პანდემია და მშრომელთა საერთაშორისო დღე
საქართველოში, პირველ მაისს მშრომელთა ერთი ნაწილი უსამსახუროდ, მეორე ნაწილი კი საფრთხისშემცველ სამუშაო პირობებში ხვდება. მიმდინარე სოციალური და ეკონომიკური კრიზისი იგრძნობა ყველგან სასოფლო-სამეურნეო რეგიონებიდან დიდ ქალაქებამდე, ტურისტული ზონებიდან წარმოების კერებამდე. მათთვის, ვინც პანდემიის შედეგად სამუშაო ან შემოსავალი დაკარგა უცნობია, როდის გაჩნდება დასაქმების ახალი შესაძლებლობები, ხოლო ისინი, ვისაც შრომა პანდემიის განმავლობაშიც არ შეუწყვეტია, ყოველდღიურად აწყდებიან მათი უფლებების უხეშ დარღვევებს, ჯანმრთელობის დაზიანების მზარდ და უკონტროლო რისკს. მშრომელთათვის, ვისთვისაც გამოსავლად ვერც პანდემიამდელი მდგომარეობის დაბრუნება ჩაითვლება, მომავალი ბუნდოვანი და წინააღმდეგობრივია.
ამ ეტაპისთვის პანდემიის შედეგად დამდგარი ეკონომიკური ზარალის ზუსტად განსაზღვრა შეუძლებელია, ისევე როგორც დაკარგული სამუშაო ადგილებისა და შემოსავლის სრულად აღრიცხვა, თუმცა არსებული კვლევებითა და პროგნოზებით დასტურდება, რომ COVID 19-ის პანდემია მასშტაბურ სოციალურ და ეკონომიკურ კრიზისს იწვევს. დაკარგული სამუშაო ადგილებისა და შემოსავლის სრულყოფილად აღრიცხვა შეუძლებელია იმიტომაც, რომ პანდემიამ ხელშესახებად დააზარალა არამხოლოდ ფორმალურ ეკონომიკაში სტაბილურად დასაქმებულთა ნაწილი, არამედ არაფორმალურად დასაქმებულებიც, მათ შორის, გარემოვაჭრეები, საშინაო მშრომელები და მრავალი სხვა. არაფორმალური სექტორი, რომელიც დიდწილად შეუსწავლელი რჩება, როგორც წესი, უაღრესად მგრძნობიარეა ეკონომიკური რყევების მიმართ, რადგან ის შიდა მოთხოვნაზეა დამოკიდებული, ხოლო მშრომელთათვის კანონმდებლობით გათვალისწინებული მწირი დამცავი მექანიზმები არაფორმალურად დასაქმებულებზე საერთოდ არ ვრცელდება. საჭირო დოკუმენტაციის არქონის, ბუნდოვანი კრიტერიუმების ან შესაბამის ინფორმაციაზე ხელმიუწვდომლობის გამო, არაფორმალურად დასაქმებულების ნაწილს 2020 წელს ანტიკრიზისულ დახმარებაზეც შეეზღუდა წვდომა.
COVID 19-ის პანდემიამ განსხვავებული ზეგავლენა იქონია როგორც სხვადასხვა ტიპის შრომაზე, ისე მშრომელთა განსხვავებულ ჯგუფებზე, რომელთა ნაწილიც პანდემიის შედეგად განსაკუთრებით მძიმესოციო-ეკონომიკურ მდგომარეობაში აღმოჩნდა. საშინაო შრომის უთანასწორო გადანაწილების დაზრუნვისა და არაფორმალურ სექტორებში არაპროპორციული გენდერული წარმომადგენლობის გამო, COVID 19-ის პანდემიამ, “საქართველოში ქალთა მდგომარეობა გააუარესა, გენდერული უთანასწორობა კი - გააღრმავა.”[1] მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ ნახევარ ან სრულ განაკვეთზე მომუშავე სტუდენტი-მშრომელებიც, რომელთა დიდმა ნაწილმაც შემოსავალი სრულად ან ნაწილობრივ დაკარგა, სწავლის საფასური კი არ შეცვლილა. შედეგად, სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობამ 2020 წელს 70,000-ს გადააჭარბა.[2]
გასული წელი უმუშევრობის წელი აღმოჩნდა მომსახურებისა და ტურიზმის სექტორებში დასაქმებულთა დიდი უმრავლესობისთვის, სახელოვნებო და კულტურის ინდუსტრიების მშრომელთათვის. კონსერვატიული გათვლებითაც კი სავარაუდოა, რომ სამსახური დაკარგა 200,000-ზე მეტმა ადამიანმა.
