ნიკა მელიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტა საკონსტიტუციო სასამართლოში გასაჩივრდა
თარიღი: 24 დეკ 2019
2019 წლის 23 დეკემბერს საკონსტიტუციო სასამართლოში შევიდა ნიკა მელიას კონსტიტუციური სარჩელი, რომლითაც გასაჩივრებულია 2019 წლის 12 დეკემბრის დადგენილება მისთვის დეპუტატის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე. ნიკა მელიას ინტერესებს საკონსტიტუციო სასამართლოში მის ადვოკატთან, გიორგი კონდახიშვილთან ერთად, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტები დაიცავენ.
საქართველოს პარლამენტმა ნიკა მელიას ვადაზე ადრე დეპუტატის უფლებამოსილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2019 წლის 2 დეკემბრის განაჩენის საფუძველზე შეუწყვიტა. აღნიშნული განაჩენით, პირველი ინსტანციის სასამართლომ ნიკა მელია დამნაშავედ ცნო სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისათვის (სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლის პირველი პუნქტი). ამ განაჩენის სარეზოლუციო ნაწილი გაეგზავნა საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტს, რაც დაედო საფუძვლად ნიკა მელიასათვის დეპუტატის უფლებამოსილების შეწყვეტას.
პარლამენტმა ნიკა მელიასათვის უფლებამოსილების შეწყვეტის არგუმენტად მიუთითა საქართველოს კონსტიტუციის 39-ე მუხლის მე-5 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტი, რომლის მიხედვითაც, „პარლამენტის წევრს უფლებამოსილება ვადამდე შეუწყდება, თუ იგი: კანონიერ ძალაში შესული სასამართლოს განაჩენით ცნობილია დამნაშავედ.“ საიას მიაჩნია, რომ საქართველოს პარლამენტმა არასწორად განმარტა კონსტიტუციის აღნიშნული ნორმა. იმ პირობებში, როდესაც არსებობს თბილისის სააპელაციო ან უზენაესის სასამართლოს მიერ ნიკა მელიას მიმართ გამოტანილი განაჩენის გაუქმების და ნიკა მელიას გამართლების შესაძლებლობა, საქართველოს პარლამენტს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენი არ უნდა მიეჩნია კანონიერ ძალაში შესულად. საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული დადგენილების პირობებში, იმ შემთხვევაში, თუ ნიკა მელიას უდანაშაულოდ სცნობს სააპელაციო ან უზენაესმა სასამართლო, მას ვეღარ აღუდგება დეპუტატის უფლებამოსილება. ამით აზრი ეკარგება თბილისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენის გასაჩივრებას. იმავდროულად, სააპელაციო და უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებები რჩება აღუსრულებელი: ნიკა მელია გათავისუფლდება მხოლოდ სასამართლოს მიერ დაკისრებული ჯარიმის გადახდისაგან, დეპუტატის უფლებამოსილება მას სააპელაციო ან უზენაესი სასამართლოს მიერ გამამართლებელი განაჩენის დადგენის შემთხვევაშიც არ აღუდგება.
საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცულია უფლება სამართლიან სასამართლოზე. ეს უფლება გულისხმობს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გამამტყუნებელი განაჩენის ზემდგომ ინსტანციაში გასაჩივრების, ასევე სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების შესაძლებლობას. პარლამენტის მიერ მიღებული დადგენილება უხეშად არღვევს სამართლიანი სასამართლოს უფლების ამ ორ ძირითად პრინციპს, ვინაიდან აზრს უკარგავს გამამტყუნებელი განაჩენის გასაჩივრებას, იმავდროულად, გამორიცხავს სააპელაციო ან უზენაესი სასამართლოს გამამართლებელი განაჩენების აღსრულების შესაძლებლობას. შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის დადგენილება საქართველოს კონსტიტუციის 39-ე მუხლის მე-5 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტთან ერთად არღვევს თანამდებობის დაკავების და სამართლიანი სასამართლოს უფლებებსაც.
საკონსტიტუციო სასამართლოს, სააპელაციო ან უზენაესი სასამართლოსაგან განსხვავებით, აქვს უფლება, ძალადაკარგულად სცნოს დეპუტატის უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტის შესახებ პარლამენტის დადგენილება მისი ამ დადგენილების ძალაში შესვლის დღიდან (2019 წლის 12 დეკემბრიდან). შესაბამისად, ამ კონსტიტუციური სარჩელით მოსარჩელე პარლამენტის აღნიშნული დადგენილების არაკონსტიტუციურად ცნობას და დეპუტატის უფლებამოსილების აღდგენას ითხოვს.

Early termination of Nika Melia's MP powers is appealed to Constitutional Court
On December 23rd, 2019 Nika Melia's constitutional claim was filed to the Constitutional Court appealing the December 12th, 2019 resolution on the early termination of his MP mandate. Nika Melia's interests in the Constitutional Court, together with his lawyer Giorgi Kondakhishvili, are defended by the Georgian Young Lawyers' Association.
The Georgian Parliament terminated Nika Melia's MP powers based on the judgment of the Tbilisi City Court of December 2nd, 2019. According to the judgment, the court of the first instance found Nika Melia guilty of abuse of office (article 332, paragraph 1 of the Criminal Code). The operative part of the judgment was sent to the Committee on Procedural Issues of the Parliament of Georgia, which was the basis for termination of Nika Melia's term of office as a deputy.
Parliament cited as an argument for termination of Nika Melia’s power under Article 39, paragraph 5 and sub-paragraph D of the Constitution of Georgia, according to which “the powers of a Member of Parliament shall be terminated early if he/she: has been convicted by a court judgment that has entered into legal force." GYLA considers that the Georgian Parliament incorrectly interpreted the mentioned norm of the constitution. In the event of the possibility of the Court of Appeal or the Supreme Court of Georgia annulling the judgment against Nika Melia and acquitting Nika Melia, the Parliament of Georgia should not have been considered the conviction by a court of the first instance to be already entered into legal force. Subject to the resolution of the Parliament of Georgia, if Nika Melia is acquitted by the Court of Appeal or the Supreme Court, his powers as a Member of Parliament could not be restored. By this, it makes no sense to appeal the judgment of the Tbilisi City Court. At the same time, the decisions of the Court of Appeal and the Supreme Court remain unenforceable: Nika Melia will only be exempted from paying the fine imposed by the Court, his power of an MP could not be restored even in the case of his acquittal by Court of Appeal or Supreme Court;
Article 31, paragraph (1) of the Constitution of Georgia guarantees the right to a fair trial. This right implies the possibility that the judgment of conviction of the first instance Court can be appealed to a higher court as well as the enforceability of a court decision. Parliament's resolution grossly violates these two basic principles of the right to a fair trial, since it would make no sense to appeal the judgment of conviction and at the same time, it would exclude the possibility of enforcement of the decision on acquittal by Appeals Court or the Supreme Court. Accordingly, the resolution of the Parliament of Georgia, in addition to Article 39, paragraph (5), sub-paragraph (d) of the Constitution of Georgia, also violates the right to hold public office and to a fair trial.
The Constitutional Court, unlike the Court of Appeal or the Supreme Court, has the power to declare null and void the Parliament's resolution on early termination of a Member of Parliament's power from the date of entry into force of this Resolution (from December 12th, 2019). Accordingly, by this constitutional claim, the applicant seeks to declare the aforementioned Parliament's resolution unconstitutional and his powers of an MP to be restored.