტრაციული წარმოების პროცესის ორგანიზებას და პოლიტიკური და საჯარო პლარფორმების (საკრებულოს სხდომები, მერიაში საჯარო შეხვედრების, ოფიციალური ვებ გვერდებისა და სოციალური ქსელების შინაარსის თარგმნას) თარგმნას.[3]უმცირესობებისთვის თარგმანის სათანადო რესურსები არ არის უზრუნველყოფილი სერვისის მიმწოდებული სახელმწიფო ორგანოების ტერიტორიულ ორგანოებსა და ონლაინ პლატფორმებზე (112, 15 05 და ა.შ.).
აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობებისთვის ნაკლებად არის ხელმისაწვდომი საზოგადოებრივი მაუწყებლის და ასევე კერძო ტელეკომპანიების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია. საზოგადოებრივი მაუწყებელი ძირითადად ინტერნეტ პლატფორმაზე უზრუნველყოფს სიახლეების მოწოდებას უმცირესობების ენაზე, თუმცა იმის გამო, რომ რეგიონების დიდ ნაწილში ინტერნეტი არ არის ხელმისაწვდომი, ამ რესურსით მხოლოდ ვიწრო სეგმენტი სარგებლობს. კერძო ტელე კომპანიებს კი არ აქვთ უმცირესობების ენებზე ინფორმაციის მიწოდების პოზიტიური პრაქტიკა. სუსტია ადგილობრივი და რეგიონალური საჯარო თუ კერძო მედიების დაფარვაც. სოციალური კვლევებისა და ანალიზის ინსტიტუტის 2019 წლის კვლევის მიხედვით, სომეხი თემის მხოლოდ 21% და აზერბაიჯანელი თემის მხოლოდ 13% იღებს ინფორმაციას თითქმის ყოველდღიურად საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ. ნიშანდობლივია, რომ ინფორმაციის მიღების მაჩვენებლები განსაკუთრებით მცირდება მაღალ ასაკობრივ ჯგუფებში. აღსანიშნავია, რომ ქართულ ენაზე საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ ინფორმაციას აზერბაიჯანელი და სომეხი თემის (ცალ-ცალკე) მხოლოდ 29% იღებს.[4]
ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ინფორმაციაზე წვდომის შეზღუდულობა და სახელმწიფო უწყებებთან კომუნიკაციაში და ადმინისტრაციულ წარმოებაში არსებული სტრუქტურული ბარიერები აფერხებს ადგილობრივი თემების პოლიტიკურ მონაწილეობას და აღრმავეს მათ სოციალურ და კულტურულ იზოლაციას, გაუცხოებას და სოციალური მოწყვლადობას. ადამიანის უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციები წლების განმავლობაში კრიტიკულად ვუთითებთ სახელმწიფოს შექმნას ადგილობრივი თვითმმართველობის და ტერიტორიულ სახელმწიფო ორგანოებში ადმინისტრაციული წარმოების და სერვისების მიწოდებისთვის საჭრო თარგმანების ეფექტიანი რესურსები, თუმცა, სახელმწიფო რადიკალურად პოზიტიურ ნაბიჯებს არ დგამს.
ამ რეგიონებში მცხოვრები თემებისთვის ინფორმაციაზე და სოციალური სერვისებზე წვდომის შეზღუდულობა კრიტიკულად გამოჩნდა ვირუსის გავრცელების დონზე. სამწუხაროდ, თავის დროზე სახელმწიფომ აქტიური პოზიტიური ზომები ამ რეგიონებში ინფორმაციის გავრცელებისთვის და სოციალური დისტანციის პრაქტიკის პოპულარიზებისთვის არ მიიღო. შექმნილი კრიტიკილი ვითარება ამ მიდგომების შეცვლისა და დამატებითი პოზიტიური ზომების მიღების საჭიროებას აშკარად ქმნის.