ამასთან, პანდემიას მრავალხრივი და მძიმე გავლენა ჰქონდა იმ დასაქმებულთა ყოველდღიურობასა დაუფლებრივ მდგომარეობაზე, ვინც შრომა მაღალი რისკის ფონზე, გართულებულ პირობებში განაგრძო. ექთნები და ექიმები - თუ მთლიანად სამედიცინო სფეროში დასაქმებულები - ახალი ვირუსით დაინფიცირებულ პაციენტებს მკურნალობდნენ უკიდურესად დაბალი ანაზღაურების და საკუთარი ჯანმრთელობის ფასად. სამკერვალო ფაბრიკები, რომლებიც პანდემიასთან ბრძოლისთვის ფუნდამენტურად მნიშვნელოვან პროდუქტს, პირბადეს აწარმოებდნენ, თავად გახდნენ ინფიცირების კერები. ერთ-ერთ სამკერვალო ფაბრიკაში COVID 19-ით დაინფიცირდა 116 თანამშრომელი. 2020 წლის შემოდგომაზე მზარდი ინფიცირების შემთხვევები დაფიქსირდა მეტროს თანამშრომელთა შორისაც. მათ შორის COVID-19 დაუდასტურდა მემანქანეთა უმრავლესობას და, სამწუხაროდ, დაფიქსირდა გარდაცვალების შემთხვევაც.
სოციალური დისტანცირების აუცილებლობის გამო, სამუშაო პირობები მნიშვნელოვნად შეიცვალა სოციალური მუშაკებისა და მასწავლებლებისთვის. ფიზიკური ვიზიტების განხორციელების გარეშე, სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოში დასაქმებული და სხვა სოცმუშაკები ვეღარ ახერხებდნენ ბენეფიციარებთან უშუალო, პირდაპირი კონტაქტის დამყარებას, რაც მათი მოვალეობის შესრულებას ართულებდა. სწავლების ონლაინ-რეჟიმზე გადასვლამ არსებითად შეცვალა სწავლების პროცესი არა მხოლოდ მოსწავლეებისთვის, არამედ მასწავლებლებისთვისაც, ვისაც ახალი უნარების შეთვისება და ახალი ცხოვრების წესის ჩამოყალიბება მოუწიათ.
ეკონომიკური შეზღუდვებისგან განთავისუფლებულ ისეთ სექტორებში, როგორიცაა სამთო-მოპოვებითი ინდუსტრია, თავი იჩინა შრომის უფლებების კიდევ უფრო მძიმე დარღვევებმა და გაუარესდა ისედაც საფრთხისშემცველი სამუშაო გარემო. ტყიბულის ქვანახშირის შახტში, სადაც სოციალურიდისტანცირების საშუალებას სამუშაო სპეციფიკა ხშირად არ იძლევა, COVID-19 დაუდასტურდა 140-ზე მეტ მეშახტეს. პანდემიის განმავლობაში საკვანძო, ჩაუნაცვლებელ სამუშაოს ასრულებდნენ საცალო ვაჭრობის ქსელებში დასაქმებული კონსულტანტები და კურიერები, ვინც ადამიანებს რეკომენდაციებისა და შეზღუდვების პირობებში ცხოვრებას საკუთარი ჯანმრთელობის ხარჯზე უადვილებდნენ.
