ნორმა, რომელიც სამართალდამრღვევს დასაბუთებული სააპელაციო საჩივრის შეტანის შესაძლებლობას ართმევდა, არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი
თარიღი: 18 აპრ 2019
2019 წლის 18 აპრილს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა საიას კიდევ ერთი სარჩელი. საია საკონსტიტუციო სასამართლოში იცავდა მოქალაქე ირაკლი ხვედელიძის ინტერესებს, რომელიც თბილისის საქალაქო სასამართლომ სცნო ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად. ირაკლი ხვედელიძეს დადგენილება, რომლითაც მისი სამართალდამრღვევად ცნობა მოხდა გადაეცა სასამართლოს გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებიდან მე-12 დღეს. ეს მაშინ, როცა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით, დადგენილება სააპელაციო სასამართლოში უნდა გასაჩივრდეს სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებიდან 10 დღის ვადაში. სასამართლოს გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილის ჩაბარების მომენტისათვის გასაჩივრების 10 დღიანი ვადა გასული იყო.
საიამ საკონსტიტუციო სასამართლოში სწორედ ის ნორმა გაასაჩივრა, რომელითაც ზემდგომ ინსტანციაში სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრების ვადის ათვლა იწყება არა გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილის მხარისათვის გადაცემის მომენტიდან, არამედ სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადების მომენტიდან. სასამართლოს გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილში იწერება ის, რომ პირი სცნეს ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად, მაგრამ არ იწერება, თუ რატომ სცნეს პირი სამართალდამრღვევად. პირის სამართალდამრღვევად ცნობის მიზეზები იწერება სასამართლოს გადაწყვეტილების სამოტივაციო ნაწილში, რომელიც ირაკლი ხვედელიძეს დაგვიანებით ჩაბარდა. თუკი ადამიანმა არ იცის, რის გამო ცნო სასამართლომ ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად, შესაბამისად, ის ვერც ამ სასამართლოს გადაწყვეტილებას ვერ გაასაჩივრებს. სააპელაციო საჩივარში სამართალდამრღვევად ცნობილი პირი ვერ ჩაწერს, რაში შეცდა პირველი ინსტანციის სასამართლო, თუკი სრულად ვერ წაიკითხა აღნიშნული სასამართლოს გადაწყვეტილება. საია თვლიდა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადების მომენტიდან გასაჩივრების ვადის ათვლით ირღვეოდა სამართლიანი სასამართლოს კონსტიტუციური უფლება.
საკონსტიტუციო სასამართლომ საიას პოზიცია გაიზიარა და გასაჩივრებული ნორმა არაკონსტიტუციურად სცნო. ამასთან საკონსტიტუციო სასამართლომ პარლამენტს ვადა მისცა 2019 წლის 1 ივლისამდე, რათა ცვლილება შეიტანოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში.
აღნიშნული გადაწყვეტილება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მნიშვნელოვანია დროულად გატარდეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის რეფორმა, რომელის არსებული ფორმით შენარჩუნება იწვევს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებების შელახვას.
აღნიშნულ საქმეს საია აწარმოებდა პროექტის ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში (PROLoG) პროგრამის ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) მიერ.

The norm which deprived the offender of the possibility of submitting a substantiated appeal was recognized as unconstitutional
Date: 18 Apr 2019
On April 18, 2019, the Constitutional Court upheld one more appeal of GYLA. GYLA was defending the interests of the citizen Irakli Khvedelidze in the Constitutional Court, whom the Tbilisi City Court recognized as an administrative offender. The court decree by which Irakli Khvedelidze was declared as an offender was delivered to him on the 12th day after announcing the resolution section of the court decision. While according to the Administrative Offenses Code of Georgia, the court decree must be appealed at the Court of Appeal within 10 days after the announcement of the resolution section. For the moment of submission of the motivation section of the court decision 10-day period of appealing has been already passed.
GYLA has made an appeal to the Constitutional Court against the norm that countdowns the period of appealing against the court decision in the higher institution begins not from the moment of the delivering of the motivation section of the decision to the party, but from the moment of the announcement of the resolution section. In the resolution section of the court decision, it is written that the person is found guilty of an administrative offense, but is not written why the person is found guilty. The reasons for recognizing the person as an offender are written in the motivation section of the court decision, which was delivered to Irakli Khvedelidze later. If a person does not know the reason why the court has recognized him as an administrative offender, he cannot appeal the court decision. The person recognized as an offender cannot insert in the appeal what is a mistake of the first instance of the court if he does not read the complete court decision. GYLA considered that the constitutional right of a fair trial was violated by the countdown of a timeframe of making an appeal from the moment of announcing the resolution section of the court decision.
The Constitutional Court shared GYLA's position and recognized the appealed norm as unconstitutional. At the same time, the Constitutional Court set the deadline for the Parliament to make an amendment to the Administrative Offenses Code until July 1, 2019.
This decision once again confirms that it is important to carry out the reform of the Administrative Offense Code in a timely manner because maintaining its current form violates the rights guaranteed by the Constitution.
GYLA proceeded the case within the framework of the project funded within the program of Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG) of the US Agency for International Development (USAID) implemented by the East-West Management Institute (EWMI).