აქვე უნდა გაესვას ხაზი, სოციალურ ქსელებში ვირუსის გავრცელების ბოლო შემთხვევასთან დაკავშირებული დისკრიმინაციული და სიძულვილის ენის შემცველი განცხადებების პრობელმას, რომელიც ვირუსის გავრცელებას კონკრეტული თემის კულტურას უკავშირებს და კონკრეტული ეთნიკური ჯგუფის მიმართ აშკარა სიძულვილს და მიუღებლობას გამოხატავს. ჩვენს საზოგადოებაში არსებული მაღალი ქსენოფობიური დამოკიდებულებების გათვალისწინებით, არსებითია, სახელმწიფოს წარმომადგენლებმა, პოლიტიკოსებმა და მედიამ თანასწორობის მხარდამჭერი პოზიტიური რიტორიკის შექმნას შეუწყონ ხელი.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ:
- უზრუნველყოს ვირუსის და მისი პრევენციის შესახებ ინფორმაციის გავრცელების კარგად ორგანიზებული კამპანია ეთნიკური უმცირესობებისთვის გასაგებ ენაზე, რომლის გავრცელებას ის საზოგადოებრივი მაუწყებლის და ასევე, კერძო ტელე-კომპანიების მხარდაჭერის გზით მოახდენს;
- უზრუნველყოს სახელმწიფო სერვისების მიმწოდებელ ყველა რელევანტურ უწყებებში და ონლაინ პლატფორმებში (112, 1505, Stopcov.ge, 116 001, და ა.შ) სომხურენოვანი და აზერბაიჯანულემოვანი კონსულტანტების დამატება და უმცირესობებისთვის მათთვის გასაგებ ენაზე ინფორმაციის მიწოდება;
- ვირუსთან, მის პრევენციასთან და საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებული ყველა მნიშვნელოვანი განცხადება მთავრობის და სხვა სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლების მხრიდან ასევე ითარგმნოს აზერბაიჯანულ და სომხურ ენაზე, როგორც ეს პრემიერ-მინისტრის გუშინდელი ბრიფინგის დროს ორგანიზდა;
- მთავრობის წევრებისა და სახელმწიფო წარმომადგელების საჯარო რიტორიკაში გამოჩნდეს თანასწორობის მხარდამჭერი ღია გზავნილები.
მარნეულის და ბოლნისის ადგილობრივ თვითმმართველობებს
- შეისწავლონ მათ მუნიციპალიტეტებში და განსაკუთრებით სოფლებში არსებული საჭიროებები ჯანდაცვის და სოციალური დაცვის სერვისებზე წვდომის კუთხით, გამოვლენილი ინფორმაციული საჭიროებების და ხარვეზების, მთავარობასთან გააძლიერონ ინფორმაციული და საგანმანათლებლო პოლიტიკის კოორდინაცია.
საზოგადოებრივ მაუწყებელს
- უზრუნველყოს ტელე ეთერში (და არა მხოლოდ ინტერნეტ პლატფორმებში) ვირუსთან, მის პრევენციასთან დაკავშირებული სოციალური რეკლამებისა და სხვა მნიშვნელოვანი შინაარსის აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე თარგმნა და გავრცელება;
- მიიღოს პოზიტიური ზომები თანასწორობის იდეის მხარდასაჭერად და ვირუსის გავრცელების პრობლემასთან დაკავშირებით შესაძლო დისკრიმინაციული და სიძულვილის ენის შემცველი განმარტებების და მიდგომების პრევენციისთვის.
კერძო ტელეკომპანიებს
- მათი მედია საშუალებების დაფარვის, გავლენების და სოციალური პასუხისმგებლობის გათვალისწინებით, უზრუნველყონ ვირუსთან და მის პრევენციასთან დაკავშირებული ინფორმაციის აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე უკვე შექმნილი მასალის აქტიური გავრცელება მათ ეთერებში

The signatory organizations address the Government of Georgia, Georgian Public Broadcaster and private media organizations to facilitate dissemination of information on Azerbaijani and Armenian languages on the COVID-19 virus and its prevention. We also call on them to take affirmative measures to prevent the spreading of hate motivated and discriminatory speeches and approaches.
On March 21, state of emergency was announced in Georgia for the prevention of COVID 19 virus extension and for protection of public health. Due to the identification of the last infection incident in the Marneuli Municipality on the 22nd of March, the government has to take more restrictive measures and declared a quarantine regime in the Marneuli and Bolnisi Municipalities.
51.3% of the population in Kvemo Kartli is ethnic Georgians, 41.8% is Azerbaijanis and 5.1% ethnic Armenian. 57.7% of the total population lives in villages and 42.3% in the urban areas of Kvemo Kartli.