პანდემიურ ვითარებაში გახშირდა სამსახურიდან დაუსაბუთებელი განთავისუფლების, უკანონოდ შეწყვეტილი შრომითი ხელშეკრულებების, არაანაზღაურებადი შვებულებით სარგებლობის, ან სამუშაოზე გამოცხადების იძულების შემთხვევები. განსაკუთრებული გამოწვევა აღმოჩნდა ზეგანაკვეთური შრომის სათანადოდ ანაზღაურება, დისტანციური შრომის რეგულირება და შრომითი ხელშეკრულებების არსებითი პირობების დამსაქმებლების მხრიდან ცალმხრივად შეცვლის პრევენცია.
პანდემიურ ვითარებაში განსაკუთრებული სიმწვავით გამოვლინდა მშრომელთა დაცვის ფუნდამენტური ინსტრუმენტების არარსებობა. ეფექტური მინიმალური ხელფასის რეგულირების გარეშე, უთანასწოროდა დაბალი სახელფასო სტრუქტურის პირობებში - როდესაც საქართველოში 300,000-ზე მეტი დასაქმებულის ყოველთვიური ანაზღაურება 200 ლარს არ აღემატება - მშრომელები უკიდურესად მოუმზადებლები აღმოჩნდნენ პანდემიის შედეგად სამსახურის დაკარგვასთან ან/და შემოსავლის შემცირებასთან გასამკლავებლად. ქვეყანაში უმუშევრობის დაზღვევისა და შემწეობის არ არსებობის გამო, მშრომელები სამსახურის დაკარგვისთანავე უშემოსავლოდ დარჩენის საფრთხის წინაშეაღმოჩნდნენ.
ეკონომიკური კრიზისის პირობებში განსაკუთრებით აქტუალური ხდება დასაქმების პოლიტიკის გადააზრებაც. მიუხედავად იმისა, რომ სტაბილური სამუშაო ადგილების შესაქმნელად და მშრომელთა შრომის ბაზარზე დასაბრუნებლად არა ერთ ქვეყანაში ინტენსიურად გამოიყენება შრომის ბაზრისაქტიური და პასიური ინსტრუმენტები, საქართველოში კრიზისის დასაძლევად მსგავსი პროგრამების განხორციელება არ იგეგმება, ხოლო ანტიკრიზისული პოლიტიკა, დიდწილად, კვლავ სახელმწიფო ქონებისა და ბუნებრივი რესურსების პრივატიზაციას ეყრდნობა, ხოლო შრომის ბაზარზე არსებული პრობლემების მოგვარების გზად შრომით მიგრაციას ხედავს.
საია-ს კვლევის მიხედვით, პანდემიის პერიოდში მოსახლეობის მიერ სამუშაო ადგილისა და შემოსავლის დაკარგვამ საფრთხის ქვეშ დააყენა მათ მიერ სასესხო ვალდებულებების შესრულებაც. საბანკო და წესებულებებმა ფიზიკურ პირებს საბანკო სესხებზე 3-თვიანი საშეღავათო პერიოდით სარგებლობის გამო სესხის ვადა გაუხანგრძლივეს, რამაც დარიცხული პროცენტის ზრდა გამოიწვია. შედეგად, მათ ყოველთვიურად იმაზე მეტი თანხის გადახდა უწევთ, ვიდრე პანდემიამდე იხდიდნენ. უმუშევრად დარჩენილი მსესხებლების ნაწილი იძულებით აღსრულებას ექვემდებარება და ხშირია შემთხვევებიც, როცა ოჯახები უკანასკნელი საცხოვრებლის დაკარგვის საფრთხის წინაშე დგებიან.
