2021 წლის 25 მარტს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე, ტლაშაძე და კაკაშვილი საქართველოს წინააღმდეგ, საია-ს საჩივარი დააკმაყოფილა და ევროპული კონვენციის მე-6 (1) მუხლის (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება) დარღვევა დაადგინა.
მომჩივნები სხვადასხვა ოპოზიციური პარტიის/მოძრაობის წარმომადგენლები იყვნენ და 2009 წელს ოპოზიციური პარტიების მიერ ხელისუფლების წინააღმდეგ გამართულ მასობრივ საპროტესტო აქციებში აქტიურად მონაწილეობდნენ. ევროპულ სასამართლოში წარდგენილ საჩივარში საია ასაბუთებდა, რომ 2009-10 წლებში სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლებმა მომჩივნებს, მათი პირადი ჩხრეკის დროს, ცეცხლსასროლი იარაღი და/ან ნარკოტიკული საშუალებები ჩაუდეს; ხოლო, ეროვნული სასამართლოების მიერ მომჩივანთა მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენები მხოლოდ ჩხრეკისა და დაკავების ოქმებს; იმ პოლიციელთა ჩვენებებს, რომლებიც ჩხრეკისა და დაკავების ოპერაციებს ასრულებდნენ; და ჩხრეკის შედეგად ამოღებულ მტკიცებულებებს ეფუძნებოდა.
ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება შემდეგ არგუმენტებს ეფუძნება:
ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩხრეკის ჩატარება: მომჩივანთა ჩხრეკები ჩატარდა ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, რომლის სიზუსტე და სანდოობა ეროვნულმა სასამართლოებმა სათანადოდ არც წინასასამართლო და არც არსებითი განხილვის სხდომებზე არ შეაფასეს. აღსანიშნავია, რომ ოქმები ოპერატიული ინფორმაციის არსებობის თაობაზე, მართალია, ერთვოდა სისხლის სამართლის საქმის მასალებს, და, შესაბამისად, ხელმისაწვდომი იყო ეროვნული სასამართლოსთვის, შეიცავდა მხოლოდ ზედაპირულ და ირიბ ინფორმაციას. იმის გათვალისწინებით, რომ ეროვნულ სასამართლოებს ოპერატიული ინფორმაციის შესახებ ოქმების ხასიათის პირდაპირ შეფასება არ უცდიათ, საეჭვოა, რამდენად ჯეროვნად იქნა შეფასებული ჩხრეკის ჩასატარებლად საჭირო დასაბუთებული ვარაუდის სტანდარტის არსებობა; ასევე, ის საკითხები, თუ რამდენად საფუძვლიანი იყო ვარაუდი, რომ მომჩივანებს ჰქონდათ უკანონო ნივთები; და არსებობდა თუ არა სასამართლოს განჩინების გარეშე გადაუდებელი აუცილებლობით ჩხრეკის ჩატარების საჭიროება. ამასთან, ოპერატიული ინფორმაციის ხასიათის, წყაროსა და უტყუარობის არასათანადოდ განხილვის გარდა, ეროვნულმა სასამართლოებმა ვერ გასცეს პასუხი მომჩივანთა მტკიცებას, რომ მათ უკანონო ნივთები სამართალდაცავებმა ჩაუდეს.
გადაუდებელი აუცილებლობის რეჟიმში ჩხრეკის ჩატარება და დამსწრის მოწვევის უფლება: მომჩივანთა პირადი ჩხრეკა ჩატარდა გადაუდებელი აუცილებლობის რეჟიმში, თუმცა, დადგენილებები გადაუდებელი აუცილებლობის შესახებ არანაირ დასაბუთებას ჩხრეკის გადაუდებელ რეჟიმში ჩატარების აუცილებლობის შესახებ არ შეიცავდა. ამასთან, ეროვნულმა სასამართლოებმა ისე დააკანონეს ჩატარებული ჩხრეკები, რომ არ იმსჯელეს, რეალურად არსებობდა თუ არა საქმეში გადაუდებელი აუცილებლობა. აღსანიშნავია, რომ გადაუდებელი აუცილებლობის შემოწმება მჭიდროდ იყო დაკავშირებული მაშინ მოქმედი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებულ პროცესუალურ გარანტიასთან, ჩხრეკა ჩატარებულიყო მოწმის თანდასწრებით. დამსწრის მოწვევის გარანტია პოლიციელთა შესაძლო თვითნებობის თავიდან ასაცილებლად ერთგვარ დამცავ მექანიზმს წარმოადგენდა. მიუხედავად ამისა, პირადი ჩხრეკის ჩატარების დროს პოლიციელებმა, ჩხრეკის გადაუდებელი აუცილებლობის მოტივით, მომჩივნებს არ მისცეს დამსწრეების მოწვევის საშუალება და ჩხრეკა მხოლოდ პოლიციელთა მონაწილეობით ჩატარდა. ევროპულმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ ეროვნული სასამართლოების მიერ „გადაუდებელი აუცილებლობის“ არსებობის შემოწმება მხოლოდ პოლიციელთა ჩვენებებსა და ოქმებზე დაყრდნობით, არ იყო სათანადო საფუძველი მომჩივანთა პროცესუალური უფლებების შეზღუდვისთვის. ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა, რომ როდესაც მტკიცებულებების სანდოობა ეჭვქვეშ დგას, ამგვარი მტკიცებულებების დასაშვებობის სამართლიანი პროცედურის არსებობას კიდევ უფრო დიდი მნიშვნელობა ენიჭება.