The majority of the Marneuli population – 85% is ethnic Azerbaijanis. As for Bolnisi, 63.4% is Azerbaijanis, 30.9% is Georgian and 5% is Armenian. In Samtskhe Javakheti, 50.5% of the total population in Armenian and 48.3% is Georgian. 34.1% of the population lives in urban areas and 65.9% in the rural area. As for the Kakheti region, 10.2% of the population in Azerbaijanis. Ethnic Azerbaijani population densely reside in Gurjaani, Lagodekhi, and Telavi.
Due to the fundamental failure of the state education system, knowledge of state language is considerably low in the regions densely populated with ethnic minorities. According to the various data, this rate reaches 65% on average. Clearly, after the adoption of positive measures in the higher education system, the reality is changing and specifically in the youth, state language knowledge practice is positively developing. However, overall, state language knowledge is seriously challenging.
In such condition, unfortunately, the local municipalities in these regions and state agencies, in contradiction with the Law on State Language [1] and the obligations under international conventions, [2] over the years, has not provided administrative proceedings in a language understood by ethnic minorities and translation of political and public platforms (city council meetings, public meetings in the city hall, official website and social network content)[3]. Adequate translation resources for minorities are not provided on the online platforms of the the service provider authorities (112, 15 05, etc.).
Notably, the information disseminated by the Georgian Public Broadcaster as well as private broadcasters is less accessible for ethnic minorities. Public broadcaster translates the information accessible only at internet platforms, however, as the internet is not available in the majority of regions, only a very small segment of the population uses this resource. Private broadcasters do not have the positive practice of providing information on minority languages. The coverage of local and regional public and private media is also week. According to the 2019 research of Social Research and Analysis Institute only 21% of the Armenian Community and 13% of the Azerbaijani community daily receives information on the events occurring in Georgian. Remarkably, the information obtaining rates lessens in the older age groups. It should be also noted, that only 29% of Armenian and Azerbaijani communities receive information on the Georgian language on the events occurring in Georgia. [4]
The restrictiveness of the information in ethnic minority regions and obstacles in communication with state authorities as well as in administrative proceedings prevents political participation and deepens their social and cultural isolation, alienation and social vulnerability. For years, Human Rights Organizations critically point to the local governments and state’s territorial authorities to create effective translation resources for administrative proceedings and service provision. However, the state has not taken radical positive steps.
The restrictive access to the information and social services for the minority communities in these regions appeared critically due to the virus situation. Unfortunately, the state did not take active positive measures in these regions for information dissemination and popularization of social distancing. The created critical situation requires additional positive measures and changes in attitudes.
Also, the problem of discriminatory and hate-motivated statements in social media related to the last incident of virus infection should be highlighted. These statements connote virus extension to the culture of a specific community and clearly express hate and intolerance towards a specific ethnic group. Considering the highly xenophobic attitudes in our society, politicians, and the media should facilitate equality supporting rhetoric.
Bearing in mind abovementioned, signatory organizations urge:
Government of Georgia
- Provide a well-organized informative campaign on the virus situation and its prevention on the minority languages, which will be disseminated via public broadcaster and also will be supported by private broadcasters.
- Provide translation services on minority languages in all relevant service provider state agencies and online platforms (112, 1505, Stopcov.ge, 116 001, etc.) and add Armenian and Azerbaijani language consultants.
- All the important statements by the government and other state authorities on a virus, its prevention, and the emergency situation should be translated in Azerbaijani and Armenian languages, as it was organized after the last briefing by Prime Minister.
- Clearly support equality rhetoric in the statements by Government members and state representatives.
Marneuli and Bolnisi Local Self Governments
- Explore the needs in their municipalities and especially in the rural areas in terms of access to health and social care services, identify informational needs and gaps, and enhance coordination of informative and educational policies.
Georgian Public Broadcaster
- Provide translation and disseminate social advertisements on the virus, its prevention and other important content via TV broadcasting (and not only on Internet platforms);
- Take positive measures to support equality ideas and prevent virus-related discriminatory and hate-motivated statements and attitudes.
Private Broadcasters
- Considering the coverage, influence and social responsibility of private media organizations, disseminate virus-related and prevention information, that is already created/will be created on Azerbaijani and Armenian languages.