ოზურგეთის რაიონულმა სასამართლომ გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის საშიში პრეცედენტი დაადგინა
ოზურგეთის რაიონულმა სასამართლომ ,,გააღვიძე ოლიგარქის“ აქციის მონაწილეები ხმაურის გამო სამართალდამრღვევებად მიიჩნია და სიტყვიერი გაფრთხილება გამოუცხადა. სასამართლოს გადაწყვეტილება საგანგაშოა შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების რეგულირების თვალსაზრისით და ქმნის სახელმწიფოს მიერ გამოხატვის ფორმის და შინაარსის გაუმართლებელი რეგულირების საშიშ პრეცედენტს.
სასამართლოს განმარტებით, ვინაიდან აქციის მონაწილეების მიზანი ხმაური იყო, მათი შეკრება არ იყო ,,შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით დაცული. სასამართლო განმარტავს, რომ ,,ადამიანის უფლებების დაცვის მიზნით სოლიდარობის გამოხატვა რა თქმა უნდა შეფასდება შეკრებად, თუმცა პროტესტის საგანი ვერ გახდება ამა თუ იმ ადამიანის მიერ იმ უფლებებით სარგებლობა, რომლებიც ადამიანის არსებობის საფუძველს წარმოადგენს“.
ამ გადაწყვეტილებით იქმნება გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი შეზღუდვის საშიში პრეცედენტი. ოზურგეთის რაიონული სასამართლო განსაზღვრავს საკითხებს, რომელზე პროტესტის გამოთქმა არ არის შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით დაცული. ამით სახელმწიფო ფაქტობრივად ეუბნება მოქალაქეს, თუ რა საკითხებზე ილაპარაკოს და რა იდეებისა და მოსაზრების გამოხატვისაგან შეიკავოს თავი იმისათვის, რათა არ დაეკისროს სამართლებრივი პასუხისმგებლობა, რაც გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივ რეგულირებას წარმოადგენს.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის თანახმად, „გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა, შინაარსობრივი რეგულირების შემოღების გზით, ამ უფლებაში ჩარევის ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე ფორმაა. იმის სავალდებულოდ განსაზღვრა, თუ რა შინაარსის აზრის/ინფორმაციის გავრცელება არის დაუშვებელი, გულისხმობს პირთა გონებისათვის „ინფორმაციული ფილტრის“ დაყენებას. დემოკრატიული სახელმწიფო უდავოდ გულისხმობს თავისუფალ საზოგადოებას, თავისუფალ ინფორმაციულ სივრცეს, გარემოს, სადაც ყველასთვის უზრუნველყოფილია აზრთა თავისუფალი გაცვლა-გამოცვლა, თავისუფალი პაექრობა. იქ, სადაც თავისუფალი სიტყვა უზრუნველყოფილი არ არის, არ არის სივრცე განვითარებისთვის, თავისუფლებისთვის“.
„სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლით ამომწურავად არის განსაზღვრული შემთხვევები, როცა სახელმწიფოს აქვს შინაარსობრივი რეგულაციების დაწესების უფლება. კანონით შეიძლება დაწესდეს სიტყვისა და გამოხატვის შინაარსობრივი რეგულირება, თუ ეს ეხება: ა) ცილისწამებას; ბ) უხამსობას; გ) პირისპირ შეურაცხყოფას; დ) დანაშაულის ჩადენისკენ წაქეზებას; ე) მუქარას; ვ) პერსონალურ მონაცემებს, სახელმწიფო, კომერციულ ან პროფესიულ საიდუმლოებას; ზ) რეკლამას, ტელეშოპინგს ან სპონსორობას; თ) სამხედრო მოსამსახურის, ადმინისტრაციული ორგანოს, აგრეთვე მისი თანამდებობის პირის, წევრის ან თანამშრომლის სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას; ი) თავისუფლებააღკვეთილი ან თავისუფლებაშეზღუდული პირის სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას. ამასთან, შინაარსობრივი რეგულირება შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ თვალსაზრისობრივად ნეიტრალური, არადისკრიმინაციული შეზღუდვის სახით.
ამდენად, ოზურგეთის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, გაუმართლებლად ახდენს გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივ კონტროლს და არღვევს შეკრების უფლებით მოსარგებლე პირების კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებებს. საია აღნიშნულ გადაწყვეტილებას ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრებს.

OZURGETI DISTRICT COURT ESTABLISHES A DANGEROUS PRECEDENT FOR RESTRICTING FREEDOM OF EXPRESSION
Ozurgeti District Court has pronounced the participants of the protest rally "Wake up the Oligarch" as violators and issued a verbal reprimand. The Court’s ruling is alarming in terms of regulating the freedom of assembly and expression and creates a dangerous precedent that the state may regulate the form and content of expression.
According to the Court, as the purpose of the protesters was to make noise, their assembly was not protected by the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations. The Court held that "the expression of solidarity with a view to protecting human rights will certainly be evaluated as a gathering, although the subject of a protest cannot become exercising human rights by any person which is the basis of human existence."
The decision creates a dangerous precedent for restricting the content of the freedom of expression. Ozurgeti District Court provides for issues which if protested may not be protected by freedom of assembly and expression. In doing so, the State actually tells the citizen what topics to speak about and what ideas and opinions to refrain from in order not to be imposed legal liability, which is a substantive regulation of freedom of expression.
According to the case-law of the Constitutional Court of Georgia, “Restricting freedom of expression by introducing content regulation is one of the most severe forms of interference with the right. The statutory indication which content / opinion may be impermissible implies setting up an 'information filter' into the minds of individuals. A democratic state undoubtedly means a free society, a free information space, an environment where everyone is free to exchange and contest with their ideas. Where free speech is not guaranteed, there is no room for development, for freedom. ”
Article 9 of the Law of Georgia “On Freedom of Speech and Expression” clearly defines cases where the State has the right to impose substantive regulations. The law may regulate the content of speech and expression if it concerns: a) slander; b) obscenity; c) face-to-face abuse; d) incitement to commit a crime; e) threat; f) personal data, state, commercial or professional secrets; g) advertising, teleshopping or sponsorship; h) freedom of speech and expression of military servicemen, an administrative body, as well as its official, member or employee; i) freedom of speech and expression of an imprisoned person or a person with restricted freedom. In addition, content regulation may be implemented only in the form of the viewpoint of neutral, non-discriminatory restrictions.
Thus, the decision of Ozurgeti District Court unjustifiably regulates the content of freedom of expression and violates the constitutionally guaranteed rights of persons enjoying the right to assemble. GYLA will appeal the decision to Kutaisi Court of Appeals.