ორი წელი აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცებიდან და დაუსრულებელი გამოძიება
ა.წ. 29 მაისს, ორი წელი შესრულდა თბილისიდან აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან მუხთარლის გაუჩინარების შემდეგ. ადგილობრივი სასამართლოს გადაწყვეტილებების საფუძველზე, იგი დღემდე სასჯელს იხდის აზერბაიჯანის ციხეში, საზღვრის უკანონო კვეთის, კონტრაბანდის და პოლიციისათვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით.
საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებში მუხთარლის სავარაუდო გატაცების ფაქტზე გამოძიება დღემდე უშედეგოდ, ყოველგვარი პროგრესის გარეშე მიმდინარეობს. პასუხგაუცემელია აფგანის ადვოკატების მიერ დაყენებული არაერთი მოთხოვნა, მათ შორის აფგან მუხთარლისა და მისი მეუღლისათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების შესახებ[1].
ოცდაათზე მეტი საზოგადოებრივი და მედია ორგანიზაციის მიმართვის მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტმა უარი თქვა საგამოძიებო კომისიის შექმნაზე, რომელიც მუხთარლის საქართველოდან სავარაუდო გატაცების ფაქტს შეისწავლიდა.
ამჟამად, მუხთარლის უფლებების დარღვევის საკითხს დაჩქარებულ ვადებში განიხილავს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო; საჩივარი, რომელიც კონვენციით გარანტირებული არაერთი უფლების დარღვევას შეეხება, წარდგენილია როგორც საქართველოს ისე აზერბაიჯანის წინააღმდეგ (მუხთარლი აზერბაიჯანისა და საქართველოს წინააღმდეგ, საქმე 39503/17). ორივე სახელმწიფოს მთავრობას უკვე მოუწია ევროსასამართლოს კითხვებზე პასუხის გაცემა. საქართველოს მთავრობისადმი დასმული შეკითხვები როგორც მუხთარლის სავარაუდო გატაცებას, ასევე ამ ფაქტზე დაწყებული გამოძიების ეფექტურობას შეეხება.
აფგან მუხთარლის თბილისიდან გაუჩინარებას და აზერბაიჯანის ციხეში მოხვედრას არაერთი უარყოფითი შედეგი მოჰყვა საქართველოს შიდა ეროვნული თუ საერთაშორისო იმიჯისათვის. მუხთარლის საქმის გარშემო შეკითხვები რჩებათ საქართველოს პარტნიორებს, როგორიც არის ამერიკის შეერთებული შტატები, ევროკავშირი თუ ევროსაბჭო; ასევე, ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები.
ევროპულ სასამართლოში მუხთარლის საქმის წარმატებით დასრულება საქართველოსთვის ფინანსური ზიანის მოტანასთან ერთად კიდევ ერთხელ დააზარალებს საქართველოს, როგორც დემოკრატიული და ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიერტირებულის სახელმწიფოს იმიჯს; მაშინ როცა, საქართველოს საგამოძიებო ორგანოების მიერ გამოძიების ეფექტურად ჩატარების შემთხვევაში ეს დამატებითი ზიანი შეიძლება თავიდან ყოფილიყო აცილებული.
ხელმომწერი ორგანიზაციები კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს საგამოძიებო ორგანოებს გაატარონ ყველა საჭირო ზომა აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცების ეფექტური გამოძიების, დამნაშავე პირების გამოვლენისა და დასჯისათვის.
* აფგან მუხთარლის ინტერესებს ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ იცავს.
მედიის განვითარების ინსტიტუტი
საქართველოს წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი (GCRT)
ღია საზოგადოების ფონდი (OSF)
[1] იხ. ასევე, „აფგან მუხთარლის საქმე, ფაქტები და შეფასება“, ანგარიში, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი, მაისი, 2018 წ. ხელმისაწვდომია https://hrht.ge/wp-content/uploads/2018/10/GEO__Online.pdf

Two years from forced disappearance of Afgan Mukhtarli and unfinished investigation
On May 29, two years have passed since Afgan Mukhtarli, the Azerbaijani journalist disappeared from Tbilisi. Based on decision of the local court, he is serving his sentence in Azerbaijani prison up to today for illegal crossing of the border, smuggling and disobedience to police.
The investigation, launched by Georgian investigation authorities over the fact of alleged kidnapping of Mukhtarli is still ongoing without any progress. Various requests of Mukhtarli’s lawyers, including granting victim's status to him and his wife, have not been responded yet[1].
Despite the request of more than 30 public and media organizations, the Parliament of Georgia refused to set up an investigative commission to study the fact of alleged kidnapping of Mukhtarli from Georgia.
European Court of Human Rights is reviewing the case of violation of rights of Muktarli as a priority; complaint that concerns violation of number of rights safeguarded by the Convention, is lodged against Georgia as well as Azerbaijan (Mukhtarli vs. Georgia and Azerbaijan, case 39503/17). The Governments of both states had to respond to the questions of European Court already. The questions to the Government of Georgia were regarding alleged kidnapping of Mukhtarli, as well as effectiveness of the investigation launched on the mentioned case.
Disappearance of Afgan Mukhtarli from Tbilisi and imprisonment in Azerbaijani prison had number of negative impacts on the image of Georgia on national as well as on international level. Partners of Georgia, such as United States of America, EU and European Council, as well as international non-governmental organizations, working on the Human Rights, have questions regarding the Mukhtarli case.
Successful completion of Mukhtarli’s case in the European Court, besides bringing the financial damage, will hurt the image of Georgia, as of democratic and oriented on human rights protection; and on the contrary, effective investigation of Georgian investigation authorities over the fact could avoid the additional damage to the country.
The undersigned organizations once more call on Georgian investigation authorities to take all appropriate measures to effectively investigate the case of alleged kidnapping of Afgan Mukhtarli, to identify all the involved persons and to impose respective responsibilities on them.