ჩხრეკის ოქმების კანონერების შემოწმება: ევროპულმა სასამართლომ დარღვევად მიიჩნია ის ფაქტი, რომ ჩხრეკის ოქმების კანონიერების შემოწმებაზე ეროვნულმა სასამართლომ პირველ მომჩივანს უარი უთხრა იმ არგუმენტით, რომ ჩხრეკის კანონიერება სასამართლოს უკვე შემოწმებული ჰქონდა, ხოლო მეორე მომჩივანის მოთხოვნა ყოველგვარი ახსნის გარეშე დაუსაბუთებლად ცნო. სააპელაციო სასამართლომ მომჩივანებს თავად ჩხრეკის / დაკავების ოქმებსა და პოლიციელთა ჩვენებებზე დაყრდნობით უპასუხა, რომ ადგილი არ ჰქონდა პროცედურულ დარღვევებს.
პოლიციელთა ჩვენებების, როგორც მტკიცებულებების გამოყენება: ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა, რომ პოლიციელებს, რომლებმაც მომჩივანთა წინააღმდეგ ჩვენებები მისცეს, სისხლისსამართლებრივ საქმესთან დაკავშირებით პირდაპირი დაინტერესება ჰქონდათ, რადგან მომჩივანთა ჩხრეკასა და დაკავებაში სწორედ ისინი მონაწილეობდნენ, და, ამავდროულად, იმ ორგანოს წარმომადგენლები იყვნენ, რომელმაც მომჩივანთა სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო. პოლიციელთა ინტერესი განსაკუთრებით ცხადი იყო მომჩივანთა არგუმენტების გათვალისწინებით, რომლებიც აღნიშნავდნენ, რომ მათ კანონსაწინააღმდეგო ნივთები სწორედ ამ პოლიციელებმა ჩაუდეს. ამასთან, პოლიციელთა ჩვენებები იყო ბუნდოვანი. მიუხედავად ზემოთხსენებულისა, ეროვნულმა სასამართლოებმა, ყოველგვარი ჯეროვანი მცდელობის გარეშე, მათ შორის, გაერკვიათ, ხომ არ იყვნენ მომჩივნები სამიზნედ ამორჩეული მათი პოლიტიკური საქმიანობის გამო, პოლიციელთა ჩვენებები ავტომატურად ობიექტურ მტკიცებულებებად მიიჩნიეს. შედეგად, ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ ეროვნულმა სასამართლოებმა მომჩივანთა არგუმენტაცია, პოლიციელთა მხრიდან უკანონო ნივთების ჩადების ფაქტთან დაკავშირებით, საფუძვლიანად არ შეისწავლეს. დამატებით, სასამართლომ, ასევე, განმარტა, რომ საქმეში არსებული მტკიცებულებები არ იყო საკმარისად ძლიერი გამამტყუნებელი განაჩენის გამოსატანად.
ტლაშაძისა და კაკაშვილის საქმეში ევროპული სასამართლო უმეტესწილად საიას ერთ-ერთ წარმატებულ საქმეს, მეგრელიშვილი საქართველოს წინააღმდეგ, დაეყრდნო, რომელზეც გადაწყვეტილება 2020 წლის ივნისში გამოცხადდა. საიას ევროპულ სასამართლოში, დამატებით, კიდევ ორი საქმე აქვს წარდგენილი, რომლებიც იდენტურ პრობლემებს ეხება. მეგრელიშვილის, ტლაშაძისა და კაკაშვილის გადაწყვეტილებებით ცხადი ხდება, რომ არსებული მართლმსაჯულების სისტემა არ შეიცავს საკმარის პროცედურულ გარანტიებს, რომლებიც პირებს სამართალდამცავების მხრიდან შესაძლო თვითნებობისგან დაიცავდა. მნიშვნელოვანია, საქართველომ გაატაროს შესაბამისი ინდივიდუალური თუ ზოგადი ღონისძიებები გადაწყვეტილების ეფექტიანად აღსასრულებლად და არსებული სტრუქტურული და სისტემური ხარვეზების დროულად აღმოსაფხვრელად.