პანდემიამ ცხადყო, რომ პრობლემები, რომლებსაც მშრომელები სამუშაო ადგილზე და მის მიღმა აწყდებიან საერთოა არა მხოლოდ სხვადასხვა სექტორში დასაქმებულებისთვის, არამედ გლობალურად- სხვადასხვა ქვეყნის მშრომელებისთვისაც. თბილისში, მიტანის სერვისში დასაქმებული კურიერების მოთხოვნები ემთხვევა ამავე პროფესიის მშრომელების საპროტესტო მოწოდებებს მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში და მნიშვნელოვან პრეცენდენტს ქმნის ახალი ტიპის პლატფორმული მშრომელების თვითორგანიზებისთვის. ამავდროულად, გარემოვაჭრეთა აქციები, რომლებიც პანდემიური შეზღუდვებისგამო გაჩენილ ახალ საჭიროებებს ეხებოდა, არაფორმალური სექტორის თვითორგანიზების გამორჩეულმაგალითს ქმნის.
2021 წლის პირველი იანვრიდან ძალაში შევიდა შრომის კოდექსის რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება. შრომის კანონმდებლობის რეფორმის შედეგად, რომელიც საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის შემოდგომაზე მიიღო, გაფართოვდა შრომის ინსპექციის მანდატი, რაც ნიშნავს, იმას რომ ინსპექციას უკვე შეუძლია რეაგირება მოახდინოს არა მხოლოდ შრომის უსაფრთხოების საკითხებზე, არამედ, ზოგადად, შრომითი უფლებების დარღვევაზე, გამკაცრდა ანტიდისკრიმინაციული რეგულირება, მოწესრიგდა შესვენებისა და დასვენების დრო და სხვ. ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებების თავდაპირველი პროექტი უფრო სიღრმისეულ ცვლილებებს შეიცავდა, თუმცა, სამწუხაროდ, გაუმჭვირვალე პროცესისა და მსხვილი ბიზნესის აქტიური ლობირების შედეგად, არაერთი მნიშვნელოვანი ჩანაწერი საკანონმდებლო ცვლილებების მიღმა დარჩა. მიუხედავად ამისა, სათანადო აღსრულების პირობებში, შეცვლილი შრომის კანონმდებლობა შესაძლოა, მშრომელთა ყოველდღიურობის ხელშესახები გაუმჯობესების წინაპირობად იქცეს და შექმნას შესაძლებლობა მომავალი ცვლილებებისთვისაც.
აღსანიშნავია, რომ პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვების და რეგულაციების აღსრულება შრომისინსპექციას დაევალა. შესაბამისად, ჯერჯერობით უცნობია, რამდენად მოახერხებს შრომის ინსპექცია, რომელიც ისედაც განიცდიდა რესურსების ნაკლებობას, ეფექტურად მუშაობას გაფართოებული მანდატის ფარგლებში. როგორც შრომის რეფორმის წარმატება, ისე, ზოგადად, შრომის ინსპექციის ინსტიტუციური მდგრადობა, დიდწილად დამოკიდებული იქნება თავად ინსპექციის უნარზე, ეფექტურად აღასრულოს ახალი მანდატით განსაზღვრული უფლებამოსილებები და ხელშესახებად გააუმჯობესოს მშრომელთა სამუშაო პირობები.
1 მაისი მშრომელთა სოლიდარობის საერთაშორისო დღეა. COVID 19-ის პანდემიის შედეგად დამდგარი მრავალმხრივი და საყოველთაო კრიზისი იმის დასტურია, რომ არსებული პოლიტიკური და ეკონომიკური სისტემა ვერ უზრუნველყოფს მდგრად, სამართლიან და უსაფრთხო ყოველდღიურობას მშრომელთათვისდა მათი ოჯახებისთვის. კრიზისი ადასტურებს ფუნდამენტური ცვლილებების და მათთვის ბრძოლის აუცილებლობასაც.
