მოვუწოდებთ შსს-ს ძალადობრივი ჯგუფების მუქარაზე ადეკვატური რეაგირებისკენ
,,კოალიცია თანასწორობისთვის“ ძალადობრივი ჯგუფების ხელმძღვანელების მიერ მედიაში გავრცელებულ მუქარას ეხმაურება. „ქართული მარშის“ ლიდერის, სანდრო ბრეგაძის თქმით, მისი მოძრაობა ლგბტი თემაზე გადაღებული მხატვრული ფილმის „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ პრემიერის ჩაშლას და კინოთეატრების ბლოკირებას გეგმავს.[1] "ბავშვთა უფლებების დაცვის საზოგადოების" თავმჯდომარე, გურამ ფალავანდიშვილი კი აანონსებს, რომ მაყურებლებს თბილისისა და ბათუმის კინოთეატრებში არ შეუშვებენ და თავად დაიკავებენ დარბაზებს.[2]
განსხვავებული შეხედულებების მქონე ადამიანებზე ფიზიკური ძალადობა და მათი საკუთრების დაზიანება არის ის მეთოდი, რომელიც „ქართულ მარშს“ და სხვა ძალადობრივ ჯგუფებს წარსულშიც გამოუყენებიათ.[3] შესაბამისად, მათი მუქარის გამო რეალური საფრთხე ექმნებათ იმ პირებს, რომლებსაც განზრახული აქვთ, 8 ნოემბერს ფილმის პრემიერას დაესწრონ.
შემაშფოთებელია ის გარემოება, რომ ხელისუფლება, ძალადობრივი ჯგუფების მუქარის საპასუხოდ, არ აკეთებს განსხვავებულის მიმართ შემწყნარებლურ განცხადებებს. მათი პოლიტიკური რიტორიკა და გზავნილები დაუცველი ჯგუფების მიმართ უმეტესწილად ორაზროვანია და ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებებისა და თანასწორუფლებიანობის ცნებებს. ხელისუფლება არათუ რიტორიკის დონეზე არ ეწინააღმდეგება მსგავსი ჯგუფებისგან მომდინარე საფრთხეებს, არამედ ასეთი ფაქტების რეაგირების გარეშე დატოვებით, ხელს უწყობს მათ ძალადობრივ ქმედებებს.
ცალკე უნდა აღინიშნოს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ორივე დაპირისპირებული ჯგუფის ნეგატიური როლი. წლებია ისინი ძალაუფლების განმტკიცებისა თუ მისი მოპოვების მიზნით, ახდენენ ლგბტი თემის ინსტრუმენტალიზაციას და მისგან მტრის ხატს ქმნიან. ძალადობრივი ჯგუფების მხრიდან მოსალოდნელი ქმედებების ხელშეწყობად შეიძლება შეფასდეს საპატრიარქოს პრესსამსახურის უფროსის, ანდრია ჯაღმაიძის მიერ გაკეთებული განცხადება. ჯაღმაიძე საქართველოს კინოთეატრებში ფილმის „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ ჩვენებას ქართული ფასეულობების დაკნინების მცდელობად აფასებს.[4]
ზემოთ აღნიშნული ჯგუფების მხრიდან ლგბტი თემის მიმართ მტრული დამოკიდებულების გათვალისწინებით, ,,კოალიცია თანასწორობისთვის“ მოუწოდებს:
- 2019 წლის 8 ნოემბრამდე გაატაროს სათანადო მოსამზადებელი სამუშაოები ძალადობის რეალური საფრთხის თავიდან ასაცილებლად;
- მოახდინოს სათანადო რაოდენობის საპოლიციო ძალის მობილიზება შესაბამისი კინოთეატრის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ძალადობის თუ სხვისი საკუთრების დაზიანების თავიდან ასაცილებლად, რაც რეალურია ძალადობრივი ჯგუფების მუქარისა და მათი წარსული საქმიანობის გათვალისწინებით.
საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს:
- გააკეთონ ტოლერანტობის მხარდამჭერი არაორაზროვანი განცხადებები, ასევე წინასწარ გააფრთხილონ პოტენციური კანონდამრღვევები მოსალოდნელი პასუხისმგელობის თაობაზე.[5]
განცხადებას ხელს აწერენ „კოალიცია თანასწორობისთვის“ წევრი ორგანიზაციები:
• საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდი(OSFG)
• ადამიანის უფლებათა სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი(EMC)
• კავშირი „საფარი“
• საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
• ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფი (WISG)
• პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის (PHR)
• საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)
• ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI)
• ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRC)
[1] https://publika.ge/mokhdeba-kinoteatrebis-blokireba-qartuli-marshi-filmis-chvenebis-chashlas-gegmavs/?fbclid=IwAR1RCftviMdVC4jGSFGFzT6bNW6fAKkXSN2WaV2cC0kt_KT6grOuAPtii7k
[2] http://www.tabula.ge/ge/story/158707-sheidzleba-darbazi-davikavot-and-then-we-danced-is-chvenebis-chashlit-falavandishvilic?fbclid=IwAR0zO5iog0VN15NUaS3EJUmhiuoFnBc6zBh3dA8hS_pzlN4BEFfd-iO6WQ8
[3] https://news.ge/2018/03/19/qartuli-marsis-wevrebma-rustavi2-is-senobastan-juralistbs-sityvieri-da-fizikuri-seuracxyofa-miayenes/
[4] https://netgazeti.ge/news/403182/?fbclid=IwAR1o8IlF-dtTPqVtRnJaF4xCtdQgjEwXN0Tz2t2ntoMWsrDo-s0LUzhG3mo
[5] ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე ,,იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ“ გადაწყვეტილების 99-ე პუნქტი http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-154400.

Coalition for Equality responds to threats made by leaders of violent groups in the media. According to Sandro Bregadze, the leader of the Georgian March, his movement plans to disrupt the first night of the LGBTI film "And Then We Danced" and block cinemas. [1] Guram Palavandishvili, chairman of the Society for the Protection of Children's Rights, has announced that audiences will not be allowed into the cinemas of Tbilisi and Batumi and they will occupy the halls themselves. [2] Physical violence against people of different opinions and destroy their property is a method used by Georgian Marsh and other violent groups in the past. [3] Consequently, those who intend to attend the movie's premiere on November 8 will face a real danger because of their threats.
It is alarming that the authorities, in response to threats from violent groups, do not make tolerant statements about diversity. Their political rhetoric and messages to unprotected groups are largely ambiguous and conflict with the notions of human rights and equality. The government does not counter the threats coming from such groups not only at the level of rhetoric but also by not responding to the facts it encourages their violent actions.
The negative role of both opposing groups in the Georgian Orthodox Church should be mentioned separately. For years, for the sake of gaining and strengthening of power they have been instrumentalizing the LGBT community and creating an image of the enemy. The statement made by the head of the press service of the Patriarchate, Andria Jagmaidze, can be considered as a support for the actions expected by the violent groups. Jagmaidze showing the film "And Then We Danced" at Georgian cinemas as an attempt to undermine Georgian values. [4]
Given the hostility of the above groups to the LGBT community, the Coalition for Equality calls for:
Ministry of Internal Affairs:
- to undertake appropriate preparatory work by November 8, 2019, to prevent a real threat of violence;
- mobilize a sufficient number of police forces in the vicinity of the respective cinema to prevent violence or other property damage, which is really given the threat and past activities of violent groups.
To the Georgian authorities:
- Make unequivocal statements in support of tolerance, as well as warn potential offenders about impending responsibility. [5]
The statement is signed by the member organizations of Coalition for Equality:
- Open Society Georgia Foundation (OSFG)
- Union Safari
- Women’s Initiatives Supportive Group (WISG)
[1] https://publika.ge/mokhdeba-kinoteatrebis-blokireba-qartuli-marshi-filmis-chvenebis-chashlas-gegmavs/?fbclid=IwAR1RCftviMdVC4jGSFGFzT6bNW6fAKkXSN2WaV2cC0kt_KT6grOuAPtii7k
[2] http://www.tabula.ge/ge/story/158707-sheidzleba-darbazi-davikavot-and-then-we-danced-is-chvenebis-chashlit-falavandishvilic?fbclid=IwAR0zO5iog0VN15NUaS3EJUmhiuoFnBc6zBh3dA8hS_pzlN4BEFfd-iO6WQ8
[3] https://news.ge/2018/03/19/qartuli-marsis-wevrebma-rustavi2-is-senobastan-juralistbs-sityvieri-da-fizikuri-seuracxyofa-miayenes/
[4] https://netgazeti.ge/news/403182/?fbclid=IwAR1o8IlF-dtTPqVtRnJaF4xCtdQgjEwXN0Tz2t2ntoMWsrDo-s0LUzhG3mo
[5] Paragraph 99 of Judgment of European Court of Human Rights of the case on Identity and Others v. Georgia http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-154400.