The European Court has found a violation in the case of planted drugs and a gun
On 25 March 2021, the European Court of Human Rights upheld GYLA's application in the case of Tlashadze and Kakashvili v. Georgia and found a violation of Article 6 (1) of the European Convention on Human Rights (the right to a fair trial).
The applicants were representatives of various opposition parties/movements and had taken an active part in mass anti-government protests by opposition parties in 2009. In an application submitted to the European Court, GYLA argued that in 2009-10, law enforcement officials planted firearms and/or drugs during the personal search of the applicants; whereas, the conviction delivered by the national courts against the applicants were based only on the arrest and personal search reports; testimonies of those police officers who carried out search and arrest operations; and on evidence obtained during the search.
The Judgment of the European Court is based on the following arguments:
Carrying out a search based on operative information: The applicants' searches were conducted on the basis of operative information, the accuracy and reliability of which were not properly assessed by the national courts at either the pre-trial or merit hearings. It should be noted that the reports on the existence of operative information, although attached to the criminal case file, and therefore available to the national court, contained only cursory and indirect information. Given that the national courts have not attempted to directly assess the nature of records on operative information, it is doubtful whether the existence of a reasonable belief standard required for a search has been properly assessed; also, questions about the merits of the applicants' possession of illegal items; and whether there was a need to conduct search in urgent necessity mode without a court ruling. However, apart from improper consideration of the nature, source and veracity of the operative information, the national courts failed to respond to the applicants' allegations that their illegal items had been planted on them by law enforcement officials.
Carrying out a search in urgent necessity mode and the right to invite an attesting witness: The applicants' personal search was carried out in an urgent necessity mode, however, the resolutions on urgent necessity did not contain any justification for the need to conduct an urgent search. At the same time, the national courts approved the searches conducted, in such a way that they did not discuss whether there was in fact an urgent necessity in the case. It should be noted that the verification of the urgent necessity was closely related to the procedural guarantee provided by the Criminal Procedure Code in force at the time, the search to be conducted in the presence of an attesting witness. The guarantee of inviting an attesting witness was a kind of protective mechanism to prevent the alleged arbitrariness of the police. Nevertheless, during the personal search, the police officers, citing the urgent necessity of the search as a motive, did not allow the applicants to invite the attesting witnesses and the search was conducted only with the participation of the police. The European Court held that the examination of the existence of an "urgent necessity" by national courts based solely on the testimony and records of police officers was not an appropriate ground for restricting the applicants' procedural rights. The European Court has noted that when the credibility of evidence is questioned, the existence of a fair procedure for the admissibility of such evidence becomes even more important.
Lawfulness verification of the search reports: The European Court found to be a violation the fact, that the national court refused to the first applicant to verify the lawfulness of the search reports on the ground that the lawfulness of the search had already been examined by the court and the second applicant's claim was declared unsubstantiated without any explanation. The Court of Appeals replied to the applicants themselves, based on the search/ arrest reports and the testimony of the police officers, that there had been no procedural irregularities.
Use of police testimonies as evidence: The European Court noted that the police officers who testified against the applicants had a direct interest in the criminal case because they were involved in the search and arrest of the applicants, and at the same time were representatives of the authority which initiated the prosecution against the applicants. The interest of the police officers was particularly clear in the light of the applicants' arguments alleging that those police officers had planted illegal items on them. At the same time, the testimonies of the police officers were not unambiguous. Notwithstanding the foregoing, the national courts, without any due diligence, including ascertaining whether the applicants had been targeted for their political activities, automatically regarded the testimonies of the police officers as objective evidence. As a result, the European Court found that the national courts had not thoroughly examined the applicants' arguments concerning the fact that the police planted illegal items on them. In addition, the Court also clarified that the evidence in the case was not strong enough to deliver a conviction.
In the Tlashadze and Kakashvili case, the European Court relied largely on one of GYLA's most successful cases, Megrelishvili v. Georgia, on which a Judgment was delievered in June 2020. GYLA has additionally submitted two more cases to the European Court, which deal with identical problems. The Judgments on Megrelishvili, Tlashadze and Kakashvili cases make it clear that the existing legal system does not contain sufficient procedural guarantees to protect individuals from alledged arbitrariness on the part of law enforcement. It is important that Georgia takes appropriate individual or general measures to effectively enforce the Judgment and to address existing structural and systemic shortcomings in a timely manner.