· სოციალური სამართლიანობის ცენტრი;
· ჯანდაცვისა და მომსახურების სფეროების პროფკავშირი – „სოლიდარობის ქსელი“ ;
· ღია საზოგადოების ფონდი-საქართველო;
· საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია);
· სოციალურ მუშაკთა გაერთიანება;
· თბილისის მეტროპოლიტენის დამოუკიდებელი პროფკავშირი – „ერთობა 2013“;
[1] COVID-19-მა საქართველოში ქალთა მდგომარეობა გააუარესა, გენდერული უთანასწორობა კი - გააღრმავა. გარეოს ქალთა ორგანიზაცია. 17.06.2020
[2] საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს კორესპონდენცია, 1 ნოემბერი, 2020.

Pandemic and International Workers' Day
In Georgia, one part of the workers meets May the 1st being jobless and the other part is in dangerous working conditions. The current social and economic crisis is being felt everywhere, from agricultural regions to big cities, from tourist areas to production centers. For those who have lost their jobs or incomes as a result of the pandemic, it is unknown when new employment opportunities will arise, while those who have not stopped working during the pandemic face gross violations of their rights on a daily basis, with an increasing and uncontrolled risks to their safety and health. For workers, for whom the return to a pre-pandemic state cannot be considered a solution, the future is vague and contradictory.
At this stage, it is impossible to accurately determine the economic damage caused by the pandemic, as well as full record of the scale of the lost jobs and income, although existing studies and forecasts confirm that the COVID 19 pandemic is causing a large-scale social and economic crisis. Loss of jobs and income cannot be fully accounted for because the pandemic has significantly affected not only some of the stable workers employed in the formal economy, but also the informally employed, including traders, domestic workers and many others. The informal sector, which remains largely unexplored, is usually highly sensitive to economic fluctuations as it is dependent on domestic demand, and the limited protection mechanisms provided by law for workers do not apply to informal workers at all. Due to the lack of necessary documentation, vague criteria or lack of access to relevant information, some of the informal employees were restricted in accessing anti-crisis assistance in 2020.
The COVID 19 pandemic had different effects on different types of labor, as well as on different groups of workers, some of whom were in a particularly difficult economic situation as a result of the pandemic. Due to unequal redistribution of domestic labor and disproportionate gender representation in the informal sectors, the COVID 19 pandemic “worsened the situation of women in Georgia and deepened gender inequality.” [1] Student-workers working on a full time or half time basis, many of whom have lost all or part of their income, were affected as well: tuition fees have not changed. As a result, the number of suspended students has exceeded 70,000 by 2020. [2]
Last year turned out to be a year of unemployment for the vast majority of those employed in the service and tourism sectors, for workers in the arts and culture industries. Even conservative estimates suggest that more than 200,000 people lost their jobs.
At the same time, the pandemic had a multifaceted and severe impact on the daily lives and legal status of those workers who continued to work in difficult conditions. Nurses and doctors – or all of those employed in the medical field - treated patients infected with the novel virus at extremely low pay and at the cost of their own health. Garment factories, which produced a product that was fundamental for fighting the pandemic, facemask, themselves became hotbeds of infection. 116 workers were infected with COVID 19 in one of the garment factories. In the fall of 2020, cases of increasing infections were also reported among subway employees. Among them, COVID-19 was confirmed to the majority of drivers and, unfortunately, deaths were also reported.
Due to the need for social distancing, working conditions have changed significantly for social workers and teachers. Without physical visits, the State Agency for Victims of Trafficking, Victim Assistance, and other social workers could no longer make immediate, direct contact with beneficiaries, making it difficult for them to perform their duties. The transition to online teaching mode has fundamentally changed the teaching process not only for students but also for teachers who have had to acquire new skills and develop new lifestyles.
Sectors free of economic constraints, such as the mining industry, have seen even more severe labor rights violations and a deteriorating safety in an already dangerous work environment. In the Tkibuli coal mine, where the specifics of the job often do not allow for social distancing, COVID-19 has been confirmed to more than 140 miners. During the pandemic, essential, irreplaceable work was performed by consultants and couriers employed in retail chains, who at the expense of their own health made it easier for people living in conditions of lockdown and recommendation.
In pandemic situations, cases of unjustified dismissal, unlawfully terminated employment contracts, unpaid leave, or forced employment have become more frequent. A particular challenge was the adequate remuneration of overtime work, the regulation of online work in remote mode, and the prevention of unilateral changes in the substantive terms of employment contracts by employers.
In the pandemic situation, the lack of fundamental tools for the protection of workers was particularly acute. Without effective minimum wage regulation, unequal low-wage structure - when the monthly payment of more than 300,000 employees in Georgia does not exceed GEL 200 - workers find themselves extremely unprepared to deal with pandemic job losses and/or income cuts. Due to the lack of unemployment insurance and benefits in the country, workers were in danger of being left without income as soon as they lost their jobs.
In the conditions of economic crisis, rethinking the employment policy becomes especially relevant. Although active and passive labor market tools are used extensively in many countries to create stable jobs and return workers to the labor market, similar programs are not planned in Georgia to overcome the crisis, and anti-crisis policies, to a large extent, still rely on the privatization of state property and natural resources and sees labor migration as a way to solve problems in the labor market.
According to GYLA study, the loss of jobs and incomes by the population during the pandemic also put them at risk of defaulting on their loan obligations. Banking institutions extended the term of loans to individuals via a 3-month grace period on bank loans, which led to an increase in accrued interest. As a result, they have to pay more each month than they did before the pandemic. As a result, some parts of the unemployed borrowers are subject to enforcement and there are often cases when families are at risk of losing their last residential home.
The pandemic has revealed that the problems faced by workers in the workplace and beyond are common not only to workers in different sectors, but also globally - to workers in different countries. In Tbilisi, the demands of the couriers employed in the delivery service coincide with the protest calls of workers of the same profession in many countries around the world and set an important precedent for the self-organization of a new type of platform workers. At the same time, the actions of traders, which were related to the new needs arising from the pandemic restrictions, are a striking example of the self-organization of the informal sector.
From 1st January 2021, several important amendments to the Labor Code came into force. As a result of the reform of the labor legislation, which was adopted by the Parliament of Georgia in the fall of 2020, the mandate of the Labor Inspectorate has been expanded, which means that the Inspectorate can now respond not only to labor safety issues but also to labor rights violations in general; anti-discrimination regulation has tightened, break time and time off has been regulated and so on. The initial draft of the initiated legislative changes contained more in-depth amendments; however, unfortunately, as a result of the non-transparent process and active lobbying of large businesses, a number of important provisions were left out of the legislative changes. Nevertheless, under proper enforcement, amended labor legislation may become a precondition for tangible improvements in workers' daily lives and create opportunities for future change as well.
It should be noted that the Labor Inspectorate was tasked with enforcing the restrictions and regulations imposed due to the pandemic. Consequently, it is still unknown to what extent the Labor Inspectorate, which has already suffered from a lack of resources, will be able to work effectively within the extended mandate. Both the success of labor reform and the institutional sustainability of labor inspection in general will depend to a large extent on the Inspectorate itself being able to effectively carry out the mandates set out in the new mandate and significantly improve the working conditions of workers.
May 1st is International Workers' Solidarity Day. The multifaceted and pervasive crisis posed by the COVID 19 pandemic is proof that the current political and economic system fails to provide a sustainable, fair and secure daily life for workers and their families. The crisis also confirms the need for fundamental change and a need to fight for it.
Fair Labor Platform member organizations:
· Center for Social Justice;
· Health and Service Trade Union - "Solidarity Network"
· Open Society Foundation-Georgia;
· Georgian Young Lawyers Association (GYLA);
· Union of Social Workers;
· Tbilisi Metro Independent Trade Union - "Unity 2013";
[1] COVID-19 has worsened the situation of women in Georgia and deepened gender inequality. UN Women. 17.06.2020
[2] Correspondence of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia, November 1, 2020.